Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2003., 11:35   #1
The Believer

il sam nepismen, il niko ne obnavlja onaj thread, sa spiskom filmova, ali ne mogu da nađem temu s ovim filmom - THE BELIEVER.

Radnja - frajer je jevrej, i to odgajan u pravom ortodoksnom jevrejskom duhu u sred New Yorka. Njegova vjera je toliko jaka, pa je proučava do zadnjih detalja, gdje mu baš neke stvari nisu najlogičnije i najjasnije. Odbija da slijepo vjeruje, traži objašnjenja i demonstracije božije moći, koje naravno ne dobija, te s vremenom postaje svoj antipod - preobražava se u pravog pravcatog nacija/skinheda.

Glavni glumac je toliko dobro odglumio, taj rastrojeni i zbunjeni lik, da film definitivno ne smijete propustiti. Radi se o pravoj maloj majstoriji ...
BuntovnikSaRazlogom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 15:12   #2
Re: The Believer

Quote:
BuntovnikSaRazlogom kaže:
il sam nepismen, il niko ne obnavlja onaj thread, sa spiskom filmova, ali ne mogu da nađem temu s ovim filmom - THE BELIEVER.

Radnja - frajer je jevrej, i to odgajan u pravom ortodoksnom jevrejskom duhu u sred New Yorka. Njegova vjera je toliko jaka, pa je proučava do zadnjih detalja, gdje mu baš neke stvari nisu najlogičnije i najjasnije. Odbija da slijepo vjeruje, traži objašnjenja i demonstracije božije moći, koje naravno ne dobija, te s vremenom postaje svoj antipod - preobražava se u pravog pravcatog nacija/skinheda.

Glavni glumac je toliko dobro odglumio, taj rastrojeni i zbunjeni lik, da film definitivno ne smijete propustiti. Radi se o pravoj maloj majstoriji ...
Kupio sam ga pre 2-3 nedelje i nikako da odgledam...
 
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 04:02   #3
ja ga imam u svojoj kolekciji'
 
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 15:17   #4
Quote:
xviolentjack kaže:
ja ga imam u svojoj kolekciji'
Jel' dobar?
Gde je izmedju
Fight Club-a, Romper Stomper-a i American History X???
 
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 16:00   #5
Quote:
Deo kaže:
Jel' dobar?
Gde je izmedju
Fight Club-a, Romper Stomper-a i American History X???
Hmm, istina The Believer ima elemenata eksplicitnog nasilja, ali recimo nema nekih (baš konkretnih) paralela sa Fight Clubom.

Romper Stomper je u usporedbi sa Believerom, samo "jedan tjedan u životu prosječnog skina".

Najbliži mu je svakako American History X, jer imamo centralni lik, kojeg vodi duboki rasizam/antisemitizam (barem na prvi pogled), i pratimo posljedice fanatizma, kao takvog. Bitna razlika je svakako u samom podajanju lika/situacije, X dosta upliće moraliziranje, pokajanja, i stereotipranje iz jedne u drugu krajnost ("kao svi crnci su pokvareni kriminalci, a onda jedan ti pomogne, i sad su svi kul?), plus bijedan kraj, gdje imamo momenat poetske pravde (crnac ubija mlađeg brata!). Believer pak pristupa fanatizmu bez moraliziranja i iznosi gole činjenice te sasvim solidno (šta više odlično) slika konfliktno stanje, kojeg u sebi gaji glavni lik (Danny).
Fanatizam neminovno, kako vidimo iz oba filma, vodi u destrukciju, s time, da u X destrukcija dolazi iz vana, iz rasističke okoline, dok u Believeru, prava i najjača destrukcija pronalazi svoje mjesto u samo Danny-ju, i njegovoj "jevrejsko-nacističkoj" (koji oksimoron buraz) duši ...

Khm, pogledaj obavezno,
BuntovnikSaRazlogom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 16:21   #6
Svakako da hocu, pa nisam dzabe dao 4.95 A$.
 
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 11:18   #7
The Believer (Henry Bean)

Film o židovu Danny Balintu koji postaje neonacist inspiriran je stvarnim događajima vezanim uz vođu neonacističke stranke 60-ih u USA .. Balint nije još jedan tupavi skinheads kao većina ljudi kojima je okružen. Kroz flashbackove vidimo da se kao klinac suprostavljao rabinu u sinagogi, suprostavljao se uvlačeći i rabina i prijatelje u rasprave o vjeri, suprostavljao se vjerovanju radi vjerovanja. Pridružuje se nacističkoj ćeliji i predlaže im daleko radikalnije djelovanje od onih koja zastupaju oni. Cijelo vrijeme u njemu se odvija žestoki konflikt jer on se zapravo nikada nije odrekao svog porijekla. Konflikt dostiže svoj vrhunac kada u knjižnici sreće prijatelje židove iz djetinjstva .. Sve ide ka neminovnom tragičnom završetku. Kao što Balint nije samo još jedan tupavi skinheads tako ni The Believer nije još jedan film o skinsima. Ryan Gosling je izvrstan u naslovnoj ulozi kao i Summer Phoenix u ulozi njegove djevojke.. Film je 2001. nagrađen nagradom žirija za režiju u kategoriji drame... Uglavnom - preporučujem
__________________
"your friends have a high mortality rate" Harmonica

filmovi, nogomet, politika, spletke na dvoru i sva ostala ljevičarenja...
Jesus Quintana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 01:22   #8
Slucajno sam neki dan naletio na ovaj film na BHT. Odlican film, ali ocito zbog nacina prikaza teme ignoriran od mainstream medija.

pogledati tko moze
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 12:12   #9
Meni ništa posebno,ne volim te filmove sa snažnom političkom porukom. Poruka postane važnija od filma i onda misle da filmski dio filma mogu sfušat. Vidim usporedbe sa American History X i Romper Stomperom. Ni blizu Romper Stomperu ,a jednako naporan kao i American History X .
Marakeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 17:55   #10
Gosling great!
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 20:15   #11
meni je film odličan, baš mi je tema super....
 
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 08:41   #12
film je predosadan i neuvjerljiv. da nitko ne bi znao otkud dolazi, ili ga provjerio...
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.