Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2005., 18:21   #1
DarthFlake
obliz...

DarthFlake Avatar

Registracija: Sep 2004.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku DarthFlake
Red face što je to veleprodaja?

E ekipa a kaj je to?

jedino sto znam da su veleprodajne cijene uvijek nize od maloprodajnih..
a zasto?
a zasto ja kao malokupac nemogu kupiti nekaj po veleprodajnoj cijeni i koja je razlia i zasto i kako..
ajd nek si netko da truda pa da mi objasni ukratko ..nesto najosnovnije..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2005., 18:42   #2
SETRA Samoborček
Sve Super Stvari Su Sa...

SETRA Samoborček Avatar

Registracija: Mar 2003.
VPC cijena ti nema uračunat PDV 22% i još nekaj sitno popust, rabat i to.

Uglavnom je razlika u PDV, jel firme to i tako prebiju
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2005., 18:57   #3
MacGregor
Registrirani korisnik

MacGregor Avatar

Registracija: Mar 2005.
Quote:
SETRA Samoborček kaže:
VPC cijena ti nema uračunat PDV 22% i još nekaj sitno popust, rabat i to.

Uglavnom je razlika u PDV, jel firme to i tako prebiju
U svakoj cijeni je uračunat PDV !!!
Old 11.08.2005., 19:10   #4
polly
.

polly Avatar

Registracija: Nov 2002.
Quote:
MacGregor kaže:
E trgovac moj, neznalico mala, VPC sadržava netto cijenu.
Naravno da se PDV plati, ali VPC kao pojam je netto cijena bez PDV-a.

I ostalo kak Setra kaže.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 11.08.2005., 19:21   #5
vjetro_M_pir
Banned

Registracija: Jul 2005.
Quote:
MacGregor kaže:
Veleprodaja je prodaja na veliko i ne slazem se sa mac-om da je u nju uracunat PDV. PDV je obicno izvucen van i VPC je cjena bez PDV-a.
Doduse kad firma placa firmi onda mora platiti PDV jer svi placaju PDV.
Kasnije se taj PDV prebija i vraca se firmi ali to je sad sasvim druga prica,....
A PDV je izvucen iz cjene zbog proracuna, a ne zato jer ga ne treba platiti.
U principu stvar funkcionira jednostavno, veleprodaja sluzi da bi robu uvezla u Hrvatsku imala veliki lager, prodavala hrpi malih ducana koji se zovu maloprodaja i koji tu robu urucuju krajnjem kupcu. Ali kod nas stvar tako ne funkcionira jer veleprodaje obicno uz sebe imaju i maloprodajni ducan.
Inace je pravilo da se roba u takvim slucajevima prodaje po puno vecim cjenama nego u ostalim ducanima, ali obicno se cjene spustaju i tako se dampira trziste...
Npr Informatika se veleprodajno radi na cca 2% zarade i onda ti je jasno zasto Ve-mil nece zamjeniti ploču i zasto uvaljuju trecerazrednu robu...
Ma to ti je cijela filozofija...
Uglavnom trziste kod nas je malkice sjebano i siguran sam da se puno stvari da kupiti i u veleprodaji za gotovinu...
Odgovori s citatom
Old 11.08.2005., 21:26   #6
DarthFlake
obliz...

DarthFlake Avatar

Quote:
Kasnije se taj PDV prebija i vraca se firmi ali to je sad sasvim druga prica,....
e ajmo bas o toj drugoj prici

mislim skuzih ja nekako..da je ta veleprodajna cijena zapravo izrazena bez PDVa..i ok..al onda me zbunilo to sto se ipak na to placa PDV..
fajn..al cemu onda navodit 2 cijene kad ipak i na kraju kupis po jednoj te istoj cijeni+PDV..

zbog kakvih je proracuna izvucen iz cijene PDV (ako nije prekomplicirano za objasnit)

e i ono prvo..meni je to nes sef (jedan od) pokusao nesto objasnit i ja opce nisam shvatila zake i ko i koga prebija

edit: jos sam nest zaboravila
Quote:
i tako se dampira trziste
trzistu se radi sto?

Quote:
Informatika se veleprodajno radi na cca 2% zarade i onda ti je jasno zasto Ve-mil nece zamjeniti ploču i zasto uvaljuju trecerazrednu robu
opce mi nije jasno..
kaj ne isplati im se? il kaj? kakve to veze ima sa trecerazrednom robom? i koliko se % zarade radi maloprodaja i....

DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2005., 23:01   #7
MacGregor
Registrirani korisnik

MacGregor Avatar

Registracija: Mar 2005.
Quote:
vjetro_M_pir kaže:
Veleprodaja je prodaja na veliko i ne slazem se sa mac-om da je u nju uracunat PDV. PDV je obicno izvucen van i VPC je cjena bez PDV-a.
Doduse kad firma placa firmi onda mora platiti PDV jer svi placaju PDV.
A PDV je izvucen iz cjene zbog proracuna, a ne zato jer ga ne treba platiti.
Ma OK, krivo sam se "odrazil" ..

SVAKI KUPAC (firma) PLAĆA I PDV (to sam mislil), dakle, ak ja imam veleprodaju i prodajem ti neku robu ja ti moram zaračunat i PDV na tu cijenu, pa ak ti sve to zajedno plaćaš onda ti je svejedno kak se to zove ...

Zafaljujem svima koji su mi na to skrenuli pozornost ..
Old 12.08.2005., 00:13   #8
georgeWtheNuclear
Banned

Registracija: Nov 2004.
Re: što je to veleprodaja?

Quote:
DarthFlake kaže:
E ekipa a kaj je to?

jedino sto znam da su veleprodajne cijene uvijek nize od maloprodajnih..
a zasto?

Veleprodajne cijene su nize od maloprodajnih zato sto veletrgovac od proizvodjaca (idealno) ili distributera uzima velike kolicine robe koju onda prodaje u manjim kolicinama maloprodajama koje onda tebi prodaju po maloprodajnim cijenama.

Pojednostavljeno receno, za proizvodjaca je mozda preskupo ili iz drugih razloga nepotrebno organizirati vlastitu prodajnu mrezu pa svoju robu prodaju preko veletrgovaca.

Proizvodjaci znaci dilaju s veletrgovcima. Veletrgovci imaju posla sa mnostvom relativno malih kupaca, maloprodaja ovog ili onog tipa (trgovine u susjedstvu, standovi na placu, kiosci...) kojima se ne isplati naruciti recimo dvadeset paleta izbjeljivaca za rublje.

a zasto ja kao malokupac nemogu kupiti nekaj po veleprodajnoj cijeni i koja je razlia i zasto i kako..

U pravilu, niti maloprodajni ducani nece svoju robu moci naruciti od proizvodjaca direktno jer proizvodjaci ne zele imati previse posla s malim kupcima jer je to preskupo, prekomplicirano i zahtjeva glomaznu logisticku podrsku. Tako i ti neces moci kupiti od veletrgovca iz istog razloga, najjednostavnije receno.

Jos jedan od razloga je slijedeci: Kada bi ti dolazio u Getro koji je oblik veleprodaje dolazio kupovati jedan kecap, litru mlijeka i tri jogurta, i kada bi tako radili (kao sto rade) svi ili vecina ljudi, tada bi u Getro prestali dolaziti vlasnici malih trgovina po karton kecapa, karton mlijeka i karton jogurta. Oni bi tada propali, jer ti ne bi isao kupovati kod njih.

Tako je i bilo, te je vecina malih trgovina u nekakvom radijusu r od Getroa propalo.

Tako je Getro od veleprodaje postao zapravo maloprodajni lanac s malo boljim cijenama nego tvoj omiljeni corner store.

Pretvorivsi se u hrvatsku specificnost, Guja je anulirao filozofiju veleprodaje i dugorocno ce mu se svakako to vratiti, ako vec nije jer i Getro se jako tesko moze nositi sa Konzumom, Dionom a da ne govorim o stranim maloprodajnim lancima. I tak...

Svaki sudionik u distribucijskom lancu ugradjuje se u cijenu. Sto ih je vise u lancu to je proizvod skuplji jer svaka promjena ruke izaziva troskove i svatko jos u transakciji zeli zaraditi.

Ove price s pedeveom su tek tehnikalije i u ovom smislu ne trebaju te zanimati.

[/B]
Old 12.08.2005., 07:53   #9
DarthFlake
obliz...

DarthFlake Avatar

ja voooolim getro
zivim malo dalje od njega i zbilja se ne sjecam kad sam zadnji put otisla u kvartovski mali ducan..prvenstveno jer mi ne pada na pamet kupivati cokolino po 17 kn kad ga mogu dobiti za 12-13 kn u getrou sto je samo 300 metara dalje..
kruh u pekari, i sve ostalo u Getrou..

no da vratimo se na temu..

a kak se prebija taj porez ili je to neka veeeelika poslovna tajna?
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 08:21   #10
polly
.

polly Avatar

Registracija: Nov 2002.
Quote:
DarthFlake kaže:

a kak se prebija taj porez ili je to neka veeeelika poslovna tajna?
PDV = porez na dodanu vrijednost, što bi značilo da u lancu privrednika koji stvaraju neki proizvod ili uslugu dok ne dođe kao finalni artikl do krajnjeg proizvođača svaki dodaje neki svoj rad/proizvod i samo na taj svoj dodatak plaća porez
npr. do kruha koji smažeš za doručak imaš cijeli lanac od onog tko je posijao pšenicu do tete blagajnice koja ti je taj kruh prodala
na sve što privrednik kupi plati i PDV koji mu je predporez
na sve što taj privrednik proda obračuna PDV
jednom mjesećno se radi obračun PDV-a
pa se taj predporez stavi u obrazac kao obitna stavka
PDV po prodaji (ispostavljenim računima) se stavi kao obveza u +
rezultat ili razlika se plaća državi (ili se potražuje od države jer je PDV u pretplati)
znači platili smo PDV na ono što smo sami uložili u neki proizvod/uslugu

u konačnici sav taj PDV plaća krajnji potrošač
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 08:37   #11
DarthFlake
obliz...

DarthFlake Avatar

hvalaaaaa

btw. sam da vidim dal sam dobro shvatila

daklem ja sam recimo proizvodjac stolnih lampi i sad ja u svoje stolne lampe ugradjujem zarulje od npr. osrama koje dodju po veleprodajnoj cijeni 78 kn + PDV (ergo 100 kn)

i dobro platim ja osramu tih 100 kn (tj. 22 kn vise na veleprodaju cijenu)

Moja lampa recimo da dodje 100 kn ( bez PDVa.)

E al kad ugradim tu zarulju i naplatim to 10 kn onda je cijena te iste lampe

78 (zarulja) +
100 (lampa) +
10 kn (ugradnja)=
---------------------------
188 + PDV (41,36)=
------------------------------
229,36 kn

i onda (sad cu se tu spetljati)
ja imam 41.36 kn vise zbog PDVa
od toga oduzmem onih 22 kn koje sam dala osramu za zarulju i to ostaje meni..
I onda ostaje mi 19,36 kn novaca.... i to dam drzavi?
(btw. oprostite na mojoj znatizelji, ali kak im(drzavi) to dam? jel se to uplacuje mjesecno ili godisnje ili kak?)

jel to tak il sam nekaj spetljala?

Zadnje uređivanje DarthFlake : 12.08.2005. at 09:11.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 09:39   #12
vjetro_M_pir
Banned

Quote:
DarthFlake kaže:
e ajmo bas o toj drugoj prici

mislim skuzih ja nekako..da je ta veleprodajna cijena zapravo izrazena bez PDVa..i ok..al onda me zbunilo to sto se ipak na to placa PDV..
fajn..al cemu onda navodit 2 cijene kad ipak i na kraju kupis po jednoj te istoj cijeni+PDV..

zbog kakvih je proracuna izvucen iz cijene PDV (ako nije prekomplicirano za objasnit)

e i ono prvo..meni je to nes sef (jedan od) pokusao nesto objasnit i ja opce nisam shvatila zake i ko i koga prebija

edit: jos sam nest zaboravila

trzistu se radi sto?

opce mi nije jasno..
kaj ne isplati im se? il kaj? kakve to veze ima sa trecerazrednom robom? i koliko se % zarade radi maloprodaja i....

PDV.... Kad je uveden svi su Skegri jeb... majku a zapravo je to jedan od boljih makroekonomskih poteza u ovoj nasoj drzavi...
Fora je u tome da je PDV lanac-porez koji plaćaju svi od proizvodaca do krajnjeg kupca. I svima se vraca osim krajnjem kupcu.
Fora je u tome da ako netko u tom lancu ne plati porez drzavne inspekcije znaju tko je taj odmah po obracunu.
I ako te zanima tehnika samog PDV-a konzultiraj nekog knjigovodu, ionako ces ga morati imati ako se upustas u privat biznis...
Ako te zanima imam super knjigovodu koja nije skupa a sve ti te pizdarije rjesava i ne moras kuziti previse detalja... Inace ti je uvijek bolje platiti nekog profesionalca da misli o tome nego se zamarati detaljma...ionako nikad neces nauciti sve... Bavi se kreativnim djelom posla a to plati i zaboravi....

Damping - spustanje cijene ispod cijene konkurencije...
Npr ti imas cijenu lampe 95 kuna a sva konkurencija iznad 100. Ti njih dampiras, odnosno jeb... cjenom i time ih tjeras da i oni spuste cijene...
Da bi spustili trebaju se odreci zarade. Kad spuste, ti opet spustis i odreknes se zarade. I tako od zarade od 30 % koja garantira minimalno za opstanak i ugodan rad, danas firme (posebno tehnicke branse) dolaze na 5-10% profita i trebaju napraviti ogroman posao da bi opstale. Npr za jednu firmu tipa distributer Sony hrvatska koja ima osnovne troskove od 500 000 do 1 000 000 kn i sa zaradom od 5% izracunaj koliko prometa treba napraviti da bi se pokrili troskovi... Mada ima tu jos fora...
I onda takve firme uvoze trecerazrednu robu drugim kanalima koja im je u nabavi jeftinija. I tu prave dobit koja im je potrebna za opstanak....

Npr. uvoznik Toshiba laptopa u Hrvatsku je Inea, a Senso prodaje Toshibine laptope. Senso u principu ne bi smio uvoziti laptope, nego ih kupovati kod ovlastenog distributera tj. Inea-e.
Problem je u tome sto su ti laptopi u Sensu puno jeftiniji od Inea-e i time se rusi distirbuter.
A razlika izmedu kupljenog u Sensu i Inei je slijedeca:
Kupujuci u Inea-i kupac dobiva mobilno jamstvo i taj laptop moze popraviti u bilo kojem djelu svijeta u ovlastenom servisu Toshibe.
Obicno je garancija i podrska puno bolja u ovlastenog distributera i to je jedan od razloga zasto je laptop u njih malo skuplji jer se iz te razlike pokrivaju svi troskovi te logistike.

Kupujuci toshibu u Sensu dolazite u opasnost da imate problema sa garancijom, sa mobilnim jamstvom, sa servisom, sa nekim tehnickim karakteristikama koje nisu prilagodene Hrvatskom trzistu...

I eto ne da mi se vise pisat o tome, ako te zanima vise, posalji mi PM.
U svakom slucaju mi smo malko sjebano trziste.
Uvozi tko sto hoce, a firme poput HG-spota su najveci krivci za to...
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 09:42   #13
papa štrumf
Sjeti se covjece tko si

papa štrumf Avatar

Registracija: Jul 2003.
poduzeće koje uvozi ili radi robu prodat će je drugom poduzeću po veleprodajnoj cijeni.

a jeste nadrobili filozofija
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 09:49   #14
vjetro_M_pir
Banned

Quote:
papa štrumf kaže:
poduzeće koje uvozi ili radi robu prodat će je drugom poduzeću po veleprodajnoj cijeni.

a jeste nadrobili filozofija
Da krasno je to znati...
Ali ajde objasni nekome tko ne kuzi...
Zasto?
Kako?
Koliko robe?
Moze li se jedan komad kupiti na veliko?

I nece je prodati drugom poduzecu po veleprodajnoj cijeni ukoliko je to poduzece krajnji kupac.
Zasto?
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 10:19   #15
brzi
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2004.
Quote:
vjetro_M_pir kaže:
Ali ajde objasni nekome tko ne kuzi...
Zasto?
Kako?
Koliko robe?
Moze li se jedan komad kupiti na veliko?

I nece je prodati drugom poduzecu po veleprodajnoj cijeni ukoliko je to poduzece krajnji kupac.
Zasto?
šta zašto?
šta kako?
koliko hoćeš...
može...

nije točno. prodati će krajnjem kupcu po veleprodajnoj cijeni jer ne može znati tko je krajnji kupac. fora je kod krajnjeg kupca i prebijanja PDV-a da je svatko tko ne proda dalje krajnji kupac i uplaćeni dio PDV-a mu se ne može umanjiti za naplaćeni dio PDV-a jer ga nije naplatio...

jedina razlika između veleprodajne i maloprodajne cijene je iznos marže koji trgovac zaračunava. nedavno je bilo u novinama da je prosječna marža kod veliki trgovačkih centara 13-15%. oni si mogu priuštiti manji postotak marže jer uz veći promet smognu dovoljno novaca da bi pokrili troškove poslovanja.

trgovci koji se bave isključivo veleprodajom mogu si priuštiti manje marže jer nemaju troškove prostora u kojem se odvija malorpodaja, nemaju troškove zaposlenih u maloprodaji a veleprodaju mogu obavljati sa puno manje ljudi nego maloprodaju i tako sve to...

tvoj mali dućandžija u kvartu ima mali promet uz recimo 4 zaposlena pa mora imati malo veću maržu da bi pokrio sve troškove. nisam siguran, možda netko zna točnije, ali vjerujem da velike tvrtke tipa Electrolux Hrvatska ili Philips Hrvatska sve odrađuju sa 4-5 ljudi kao taj mali dućandžija. i zato si mogu priuštiti manju maržu...
Old 12.08.2005., 10:29   #16
vjetro_M_pir
Banned

Quote:
brzi kaže:
šta zašto?
šta kako?
koliko hoćeš...
može...

nije točno. prodati će krajnjem kupcu po veleprodajnoj cijeni jer ne može znati tko je krajnji kupac. fora je kod krajnjeg kupca i prebijanja PDV-a da je svatko tko ne proda dalje krajnji kupac i uplaćeni dio PDV-a mu se ne može umanjiti za naplaćeni dio PDV-a jer ga nije naplatio...

jedina razlika između veleprodajne i maloprodajne cijene je iznos marže koji trgovac zaračunava. nedavno je bilo u novinama da je prosječna marža kod veliki trgovačkih centara 13-15%. oni si mogu priuštiti manji postotak marže jer uz veći promet smognu dovoljno novaca da bi pokrili troškove poslovanja.

trgovci koji se bave isključivo veleprodajom mogu si priuštiti manje marže jer nemaju troškove prostora u kojem se odvija malorpodaja, nemaju troškove zaposlenih u maloprodaji a veleprodaju mogu obavljati sa puno manje ljudi nego maloprodaju i tako sve to...

tvoj mali dućandžija u kvartu ima mali promet uz recimo 4 zaposlena pa mora imati malo veću maržu da bi pokrio sve troškove. nisam siguran, možda netko zna točnije, ali vjerujem da velike tvrtke tipa Electrolux Hrvatska ili Philips Hrvatska sve odrađuju sa 4-5 ljudi kao taj mali dućandžija. i zato si mogu priuštiti manju maržu...
Marza nije bitna...
Tko meni brani da u maloprodaji imam marzu 2%???
ma nema veze...
Veleprodaja i maloprodaja su ekonomski pojmovi i potrazi na netu objasnjenje...
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 10:31   #17
brzi
Registrirani korisnik

Quote:
vjetro_M_pir kaže:
Tko meni brani da u maloprodaji imam marzu 2%???
troškovi....
Old 12.08.2005., 10:48   #18
vjetro_M_pir
Banned

Quote:
brzi kaže:
troškovi....
Nisu...
Mi cesto odradimo stvar po 7-8% u maloprodaji....
Inace firme poput Philipsa imaju puno vise zaposlenih...
Renoprom koji uvozi Philipsa ima 50-ak zaposlenih....

Ma slazem se ja oko marze, ali ona nije bitna toliko...
Bitno je da Sony Hrvatska ima 3 distirbutera: Helikop, Sancta Domenica i Svijet Medija...
I u Sancta Domenici bilo koji kupac moze kupiti televizor po MPC-u ukoliko nema ugovor s njima. Ugovor se sklapa ukoliko si maloprodaja i zelis preprodavati Sony-a. Tim ugovorom dobivas dodatne popuste.

Inace televizor kosta 1000 kn VPC i bilo tko ce ga dobiti po 1220 kn tj po MPC-u...
Ja ga kupujem po VPC - 18 % rabata i prodajem ga za 1220kn jer je to MPC cijena.
Dakle ja na tom televizoru zaradujem 18%!
I fora je u tome da sancta domenica meni omogućuje da prodajem po njihovoj MPC i da na tome imam zaradu. Dakle oni su veleprodaja, a ja sam maloprodaja jer prodajem krajnjem kupcu.
I to je smisao svega.
Ukoliko ja prodam televizor ispod 1220 kn ja dampiram Sony-a i to je obicno zabranjeno ugovorom distributera, ali nitko mi ne brani da prodam po visoj....
Dakle ne tjera trosak da imas veliku marzu, nego te tjeraju uvjeti veleprodaje...
Time Sony stiti svoju maloprodajnu mrezu, tj svoj interes da puno ducana prodaje njegovu robu, tj da puno ducana zaraduje na Sony-u. Ako ne zaraduju, propast ce a samim tim sony sebi reze granu na kojoj sjedi...
Odgovori s citatom
Old 12.08.2005., 12:15   #19
brzi
Registrirani korisnik

ovo što si napisao je tipičan nakaradni primjer trgovanja u hrvata

ne znam kakva su tvoja iskustva ali koliko sam ja upoznat to nigdje u svijetu ne postoji. jedini "rabat" koji se može dobiti je određeni popust od par postotnih bodova ukoliko na godišnjoj razini napraviš određeni promet

određivati nekome ugovorom da ne može prodavati nešto što je kupio je uplitanje u nečiji biznis...to je još jedna posebnost u hrvata, čak niti nema pretjerane veze sa zastupnicima. njima bi trebalo biti skroz svejedno jer ako meni prodaju sve svoje sony televizore a ja ih dalje preprodajem po manjoj cijeni može doći samo do povećanje potražnje za njihovom robom. tim više što nemaju maloprodaju...

prodajom u maloprodaji ne možeš činiti damping. pronađi na poslovnom forumu što je to damping.

damping bi bio kada se taj TV prodaje po cijeni manjoj nego u zemlji proizvodnje što je teško za očekivati jer se elektronika mahom proizvodi u dalekoistočnim zemljama pa je i prije ulaska na naše tržište opterećena izvoznom ili uvoznom carinom i troškovima prijevoza.

kako sam obično manje tolerantan od ovoga stay cool
Old 12.08.2005., 13:25   #20
DarthFlake
obliz...

DarthFlake Avatar

joj bas vam svima hvala..

nego nije da cu ja (tak skoro) krenuti u vlastite biznise i sve to i svakako bum taj ( dosadni) dio posla prepustila knjigovodji to bez daljnjeg..al te neke osnovne stvari spadaju ipak u opcu kulturu pa zato se malo raspitujem..

fala svima na odgovorima
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja