Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2012., 22:04   #421
Edit:
Googlanjem sam uspio pronaci neke stvari vezane uz gornji post. Proizvodjac onog luka je Perfect Line ili Poe Lang. Navodno su najveci neamericki proizvodjac samostrijela, ali i lukova.
http://www.archerymarker.com/eng/pro...de=list&cid=58
Izradjuju lukove za nekoliko kompanija. To sam uspio pronaci na netu. Naravno, ameroni uglavnom hvale svoje (Barnett, Hoyt itd), no cijena za njihove proizvode je velika, kao i njihove place.. Pa me zanima da li netko posjeduje neki Perfect Lineov proizvod, ili zna nekoga tko ih koristi? Jer su dosta ekonomicni sto se tice cijene. Naravno, to moze (ali i ne mora) biti odraz kvalitete. Ako su proizvodi tu negdje, radije bih dao 400-500kn za jedan manje poznati brand, vec 1 300kn samo da platim ime a dobijem relativno istu napravu priblizno iste kvalitete. A kako sam procitao 300ak stranica raznih informacija na netu, nacio sam neke stvari. Jedna od njih je da je strelicarstvo donekle postalo "sminka", te da strelicar nije odlican samo jer ima Hoyt. Tj. da luk ne predstavlja puno, vec znanje.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 11:16   #422
Quote:
Ithuriel46XY kaže: Pogledaj post
Edit:
Googlanjem sam uspio pronaci neke stvari vezane uz gornji post. Proizvodjac onog luka je Perfect Line ili Poe Lang. Navodno su najveci neamericki proizvodjac samostrijela, ali i lukova.
http://www.archerymarker.com/eng/pro...de=list&cid=58
Izradjuju lukove za nekoliko kompanija. To sam uspio pronaci na netu. Naravno, ameroni uglavnom hvale svoje (Barnett, Hoyt itd), no cijena za njihove proizvode je velika, kao i njihove place.. Pa me zanima da li netko posjeduje neki Perfect Lineov proizvod, ili zna nekoga tko ih koristi? Jer su dosta ekonomicni sto se tice cijene. Naravno, to moze (ali i ne mora) biti odraz kvalitete. Ako su proizvodi tu negdje, radije bih dao 400-500kn za jedan manje poznati brand, vec 1 300kn samo da platim ime a dobijem relativno istu napravu priblizno iste kvalitete. A kako sam procitao 300ak stranica raznih informacija na netu, nacio sam neke stvari. Jedna od njih je da je strelicarstvo donekle postalo "sminka", te da strelicar nije odlican samo jer ima Hoyt. Tj. da luk ne predstavlja puno, vec znanje.
Krivo.nije šminka nego je ono što piše.Uvjerio sam se iz prve ruke.Da sad ne ulazimo duboko u temu,ono ti je dječji luk,malih dimenzija i snage.I oko pitanja cijene je kraj,koliko platiš toliko dobiješ,znam da zvuči grubo.Prvo ti nauči tehniku,skupljaj novac ,vidi što ti paše pa onda kupi(nemoj kupovati jeftine kopije,nisu dobre),i naravno,stvar čovjeka,da li je to za njega ili ne.Odi u klub,svaki će te naučiti tehniku.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 13:56   #423
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Krivo.nije šminka nego je ono što piše.Uvjerio sam se iz prve ruke.Da sad ne ulazimo duboko u temu,ono ti je dječji luk,malih dimenzija i snage.I oko pitanja cijene je kraj,koliko platiš toliko dobiješ,znam da zvuči grubo.Prvo ti nauči tehniku,skupljaj novac ,vidi što ti paše pa onda kupi(nemoj kupovati jeftine kopije,nisu dobre),i naravno,stvar čovjeka,da li je to za njega ili ne.Odi u klub,svaki će te naučiti tehniku.
Cini se da cu se i ja morati uvjeriti bas iz prve ruke. Nemam ovdje mogucnost uclaniti se u klub, jer nema niti jednoga u blizini. A niti znam nekoga tko posjeduje luk.
No mozda ipak bolje da vidim je li to za mene na luku od 100usd, vec na nekome od 300$. A materijal im je isti, tako da se valjda nece raspasti nakon 200 ispucanih strijela. Preciznost mi nije vazna jer zelim primjeniti vodice za tehnike, a tek onda ici na pouzdane i kvalitetne lukove.

Hvala za reply.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 16:56   #424
Ithuriel46XY,dobro to je reka kolega Streličarstvo,ono je dječji luk. Ne samo zbog male snage i male brzine,već poglavito zbog natega (draw lenght 23"-25"). Ja sam visok 180 i nateg mi je 28"-28,5" (još ni ja ne znam točno),znači da za nateg 25" bi mora bit visok oko 160. Nekako sumnjam da si toliko visok... Imaš li mogućnost kupovine preko Ebay-a?
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 17:04   #425
Kratke li pameti,zaboravih...
Poznavaoci,zanima me sistem natjecanja. Evo,na "archeriju" čitam da je bilo natjecanje u Pakracu,"Bljesak",2X50 i 2X70 metara. U olimpijskom luku je pobjednik,Robert Šandorka ispuca 326 i 322,ukupno 648.
Koliko se strela puca po meti ? Po 36 ? Kako to ide ? Hoće li mi netko bit ljubazan i objasnit ? Zahvaljujem unaprid. Ne,ja neću na natjecanje,pogotovo na tim daljinama za vojne snajperiste ali bi volija znat. Pa ako jednog dana...
budem dovoljno dobar... i budem ima dovoljno novaca...
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 20:29   #426
Quote:
subhunter kaže: Pogledaj post
Kratke li pameti,zaboravih...
Poznavaoci,zanima me sistem natjecanja. Evo,na "archeriju" čitam da je bilo natjecanje u Pakracu,"Bljesak",2X50 i 2X70 metara. U olimpijskom luku je pobjednik,Robert Šandorka ispuca 326 i 322,ukupno 648.
Koliko se strela puca po meti ? Po 36 ? Kako to ide ? Hoće li mi netko bit ljubazan i objasnit ? Zahvaljujem unaprid. Ne,ja neću na natjecanje,pogotovo na tim daljinama za vojne snajperiste ali bi volija znat. Pa ako jednog dana...
budem dovoljno dobar... i budem ima dovoljno novaca...
Pozdrav,Sub,tako je puca se po 36 strijela osim u 900 krugova gdje se puca 30,samo ove godine su zbrljali daljine,čini mi se kako nema 90m.Pokušao sam staviti link,no ne ide u html formatu.Destroyer radi fantastično.
Pozdrav!!!!!

Zadnje uređivanje streličarstvo : 29.04.2012. at 20:34.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 20:48   #427
Post

Quote:
subhunter kaže: Pogledaj post
Ithuriel46XY,dobro to je reka kolega Streličarstvo,ono je dječji luk. Ne samo zbog male snage i male brzine,već poglavito zbog natega (draw lenght 23"-25"). Ja sam visok 180 i nateg mi je 28"-28,5" (još ni ja ne znam točno),znači da za nateg 25" bi mora bit visok oko 160. Nekako sumnjam da si toliko visok... Imaš li mogućnost kupovine preko Ebay-a?
Imam Ebay. Vidjeo sam da na njemu prodaju dosta dobrih pocetnickih lukova Mathews i Hoyt. I sve je to lijepo, no najjeftiniji Mathews Genesis je 800kn i jos barem 400kn postarine + carina jos nekih 100kn i na to sve jos PDV preko 300kn. Polovni. Sve u svemu, to mi je previse novaca za prvi luk.
Nedvojbeno je da lovacka elita hvali te lukove, vjerujem i s razlogom, no americki proizvodi su oduvijek bili precijenjeni, kao i njihova radna snaga. Cak i ako su sami lukovi mnogo bolje kvalitete, nitko ne moze reci da torba za luk s jednim od ta dva loga vrijedi 5x vise od torbe za luk istog materijala, ali bez loga.

Iskreno, da novac nije stvar, uzeo bih si jedan od preporucenih lukova. Ili, jos bolje, uclanio se u strelicarski klub i koristio njihovu opremu. No kako su mi opcije suzene, mogu se samo tjesiti da se CO-002 nece raspasti prije moje volje za strelicarstvom, ili pak prije no sto ustedim za jedan zaista kvalitetan luk. No tada cu vec i imati dobrih sati vjezbe iza sebe, pa taj skupi luk nece doci u ruke nooba koji nikada nije nategnuo i opalio strijelu u zivotu.

Sada jedan upit glede snage. 25 do 35 funti navodno nije slabo. Pogotovo ne za pocetnike, ako je lovacki i olimpijski luk snage 70ak funti, a ubija i bizona (gledao na youtube). Mislim da za moje neiskustvo nista jace i ne bi trebalo biti dostupno. Negdje sam procitao da je luk snage 70 funti gotovo ekvivalent samostrelu snage 150funti. Da li je to istina?
I posljednja stvar, meta. U cega bih mogao odapinjati strijele, a da se one ne slome, te da nikoga ne ugrozavam. Prva opcija koja mi pada na pamet je nasip. Visok je 10ak metara, zemljane povrsine. To mislim da necu slucajno prebaciti, a vjerujem da zemlja nece slomiti strijelu ispucanu sa 20ak metara udaljenosti. Cisto da vjezbam nateg za pocetak, bez mete.
Naravno, alternative su dobrodosle. Netko je negdje spomenuo nekakve kartonske kutije. Zar nece strijela proci kroz to? Sto je sa stiroporom ili gumom? Ili drvene konstrukcije poput vrata?


Hvala za reply, decki.

Zadnje uređivanje Ithuriel46XY : 29.04.2012. at 20:55.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 20:48   #428
Quote:
Ithuriel46XY kaže: Pogledaj post
Cini se da cu se i ja morati uvjeriti bas iz prve ruke. Nemam ovdje mogucnost uclaniti se u klub, jer nema niti jednoga u blizini. A niti znam nekoga tko posjeduje luk.
No mozda ipak bolje da vidim je li to za mene na luku od 100usd, vec na nekome od 300$. A materijal im je isti, tako da se valjda nece raspasti nakon 200 ispucanih strijela. Preciznost mi nije vazna jer zelim primjeniti vodice za tehnike, a tek onda ici na pouzdane i kvalitetne lukove.

Hvala za reply.
Materijali od kojih se rade USA lukovi predstavljaju njihov "strateški" materijal,pa kad malo bolje proučiš tematiku o CNC strojevima i materijalima,višeslojnim krakovima,sve će ti biti jasno,što znači da nikako nisu isti niti su napravljeni od istih materijala takvom tehnologijom.Vidio sam ljude koji su pucali time ali to nije to,vibracije su prevelike da bi se nešto pogodilo(još nisu napravili stabilizator koji će to smirit'),tako da su vrlo brzo odustali i nabavili nešto bolje.Slobodno pitam,kakve vodiče za tehniku namjeravaš koristiti?
Slavonija??????Gdje????
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 20:57   #429
Imaš u prijašnjim postovima svašta o metama,snagu moraš odabrati po sebi,visina,težina,raspon ruku,a ako već želiš to onda nabavi nešto s velikim rasponom snage npr.40-60,potpuno zadovoljavajuće.Ja imam 70#ali ne koristim toliko jer nema potrebe a iteško se zaustavljaju i vade strijele.25-35 vuku djeca do 12,14 godina bez problema.Sve ima svoju cijenu.
Nemoj se ozlijediti!!!!!!!!!!!
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 21:52   #430
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Materijali od kojih se rade USA lukovi predstavljaju njihov "strateški" materijal,pa kad malo bolje proučiš tematiku o CNC strojevima i materijalima,višeslojnim krakovima,sve će ti biti jasno,što znači da nikako nisu isti niti su napravljeni od istih materijala takvom tehnologijom.Vidio sam ljude koji su pucali time ali to nije to,vibracije su prevelike da bi se nešto pogodilo(još nisu napravili stabilizator koji će to smirit'),tako da su vrlo brzo odustali i nabavili nešto bolje.Slobodno pitam,kakve vodiče za tehniku namjeravaš koristiti?
Slavonija??????Gdje????
Barem cu skociti s magarca na konja kad predjem na Mathews ili Hoyt. A i znat cu iz iskustva komparirati dva luka, sto je zasigurno dobro.
Za vodice, skinuo sam nekoliko pdf datoteka sa Archerytalk. Osnovne stvari poput garda, koristenja leđnog misica, vazne sitnice poput one da uvijek vucem (tj da ne povucem pa drzim, zatim pucam, vec vucem i pucam iz povlacenja), da se ne puca bez strijele, da se ne stisce sakom luk, vec ili da ga se lagano drzi da ne padne nakon odapinjanja, ili pak da ga se priveze za ruku ako ga se uopce ne drzi u saci, vec samo naslonjenog za otpor. Zatim stvari koje ne treba raditi jer izbace strunu iz tracnica..
That kind of stuff. Ono osnovno prije nego opucam prvi put, pa se ili udarim, ili unistim luk sa nepravilnim rukovanjem.
Ako smatras vaznim, pokusat cu bas naci linkove s kojih sam skinuo, ili pak uploadati ovo sto imam.

Osijek je lokacija. Na popisu strelicarskih klubova navodno stoji "Saponia Osijek", no to je tvornica kemikalija.. Lik koji je naveden kao kontakt nikada nije odgovorio na upit koji sam mu poslao.
Ima i streljana Pampas, no to je ocito samo za streljastvo, ergo vatreno oruzje.

Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Imaš u prijašnjim postovima svašta o metama,snagu moraš odabrati po sebi,visina,težina,raspon ruku,a ako već želiš to onda nabavi nešto s velikim rasponom snage npr.40-60,potpuno zadovoljavajuće.Ja imam 70#ali ne koristim toliko jer nema potrebe a iteško se zaustavljaju i vade strijele.25-35 vuku djeca do 12,14 godina bez problema.Sve ima svoju cijenu.
Nemoj se ozlijediti!!!!!!!!!!!
Hvala, valjda necu. Ne uzimam ovo kao igru, vec dosta ozbiljno. Zato se i trudim teoretski potkovati prije nego li ga uzmem u ruku.
Bio sam impresioniran kad sam vidjeo testove na youtube kako probijaju srednjovjekovni oklop. Jos i vise kad sam procitao ovo za probijanje kevlarske pancirke koja visi sa vjesalice.

Btw kad je vec netko tu da mi odgovori, onda jos jedno pitanje. Vezano uz ovaj azijski luk, koja strijela bi bila idealna:

DRVENA STRIJELA 26 " - 9 KN
DRVENA STRIJELA 30 " - 10 KN
FIBERGLAS STRIJELA 26" - 12 KN
FIBERGLAS STRIJELA 28" - 13 KN
FIBERGLAS STRIJELA 30" - 14 KN
KARBONSKA STRIJELA 30" - 32 KN

Dakle, amatersko gadjanje mete. Nikakav lov ili profesionalno strelicarstvo. I dimenzije su vazne, vjerujem. Negdje sam nasao i 24 " strijele, pa i njih razmotrite.

Unaprijed hvala.

Zadnje uređivanje Ithuriel46XY : 29.04.2012. at 22:02.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 22:46   #431
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Pozdrav,Sub,tako je puca se po 36 strijela osim u 900 krugova gdje se puca 30,samo ove godine su zbrljali daljine,čini mi se kako nema 90m.
Nitko nije zbrljao daljine. Ove godine se velika natjecanja pucaju na 2x70/50 m i većina (ako ne i svi) turniri su postavljeni na taj format. Tzv. "puna FITA" se puca na 4 daljine (90,70, 50 i 30 metara) a ona se ove godine ne puca. 900 krugova se po prilagođenim pravilima HSS-a puca na tri daljine (60,50 i 40 metara, za zakrivljeni luk, naravno) na svaku daljinu deset serija po tri strijele.

Quote:
Ithuriel46XY kaže: Pogledaj post
Imam Ebay. Vidjeo sam da na njemu prodaju dosta dobrih pocetnickih lukova Mathews i Hoyt. I sve je to lijepo, no najjeftiniji Mathews Genesis je 800kn i jos barem 400kn postarine + carina jos nekih 100kn i na to sve jos PDV preko 300kn. Polovni. 25 do 35 funti navodno nije slabo. Pogotovo ne za pocetnike, ako je lovacki i olimpijski luk snage 70ak funti, a ubija i bizona (gledao na youtube). Mislim da za moje neiskustvo nista jace i ne bi trebalo biti dostupno. Negdje sam procitao da je luk snage 70 funti gotovo ekvivalent samostrelu snage 150funti. Da li je to istina?
Genesis je školski luk koji je po sistemu compound, ali nema zid nego se može rastezati kao recurve. Ne služi drugome nego u školske svrhe, ali je to najbolji školski luk koji se u svijetu može dobiti. Postoji još i pro verzija koja ima tvrdi nateg (sa zidom). 25 i 35 funti je snaga za cure od 14 godina ako pričamo o compoundu. Recurve sa 35# je normalna snaga za muškarca rekreativca. Samostrel je u startu jači, brži i razorniji zbog mase projektila. Što dalje, to se više mijenja situacija u korist luka. Samostreli su zbog načina držanja i ciljanja i vrlo precizni.
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Imaš u prijašnjim postovima svašta o metama,snagu moraš odabrati po sebi,visina,težina,raspon ruku,a ako već želiš to onda nabavi nešto s velikim rasponom snage npr.40-60,potpuno zadovoljavajuće.Ja imam 70#ali ne koristim toliko jer nema potrebe a iteško se zaustavljaju i vade strijele.25-35 vuku djeca do 12,14 godina bez problema.Sve ima svoju cijenu.
Nemoj se ozlijediti!!!!!!!!!!!
25-35 vuku djeca do 14 ali samo compound.

Quote:
Ithuriel46XY kaže: Pogledaj post
Na popisu strelicarskih klubova navodno stoji "Saponia Osijek", no to je tvornica kemikalija.. Lik koji je naveden kao kontakt nikada nije odgovorio na upit koji sam mu poslao.
Saponia je klub koji je daaavno propao. U osijeku od streličarstva postoji samo jedan streličarski sudac.
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 09:49   #432
Quote:
Ithuriel46XY kaže: Pogledaj post
Btw kad je vec netko tu da mi odgovori, onda jos jedno pitanje. Vezano uz ovaj azijski luk, koja strijela bi bila idealna:

DRVENA STRIJELA 26 " - 9 KN
DRVENA STRIJELA 30 " - 10 KN
FIBERGLAS STRIJELA 26" - 12 KN
FIBERGLAS STRIJELA 28" - 13 KN
FIBERGLAS STRIJELA 30" - 14 KN
KARBONSKA STRIJELA 30" - 32 KN

Dakle, amatersko gadjanje mete. Nikakav lov ili profesionalno strelicarstvo. I dimenzije su vazne, vjerujem. Negdje sam nasao i 24 " strijele, pa i njih razmotrite.

Unaprijed hvala.
Razmotri ovo prije nego kupuješ strijelu. Ne moraš biti lovac ili profesionalac da ti se dogodi pucanje preslabe/nekvalitetne/potrošene strijele.
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 13:28   #433
Quote:
doopeen kaže: Pogledaj post
Razmotri ovo prije nego kupuješ strijelu. Ne moraš biti lovac ili profesionalac da ti se dogodi pucanje preslabe/nekvalitetne/potrošene strijele.
Pojasni mi to malo vise, molim te. Sto se je tocno dogodilo tipu sa fotke? Izgleda mi kao da mu se je strijela direktno zabila u ruku, no? Ako je tako, onda nije strijela kriva, vec onaj tko ju je opucao u njega.
Anyway, nisam siguran koja je veza izmedju mojeg upita za velicinu i materijal strijele s ovom nezgodom.. A i bas radi nezgoda se ne bunim sa koristenjem djecjeg luka. Mislim, dakako da moze biti opasan, no niti priblizno kao nesto od 50lb snage. Zaista mislim da meni nista jace od toga ne treba. Ne da naucim kako svaku strijelu ispucati na ispravan nacin, da ne ozlijedim druge ili sebe.

Glede Saponije Osijek, to si bio u pravu. Danas sam dobio sluzbeni odgovor od predsjednika toga kluba, pa da ga podijelim sa svima koji ce se mozda interesirati oko toga na ovom podrucju:

"Poštovani,

Drago mi je što se zanimate za mogućnost treniranja streličarstva, no nažalost streličarski klub Saponia vam u ovom momentu ne može ponuditi mogućnost treniranja u Klubu.

Problem je što je unazad nekog vremena došlo do zamiranja aktivnosti u Klubu i nema redovitog treniranja. Klub nema trenutno niti jednog trenera niti osobu koja bi imala znanje i dobru volju angažirati se kao trener ili instruktor u Klubu.
Klub formalno postoji, ali nažalost ne radi.
Ako u skoro vrijeme dođe do nekih promjena na bolje i poćne se redovito trenirati na streličarskom terenu streljane Pampas, biti ću slobodan obavijestiti vas o mogućnostima treniranja.

Za sada učlanjenje u klub ne bi imalo smisla, jer vam Klub ne može ponuditi mogućnost organiziranog treniranja.

Puno pozdrava,

Anđelko Praskalo."


Hvala gospodinu Praskalu na odgovoru. Nadam se vedrijoj buducnosti toga sporta na nasem prostoru. Do tada, preostaje nam ili okrenuti ledja strelicarstvu, ili mu pristupiti samouko s puno opreza, odgovornosti i strpljenja.

Stvarno mi je zao sto jedan tako divan sport nema zainteresiranih u siroj masi.. No s obzirom da sire mase uglavnom idu za neduhovnim, jednostavnim i neumjetnickim stvarima, to me nekako i ne cudi.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 20:45   #434
Hvala doopeen-u na pojašnjenju,vrlo učinkovito.
Ithuriel,to ti je tako kod nas,ljude malo odbija cijena,treba puuuuuno rada,rezultati ne dolaze preko noći lakše je sjediti u kafiću i ispijati ne znam koju kavu ili pivo.Boravak u prirodi -------neprocjenjivo,ali eto to je to.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 00:11   #435
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Hvala doopeen-u na pojašnjenju,vrlo učinkovito.
Ithuriel,to ti je tako kod nas,ljude malo odbija cijena,treba puuuuuno rada,rezultati ne dolaze preko noći lakše je sjediti u kafiću i ispijati ne znam koju kavu ili pivo.Boravak u prirodi -------neprocjenjivo,ali eto to je to.
...zs ostalo,tu je Mastercard !

Još kad bi ima sredstava na njemu,kupija bi pravu opremu.
I ne bi bija ništa bolji streličar dok je ne bi naučija pravilno koristit.
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 14:40   #436
Quote:
Ithuriel46XY kaže: Pogledaj post
Pojasni mi to malo vise, molim te. Sto se je tocno dogodilo tipu sa fotke? Izgleda mi kao da mu se je strijela direktno zabila u ruku, no? Ako je tako, onda nije strijela kriva, vec onaj tko ju je opucao u njega.
Anyway, nisam siguran koja je veza izmedju mojeg upita za velicinu i materijal strijele s ovom nezgodom..
Strijela kad napušta luk nikako to ne čini pravocrtno nego se pod silom tetive savine. Upućujem na youtube tražilicu sa pojmom "archer's paradox slow motion" Ako je strijela premekana/slaba/potrošena/nekvalitetna može doći do pucanja strijele a budući da se prvo savija u smjeru ruke, kad pukne ruka joj je prva na putu. Lik sa slike je upucao sam sebe.
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 15:12   #437
Quote:
doopeen kaže: Pogledaj post
Strijela kad napušta luk nikako to ne čini pravocrtno nego se pod silom tetive savine. Upućujem na youtube tražilicu sa pojmom "archer's paradox slow motion" Ako je strijela premekana/slaba/potrošena/nekvalitetna može doći do pucanja strijele a budući da se prvo savija u smjeru ruke, kad pukne ruka joj je prva na putu. Lik sa slike je upucao sam sebe.
Sad si me dobro isplasio.
Da li je dovoljno paziti samo da strijela nije ostecena? Jer je moj luk dosta slab, pa sumnjam da ce drvene strijele raskomadati jacina luka.
Koliko same skuzio, nije dobro koristiti slabe strijele sa jakim lukom. Sto u mojem slucaju nije, jer je luk 25-35funti. Drvo mi se cini kao najidealnije za takav luk, a i to sam nasao na netu na vise mjesta. Cak sam i dobio drvene strijele velicine 30" s njim. Fiberglas lako puca, pa nije za pocetnike. Aluminij i karbon nisu opcija za amatere.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 20:30   #438
Zašto nisu dobri za amatere?
Ako pucaš compound,pravilo proizvođača glasi,za svaku funtu snage težina strijele min.5 grain,što znači 35 #=175 grain min. težina strijele.Doopeen dobro i za tebe pametno zbori,moraš pametno izvagati što koristiti.U ovom sportu improvizacije u smislu strijela nisu na cijeni odnosno čak i nisu prihvatljive zbog mogućih ozljeda.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 21:33   #439
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Zašto nisu dobri za amatere?
Ako pucaš compound,pravilo proizvođača glasi,za svaku funtu snage težina strijele min.5 grain,što znači 35 #=175 grain min. težina strijele.Doopeen dobro i za tebe pametno zbori,moraš pametno izvagati što koristiti.U ovom sportu improvizacije u smislu strijela nisu na cijeni odnosno čak i nisu prihvatljive zbog mogućih ozljeda.
Navedeni argumenti su jer su takve strijele dosta skuplje (karbonske), pa je gubitak takve jedne strijele (sto je kod amatera cesto) svakako udarac po djepu. A i amateri ne gledaju toliko na konzistentnost ili visoku brzinu strijele, dok je to u profesionalnom strelicarstvu jako vazno.
Aluminijske imaju prednost (uz cvrstocu) to sto im je vrh zamjenjiv, sto je zgodno kod lova. Takodjer nebitno za nekakvog amatera. Cijena im je 3x veca nego u drvenih strijela-bitno za amatere.
Fiberglas je konzistentniji (opet ne toliko bitno za nooba), no znatno lakse lomljiviji od drvenih. Opet prednost kod amatera, koji su nespretni sa strijelama.
Ovo gore sto sam spomenuo ne govorim iz iskustva, vec iz teorije. Sto sam procitao.

U vezi predlozenog omjera, to sam i ranije procitao da je idealni omjer, no da ne treba biti nekakva ozbiljna mjera. Da je to pretjerivanje, bas kao i ono sa Sretnom Sedmicom u Brace Heightu (da kupci bas hoce BH od 7" i da ni slucajno ne bude malo manje ili vise), ili pak da je luk za koji proizvodjac navodi da je preko 300FPS daleko bolji od nekog smeca koje ima manje od 300FPS, pa cak i ako je razlika takva da jedan luk ima 302FPS a drugi 298FPS.

A u prilog tome (da 35 #=175 nije must have) ide i to sto vecina strijela koje sam vidjeo na prodaji (domaci oglasi i Ebay) nemaju nekakve gramaze. Zapravo, vecina ih izgleda identicno. Isti vrhovi, ista umjetna pera, pa cak i iste fotografije sa istim linkom.
Barem 50 oglasa za drvene strijele i jedino od mjera sto se spominje je velicina strijela. Ona je ocito vrlo vazna. Ponekad se zalomi da je neka ima pravo pero umjesto umjetnog, tj. plasticnog. Ostalo je sve isto.
Takodjer sam negdje procitao da kao ako su englezi koristili drvene strijele sa longbowom (koji su bili daleko jaci od vecine danasnjih lukova), bez ikakve velike tehnologije i znanosti, vecina neprofesionalaca se ne mora uopce zamarati sa gramazom.

Neka se netko ne uvrijedi, ili pak pomisli da ja ovdje nesto pametujem. Niposto nije tako. Jednom sam opucao u zivotu i nisam nikakav ekspert. Samo dijelim ono sto sam nasao na netu.

Glede ozlijeda, tu sam isto nasao zgodne stvari, pa da ih podijelim sa svima
Naime, strelicarstvo ima najmanje ozlijeda kad se usporedjuje s najpopularnijim sportovima danasnjice.

Archery is estimated to have had 6,800,000 U.S. participants in 2008, with 3,180 ER-reported injuries, a rate of less than one injury per 2,000 participants, or 0.047 per cent. (0.047%)

Injury rates for some other sports:
Baseball: 14,600,000 participants with 163,834 injuries = 1.12%
Basketball: 26,700,000 participants with 529,837 injuries = 1.98%
Bicycling: 35,600,000 participants with 480,299 injuries = 1.35%
Football: 17,800,000 participants with 460,210 injuries = 2.59%
Golf: 24,400,000 participants with 37,891 injuries = 0.16%
Ice Hockey: 2,600,000 participants with 21,825 injuries = 0.84%
Skateboarding: 9,700,000 participants with 125,713 = 1.29%
Soccer: 14,000,000 participants with 186,425 injuries = 1.33%
Swimming: 56,500,000 participants with 178,412 injuries = 0.32%
Tennis: 10,400,000 participants with 22,425 injuries = 0.22%

In other words, for every 1 person injured in archery and visiting an ER as a result, 42 Americans visited an ER because of basketball, 55 due to football, 18 due to ice hockey, 3 due to golf, 27 due to skateboarding, and America's pastime, baseball, delivered more than 23 people to the ER in 2008 for every 1 archer in an ER.

Ohrabrujuce.
Ithuriel46XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:20   #440
Quote:
doopeen kaže: Pogledaj post
Strijela kad napušta luk nikako to ne čini pravocrtno nego se pod silom tetive savine. Upućujem na youtube tražilicu sa pojmom "archer's paradox slow motion" Ako je strijela premekana/slaba/potrošena/nekvalitetna može doći do pucanja strijele a budući da se prvo savija u smjeru ruke, kad pukne ruka joj je prva na putu. Lik sa slike je upucao sam sebe.
Virujem da je tako ali mi nije jasno da,usprkos paradox-u ovako prosvira dlan !!! Pa di je onda pukla,na polovini ?
Ha,a ja pucam ca Carbon Flash-om,dno dna ponude. I kako sam počeja malo ozbiljnije pucat,ispucam ih prilično. Kad će počet zamor materijala ? Nakon koliko tisuća opaljenja? Zna li se barem približno ? S ovakvom eventualnom ozljedom,moga bi prić na samostrel.
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.