Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2003., 19:32   #41
Cool

Za trenutak sam se obradoval, jer sam pomislil da je riječ o filmu Mulholland Falls, o kojem bih mogao reći puno lijepih stvari iako bih volio da je mnogo bolji, pa imam gomilu prijedloga za poboljšanje scenarija, premda to sada ne pomaže niš.
A ovo je Lynchovo umjetničarenje poslije Twin Peaksa, na silu, totalno umobolno; naivna mistika o postojanju pakla...
Niš ne valja.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 03:46   #42
***SPOILER***

Dao sam si volje i procitao kaj su ljudi tu napisali o Mulholland Dr.
Kolko sam skuzio uglavnom nitko osim mozda dvoje-troje ljudi nije stvarno skuzio film, a to je ono sto je covjek koji je otvorio forum pitao.

Prvo da velim kako je izgledalo moje gledanje filma:

1. gledanje: na kraju sam ostao paf i nis mi nije bilo jasno, ko i uostalom velikoj vecini drugih ljudi. dugotrajnim razmisljanjem nakon njega sam dobio blagu ideju o cemu bi moglo biti rijeci
2. gledanje: provjera ideje. kuzim da u globalu funkcionira
3. gledanje: posebnu paznju obratio na detalje i skuzio svu genijalnost filma i Lyncha. 99% svih detalja ima svoju vezu i logiku i jedino sto nisam uspio uhvatit sto je pjesnik htio reci je "crna knjizica" scena
4. gledanje: napokon kompletno uzivanje u filmu u potpunosti i razmisljanje o tocno onome sto je Lynch htio sa svakom cakom postici
5. gledanje (i posljednje zasad, a proslo je vec 6 mjeseci): objasnjavanje filma frendu od koga sam i posudio DVD, koji ga je prije toga pogledao 3 puta i nije nis uspio pohvatat. gledali smo ga skupa skoro 4 sata, sa pauzama, slow motionima, premotavanjima unaprijed/unazad svaku vaznu scenu. objasnio sam mu svaki detalj. covjek je nakon zadnje scene sjedio jos pola sata i piljio tupo u telku, mrmljajuci, Lynch je genijalac. lud. ludi genijalac. a bilo je skoro 3 ujutru.

E sad pravi SPOILER:
2-3 ljudi ko sto rekoh na pocetku, koji su rekli da se u prve 2/3 filma radi o snu su bili u pravu. Fora je u tome samo da to nije bilo koji san nego se radi o onomo sto covjeku (odnosno plavojki) zadnje prolazi kroz glavu u trenutku smrti, odnosno od trenutka kad joj je metak usao u mozak i do trenutka klinicke smrti. Znaci ona u mozda svoje 2 preostale sekunde zivota zamislja, kakav joj je zivot mogao biti, sto je ona zelila (prizeljkivala, mastala), uglavnom isfurava idealu onoga sto nikad nije mogla imati i razlog zasto se je odlucila ubiti (nes ti nesretne lezbijske ljubavi!). Potvrda ovoga sto velim je upravo na samom pocetku filma, prasak i zamuceni pad plave glave na jastuk.
Tek kad sam to skuzio shvatio sam genijalnost Lyncha i njegove ideje o tome kako napraviti film o onome sto nam je vrlo zadnje u glavi na kraju naseg bijednog zivota.
Kraj filma je normalno realnost i objasnjenje zasto se je Diane/Betty upucala. Znaci forma je jedan Memento, malo vise na grublje, onak cirka na pola.

Ko sto vec rekoh za svaki detalj sam nasao odgovor, da ne velim i viseznacje, osim crne knjizice, a i to bi moglo biti upravo u vezi sa nedovrsenom Lynchovom idejom o seriji. Sve u svemu i dalje tvrdim da film *je dovrsen*, da za sve postoji logicno objasnjenje i spreman sam objasniti svaki detalj koji nekoga interesira. Naravno uvijek je u igri moj stav, a Lynch je to tako napravio da moze biti i mnostvo drugih. Postoji par mjesta na kojima objasnjenja idu cak u tri razlicita smjera (3 razlicite scene mrtvog tijela na krevetu npr.), ali sve se opet stapa u jedan kontekst.

Uglavnom ako vam nije bilo prije jasno, probajte uzeti ovo moje objasnjenje kao polaznu tocku, pogledati film ponovo, drzeci se toga u glavi i polako slagati kockice, zasto, sto i kako. Film je uglavnom straightforward (2/3 + 1/3), ali ima na par mjesta kratkih ispreplitanja stavrnosti i maste i u masti vise slojeva, rekao bih "dubine maste" odnosno snova. Posebnu paznju obratite na boje, narocito boje zidova. I nezaboravite i mi kad sanjamo po noci sanjamo u biti vrlo kratko, mozda najvise 15-20 minuta, katkad samo par sekundi, a ponekad nam se cini da je san trajao satima. Eto. Sretno.
cameny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 11:27   #43
http://libyrinth.com/mulholland_driv...oduction-49575

Evo url gdje sam si morao pomoći oko filma.
Mislim da je to jedan od boljih koje sam čitao....
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 20:47   #44
Ja sam bio očaran tim filmom i nema mnogo filmova koji su me tako razvalili poput Mulholland Drivea. Ne volim sve Lynchove filmove, ali ovaj je fenomenalan. Bilo je pravo zadovoljstvo danima ga analizirati.... E, ali jednu zagonetku nisam riješio ( film sam gledao samo jednom, ali čim ga nađem kupujem DVD) i tko bi mogao biti pogodnija osoba od koje bih zatražio pomoć, od čovjeka koji je film gledao 5 puta i koji kaže da "je za svaki detalj našao odgovor". Zato , cameny, da te čujem:
- zašto kauboj kaže režiseru : "ako budeš dobar i poslušan, vidjet ćeš me još jednom, a ako ne budeš, vidjet ćeš me još dvaput"?
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 03:13   #45
ok, prvo sto trebas znati je da kauboj to kaze za vrijeme Diane/Betty-inog predsmrtnog sna/prividjenja. A i odgovor je malo poduzi i nije bas straightforward.

Znaci prema mom misljenju postoje dvije solucije:
a) ona u svom snu sve idelaizira, pa tako i situaciju sa reziserom. U stvarnom zivotu reziseru ide super i bari joj njezinu ljubav Ritu/Camille. Isto tako Camilla je ta koja dobija uloge. E sad, kako je njezin san masta i ideala, ono sto je ona prizeljkivala, reziseru se u njemu dogadjaju samo lose stvari i nije on taj koji je u prilici birati. Kauboj je tu da prijeti nekome koga ona mrzi i da "sredi situaciju". Tako i reziseru kaze "ako ucinis dobro, vidjeces me jos jednom, ako ne, vidjeces me jos dva puta". Ja sam to sebi preveo kao: oterasi se Rite/Camille, prestani je vise vidjati, ako postupis tako vidjeces me jos jednom, odnosno kad umres (u paklu ili raju). Ako ne, ja cu biti taj koji ce te doci ubiti, odnosno doci po tebe, dakle vidjeti ces me taj put i nakon toga opet ponovo u paklu. Takodjer govori o tome da je zapravo Diane/Betty ta koja treba biti izabrana za ulogu u filmu (reziser ce reci: "This is the girl"), sto joj u stvarnom zivotu bas i nije uspjelo. To sve bi trebalo biti "right thing", ako se pita Diane/Betty.

Isto tako prije nego sto mu veli kolko puta buju se jos vidli, kaze i takodjer "sto si nestrpljiv", i prica o covjekovom stavu koji mu zapravo odredjuje zivot. Takodjer kauboj veli da je on taj koji vozi kola (buggy). Ako mene pitas Lynch je na osnovu svega ovoga, u kauboju parafrazirao nikog drugo nego samog Boga (ili vraga, ili smrt, kako god hoces).


b) druga solucija je da se posredno obraca Diani (kroz san) i njoj govori da je trebala uciniti dobro, odnosno da se trebala odljubiti i postivat vise sebe (svoj stav). Takodjer narucivanje ubojstva nije bilo bas "right thing", kao ni samoubojstvo. Tako tu kauboj osim Boga, predstavlja i savjest. U tom slucaju da je ucinila dobro, njega je ona trebala vidjeti samo jedanput, kada je na partiju slucajno nakratko prosao pored nje (u stvarnom zivotu on je zapravo niko i nista, samo jedan prolaznik-namjernik, upadljivo obuceni, upecatljiv tip). Medjutim on se je pojavio jos jednom, kad joj kaze probudi se, odnosno probudi se iz svog posljednjeg sna/mastanja, nisi ucinila dobro i ovoga trenutka odlazimo zaista u svijet mrtvih.
Tu je zapravo i rez u filmu i pocinje "realni" dio.

Takodjer sto je vrlo bitno uociti u trenutku kaubojevog "budjenja", scena se 3 puta promijeni i vide se tri puta obrisi zene u istoj poziciji: prvi put u crvenoj spavacici (jako je tamno, mogla bi biti i crna, krevet je neuredan, ali ok, lampe nema), drugi puta u crvenoj - dobro se vidi da je to mrtvo tijelo vec u fazi raspadanja (i krevet se raspada, lampe nema) i treci puta je ruzicasta spavacica, Diana koja se budi (krevet je drugacije razbacan, tu je i stolna lampa).
Taj slijed sugerira: 1. trenutak upucavanja netom prije smrti, odvijanje posljednjeg sna kojeg smo pratili u prvom dijelu filma (eventualno ako je spavacica crna, mogla bi biti Rita koja je usnula u njihovom zajednickom krevetu i takva je kakvu pamti nasa Diane iz "njihovih sretnih dana"), 2. smrt, definitvna, dolazak kauboja i odlazak u "vjecna lovista", 3. rez filma, Diana se budi u realnosti, na dan kad ce shvatiti da je zaribala i da joj povratka nema.

Eto to bi bilo to. Nadam se da si sad apsolvirao kauboja. U principu nalazim da je poprilicno komplicirano ovo objasnjavat pismenim putem jer je sve tak spetljano da, kad pocnes objasnjavat jednu stvar moras se pozvat na metar drugih. Evo vec sam tu sa spavacicama taknuo jednu drugu pricu, a to je postovjecenost Diane/Betty sa Camillom/Ritom. A tu bi se jos podosta dalo razglabat.

Sve u svemu ni za moje teorije ne bih dao ruku u vatru, jer Lynch je to tak i napravio: ajmo se malo igrat detektiva, ajmo malo mastat. Pa kak se kome potrefi. Jedino, kak sam si ja to postavio sve mi stima, sve se uklapa.
cameny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 14:28   #46
Hm... Zvuči prilično logično. Vidim da si i ti uživao u analizi, pa mi je baš žao što nismo ranije popričali o tom filmu, jer su mi neki detalji malo izblijedili , ali kao što sam već rekao, čim ga nađem kupujem DVD, pa bi mogli opet malo porazgovarati. Imam za tebe još jedno pitanje na koje mislim da sam našao odgovor, ali me zanima i tvoje mišljenje - što misliš o pojavljivanju ono dvoje penzionera? Kad uhvatim malo vremena, napisati ću moje viđenje.
Zaboravio sam reći - hvala na odgovoru na moje pitanje.
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 21:57   #47
da, da, uzeo je dvd, kad ono 10 redateljevih hintova za razumijevanje. i ne budi lijen, uzme tata papir i fino che se kao pripremit ah,da...

Britney legendo!!!
__________________
do not underestimate the power of stupid people in large groups
Dante Alvarez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 21:58   #48
uzeo ja dvd, ofkors
__________________
do not underestimate the power of stupid people in large groups
Dante Alvarez is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 11:43   #49
Moram prizanti da su me neki inteligentni komentari potaknuli da ovaj film odgledam još koji puta, a sada, par mjeseci nakon gledanja, kada se ionako puno toga već zaboravi, mogu samo reći da je prvi dojam na spomen tog filma - zadah smrti, toliko jak i upečatljiv, da to vjerojatno samo Lynch može.
Jer, svaki trenutak našeg života, sva nadanja, stremljenja, usponi i padovi, vječna iluzija da se ipak ide na bolje, natopljeni su ipak tim smradom, samo hvala Bogu na psihološkim mehanizmima, pa toga nismo svjesni..
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 00:00   #50
meni su bile super one lezbijske scene

cijeli film je neka vrsta eksperimenta...iliti, ako hoćete, zajebancije...ali je jako dobro napravljeno....

i nije toliko teško za psihu i želudac kao neki drugi njegovi filmovi....barem meni...ima teške i morbidne atmosfere, ali je probabljiva...
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 09:50   #51
Svaki komentar je zapravo projekcija nas samih i stvari u životu su 'duboke' onoliko koliko smo mi sami to sposobni uvidjeti.
Svatko ima pravo sam odrediti značenje i smisao nečega.
No, ipak ne bih nikada mogla reći da je film 'zejbancija', to ipak nije Tarantino.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 16:29   #52
Ja mislim da je to prvi film svjesno rađen za DVD. Rađen za to da ga možeš gledat x puta, a ne jednom. Kao što pisci pišu sa sviješću da se u knjizi možeš vratiti par stranica unatrag, ponovno nešto pročitati i sl., tako i Lynch ovdje ima te mogućnosti u svijesti. Jasno je da nakon, prvog gledanja, i bez njegovih hints, sve izgleda kao manjak smisla.
Ili je film ipak bez smisla, a mi učitavamo neki smisao?
Nego, da ne čitam sva ta objašnjenja, jesam li ja dobro skužio osnovu: sve do zadnjih pola sata je san, u kojem ona koja sanja sreće svoju mrtvu ljubavnicu, koju je sama dala ubiti? (U skladu s Heraklitom, u snu živi sreću mrtve.)
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 00:00   #53
moj najdraži film

Quote:
cameny kaže:
b) druga solucija je da se posredno obraca Diani (kroz san) i njoj govori da je trebala uciniti dobro, odnosno da se trebala odljubiti i postivat vise sebe (svoj stav). Takodjer narucivanje ubojstva nije bilo bas "right thing", kao ni samoubojstvo. Tako tu kauboj osim Boga, predstavlja i savjest. U tom slucaju da je ucinila dobro, njega je ona trebala vidjeti samo jedanput, kada je na partiju slucajno nakratko prosao pored nje (u stvarnom zivotu on je zapravo niko i nista, samo jedan prolaznik-namjernik, upadljivo obuceni, upecatljiv tip). Medjutim on se je pojavio jos jednom, kad joj kaze probudi se, odnosno probudi se iz svog posljednjeg sna/mastanja, nisi ucinila dobro i ovoga trenutka odlazimo zaista u svijet mrtvih.
Tu je zapravo i rez u filmu i pocinje "realni" dio.

e ali nesto si zaboravio...tu sam se i ja zaje*ao...on njoj u snu kaže ''vidit ćeš me jednom,vidit ćeš me dvaput'' (neznam kak ide citat,al znaš na šta mislim)...to je u snu.ali ona njega poslije ne vidi dvaput nego jednom. zato što se on pojavi samo kad ju probudi,a ono na partyju...to se dogodilo prije sna,jer je i party bio prije sna,diane se samo probudila i prisjetila partyja,tj. to je flashback ali je u filmu prikazan kao da se sad događa (zato je lynch i reko obrati pažnju na ključ i pepeljaru i tak...to je druga priča)
__________________
watch the weather change
EraserheadSchism is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 09:20   #54
Re: Mulholland drive?????? Pomoć plizzzz!!!!

Quote:
maquialdora kaže:
Dali itko ima i najmanju iddeju ili teoriju vezanu uz radnju ovog, filma, ima li taj film uopće radnju,... pogledao sam ga i ništa mi nije jasno!!

please help!!!!!!!!!!!!!!!!!

IMDb
onda nemoj gledat Lynchove filmove (koji su by the way uvijek TOTALNI ZAKON)
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 09:47   #55
Mulholland Drive se ne može skužiti jerbo, kako je netko već rekao, Lynch ne ide do kraja i puno toga ostavlja gledatelju. Dakle, svatko će ga skužiti za sebe i nitko nemre dati neko univerzalno objašnjenje. Ali, da je genijalan film, to stoji.

A s druge strane, postoji i ovo objašnjenje.
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 12:18   #56
Vidim da nitko nije reagirao na moje tumačenje pa me zanima me je li još netko došao na to. Dakle teza je da Lynch taj san ne shvaća kao 'samo san' nego je to jedna osobita vrsta sna. To je san u kojoj mrtva djevojka susreće usnulu ljubavnicu, i to usnulu ljubavnicu koja ju je dala ubiti. San se odvija upravo u trenutku dok tamnokosa kakosezove umire. Utoliko ona u san ulazi kao netko tko ne zna tko je i što joj se događa.
Ako obratimo pažnju na 'završetak sna' vidimo da plavokosa nestaje iz sna u trenutku u kojem se budi u 'stvarni svijet' a tamnokosa ostaje sama 'u snu'. Sam san završava kad one dvije - jedna koja sanja i druga koja je mrtva - shvate što se 'zapravo', dakle 'u stvarnom svijetu' dogodilo.
Postoji dugačka ne samo književna tradicija po kojoj je u snu moguće doći u dodir s umrlim, a osobito kad netko spava upravo u trenutku smrti bliske osobe.

U to da je prvi dio filma san nema neke sumnje, jer film započinje s padanjem neke glave na ružičasti jastuk, a na kraju prvog dijela filma plavokosa se budi na ružičastom jastuku.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 12:24   #57
Quote:
nitko i ništa kaže:
Vidim da nitko nije reagirao na moje tumačenje pa me zanima me je li još netko došao na to. Dakle teza je da Lynch taj san ne shvaća kao 'samo san' nego je to jedna osobita vrsta sna. To je san u kojoj mrtva djevojka susreće usnulu ljubavnicu, i to usnulu ljubavnicu koja ju je dala ubiti. San se odvija upravo u trenutku dok tamnokosa kakosezove umire. Utoliko ona u san ulazi kao netko tko ne zna tko je i što joj se događa.
Ako obratimo pažnju na 'završetak sna' vidimo da plavokosa nestaje iz sna u trenutku u kojem se budi u 'stvarni svijet' a tamnokosa ostaje sama 'u snu'. Sam san završava kad one dvije - jedna koja sanja i druga koja je mrtva - shvate što se 'zapravo', dakle 'u stvarnom svijetu' dogodilo.
Postoji dugačka ne samo književna tradicija po kojoj je u snu moguće doći u dodir s umrlim, a osobito kad netko spava upravo u trenutku smrti bliske osobe.

U to da je prvi dio filma san nema neke sumnje, jer film započinje s padanjem neke glave na ružičasti jastuk, a na kraju prvog dijela filma plavokosa se budi na ružičastom jastuku.
e ja priznajem da te nisam nista skužio,aj probaj koristit imena camilla i diane, i nekako malo bolje to probaj...neznam
__________________
watch the weather change
EraserheadSchism is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 12:35   #58
Quote:
EraserheadSchism kaže:
e ja priznajem da te nisam nista skužio,aj probaj koristit imena camilla i diane, i nekako malo bolje to probaj...neznam
Jebiga, ne znam koja je koja.
Ali što nije jasno?
Ženska umre. Ode na 'drugi svijet'. U tom drugom svijetu se osjeća izgubljeno - ne zna ni tko je ni što je ni gdje je.
Taj drugi svijet u kome obitavaju mrtvi je u dodiru sa svijetom u kome obitavaju usnuli, u kome se odvijaju snovi.

San nije 'samo san' već je dodir između žive (naime usnule) i mrtve djevojke. U trenutku u kome shvaćaju da je to 'san' ona koja je živa budi se. San prestaje a ona koj je mrtva ostaje u tom 'svijetu sna/svijetu umrlih'.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 12:58   #59
ok teorija,kao dodatak na sve ono što je već objašnjeno. napredak,super
__________________
watch the weather change
EraserheadSchism is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 13:46   #60
U petak 17.9. uz Večernji list možete kupiti DVD Mulholland drive za 29 kn. Prilika koja se ne propušta.
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.