Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2008., 16:05   #1
Devizni računi

Nisam baš informiran oko ovih stvari pa da pitam vas stručnjake

Ovako.... imam devizni račun (Visa Electron Card) u PBZ-u... (dakle, ne tekući račun)... i sad mi netko treba uplatiti 100 $ na taj račun. zanima me jel to moguće i koje podatke mu trebam dati?
__________________
Da.

Zadnje uređivanje Izolir-traka : 22.10.2008. at 16:18.
Izolir-traka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 16:39   #2
neko ti treba uplatit iz inozemstva ili?!
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 16:41   #3
ne, ali evo kad si već to spomenuo.. i to me zanima...

jel može netko objasniti za oba slučaja... kad mi netko iz HR uplaćuje i kad mi iz inozemstva uplaćuje....
__________________
Da.
Izolir-traka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 16:49   #4
kad ti neko uplaćuje iz inozemstva, treba mu tvoj IBAN broj, SWIFT code banke, ime i adresa banke, te podatke dobiješ u banci. Još je potrebno tvoje ime i prezime. Trebaš imati otvoren račun u valuti koja ti se šalje.
za uplatu iz zemlje, to je dosta komplicirano. postoji mogućnost, ali nije baš u praksi. a i jednostavnije ti je da ti se uplate vrše u kunama.
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 17:02   #5
a jbg kad nemam kunski račun...

a koji su uvjeti za otvaranje kunskog tekućeg računa? jel to može svatko otvoriti? (nemam stalne prihode)
__________________
Da.
Izolir-traka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 17:17   #6
ajmo jednom pa zauvijek (tj do promjene Zakona)


Zakon o deviznom poslovanju u čl. 15 kaže:

Članak 15.

Plaćanje i naplata u stranim sredstvima plaćanja između rezidenata te između rezidenata i nerezidenata u Republici Hrvatskoj dopušteni su u slučajevima propisanima zakonom ili odlukom Hrvatske narodne banke.


U Odluci o plaćanju i naplati u stranim sredstvima plaćanja u zemlji između ostalog stoji:

III.

(1) Nije dopušten prijenos deviznih sredstava s deviznoga štednog uloga ili deviznog računa rezidenta fizičke osobe na devizni račun ili devizni štedni ulog drugog rezidenta.

(2) Stranu gotovinu na devizni račun ili devizni štedni ulog može uplaćivati samo fizička osoba koja je vlasnik deviznog računa ili deviznoga štednog uloga ili koja je ovlaštena osoba.



Što u prijevodu znači => NITKO tko nije vlasnik ili opunomoćenik po deviznom računu (knjižici ili oročenju) ne može uplatiti NIŠTA na taj račun


EDIT: držite se teme ... za uplate iz inozemstva kao i za otvranje kunskog računa postoje već otvorene teme
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 20:46   #7
Uplate na devizni račun u RH

Ovako,imam jedno pitanjce. Naime u PBZ-u imam otvoren devizni raćun sa i preko njega visu electron karticu (neznam kako to bolje objasniti).E sad mene zanima može li meni netko uplatiti novac na taj raćun,normalno ako mu dam broj visa kartice.Ako su potrebne još kakve informacije samo recite...
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zdenis83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 20:52   #8
Može. Trebaju ti S.W.I.F.T. podaci od banke. Otiđi u bilo koju poslovnicu PBZ-a i pitaj ih za informacije. Ja sam tako primao novce iz inozemstva na PBZ bez beda.
xeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 21:00   #9
Jel se mogu ti podaci dobiti preko interneta, ako da im pošaljem mail ili slićno?
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zdenis83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 21:52   #10
ček ... jel govorimo o uplati iz inozemstva ili unutar HR
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 22:24   #11
unutar hrvatske
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zdenis83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 10:11   #12
uplate na devizni račun po kojem nisi vlasnik ili opunomoćenik, bilo u kunama bilo u valuti nije dozvoljeno zakonom o deviznom poslovanju
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 10:31   #13
Quote:
zdenis83 kaže: Pogledaj post
Jel se mogu ti podaci dobiti preko interneta, ako da im pošaljem mail ili slićno?
Te podatke možeš naći i na bankovnim izvacima ili na pbz.hr (tamo možeš naći SWIFT kod).

Ali, kao što ti je Lavica rekla, ne može ti netko odavde uplaćivati na tvoj devizni račun.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 21:22   #14
Ok, hvala svima na odgovorima.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zdenis83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 17:47   #15
podižem topik.

što trebam napraviti da postanem nekome opunomoćenik da mu mogu uplatiti nešto na devizni račun?
__________________
deedeedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 10:29   #16
Quote:
deedeedee kaže: Pogledaj post
podižem topik.

što trebam napraviti da postanem nekome opunomoćenik da mu mogu uplatiti nešto na devizni račun?
otici sa vlasnikom racuna u banku, napraviti punomoć u smislu da vlasnik potpise da ti daje punomoć, i tvoj potpis da bude također na istoj potvrdi..i to je to !
__________________
ma, princip je isti. sve su ostalo nijanse
doramaar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 21:26   #17
oh, pa to je piece of cake. (već sam zamišljala odlaske kod bilježnika i tko zna šta sve ne )

a jel znaš slučajno kolko to otprilike triba platit?

i thanks na odgovoru.
__________________
deedeedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 20:13   #18
Ne plaća se ništa. Samo treba otići do banke.
__________________
Different is not necessarily better, and is a poor goal to aim for without good reason and some skill.
nesho is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 21:02   #19
hvala
__________________
deedeedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 19:46   #20
Molim hitan odgovor!

imam devizni rn u PBZ-u i netko mi treba iz Hrv. uplatiti lovu,e sad čitam ovo gore i vidim da se ne može uplaćivati na dev.rn samo tako. ALI meni je neki dan teta u pbz-u dala papir na kojem piše: iban i ispod moj dev rn,a ispod njega kunski račun i pored njega piše-virtualni
što to sad znači?
da mi netko može uplatit na taj kunski virtualni račun?a gdje onda sjedne lova??

help!!
Lolitaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.