Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2009., 15:09   #1
Samogradnja bazena za kupanje

Iako slična tema već postoji, posljednji post u njoj je iz 2006-te, a i tema je odlutala u male vrtne bazene za bilje i ribice.
Dakle...
Do danas sam upropastio tri mala bazenića (ona iz Bauhausa). Jedan je bio 450x90 cm a dva ona manja, mislim da su 350 cm promjera. Naravno, najveći problem je folija koju je vrlo teško i mukotrpno čistiti i prati. Na ovom najvećem bazenu mi je kroz tu foliju čak prorasla trava. Nove folije su skupe za mijenjanje jednom ili dvaput godišnje, pa sam došao na ideju da bazen sagradim sam i da bude takvih dimenzija da u njega ide najobičniji najlon standardne širine 4 m. Svojevremeno sam u dvorištu uređivao vrtno jezerce s takvim najlonom i nije bilo problema. Bazen bi bio pravokutna metalna konstrukcija od cijevi 50x50x2, unutarnjih dimenzija 800x180x100 cm (d,š,v). Stijenke bih iznutra obložio pocinčanim limom. Na dno bih stavio desetak cm pijeska. Rubove bih također onako koso zasuo pijeskom, kako se slažu i ti bazenići iz Bauhausa. Zapravo, cijela konstrukcija bi bila znatno veća: 1000x480 cm, s rupom navedenih dimenzija u sredini. To povećanje od dva metra na jednoj dužoj strani bazena i po metar na ostale tri strane bi bila terasa od jelovih fosni (obojanih u zeleno). Vanjska strana cijele konstrukcije bi bila obložena brodskim podom do visine cca 200 cm od zemlje, tako da dobijem i punu ogradu oko cijele terase visine cca 1 m. Ne znam jesam li dovoljno jasan... a vidim da ovaj forum baš ne obiluje slikama. (Usput, kako postaviti slike?)
Dakako, takvo proširenje konstrukcije bi držalo pritisak vode i omogućilo pravokutnu formu. Naravno, sve bi to blo u tridesetak betonskih stopa u zemlji.
E sad ono najvažnije - u bazen tih dimenzija ide običan poljoprivredni najlon i košta cca 100 kn (direktno od proizvođača). Dakle, kad dođem s godišnjega a voda i folija su zmazane i zelene, sve bacam.
Napominjem da bi bazen bio cca 30 m daleko od vrlo izdašnog potoka, tako da mi voda nije problem. Istina, malo je žućkasta, ali naći ću već način da je pročistim. Ako i ostane žuta, nije bed, važno da je bakteriološki ispravna.
Imam u planu i neko primitivno dogrijavanje vode i to suncem i na otpad od iverice (imam stolariju s kamionom otpada mjesečno). Nekakvi predizračuni materijala vrte se oko 3-4000 kn za sve (bazen, povišena terasa oko njega, ograda).
I to je to. Zanima me je li itko pokušao nešto slično? Ima li još netko takvu ili sličnu ideju?
maliodpalube is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 07:44   #2
za te pare bi se dalo nesto i izbetonirat trajnije
__________________
...drva drva drva drva...
kiko1833 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 10:06   #3
Baš i ne.. Doduše, iskop i betoniranje također nisu neki preveliki novci, ali oplata (šalung) nije jeftina. Najveći nedostatak kod betoniranja je baš ta trajnost. Kad mi jednoga dana iz bilo kojeg razloga dosadi ili smeta, ovaj željezno-limeni izrežem brusilicom, a betonski, ukopan u zemlju, ne mogu tako jednostavno maknuti.
Dakako, razgovaramo o cijeni samoga bazena. Moja kalkulacija do max 5000 kn uključuje i drvenu terasu oko bazena, na jednoj dužoj strani široku 2m, a na ostalim stranama široku metar. Pa tu je i 30 m ograde visoke ukupno 2 m. U planu je i tuš kabina, onakva "vikendaška" sa starim hidroforom prebojanim u crno. U njega bi išla voda iz bunara.
Pražnjenje ukopane i betonirane jame bi se također zakompliciralo. Trebao bih iskopat kanal dublji od bazena koji bi išao do potoka. Ovako samo razvučem crijevo...itd itd...
Sve u svemu više je argumenata za neko improvizirano rješenje koje se kasnije lako ukloni. Trajnom betonskom bazenu je najveća mana upravo trajnost.
Zapravo, najviše me muči najlonska folija. Hoće biti preskliska, hoće li se za nju hvatati alge više nego za onu bazensku? Vjerojatno će se lakše i probušiti na nekom kamenčiću?
Drugi problem je neki prečistač za vodu. Naravno neki primitivni, primjerice u bačvi od 200 litara (recimo). Koje granulacije stavljati i kojim redom? Staviti taj famozni aktivni ugljen ili ne? Što je u njemu aktivno? I kako dugo je aktivno, odnosno kako ga često treba mijenjati?
I još jedno pitanje: IZOSAN... Na pakovanju pišu doziranja za ovo i za ono, ali nigdje ne piše kako često to treba dozirati. Primjerice u bunaru. Ili u tom budućem bazenu.
maliodpalube is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 11:45   #4
..pa evo mi smo se ovih dana počeli kupati u bazenu koji smo napravili iza kuće, doduše radi se o pravom bazenu sa skimmerima, rađenom prema projektu i prema pravilima bazenske struke...

..pa mi se ova cifra od 5000 kn čini presmiješnom za bilo kakvu igricu oko bazena....budimo realni, pa to nije dovoljno ni za manju rolu ozbiljnije folije....



no, postoje bazeni i "bazeni"......

sretno!
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 07:32   #5
Naravno da ovdje nije riječ o bazenima, nego o "bazenima". Cifra od 5000 kn je u ovome slučaju povelika, jer postoje i sasvim solidna rješenja za cca 900 kn. Ili pak u Konzumu bila neka akcija: bazen promjera 5 m, dubine oko 120 cm za 1500 kn. Jasno ti je bazen možeš urediti i tako da se cifra koju si ti potrošio za svoj čini smiješnom. Ipak, jedno je zajedničko svim bazenima i "bazenima": kupanje u većoj količini vode. Sve su ostalo nijanse, rekao bi pjesnik...

Evo i nekih primitivnih 3D prikaza onoga što planiram:



maliodpalube is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 21:14   #6
Zar zaista nitko nema nikakav komentar na moju ideju? Bazen od običnog najlona napunjen vodom iz potoka.
maliodpalube is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 21:43   #7
nemoj se ljutit ali tvoj naum ima vise minusa nego pluseva a to su:
1.sami najlon nije toliko otporan na mehanicka ostecenja, npr nakon 3 dana se probije, sto onda?
2.konstrukcija mora biti pojacana jer ipak se radi o 14 m3 vode plus udar vode tokom plivanja i skakanja.
3.pumpe i ostala oprema,kako planiras cistit i odrzavat vodu u bazenu?
4.bazen ako nema preljevni kanal mora imat "laicki receno okapnicu" oko bazena jer ce sva voda pobjeci tokom plivanja.

Quote:
maliodpalube kaže: Pogledaj post
Do danas sam upropastio tri mala bazenića (ona iz Bauhausa). Jedan je bio 450x90 cm a dva ona manja, mislim da su 350 cm promjera. Naravno, najveći problem je folija koju je vrlo teško i mukotrpno čistiti i prati.
i na kraju sam si sve rekao, moj savjet odustani
hit me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 22:29   #8
Pumpe i opremu imam od prijašnjih bazena. I ona plivajuća čuda (mislim da se zovu skimmeri). Pritisak vode na stijenke bazena raste s dubinom bazena, a ne sa zapreminom. Ako je u njemu cca 90 cm dubine, pritisak je cca 0.9 bara. Bez obzira na površinu i zapreminu bazena. Konstrukcija će biti čvrsta, naravno! S tim bazenima sam bio zadovoljan, osim što mi je bila tlaka prati foliju. Najlonom bih to riješio jeftino i jednostavno. A čvrstoća najlona? Nemam pojma. Ako su manje rupice, zamenarit ću ih, a ako se jače probije, jednostavno ću zamijeniti najlon i ponovno napuniti bazen.
Ma... imaš pravo, ideja je pomalo nategnuta (kao i sve moje slične ideje), ali na finom pijesku i uz pocinčani lim bez oštih spojeva i rubova... na što bi se najlon mogao probiti?
maliodpalube is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 12:15   #9
eto za sve one koji zele bazen kao i ja
našao sam ga na ovim stranicama

http://www.intex.com.hr/hr/trgovina/bazeni-easy-2

uzivajte u ljetu
zgb neron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 16:19   #10
ima u konzuma akcija ovih bazena.....vrlo povoljno
ovaj od 366x76 je samo 333 kn
hit me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.