Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2009., 16:10   #1
Najopasnije životinje u Hrvatskoj su - ose

Potaknut učestalim ubodima sa smrtnim posljedicama( u tjedan dana 3) imam nekoliko pitanja.

1) Navodno su otrovi osa slične jakosti sa pčelinjim, kako onda imamo toliku smrtnost od osa pogotovo uzimajući u obzir koliko su pčele brojnije?
2) Da li su ose agresivnije od pčela?
3) Kako znati da li si alergičan ako te nikada nije ubola pčela ni osa?
4) Ima li bilo kakve pomoći ako si izvan blizine liječnika?
5) Koliko je jak otrov bumbara i da li oni spadaju u porodicu osa?
6) Imam u blizini gnijezdo bumbara ali ga toleriram jer mi se doimaju kao malo veće pčele, prijeti li realna opasnost da ubodu(ima male djece) ?
__________________
Hmm?

Zadnje uređivanje M-Kenny-S : 16.08.2009. at 16:21.
M-Kenny-S is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 19:20   #2
U principu ljudi postaju alergični tek nakon što tijelo proizvede antitijela, tako da nije vjerojatno da će netko imati alergijsku reakciju kad ga osa ubode prvi put. Drugi put kad osoba bude ubodena, međutim, može biti opasno. Sistemska reakcija se razvija u 0,3 do 3% slučajeva.
Kao prva pomoć protiv anafilaktičkog šoka koristi se epinefrin (“adrenalin”). No njega se ne daje napamet, nego obično osobama za koje se zna da su već imale ozbiljne alergijske reakcije. Za smirivanje alergijske reakcije koristi se niz lijekova, na primjer metilprednizolon (solu-medrol).
Bitno je svakako održati dišne putove otvorenima, te zatražiti liječničku pomoć.

Zašto ne postaviš pitanje na Zdravlju?
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 22:38   #3
PČELE TI NISU TAKO blizu kako ose imas ih na svakom korku i vodu ti piju iz slavine i pivo iz limenke moras bit oprezan. bumbari gnijezdo nesto krivo si mislio...mislis na stršljena?? ako da bolje d ih se rijesis jer kad te taj ubode osa je muha.
inflictum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 04:44   #4
Quote:
M-Kenny-S kaže: Pogledaj post
Potaknut učestalim ubodima sa smrtnim posljedicama( u tjedan dana 3) imam nekoliko pitanja.

1) Navodno su otrovi osa slične jakosti sa pčelinjim, kako onda imamo toliku smrtnost od osa pogotovo uzimajući u obzir koliko su pčele brojnije?
2) Da li su ose agresivnije od pčela?
3) Kako znati da li si alergičan ako te nikada nije ubola pčela ni osa?
4) Ima li bilo kakve pomoći ako si izvan blizine liječnika?
5) Koliko je jak otrov bumbara i da li oni spadaju u porodicu osa?
6) Imam u blizini gnijezdo bumbara ali ga toleriram jer mi se doimaju kao malo veće pčele, prijeti li realna opasnost da ubodu(ima male djece) ?
1. Jer su ose agresivnije i cesce bodu od mirnih pcela radilica. Ali i imaju malo jaci otrov. Ubod pcele vise pece, dok osin boli.

2. Naravno.

3. Napravi alergijski test.

4. Ako mislis na biljke i to, ne razumijem se u to. Ali ako je osoba zbilja jako alergicna trebala bi sto prije stici do lijecnika.

5&6. Bumbari nisu ose, spadaju u nadporodicu pcela (bumble bee) i kao i pcele zadruzni su kukci. Nisu agresivni, naprotiv, dobrocudni su (vecina vrsta, ima ih preko 200). Samo zenke imaju zalac i otrov a u vecini je ubod slican pcelinjem, samo sto bumbari (kao i ose) imaju glatki zalac, tako da mogu ubosti vise puta, dok recimo pcela ima na zalcu male kukice i dok ubode nesto tvrdje od oklopa druge pcele, zalac se iskida zajedno sa dijelom crijeva te ona nakon nekog vremena ugiba.
"Ako vam se dogodi da bumbar pocne zujati oko vas, nemojte mahati rukama jer ćete ga uplasiti. Pustite ga neka vas 'onjusi', kada zakljuci da niste cvijet, odzujati ce dalje."

Informacije radi, realno se trebas bojati samo strsljena i afrikaniziranih pcela, tj. killer bees, kojih kod nas nema, iako su od jednog malog gradica u srednjoj americi zauzele cijelu srednju i veliki dio sjeverne amerike te se rapidno razmnozavaju, a godisnje ubiju vise od 200 ljudi. Jedan cudan um je pokusao sredinom proslog stoljeca spojiti agresivne africke pcele sa mirnim domacim radilicama u nadi da ce proizvesti revolucionarnu super-pcelu koja ce biti bog za proizvodnju meda. Ironicno, pcele su mu glupom greskom pobjegle, a jedino sto je dobio je ista radilica kao i prije po proizvodnji meda, ali 10 puta agresivnija nego strsljen; otrov im nije nista jaci nego od obicne pcele, ali napada cijela kosnica, i naganjaju zrtvu do kilometra pa i vise, a nece otici ni ako skocis u bazen - cekati ce da izronis.

Eto cisto da mozes usporediti nase bezopasne pcelice i osice koje zbilja nikome previse stete ne rade (osim nesretnim osobama sa alergijama), ali one zive samo svoj zivot i brane se, nije im u cilju bez razloga izbosti covjeka riskirajuci svoj zivot. Eto moju majku je osa 3 puta ubola u jezik jer je nije vidjela na kolacima pa se skoro ugusila, ali nista ih ne mrzi vise nego prije.
Osteron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 23:31   #5
Mene nedavno ubola osa prvi puta,a nisam znala jesam li alergična. Srećom nisam bila,jer se to dogodilo na usamljenoj plaži.Tko zna kako bih došla do dokotra ,a nisam ni znala gdje se nalazi. I ubola me u palac na ruci,srećom imala sam leda,pa sam ga stavljala. Prst je natekao i automatski suze na oči i čim bih makla led boljelo me neizdrživo. Bol je trajala čitav dan. Slijedeći dan mi je prst bio nekako zategnut,i onda tek treći,četvrti dan sam prestala osjećati taj ubod. Do tad se nisam bojala osa,ali od sad panično bježim svaki put kad ju vidim. Mrzim ih
__________________
Obale tvoje plavetne srce su moje vezale, ljubavlju koju ti jedini znaš...
Pčelica0207 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 02:02   #6
Bumbari bodu samo kad ih se stisne sa rukom.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 09:33   #7
Ne bodu kad ih se ne dira. Treba ostati smiren kad lete oko tebe, lijepo će te onjušiti i otići dalje. Ubod se može dogoditi ili kad osoba paničari pa počne mlatarati rukama ili kad slučajno staneš, stisneš ili zagrizeš pčelu ili osu. Prošlo sam ljeto slučajno stala na osu kad sam obuvala japanke, pa me ubola između prstiju na nozi. Nije baš ugodno, ali bome nije ni strašno. Ugrozila sam ju, branila se, that's it.
Tko je alergičan, taj se treba paziti. No najveći paradoks je upravo u tome što smireni ljudi kojima ne smetaju ose imaju najamanju šansu da ga jedna i ubode,a alergičari će s druge strane više paničariti jer im se potencijalno radi o životu, uplašiti osu/pčelu lamatanjem i povećati sebi šansu da nadrapaju. Možda bi ih umirilo da u ljetnim mjesecima imaju uz sebe hit epinefrina just in case.
Ah! is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 22:38   #8
ja ne znam razliku između ose i pčele
MBoat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 12:21   #9
neki dan sidin u konobi i najednon mi se strsljen zaleti u facu, zabije mi se u nosi pocne nesto njuskat, osta san priseban, pritvorio oci i ceko da ode, jebo bi mu mamu da me ubo u nos


osa me ubola miljun puta i uopce me puno ne boli vec me obicno prodje nakon po ure-uru, mozda zato sta san ko mali upa u zbunje di je bio osinjak pa su me ubole jedno 10 puta

opcenito ni ose ni pcele nisu agresivne ako ih se ne izaziva, kad lovin ribu vec san se da mi ose setaju po prstima kad mi smetaju lagano otresem ruku i odu, posli se vrate al jebi ih, ubode me samo kad stanem na nju ili kad beren grozdje
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 02:49   #10
Ja sam alergican na ose i pcele.
Kao mali to mi nije bilo, ali kada su me ejdnom izujedale, 6 ih ujelo za glavu postao sam.
Sada kada me god ujede ako ne popijem tabletu izbaci mi nesto po tijelu ili teze disem.
Ose ejdino mogu biti opasne ako si stvarno alergican i ako je imunitet slab. U nas nema osa kao u Americi koje mogu biti smrtonosne.
Inace ujed pcele je zdrav, a posebno za one koji imaju astmu.
Dok je kod osa drugacije.
Za bumbare, nemas se cega bojati jer oni nece, dok je sa srsljenima drugacije, slicni su bumbarima, oni mogu biti dosta opasni, posebno za malu djecu.
__________________
"Mental toughness in general isn’t being the most physical or just being able to make the big shot. It’s being able to do your job on the next play every single time. That’s hard to do. That consistency isn’t for everyone. And that’s why it’s the mark of really good players." Brad Stevens
Pierce34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 03:26   #11
Quote:
MBoat kaže: Pogledaj post
ja ne znam razliku između ose i pčele
Pčela će te ubosti samo ako ona to smatra svojim zadnjim izlazom. Jer nakon uboda ona ugine.
Dok te osa može ubosti koliko god puta hoće, pa je malo veća šansa da će te ubosti nego kod pčela.
Sad vjerovatno ima još razlika...ali
Hunter 1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 04:36   #12
Da, za razliku od pčele, ose imaju drugačiji žalac kojim mogu ubosti i nekoliko puta. Žalac ose je gladak poput igle. Nakon uboda pčela žalac ne može izvući pa se on otkine, a ona ugiba.
Ose su u naravi potpuno drugačiji kukci i često ukoliko se pojave u većem broju znaju biti prava napast za pčelinje zajednice. Osa je za razliku od pčele koja sama sakuplja i proizvodi hranu za zim, grabežljivac i lovac kukaca nepoželjan u blizini pčelinjaka.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 16:57   #13
Quote:
M-Kenny-S kaže: Pogledaj post
Potaknut učestalim ubodima sa smrtnim posljedicama( u tjedan dana 3) imam nekoliko pitanja.

1) Navodno su otrovi osa slične jakosti sa pčelinjim, kako onda imamo toliku smrtnost od osa pogotovo uzimajući u obzir koliko su pčele brojnije?
2) Da li su ose agresivnije od pčela?
3) Kako znati da li si alergičan ako te nikada nije ubola pčela ni osa?
4) Ima li bilo kakve pomoći ako si izvan blizine liječnika?
5) Koliko je jak otrov bumbara i da li oni spadaju u porodicu osa?
6) Imam u blizini gnijezdo bumbara ali ga toleriram jer mi se doimaju kao malo veće pčele, prijeti li realna opasnost da ubodu(ima male djece) ?
ne znam jel netko već odgovorio onak full super ali evo pokušat ću i ja reć, samo ono kaj znam

1) hehe, ne znam
2) možda trunku, bar mi tak djeluju
3) alergotest!
4) možda isto kao ono kod zmija - tehnika sisanja žalca van iz rane.. samo priljepiš usta i sišeš ko nenormalan (ili ne )
5) vjerojatno malo jači, velika je to životinja. za pretpostaviti je da ima veći 'spremnik' za žalac
6) pa moraš djeci objasniti da ako ne diraju bube neće ni one njih. osim toga postoji ti veća šansa da će ti dijete nastradati od nečeg drugog nego od njih. ali opet da je opasnost tu - pa jest.
ali opet di bi dospjeli kada bi ubijali baš sve oko sebe u svrhu zaštite najmilijih. zar ne?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 21:35   #14
osa me jednom upiknula
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 22:10   #15
Nitko nema iskustva s obadima?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 03:39   #16
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Nitko nema iskustva s obadima?
Imam ja, u nas ih ljeti uz rijeku ima ko u prici. pa kada se okupas izadjes na sunce letaju ko ludi
__________________
"Mental toughness in general isn’t being the most physical or just being able to make the big shot. It’s being able to do your job on the next play every single time. That’s hard to do. That consistency isn’t for everyone. And that’s why it’s the mark of really good players." Brad Stevens
Pierce34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 13:32   #17
a gdje se nalazi to gnijezdo?
ja sam jednom naisao na gnijezdo bumbara (valjda) i bilo je u tlu. postajala je mala udubina oko koje su zujali i rupice oko te udubine iz kojih su ulazili i izlazili. kad sam se vratio za tjedan dana, lezali su samo mrtvi tamo. sjecam se da sam nogom udarao o tlo kako bih ih sto vise namamio van, onda sam pruzio ruku i... nista. toliko o agresivnosti, samo su zujali oko ruke.
s pcelama sam se igrao za vrijeme berbe grozdja. natrljao dlan sokom, cekao da slete i posluze se. fora su...

uz krpelje i muhe, obade takodjer svrstavam u moju listu top annoying... inace glede osa, znam osobu koju su dobro dobro izbole. radili smo u sumi i tip je macetom lupio o neki panj na sto je izasao roj i izbo ga po bedrima. mislim da se radilo o nekih 10-ak uboda.. ouch...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 13:58   #18
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Nitko nema iskustva s obadima?
ovisi od osobe koliko može podnijeti uboda. ako je čovjek jak ko bik možda mu neće značiti ništa dva uboda. ali ako si prosječan čovjek mislim da postoje dobre šanse da umreš i od jednog uboda. toliko o obadima.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 15:28   #19
Quote:
Osteron kaže: Pogledaj post
1. Jer su ose agresivnije i cesce bodu od mirnih pcela radilica. Ali i imaju malo jaci otrov. Ubod pcele vise pece, dok osin boli.
Za razliku od pčela, ose imaju naviku i gristi - iskusio dosta puta dok sam se bavio biciklizmom. Ubod peče, nešto jače neko kod pčele, ali ugriz je taj koji boli.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 02:19   #20
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ovisi od osobe koliko može podnijeti uboda. ako je čovjek jak ko bik možda mu neće značiti ništa dva uboda. ali ako si prosječan čovjek mislim da postoje dobre šanse da umreš i od jednog uboda. toliko o obadima.
Ček, obad.
Ono dosadno stvorenje što se zna motati oko krava?
R.o.K. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.