Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2009., 12:51   #21
Quote:
baja kaže: Pogledaj post

hvala svejedno
hvala za ovaj post i za zanimljivu raspravu s @rakijetinom

da li bi se bugarka mogla uzgajati u okolici zagreba?
vidjela sam na linku, kojeg si dao, da smokva ponegdje uspijeva i na kontinentu
u zagrebu sam je vidjela samo na dva mjesta i nisam sigurna da li i rađaju
ova "zelenika" tvog djeda izgleda predivno, naprosto zove da se čovjek zavuče unutra, otkači ostatak svijeta i uživa

dakle, moja nagađanja da je smokva "najčišća" voćna sorta su posve kriva ?!
Mogu ti smokve bez problema rasti u kontinentu, imaš ih u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj, samo malo obrati pozornost, i to velike primjerke.Ovisi koja je sorta, ali uglavnom i ako rode, budu manji plodovi.Ovih bugarki nisam vidio, toga više ima vjerujem u Srbiji i Bugarskoj.
Ako si na čistoću mislila broj sorti, da onda si u krivu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 14:17   #22
Ja posadila smokvu, petrovacu. Kod Jaske na malo povisenom bregicu. Savjeti??? Please
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 14:23   #23
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Ja posadila smokvu, petrovacu. Kod Jaske na malo povisenom bregicu. Savjeti??? Please
Ako je neka s mora, a vrlo vjerojatno je, ako ne more, submediteranski pojas, trebati ćeš ju malo zaštiti tokom zime, dok je mlađa, ovisno o položaju na kojem si ju zasadila ( južna, sjeverna strana, zavjetrina, vjetrometina, i sl... ).
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 14:39   #24
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ako je neka s mora, a vrlo vjerojatno je, ako ne more, submediteranski pojas, trebati ćeš ju malo zaštiti tokom zime, dok je mlađa, ovisno o položaju na kojem si ju zasadila ( južna, sjeverna strana, zavjetrina, vjetrometina, i sl... ).
kakav je položaj poželjan?
skužila sam, također na tvom linku, da smokva voli kad joj se razvoj korijenja ograniči (sadnja uz zid, u kamenjaru), a što sa stranama svijeta?
kuća mi je okrenuta jugu, pretpostavljam da bi joj to pasalo ?!
kad si već ovako ljubazan , misliš li da bi se mogli i kiviji priviknuti kontinentu?
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 14:56   #25
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
kakav je položaj poželjan?
skužila sam, također na tvom linku, da smokva voli kad joj se razvoj korijenja ograniči (sadnja uz zid, u kamenjaru), a što sa stranama svijeta?
kuća mi je okrenuta jugu, pretpostavljam da bi joj to pasalo ?!
kad si već ovako ljubazan , misliš li da bi se mogli i kiviji priviknuti kontinentu?
Južna strana, dakle što toplije, mislim da piše na onom linku, pogledaj i ovo:

http://www.svetbiljaka.com/Forums/vi...c/start=0.html

Tu ti sve piše.

Za kivi ne znam detalje da budem iskren, pogledaj ovo:

http://www.svetbiljaka.com/Forums/vi...c/start=0.html
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 22:16   #26
Jube, ovo je tema kao stvorena za pdf Poljoprivreda, pa ću je preseliti tamo, vjerujem da ćeš dobiti dosta dobrih odgovora, možda i iz prve ruke.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 14:18   #27
Smokva

Pozdrav. Iz gusta sam si kupio sadnicu mlade smokve. Htio bih da je obrezujem i da se formira u oblik dvreta ( 1 stablo sa krošnjom). Momentalno ta smokva izgleda kao jedna stabljika visine 1.5m sa 4 lista na samom vrhu bez grana. Molio bih znalce koji bi me uputili sto i kako dalje.... Kada i kako orezivati??
okram100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 01:03   #28
Sada više ništa ionako je sada uskoro kraj vegetacije. Ako si u unutrašnjosti bilo bi dobro da ju malo omotaš da preživi moguću jaku zimu, ali ako si u primorju onda netreba osim privezat za kolac kako se nebi od jakog vjetra slomila.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 16:50   #29
Ima li slučajno tko smokvu petrovaču?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 14:10   #30
Smokvarenje

Pozdrav tezaci!

Ima li koga.da se bavi uzgojem smokvi,kako pocet,cijene,potrebe i sve ostalo ,ako ko zna nek se raspise.
Smokvu ka mediteransku vocku obozavam.
Vidio sam vece uzgoje u Grckoj i Libiji.
E sad,kupio sam 528 m2.zemlje.,(uza okolica Splita) pa me zanima sta bi se i koliko moglo na toj povrsini.
Hvala
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 10:18   #31
Ideja je dobra ali nema neke koristi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 11:22   #32
Zbog cega konkretno?
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 14:50   #33
Na tržištu se na žalost, prodaju strane suhe smokve i to za prilično nisku cijenu. Možda nešto malo domaćih.
Prvo si pokušaj osigurati tržište.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 20:52   #34
ako sam ja, 200 km zračne linije od mora, ove godine proizveo prva 2-3 kg smokve uz 0 kuna troškova..... ne vidim razloga zašto bi u dalmaciji bilo problema
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 13:25   #35
Pokusat cu na proljece,neman sta izgubit,posadit cu na svih 500 kvadrata
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 21:38   #36
najbolje bi bilo smokve preradit u pekmez ili slično.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 23:59   #37
Quote:
Jack-Daniels kaže: Pogledaj post
Pokusat cu na proljece,neman sta izgubit,posadit cu na svih 500 kvadrata
Prouči način sušenja bez sumporenja jer EU brani sumporenje!
Sa tih 500 m2 nije ti problem prodati tako osušene smokve. A i uljara Marina ti ih otkupljuje ako ne želiš sam prodavati na tržnici. No vlastita prodaja (tržnica, fb stranica i malo oglašavanja, slanje tiskom) ti daje puno bolju cijenu
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:29   #38
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Prouči način sušenja bez sumporenja jer EU brani sumporenje!
Sa tih 500 m2 nije ti problem prodati tako osušene smokve. A i uljara Marina ti ih otkupljuje ako ne želiš sam prodavati na tržnici. No vlastita prodaja (tržnica, fb stranica i malo oglašavanja, slanje tiskom) ti daje puno bolju cijenu
Hvala na savjetima!
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 14:26   #39
http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...e-super-zarada

Hrvati, sadite smokve, u njima je super zarada

Proizvodnja smokava u Hrvatskoj je stagnirala, suhe smokve se u većoj mjeri uvoze nego izvoze, a cijena svježih smokava na nekim je istarskim i primorskim tržnicama ove godine dosezala i do 100 kuna za kilogram.

Prema podacima iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, u prvih sedam mjeseci ove godine u Hrvatsku je uvezeno 137 tona suhih smokava u vrijednosti 664.215 američkih dolara, a iz nje je u istom razdoblju izvezeno 9 tona suhih smokava u vrijednosti 33.801 dolara.

U istom razdoblju je uvezeno i 13 tona svježih smokava za 17.454 dolara.

Suhe smokve se, prema podacima za prvih sedam mjeseci ove godine, najviše uvoze iz Turske (115 tona u vrijednosti 580.018 dolara), zatim Sirije, Mađarske, Kine, Italije, Grčke i Islanda.

Uvoznici suhih smokava iz Hrvatske su, pak, BiH (9 tona u vrijednosti 8089 dolara) te Njemačka, Crna Gora i Austrija.

Svježe smokve u prvih sedam mjeseci ove godine uvezene su najviše iz Italije (12 tona za 16.653 dolara) te Turske.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 16:20   #40
Eto još jednog primjera,hvala krena !
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.