Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2009., 14:24   #1
Prodaja unikatnih predmeta - pravni aspekt

POZZ svima.Izradjujem nakit vec duze vrijeme i sad bi ga htjela prodat nekim trgovinama,firmama-bilo kome.I bila sam u jednoj trgovini i zena koja radi tamo rekla mi je da se treba negdje prijavit u neku udrugu kao da imam papire i da nebude na crno,tek tad ce trgovine htjet otkupit to od mene..Moze li mi netko pomoc oko toga,kome,di i sta da se prijavim..HVALA!!
MAJIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 14:41   #2
Bok!

I ja se bavim izradivanjem nakita. Dost sam se nahodala po trgovinama, ducanima, prodavala na moru. Bavim se izradivanjem fimo mase, ali
vise skulptura i ukrasnih kutijica, vaza, slika nego nakita.
S kojim se nakitom bavis?
Ja ti nazalost ne znam odgovor di se i kom prijavit...ak saznas ikaj, javi.
Kanim se bavit s fimom, al je tesko pocet i treba poznavat ljude...
martincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 16:21   #3
na jednom sam forumu našla , nadam se da smijem davati br tel ovako javno, žena ti se zove ***, ona će te uputiti što i kako,sretno pa javi

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 16.10.2010. at 07:31.
majasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 14:15   #4
Prodaja nakita - pravni aspekt

Ima li netko tko prodaje nakit preko kakve udruge da mi malo pojasni kako to funkcionira...naime, zeljela bi prodavati nakit u ducanima, a kao fizicka osoba to legalno ne mogu. Inace sam tudum za sve te pravne, trgovacke itd. cake

Obrt mi se ne da otvarati jer se ne isplati trenutno.

Help
zula lu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 14:17   #5
Zaboravih napomenuti da se radi o vlastitim kreacijama, dakle o unikatnom nakitu, konkretnije o fuziji stakla.
zula lu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 20:38   #6
U trgovinama možeš prodavati kao fizička osoba preko određenih ugovora, a to je najčešće ugovor o komisionoj prodaji. Dakle, prema tom ugovoru oni uzimaju nakit do određenog datuma, a ti dobiješ lovu tek ako ga do tada prodaju, ili ti ga vrate (samo pitanje u kakvom stanju). Što se tiče raznih udruga, mislim da jedino ako si član i ako udruga sudjeluje na nekom sajmu ili sama organizira prodaju u sklopu nekog događanja.
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 15:52   #7
Nedavno sam saznala da se može registrirati domaća radinost:

http://infos.hok.hr/hr/faq/k_ostalo/domaca_radinost_i_sporedno_zanimanje
ofca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 15:46   #8
Quote:
ofca kaže: Pogledaj post
Nedavno sam saznala da se može registrirati domaća radinost:

http://infos.hok.hr/hr/faq/k_ostalo/domaca_radinost_i_sporedno_zanimanje
već odavno je to moguće. ja ju imam registriranu preko dvije godine.
__________________
dipl.breskvica
salonitanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 08:19   #9
Ovdje možeš objaviti besplatne male oglase svog nakita zajedno sa slikom http://www.kutijica.net/mali-oglasi/ Nije baš dućan, ali je neka vrsta internet dućančića....
 
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 02:36   #10
Thumbs up unikatni broševi

prodajem unikatne vunene broševe rucni rad

Lijep poklon,koji nije preskup
još ljepši uživo

http://www.facebook.com/profile.php?id=100003137214740

http://woohoo.hr/profili/brosevi-uni...ucni-rad-39220

više inf na mail:[email protected]
pozdrav
avaamore6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 21:13   #11
Quote:
salonitanka kaže: Pogledaj post
već odavno je to moguće. ja ju imam registriranu preko dvije godine.
haj
možeš li mi reći koliko ti mjesečno dođu doprinosi? je li to, kako sam čula, oko 1000 kn mjesečno i je li ista cifra za zaposlene i nezaposlene i koliko su doprinosi za obe kategorije (zaposl. i nezaposl.) ako je plaćanje paušalno?
vjerujem da bi se puno cura legalno prijavilo kad bi barem malo zaradile, a ne da im sve zarađeno ode na doprinose (ako uopće i toliko zarade) pa nemaju čime više kupiti repromaterijal.
thanks

P.S. nije mi jasno zašto se uzimaju doprinosi zaposlenima, zar to nije ilegalno? mislim, ta osoba neće imati niti dva zdravstvena niti dvije mirovine, ne razumijem kako država od jedne osobe može uzimati dva puta mjesečno doprinose
sminkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 23:22   #12
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
haj
možeš li mi reći koliko ti mjesečno dođu doprinosi? je li to, kako sam čula, oko 1000 kn mjesečno i je li ista cifra za zaposlene i nezaposlene i koliko su doprinosi za obe kategorije (zaposl. i nezaposl.) ako je plaćanje paušalno?
vjerujem da bi se puno cura legalno prijavilo kad bi barem malo zaradile, a ne da im sve zarađeno ode na doprinose (ako uopće i toliko zarade) pa nemaju čime više kupiti repromaterijal.
thanks
ne plaćaš nikakve doprinose, jedino porez plaćaš, al' to ti odrede neku paušalnu cifru.
__________________
dipl.breskvica
salonitanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 08:14   #13
Quote:
salonitanka kaže: Pogledaj post
ne plaćaš nikakve doprinose, jedino porez plaćaš, al' to ti odrede neku paušalnu cifru.
hvala na odgovoru

mene zbunjuje što u svim zakonima o domaćoj radinosti/sporednom zanimanju piše da se, osim poreza moraju uplaćivati zdravstveno i mirovinsko (i to neovisno je li osoba zaposlena ili ne, samo umirovljenici su oslobođeni od plaćanja doprinosa, oni plaćaju samo porez)

evo u gornjem linku piše, između ostalog, ovo:
Nasuprot tome, nezaposlena osoba koja nije korisnik mirovine a obavlja domaću radinost ili sporedno zanimanje, obvezno se osigurava na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Obveza doprinosa za nezaposlene osobe utvrđuje se prema mjesečnoj osnovici, a ovisno o tome utvrđuju li dohodak na temelju poslovnih knjiga ili porez na dohodak po toj osnovi plaćaju prema paušalnom dohotku.

Fizičke osobe zaposlene kod drugog poslodavca, a također žele iskoristiti mogućnost dodatne zarade, obvezne doprinose plaćaju prema godišnjoj osnovici a ovisno o tome utvrđuje li dohodak od samostalne djelatnosti na temelju poslovnih knjiga ili se dohodak i porez na dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu.


molim te, možeš li mi reći (kod paušalnog plaćanja poreza) koliko se na taj paušalni porez obračunavaju doprinosi, odnosno koliko porez + doprinosi dođu mjesečno?

ako ti ne plaćaš ništa osim poreza (a tako si napisala), kako zaobići zakon, osim ovog gore već sam na puno mjesta pročitala razne verzije (NN, legalis itd) tog zakona i svugdje izričito piše da su i zaposlene i nezaposlene osobe dužne plaćati, pored poreza, i mirovinsko i zdravstveno.

možeš li me, molim te uputiti u koje gradsko tijelo (ja sam iz gradića u dalmaciji) tebam otići kako bih registrirala sporednu djelatnost kao zaposlena osoba i kako ih uvjeriti da mi ne nabiju zakon na nos?

puno bi mi pomoglo tvoje iskustvo strah me prodavat na crno, a za pridržavanje zakona (tj. plaćanje doprinosa) nemam para, mooolim te ako mi možeš pomoći s info kako je tebi uspjelo ne plaćati doprinose i gdje si u gradu otišla i prijavila sporednu djelatnost?
hvala ti puno, puno
sminkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:29   #14
Quote:
MAJIC kaže: Pogledaj post
POZZ svima.Izradjujem nakit vec duze vrijeme i sad bi ga htjela prodat nekim trgovinama,firmama-bilo kome.I bila sam u jednoj trgovini i zena koja radi tamo rekla mi je da se treba negdje prijavit u neku udrugu kao da imam papire i da nebude na crno,tek tad ce trgovine htjet otkupit to od mene..Moze li mi netko pomoc oko toga,kome,di i sta da se prijavim..HVALA!!
odi u mansardu trg dragutina domjanica 11 sesvete dobiješ dostavnice
b55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:31   #15
odi u mansardu trg dragutina domjanića 11 sesvete rade pon čet od 13 do17 dobiješ dostavnice
b55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 22:30   #16
Molim pomoć s obzirom da mi puno stvari nije jasno vezano uz registraciju domaće radinosti.... naime, radim nakit koji sam počela prodavati a kako ne želim biti u strahu da radim nešto "na crno" htjela bi registrirati domaću radinost pa me zanima kako to funkcionira i kolika bi mi bila mjesečna davanja.... trenutno sam nezaposlena.... hvala unaprijed!
__________________
"Bog će uvijek svakom dati, samo treba vjerovati..."
R@BBIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 01:55   #17
oko 1250 kn mjesečno

doprinosi oko 1100, a paušalni porez oko 150 kn.

u stvari nas onemogućavaju da se legaliziramo i prisiljavaju nas na rad na crno jer meni stvarno nije jasno kako platiti te doprinose ako se zaradi mjesečno npr. 500-800 kn, nekad 100 kn, nekad ništa... ne kužim odakle nam toliki novci

i zašto mi koji malo prodajemo ne možemo to raditi legalno? zašto nam ne daju paušalni porez i to je to? država bi dobila taj porez, ovako ne dobije ništa i svi i dalje prodajemo na crno jer nemamo za doprinose
što ako ja ne želim moljakati udrugu da me primi (nitko nije dužan nikog primiti) nego jednostavno želim državi legalno plaćati porez, ne razumijem zašto nam ne dozvoljavaju da im plaćamo porez?
sminkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 12:11   #18
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
oko 1250 kn mjesečno

doprinosi oko 1100, a paušalni porez oko 150 kn.

u stvari nas onemogućavaju da se legaliziramo i prisiljavaju nas na rad na crno jer meni stvarno nije jasno kako platiti te doprinose ako se zaradi mjesečno npr. 500-800 kn, nekad 100 kn, nekad ništa... ne kužim odakle nam toliki novci

i zašto mi koji malo prodajemo ne možemo to raditi legalno? zašto nam ne daju paušalni porez i to je to? država bi dobila taj porez, ovako ne dobije ništa i svi i dalje prodajemo na crno jer nemamo za doprinose
što ako ja ne želim moljakati udrugu da me primi (nitko nije dužan nikog primiti) nego jednostavno želim državi legalno plaćati porez, ne razumijem zašto nam ne dozvoljavaju da im plaćamo porez?
Potpisujem 100%.
Izrađujem nakit i ukrase iz hobija, to mi je fora i opušta me, ali nakon što poklonim svima koje znam ostane višak kojeg bih prodala. Iščitala sam sve o kućnoj radinosti (i o obrtu, i o jednostavnom d.o.o. ) i zaključila da te pare - kao nezaposlena - nemam. Ono što imam je ideja na pretek, viziju kako bih i što mogla raditi da proširim hobi na ozbiljni posao, ali nemoguće mi je započeti. Platiti porez do 2000 kn/god -- ajde, ok. Ali kod kućne radinosti želim sama odlučiti hoću li ili ne plaćati zdravstveno (kada i ako zatreba, mogu platiti privatno - ionako se sve plaća) i mirovinsko (koje ionako neću nikada iskoristiti jer nemam staža), ili barem da ima poček na doprinose prve 1-2 godine.
Toliko o poticanju samozapošljavanja u RH.
__________________
"Don’t you see that the whole aim of Newspeak is to narrow the range of thought?" (Orwell, 1984)
mariana3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 07:41   #19
Pozdrav. Zna li netko kolike bih otprilike doprinose mjesečno morao uplačivati, ako registriram domaću radinost, a već sam zaposlen i poslodavac mi uplaćuje doprinose sa te strane? Hvala.
Hobit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 13:10   #20
a jel moguće da ja, recimo, otvorim domaću radinost na mamino ime (koja je umirovljenik)...jel mogu oni nekako skužiti da nakit ne izrađuje ona, nego ja?
suicideblonde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.