Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija
Korisničko ime
Lozinka

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2009., 13:41   #1
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Registracija: Sep 2009.
Opasan svijet. Sizofrenija i ostalo...

Prvo pozdrav svima koliko vas ima.
Evo ja sam nova medutim htjela bih vam svratiti pozornost na nesto. Ja se vec duze vrijeme borim sa nekim psihickim i fizickim problemima i tako svi mi na ovom forumu odnosno Prozak Nation.
Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj gotovo ne postoje evidencije psihickih poremecaja u ljudi niti bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka?Psihicka bolest gotovo i nije bolest a kamo li je netko shvaca ozbiljno. Vani postoje evidencije, psiholozi mogu staviti takve ljude u bolnice, moze ih se pratiti, zatvarati, lijeciti... Ovdje znam jednog sizofrenicara koji j ubio majku i za, pazite 10 mj izisao iz Vrapaca????Kao zdrav covjek. Ubio opet i opet ga pustilo...Svaka cast ljudima koji su svjesni svoje bolesti pa pokusavaju ozdraviti, a zamislite koliko ih niti zna niti zeli znati????
Zamislite koliko je to unistenih obitelji, ljudi, djece???Zamislite?Znate li da statistika pokazuje da su upravo je 85 % teskih psihickih bolesnika silovatelja i ubojica, teskih kriminalaca?
Zbog onih ljudi koji se zele lijeciti i biti bolje trebalo bi nesto poduzeti ali sto?
Eto to je bilo moje malo razmisljanje...
Napisite svoje...
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 17:59   #2
Lotos
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2009.
po mom mišljenju, ovaj gore napisani post bi trebao biti izbrisan, jer širi predrasude, pojačava stigmu prema teško duševno oboljelim osobama, te ih diskriminira, hvala
Lotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 18:45   #3
Acid_Jack
Registrirani korisnik

Acid_Jack Avatar

Slažem se sa Lotos, daj pogledaj malo što pišeš. Znam da ti je namjera vjerojatno dobra, ali predstavila si to na način kao da su oni životinje koje treba strpati u kaveze.

Ako je netko bolestan, treba se liječiti. Ali na način koji mu štiti ljudska prava i dostojanstvo.
Acid_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 20:40   #4
hartasbigasass
di caprio

hartasbigasass Avatar

Registracija: Aug 2009.
Ma šta je vama?Pa ni ovi koji se lječe nemaju nikakva prava ni dostojanstva!Jel iko od vas ikad bio na odjelima u vrapču gjde su ti bolesnici?Jankomir još gore.
I kako uopće stavit nekog pod ikakav nadzor kome nikad nije ni dijagnosticirana bolest,ako ne mogu nadzirati niti ove koji su u ustanovama.
Mogu pobjeć kad god hoće.A što se tiče zločina koji počine psihički bolesnici,
oni koji su najviše u opasnosti od njih su njihovi najbliži koji s njima žive.Ovi
što zalutaju po ulicama nisu baš tako česti.
hartasbigasass is offline  
Odgovori s citatom

Old 03.09.2009., 21:15   #5
Acid_Jack
Registrirani korisnik

Acid_Jack Avatar

Quote:
hartasbigasass kaže: Pogledaj post
Ma šta je vama?Pa ni ovi koji se lječe nemaju nikakva prava ni dostojanstva!Jel iko od vas ikad bio na odjelima u vrapču gjde su ti bolesnici?Jankomir još gore.
Bio sam, imaš pravo. Nemaju.
Acid_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 21:18   #6
Vilenica
registrirana korisnica

Vilenica Avatar

Registracija: Feb 2006.
Quote:
Slobodna kaže: Pogledaj post
Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj gotovo ne postoje evidencije psihickih poremecaja u ljudi niti bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka?Psihicka bolest gotovo i nije bolest a kamo li je netko shvaca ozbiljno. Vani postoje evidencije, psiholozi mogu staviti takve ljude u bolnice, moze ih se pratiti, zatvarati, lijeciti...
mene zanima: na osnovu cega si napisala uvodni test? kako znas da Hrvatska nema evidenciju psihickih bolesnika? nazvala si ministarstvo zdravstva i pitala? ili naprosto lupas napamet?

u hrvatskoj naravno da postoje evidencije bolesnika: prati se broj oboljelih od raka, AIDS-a pa i dusevnih poremecaja. "bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka" srecom ne postoji ni u jednoj drzavi (osim mozda u sjevernoj koreji, ne znam). sigurno nije posao drzave da sustavno prati razvoj pojedinca, barem ne one normalne i demokratske

Quote:
Zamislite koliko je to unistenih obitelji, ljudi, djece???Zamislite?Znate li da statistika pokazuje da su upravo je 85 % teskih psihickih bolesnika silovatelja i ubojica, teskih kriminalaca?
mozes li navesti koju to statistiku citiras? gdje si to procitala?

zasad mislim da ovakva tema ne siri stigmu psihickih bolesnika, nego ismijava iskazano neznanje udruzeno s predrasudama. smijesno? vise zalosno
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 22:58   #7
kikakm
Registrirani korisnik

Registracija: May 2006.
Bas me naljutila ova tema. Tako lose misliti o psihicki bolesnim ljudima proizlazi iz straha i primitivizma.

Slazem se s hartasbigasass.
Psihijatri ih lijece sablonski, medicinsko osoblje se ponasa kao da su policija...

A ova glupa tvrdnja za 85 %

A tek ova recenica, citiram:
"Svaka cast ljudima koji su svjesni svoje bolesti pa pokusavaju ozdraviti, a zamislite koliko ih niti zna niti zeli znati????" - aha, znaci psihicki bolesnici SVI moraju htjeti znati ili biti svjesni svoje bolesti. Tako govoris o tome kao da se radi o karijesu. Ma boli me zub, idem ga popraviti i to je to.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:18   #8
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Prvo treba procitati sto pisem pa onda reagirati
Pa da nesto lose mislim o psihickim bolesnicima onda bih imala nesto protiv sebe. Kao sto sam rekla i ja patim od ankisoznosti, nesanice itd.
Drugo opet sam napisla da ljudi koji imaju teske psihicke poremecaje i lijece se skidam im kapu jer znam (imam u obitelji sizofrenicara)kako je to jako tesko i mukotrpno.
Trece u Hrvatskoj psihicki oboljeli ljudi nisu shvaceni ozbiljno kako oni koji traze lijecenje,a i oni koji ne traze. Oni koje traze se stigmatiziraju i prema njima se odnosi bez postovanja i bez brige. Psihijatri cesto pustaju opasane ljude na ulici jer nameju ili volje ili sredstava da im pomognu. Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti.
Cetvrto oni ljudi koji se ne lijece haraju Hrvatskom sa PTSP i ostalim teskim bolescina i rade svasta. I to je one cega je mene strah. Ljudi poput Generala Korade, ovog koji je ubio majku, onog u Puli sta je pobio obitelj...Znaci ti ljudi i jesu i nisu krivu. Neki su trazili pomoc a nisu je dobili, a drugi je nisu ni trazili a nema ih tko zaustaviti.U Hrvatskoj psiholog koji ima opasnog bolesnika nema pravo istog staviti u Insitituciju dok u cijeloj EU to ima. Ja imam kontakta sa psiholoskom strukom i znam da ne postiji nikakva relevantna statistika niti pracanje, bar ne ono za koje je nekog briga.Ta evidencija je potreba za ljude koji zele pomoc da bi im se pomoglo a za one koji ne zele da bi ih se kontroliralo. Tako je vani.
Eto nadam se da me sad razumijete. Previse bolesnika hoda cestama bez kontrole, a oni koji se ljece su stigmatiziranmi i ludi. To je bila moja misao.
Ja se izvinjavam ako sam koga povrijedila.
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:28   #9
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Quote:
hartasbigasass kaže: Pogledaj post
I kako uopće stavit nekog pod ikakav nadzor kome nikad nije ni dijagnosticirana bolest,ako ne mogu nadzirati niti ove koji su u ustanovama.
Mogu pobjeć kad god hoće.A što se tiče zločina koji počine psihički bolesnici,
oni koji su najviše u opasnosti od njih su njihovi najbliži koji s njima žive.Ovi
što zalutaju po ulicama nisu baš tako česti.
Evo sa ovim se slazem i zato sam napisala ovaj post. Bolesni koji se zele lijeciti nemaju nikava prava, prema njima se odnosi kao prema zivotinjama i ludacima a oni koji se ne zele lijeciti ili ih nije briga nazalost potsanu General Korade ili silovatelj u obitelji. Naravno ne svi nego neki,ali veliki je to postotak.Ja bih organizirala recimo prosvjede protiv destigmatizacije psihicki bolesnih ljudi kako bi im se pomoglo a one koji su opasni da bih se kontroliralo. To je sve sto sam htjela reci.
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:29   #10
coolinesay
Banned

Pošalji poruku preko Skype korisniku coolinesay
isuse kak ti je avatar zakon. crna ovca jel? hahaha fora
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:34   #11
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Pa izgleda da i jesam ovdje crna ovca nitko me ne kuzi sto hocu reci...
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:43   #12
Vilenica
registrirana korisnica

Vilenica Avatar

Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
mene zanima: na osnovu cega si napisala uvodni test? kako znas da Hrvatska nema evidenciju psihickih bolesnika? nazvala si ministarstvo zdravstva i pitala? ili naprosto lupas napamet?

ono o 85 posto- mozes li navesti koju to statistiku citiras? gdje si to procitala?
Slobodna, mozes li odgovoriti na ova pitanja?

da bi te se kuzilo sto zelis reci, trebas pisati jasno i razumljivo. nerazumljivim pisanjem ili navodjenjem pogresnih podataka ne ispadas "crna ovca" nego naprosto osoba koja pise nerazumljivo i iznosi lazne podatke. dakle, molim da odgovoris na osnovu cega si napisala da u RH ne postoji evidencija psihickih bolesnika, ili ono da je 85 posto....sto? 85 posto pocinitelja zlocina da je psihicki poremeceno?

ili priznaj da si tipkala bezveze pa da zakljucam temu
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:49   #13
Lotos
Registrirani korisnik

pa prvo kažeš :" Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?" a potom :" Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti."
i konkretno kako se to postupaju kao prema životinjama dok su u bolnicama,,imaš detaljnije primjere kakvo je stanje u vrapču, jankomiru, rebru.? ili su to samo nagađanja
Lotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:54   #14
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Pa na osnovi razagovora sa psiholozima. Kako sto rekoh kad recimo psihologu u Hrvatskoj dode pedofil on ili ona nema prava da ga stavi pod nadzor, prijavi policiji, a da ne govorim o profesionalnoj tajni. Naprotiv u bilo kojoj Europskoj zemlji ako isti dode na razgovor psiholog ga mora ili staviti u Instituciju ili ga prijaviti, bez odavanja profesinalne tajne. Ili psiholog u Njemackoj naprimjer kada vidi na cesti ispad za koga posumlja da je uzrokovan nekim psihickim stanjem ima pravo pozvati hitnu i doticnog staviti na psihijatriju, ovdje nema. Napisla sam ti da poslovno imam veze sa psiholoskom strukom i znam eto bas iz Ministarstva Zdravstva da evidencije teskih psihickih oboljenja nema, osim ako pocinu neku kriminalnu radnju, to u EU naravno postoji. U EU se od rodenja prati djetetov psihicki razvoj i u trenutku kad pokaze neku psiholosku bolest odmah ga se evidentira kako bi mu se pomoglo. Toga u Hrvatskoj nema. Cak ni privatni psihijatri nemoraju voditi nikakve evidencije potencijalno opasnih ljudi dok vani mora takvog covjeka prijavti nebi znala gdje ali mora.
Sto se tice 85 % posto pa odi na stranicu koja se bavi pisholoskom forenzikom ili profilom zlocinca i procitaj anamneze doticnih osudenika. Samo to. Od kakvih su bolesti patili?I dobro postotak od 85 % je mozda prevelik ali jest velik Vilenica.
Ali ja ovo sve ne pisem da nekog napadam kako ne razumjete nego da se u Hrvatskoj konacno pocne pomagati onima koji pomoc zele, a onima koji nezele da ih se kontrolira. Nista vise.
Mozda pisem nerazumljivo, ali mislim da sam poprilicno jasna sa onim sta pisem.
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:01   #15
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
pa prvo kažeš :" Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?" a potom :" Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti."
i konkretno kako se to postupaju kao prema životinjama dok su u bolnicama,,imaš detaljnije primjere kakvo je stanje u vrapču, jankomiru, rebru.? ili su to samo nagađanja
Htjela sam reci da previse bolesnih ljudi seta zemljom a jako su opasni i ne traze pomoc, dok oni koji traze se stigmatiziraju.Mozda sam malo s brda zdola napisla ali to je to sto sam htjela reci.
Da cula sam da je na Vrapcu uzas od poznanika i rodaka koji ima sizofreniju. Od brige za ljude pa do tretmana. Evo su prije dva dana po treci put pustili osudenog silovatelja koji svaki put kad ga puste ponovo siluje.
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:04   #16
Vilenica
registrirana korisnica

Vilenica Avatar

Quote:
Pa na osnovi rzagovra sa psiholozima
malo si nesuvisla, zato te se tesko shvatiti

u hrvatskoj postoji evidencija broja oboljelih. bogu hvala, ne zivimo u orwelovoj diktaturi pa da se evidentiraju po imenu i prezimenu svi s dijagnozom pa da ih se drzi pod nadzorom. na to si mislila, zar ne? kao sto si i napisala, poimenicno se evidentiraju samo oni koji su pocinili neko kazneno djelo.

ne znam u kojoj bi drzavi postojalo takvo nesto sto ti zagovaras, jer bi to bilo krsenje elementarnih ljudskih prava. ukoliko nije opasan po sebe i okolinu, i najtezi bolesnik ima pravo na slobodu.

tesko mi te sve citirati, no mislim da i dalje tipkas napamet. npr ovo
Quote:
U Eu se od rodenja prati djetetov psihicki razvoj i u trenutku kad pokaze neku psiholosku pomoc odmah ga se evidentira kako bi mu se pomoglo
. a di bi se vodila ta evidencija, bas me zanima, di bi se pod svakim imenom vodila svaka dijagnoza? mozda u nekom SF filmu. kad bi to bila istina, onda kod njih dusevni bolesnici ne bi cinili zlocine? svim ljudima s problemom bi se pomoglo? pa bi onda u Hrvatskoj bilo puno vise zlocina nego u EU? posto to naravno nije istina, lako je vidjeti da opet lupas napamet

naravno da imamo nedostatnu skrb o ljudima s problemima. ali to se sigurno nece rijesiti tako da se stave u zatvor svi koji imaju PTSP ili tezi anksiozni poremecaj (jer niko ne zna kad nekom moze puknut da nekog ubije)

no ne brini: puno vise ljudi strada u prometnim nesrecama nego od nasilja koje cine evidentirani dusevni bolesnici.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:21   #17
Slobodna
Registrirani korisnik

Slobodna Avatar

Slazem se da puno vise ljudi strada u prometnim prekrsajima nazalost.Ali vjeruj mi puno ih i strada od dusevno poremecenog oca, majke, susjeda itd. Obiteljskog naseilja. Previse pa vjerujem i vise indirektno nego u pet godina neko u prometu. Prati malo dnevni tisak. U Hrvatskoj je glavni problem nastao obiteljsko nasilje i prati anamnezu pa ces dici do zanimljivog zakljucka.
Pa da po imenu i prezimenu se vode evidencije u skolama i ostalim Institucijam sto ja smatram da je dobro. Prvo ne krse se elementarna ljudska prava jer su spisi tajni, a drugo takvim se ljudima lakse pomogne. Sto se tice evidencije misli se evidencija ljudi koji bi potencionalno bili opasni za sebe ili druge kad potecijalni pedofil ili sizofrenicar dode kod psihologa naprimjer i ovaj procjeni da je opasan. Naravno da se nece drzat evidencija svih bolesnika.Takav evidencija mora postojati i dobro je da postoji. Spisu su tajni sve dok se nesto ne ucini. Vjeruj mi manje bi Generala Korada i takvih hodalo Hrvatskom da ih je netko sustavno evidentira pa ih hospitalizirao i pomogao im nego da se razglaba o ljudkim pravima. Gdje su ljudska prava zrtve?Gdje su ljudska prava svih nas koji se svakodnevno lijecimo i borimo protiv nasih psihickih problema?Gdje su?Nas se stigmatizira a prave bolesnike se pusta.Jeli to fer?
Slobodna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:24   #18
coolinesay
Banned

Pošalji poruku preko Skype korisniku coolinesay
vilenica nemoj zatvarati temu jer slobodna jako dobro rezonira. ovo je činjenica da ljudi koji imaju psihičkih problema jednostavno šetkaju okolo vani i kad im pukne u glavu ili napadnu ili naprave neko sranje. to sad nema veze sa predrasudama, radi se samo o tome da su djeca, starci, obični ljudi ugroženi.
imam majku koja boluje od šizofrenije, njoj kada nešto puhne u glavu to je to. nemrem se s njom objašnjavat ili raspravljati. toga nema kod psihičkih bolesnika. osim toga ona uopće ne priznaje da je bolesna kao i masa drugih duševnih bolesnika, neki od straha da će biti obilježeni a neki jednostavno zato jer nisu ni svjesni da su drugačiji po ponašanju od ostalih ljudi
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:31   #19
Lotos
Registrirani korisnik

Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
malo si nesuvisla, zato te se tesko shvatiti

u hrvatskoj postoji evidencija broja oboljelih. bogu hvala, ne zivimo u orwelovoj diktaturi pa da se evidentiraju po imenu i prezimenu svi s dijagnozom pa da ih se drzi pod nadzorom. na to si mislila, zar ne? kao sto si i napisala, poimenicno se evidentiraju samo oni koji su pocinili neko kazneno djelo.

ne znam u kojoj bi drzavi postojalo takvo nesto sto ti zagovaras, jer bi to bilo krsenje elementarnih ljudskih prava. ukoliko nije opasan po sebe i okolinu, i najtezi bolesnik ima pravo na slobodu.

tesko mi te sve citirati, no mislim da i dalje tipkas napamet. npr ovo . a di bi se vodila ta evidencija, bas me zanima, di bi se pod svakim imenom vodila svaka dijagnoza? mozda u nekom SF filmu. kad bi to bila istina, onda kod njih dusevni bolesnici ne bi cinili zlocine? svim ljudima s problemom bi se pomoglo? pa bi onda u Hrvatskoj bilo puno vise zlocina nego u EU? posto to naravno nije istina, lako je vidjeti da opet lupas napamet

naravno da imamo nedostatnu skrb o ljudima s problemima. ali to se sigurno nece rijesiti tako da se stave u zatvor svi koji imaju PTSP ili tezi anksiozni poremecaj (jer niko ne zna kad nekom moze puknut da nekog ubije)

no ne brini: puno vise ljudi strada u prometnim nesrecama nego od nasilja koje cine evidentirani dusevni bolesnici.
radi se na tome u EU da svi podaci o osobi budu na jednom mjestu, kao identifikacijka lista-na kojoj bi bila zastupljena bila obrazovna struktura, staž, imovinsko stanje, itd ...ALI između ostalog i bolesti, pa tako i one psihičke, dakle ispisom tih podataka moglo bi se o pojedinoj osobi saznati sve, slušala sam jedan kolegij di se to spominjalo, no prof je ipak pitala koliko je to etično da se tako otkrivaju najintimnije stvari, a koliko korisno - recimo imati na tom papiru da je netko dijabetičar, ili alergičan na neki lijek, jer to mu recimo može spasiti i život...rekla bih da se ide za tim da se želi sve imati pod kontrolom, a sve pod izgovorom da je to korisno, praktično....a u filmovima tog ima, naravno ...no radi se na tom i u realityju, nažalost
Lotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:38   #20
Vilenica
registrirana korisnica

Vilenica Avatar

Quote:
Vjeruj mi manje bi Generala Korada i takvih hodalo Hrvatskom da ih je netko sustavno evidentira pa ih hospitalizirao i pomogao im nego da se razglaba o ljudkim pravima. Gdje su ljudska prava zrtve?
imamo registar branitelja, svi su registrirani. sto predlazes? da se njih 500.000 stavi u logor? kolika bi to bolnica trebala biti pa da se hospitalizira sve koji su ovako kako ti odoka vidis "potencijalno opasni"?

izasli smo iz rata. ima jako puno ljudi s PTSP-om. doista je nemoguce zatvoriti sve one koji su "potencijalno opasni". zdravstveni sustav nam naravno nije dovoljno dobar, a kako bi i bio?

ne kazem da to nije problem. ali problem nam je i velika nezaposlenost i lose organiziran sustav reciklaze korisnog otpada
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja