Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Trebaju li i svećenici imati mogućnost ženidbe?
Da, i oni su ljudi kao i svi drugi 50 70.42%
Ne, celibat ih vodi bliže Bogu i duhovnoj čistoći 11 15.49%
Ne, naprotiv, svi bismo trebali biti u celibatu 6 8.45%
Nisam siguran 4 5.63%
Glasovatelji: 71. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2009., 23:19   #1
Celibat - za ili protiv (sve o potrebi i utemeljenosti istog)

Citam po netu, i kaze :" Svaki peti svecenik je preksrio zavjet celibata, sto ukazuje na sve vecu mogucnost da ga crkva ukine- kako ga je i donijela". (Magazin, Rim, od Inoslava Beskara)
Interesuje me zasto bas celibat? Zasto svestenici nemogu biti ljudi kao i ostali, legalno se zeniti , a ne stalno imati neke afere sa djecom ili casnim (bez uvrede)

Takodje, nasao sam jednu pozamasnu listu papa koji su bili ozenjeni, ili djeca drugog pape, ili koji su imali vanbracnu djecu:

Ozenjeni pape

Sv. Petar apostol (30-65)
Sv. Feliks III (483-492; 2 djece)
Sv. Hormizda (514-523; 1 sin)
Hadrijan II (867-872; 1 kci)
Sv. Silver (536-537)
Klement IV (1265-1268; 2 kceri)
Feliks V (1439-1449; 1 sin)

Pape djeca drugog pape ili svecenika
Sv.Damaz I- sin Sv. Lovre;
Sv. Inocent I-sin Anastazija I;
Bonifacije- sin svecenika ;
Sv. Feliks- sin svecenika;
Anastazije II- sin svecenika;
Sv. Agapit I- sin svecenika;
Sv. Silverije- sin Sv. Homizde pape;
Diodat- sin svecenika;
Bonifacije VI-sin biskupa Hadrijana;
Ivan XI- sin pape Sergija II;
Ivan XV- sin svecenika

Pape koji su imali izvanbracnu djecu

Inocent VIII- nekoliko;
Aleksandar VI- četvero
Julije II- tri kceri ;
Pavao III- tri sina i kci
Pio IV- tri sina
Grgur XIII- sin


Da na ovo i dodam izjavu velecasnog Vinka Pilica, diplomiranog teologa.
" Opce je poznato da skladan i zdrav zivot podrazumjeva urednu ljubavnu i seksualnu aktivnost. Zar je, dakle, samo nama svecenicima uskracena harmonija duse i tijela? Zasto mi ne smijemo nikada nista imati s osobom suprotnog spola u pogledu ljubavi pa se cak ne smijemo ni sexualno zadovoljiti. Jer ako smo seksualna bica, kako covjek to moze izbjeci".

Zadnje uređivanje VeronikaN : 21.09.2011. at 21:58.
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:29   #2
zz

Jedan od razloga moze bit i ekonosmki tj. probaj zamisliti sto bi se desilo da crkvenom imovinom kada bi se pocela dijelit na zene i djecu..
A uostalom zasto bi Bogu bio problem npr.sveceniku pomoc da ne dolazi u nikakvu napast (bilo koje sexualne vrste) ?,..naravno ima svecenika koji ne surađuju dovoljno sa Bogom - pa te pomoci i nemaju...
.mosquito. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:48   #3
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Interesuje me zasto bas celibat? Zasto svestenici nemogu biti ljudi kao i ostali, legalno se zeniti , a ne stalno imati neke afere sa djecom ili casnim (bez uvrede)
Mislim da nije stvar samo u celibatu, iako je danas teško ljudima biti u njemu, jer postoje i oženjeni svećenici/popovi/imami koji imaju afere s djecom i ženama.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 00:24   #4
mislim da dolazi zbog toga što je Isus živio u celibatu, pa se svečenički život temeli na tome da se živi Isusovim načinom života.
bar bi tako trebalo biti, a sad kolko su od toga daleko priča za sebe.
__________________
Breskva je kao jabuka sa tepihom.
derište is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 07:52   #5
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
" Opce je poznato da skladan i zdrav zivot podrazumjeva urednu ljubavnu i seksualnu aktivnost. Zar je, dakle, samo nama svecenicima uskracena harmonija duse i tijela? Zasto mi ne smijemo nikada nista imati s osobom suprotnog spola u pogledu ljubavi pa se cak ne smijemo ni sexualno zadovoljiti. Jer ako smo seksualna bica, kako covjek to moze izbjeci".

Ja se uopće ne slažem s ovim teologom, jer se skladan život može voditi bez seksualnog zadovoljstva samo treba točno znati kamo preusmjeriti snage koje preostaju ne zadovaoljavanjem seksualne želje!
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 10:07   #6
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Ja se uopće ne slažem s ovim teologom, jer se skladan život može voditi bez seksualnog zadovoljstva samo treba točno znati kamo preusmjeriti snage koje preostaju ne zadovaoljavanjem seksualne želje!
to ne mogu svi... sveto pismo je realno po tom pitanju... petar i pavao pišu o tome: tko može bez seksa, odlično, to je najbolja opcija, tko ne može, nek se ženi... isto tako govore o obvezi supružnika da se redovito daju onom drugom, tj. seksaju...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 10:25   #7
Quote:
derište kaže: Pogledaj post
mislim da dolazi zbog toga što je Isus živio u celibatu, pa se svečenički život temeli na tome da se živi Isusovim načinom života.
bar bi tako trebalo biti, a sad kolko su od toga daleko priča za sebe.
Obzirom da mi je nezamislivo,da je Stvoritelj u svom stvaranju dao bićima određena svojstva,a da bi ih kasnije vrednovao griješnima ili pogrešnima,a ujedno Isus je među apostolima imao većinu oženjenih sljedbenika,celibat je čista ljudska tvorevina,ma kojim se to namjerama ili razlozima objašnjavalo.
U biti to je čisti problem samih religijskih institucija,a osobito RKc,koja se na neki način našla u nebranom grožđu.
Ako sada dozvoli ukidanje celibata,to se ne odnosi samo na muški dio klera već i ženski,odnosno zaređene časne sestre.
Možete li si zamisliti da se muškom dijelu dozvoli i prizna pravo obiteljskog odnosno spolnog života,a časnima ne.
Možda je moguće izbječi svu tu nedosljednost,ako se celibat svede na dobrovoljan izbor,a ne na uvjetovano stanje.
Ono što je mene osobno oduvijek smetalo,je što osobe koje su izabrale,dakle prihvatile pravilo i uvjet crkve,nakon takvog izbora,postupale licemjerno,odnosno nisu ostajale dosljedne vlastitom izboru i zakletvi.
Za takvu nepostojanost neprihvatljivo je opravdanje u smislu:ljudske prirodne spolne potrebe!
A samim time su podkapale vjerodostojanot kako crkve kao organizacije tako i onoga što su kao predstavnici iste prenosili dalje(nauk i tumačenja).
Kao što bi narod rekao:Živi bili pa vidjeli!
Biti će interesantno za promatrati kako će se Rkc kao institucija izvući iz zamke u kojoj su se našla!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 11:31   #8
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
to ne mogu svi... sveto pismo je realno po tom pitanju... petar i pavao pišu o tome: tko može bez seksa, odlično, to je najbolja opcija, tko ne može, nek se ženi... isto tako govore o obvezi supružnika da se redovito daju onom drugom, tj. seksaju...

Pa ne mogu svi, naravno ali nek takvi neidu u celibat i to je to, šta glumi taj teolog - svećenik?

Žao mu je što on ne može...... tj ne smije..... Ali zašto je onda ulazio u celibat ako ne može bez toga biti normalna uravnotežena osoba?
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 11:59   #9
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
to ne mogu svi... sveto pismo je realno po tom pitanju... petar i pavao pišu o tome: tko može bez seksa, odlično, to je najbolja opcija, tko ne može, nek se ženi... isto tako govore o obvezi supružnika da se redovito daju onom drugom, tj. seksaju...
Mogu svi!
Uz preduvjet da su u podpunosti svjesni što su izabrali,odnosno pošteni prema Bogu i samima sebi!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 15:24   #10
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Obzirom da mi je nezamislivo,da je Stvoritelj u svom stvaranju dao bićima određena svojstva,a da bi ih kasnije vrednovao griješnima ili pogrešnima,a ujedno Isus je među apostolima imao većinu oženjenih sljedbenika,celibat je čista ljudska tvorevina,ma kojim se to namjerama ili razlozima objašnjavalo.
Što ti je nezamislivo u kraljevstvu Duha gdje nema tijela i grijeha?

Bog te ne osuđuje ako ideš za tijelom, ali to je samo ljudsko dok je Duh Božji, ako je Isus put onda je i na nama da idemo time a ne da si prilagođavamo i ugođavamo, nebi ulazio s tobom u raspravu kad bi napisala da je to tebi prihvatljivo i izuzela Isusa iz toga ali kad Ga spominješ moram onda branit istinu;
On je uzeo te apostole da ostave žene i imanja i takvi spoznaju istinu.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:04   #11
Quote:
bumbar;22218716[B kaže:
]Što ti je nezamislivo u kraljevstvu Duha gdje nema tijela i grijeha?[/B]

Bog te ne osuđuje ako ideš za tijelom, ali to je samo ljudsko dok je Duh Božji, ako je Isus put onda je i na nama da idemo time a ne da si prilagođavamo i ugođavamo, nebi ulazio s tobom u raspravu kad bi napisala da je to tebi prihvatljivo i izuzela Isusa iz toga ali kad Ga spominješ moram onda branit istinu;
On je uzeo te apostole da ostave žene i imanja i takvi spoznaju istinu.
A jel to mi pričamo mimo?
Ovdje se govori o svečeničkom celibatu,dakle o stanju i tijela i duha!

Isus je uzeo apostole,ali niti jednom nije nametnuo izbor!
A da si čitao postove dalje...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:06   #12
Zato što nisu bili istinski svećenici. Čovjeku koji je svećenik, prosvijetljen i predan svojem Putu nije nužno potreban seks. Celibat je u pravilu oslobođenje od seksualne napetosti i sublimacija, a ne suzdržavanje.. Imali smo jednom na duhovnosti temu o tome.

Evo je. klink!
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:25   #13
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Obzirom da mi je nezamislivo,da je Stvoritelj u svom stvaranju dao bićima određena svojstva,a da bi ih kasnije vrednovao griješnima ili pogrešnima,a ujedno Isus je među apostolima imao većinu oženjenih sljedbenika,celibat je čista ljudska tvorevina,ma kojim se to namjerama ili razlozima objašnjavalo.
U biti to je čisti problem samih religijskih institucija,a osobito RKc,koja se na neki način našla u nebranom grožđu.
Ako sada dozvoli ukidanje celibata,to se ne odnosi samo na muški dio klera već i ženski,odnosno zaređene časne sestre.
Možete li si zamisliti da se muškom dijelu dozvoli i prizna pravo obiteljskog odnosno spolnog života,a časnima ne.
Možda je moguće izbječi svu tu nedosljednost,ako se celibat svede na dobrovoljan izbor,a ne na uvjetovano stanje.
Ono što je mene osobno oduvijek smetalo,je što osobe koje su izabrale,dakle prihvatile pravilo i uvjet crkve,nakon takvog izbora,postupale licemjerno,odnosno nisu ostajale dosljedne vlastitom izboru i zakletvi.
Za takvu nepostojanost neprihvatljivo je opravdanje u smislu:ljudske prirodne spolne potrebe!
A samim time su podkapale vjerodostojanot kako crkve kao organizacije tako i onoga što su kao predstavnici iste prenosili dalje(nauk i tumačenja).
Kao što bi narod rekao:Živi bili pa vidjeli!
Biti će interesantno za promatrati kako će se Rkc kao institucija izvući iz zamke u kojoj su se našla!
Celibat je stvar crkvene discipline. I može se promijeniti. Kada bi se obaveznost celibata ukinula, ne vidim kako bi se to moglo odnositi na redovnike i redovnice, jer oni jesu redovnici i redovnice i zbog celibata (zavjet čistoće).

Također ne vidim neku zamku za KC po pitanju celibata. Ima onih koji celibat obdržavaju i ima onih koji ga krše.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:31   #14
danas mi se čini celibat kao dobro rješenje, i to sam već jednom negdje objasnio. obzirom na potrebnost duhovne prakse za Božje službenike je dobro da im se dužnosti orijentiraju na župu. obitelj bi im uzela dio vremena i energije. u tom svjetlu čini mi se da i kršitelj celibata još uvijek ima bolje predispozicije istinski služiti od oženjenog svećenika
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 10:45   #15
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Mogu svi!
Uz preduvjet da su u podpunosti svjesni što su izabrali,odnosno pošteni prema Bogu i samima sebi!
ne mogu svi ljudi... mnogi ljudi vole Boga i posvetili bi život u Njegovoj službi, ali ne u celibatu... zašto bi seks bio crta koja dijeli?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 12:27   #16
Onda svakako moramo pomicati granicu, ako se 'ne moze bez sexa', onda je upitno zasto taj ozenjeni svecenik, ne bi imao prava kao i ostali recimo rastati se, pitanje je kako ce isti uzdrzavati obitelj, tko bi to placao, pitanje nepotizma, takoder ljudsko i prit mac zacas bi svi zeljeli da se ponovo vrati celibat...celibat je sasvim u redu, za one koje su odabrali takav put, nije valjda sex najveci izazov, cemu onda uopce svecenstvo...nitko ne mora biti svecenik, u boga moze vjerovati i bez toga...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 12:32   #17
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Onda svakako moramo pomicati granicu, ako se 'ne moze bez sexa', onda je upitno zasto taj ozenjeni svecenik, ne bi imao prava kao i ostali recimo rastati se, pitanje je kako ce isti uzdrzavati obitelj, tko bi to placao, pitanje nepotizma, takoder ljudsko i prit mac zacas bi svi zeljeli da se ponovo vrati celibat...celibat je sasvim u redu, za one koje su odabrali takav put, nije valjda sex najveci izazov, cemu onda uopce svecenstvo...nitko ne mora biti svecenik, u boga moze vjerovati i bez toga...
pa naravno...uzdizanje seksa iznad drugih grijeha nije pošteno. recimo, nitko se neće pitati da li je svećenik neumjeren u jelu, ali ako 'šara' po selu ili unutar župe to će rasrditi ljude. a i jedno i drugo su -> grijesi istog ranga! (glavni grijesi). svećenik ili opaticas nisu bezgriješne osobe, već osobe koje imaju preduvjete da se uzdignu izad grijeha više nego drugi, i svojim životom svjedoče od tome. tražiti od njih bezgriješnost je iluzorno, zamjerati na njoj je idiotski (osim u pretjerivanju u grijesima) ali ja bih rekao da je ono što je logično očekivati od njih svijest o vlastitim grijesima i o vlastitoj griješnosti
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 12:37   #18
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ne mogu svi ljudi... mnogi ljudi vole Boga i posvetili bi život u Njegovoj službi, ali ne u celibatu... zašto bi seks bio crta koja dijeli?
ima seksa i u crkvi, nema braka
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 12:45   #19
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
pa naravno...uzdizanje seksa iznad drugih grijeha nije pošteno. recimo, nitko se neće pitati da li je svećenik neumjeren u jelu, ali ako 'šara' po selu ili unutar župe to će rasrditi ljude. a i jedno i drugo su -> grijesi istog ranga! (glavni grijesi). svećenik ili opaticas nisu bezgriješne osobe, već osobe koje imaju preduvjete da se uzdignu izad grijeha više nego drugi, i svojim životom svjedoče od tome. tražiti od njih bezgriješnost je iluzorno, zamjerati na njoj je idiotski (osim u pretjerivanju u grijesima) ali ja bih rekao da je ono što je logično očekivati od njih svijest o vlastitim grijesima i o vlastitoj griješnosti
Tragicno je posmatrati sve kroz sex, kao jedinu 'izrazito opasnu' transgresiju...nisu li grijesi 'duha' daleko veci i opasniji od 'grijeha mesa' i ne poucavaju li najveci duhovni ucitelji bas o tome... no izgleda da je ovo 'najlaksa' meta...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 13:00   #20
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ne mogu svi ljudi... mnogi ljudi vole Boga i posvetili bi život u Njegovoj službi, ali ne u celibatu... zašto bi seks bio crta koja dijeli?
Posvetiti život Bogu možeš i ako imaš ženu i djecu!!!
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.