Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2007., 08:16   #1
Sviba
...gdje žubori voda živa

Sviba Avatar

Registracija: Aug 2006.
Predstavnik stranog poduzeća

Bok svima

Situacija je slijedeća...

Strano poduzeće (Njemačka) bi željelo
poslovati s poduzećima u Hrvatskoj preko svojeg
predstavnika u Hrvatskoj. Poduzeće se bavi
metalnom industrijom i trgovalo bi metalnim sirovinama
i gotovim proizvodima s poduzećima u Hrvatskoj.

Ukoliko je strano poduzeće zainteresirano da
zaposli zastupnika u Hrvatskoj, koje opcije postoje za
poduzeće i predstavnika?

Može li strano poduzeće isplaćivati
plaću i doprinose predstavniku u Hrvatskoj?

Hvala svima na pažnji i odgovoru.
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 12:14   #2
Vojky
Supermoderator

Vojky Avatar

Registracija: Apr 2003.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Vojky
Za takve stvari se pođe u prvog odvjetnika i popriča o mogućnostima ili se pita na www.hitro.hr Ići u tako detaljna pitanja na Forumu - neozbiljno je.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 12:45   #3
Sviba
...gdje žubori voda živa

Sviba Avatar

Poslao sam upit na hitro i u gospodarsku komoru...

Planiram naravno otići i osobno, ali tek sam se počeo raspitivati o tome.

Mislio sam da netko na forumu možda ima iskustva s tim stvarima.

Ne škodi pitati i ne smatram da je neozbiljno.
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 12:57   #4
Yazz
samo još jedna korisnica

Yazz Avatar

Registracija: Jun 2004.
evo iz mog iskustva i iskustva mojih doje poznanika, svi radimo za strane firme kao predstavnici (one man band ) u hr:

stranoj firmi je najjednostavnije i najbolje otvoriti predstavništvo - jer predstavništvo nije u sustavu pdv-a.
zapravo, predstavništva su zbog toga i izmišljena

ako im se to ne da, mogu predstavnika zaposliti i preko njemačke, slovenije i sl. (naravno da se u tom slučaju predstavnik vodi da je privremeno zaposlen u inozemstvu i potrebni su mu boravišna iza i radna dozvola, kao i svakom gastarbeiteru), ALI to je nepovoljnija opcija za predstavnika jer predstavnik IPAK živi i radi u hr, a zdravstvena zaštita mu je u njemačkoj, sloveniji i sl. i nije jednostavno bolestan putovati u ljubljanu kod doktora.

predstavnika mogu zaposliti i preko nekog od uvoznika, ali tek je to gadno, pogotovo ako ima više uvoznika - onda će svi koji nisu THE uvoznik misliti da onaj drugi ima bolje uvjete vis-a-vis te "usluge" zapošljavanja.

i, na kraju, predstavnika se može zaposliti i preko firmi koje
"iznajmljuju" kadrove - adecco i sl. - po meni, jako nepovoljna opcija za predstavnika, ali se vjerovatno da "pokriti" dobrim ugovorom.

eto, nadam se da sam bar malo pomogla.
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 08.01.2007., 13:37   #5
Sviba
...gdje žubori voda živa

Sviba Avatar

@ Yazz

Kakav je tvoj konkretno slučaj?

Na koji način te strana firma plaća?

Da li ti ide staž i mirovinsko?

Hvala ti unaprijed na odgovoru
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:32   #6
Yazz
samo još jedna korisnica

Yazz Avatar

meni su otvorili predstavništvo - naravno da mi ide staž, mirovinsko i zdravstveno mi je u hr, sve isto kao i da radiš za "normalnu" firmu.

zna bit malih problema u banci kad tražiš kredit, ali, kako su u predstavništvima uglavnom natprosječene plaće, sve se to riješi civiliziranom prijetnjom o zatvaranju računa

ako ćeš to sam otvarati, javi se na pm, pošaljem ti broj od odvjetnice koja je meni otvarala.
moji frendovi su isto sami otvarai predstavništva, ali im odvjetnik nije baš za preporučiti...
Old 10.01.2007., 10:58   #7
Yazz
samo još jedna korisnica

Yazz Avatar

odgovorila sam ti na prvi pm i otišla, nisam bila online
imaš opet pm - s time da ovo što si piato na pm si mogao i na forumu, da svi čitaju je možda još nekoga zanima.
ja sam predložila om samo zbog imena i prezimena odvjetnika, sve drugo smo mogli i javno pisati

ako još šta trebaš, slobodno pitaj - iako, biti će ti puno toga jasnije kad odeš prvi put na konzultacije kod odvjetnika, pogotovo jer imam osjećaj da nisi nikad radio u predstavništvu pa ti zato masu toga nije jasno - meni je bilo u startu sve jasnije jer sam i prije nego sam otvorila ovo predstavništvo radila za jedno drugo (koje nisam ja otvorila nego netko drugi, ja sam bila samo zaposlenik, došla sam na gotovo).

u svakom slučaju - sretno!
Old 10.01.2007., 11:30   #8
Sviba
...gdje žubori voda živa

Sviba Avatar

Dobro si pretpostavila.

Nisam radio u predstavništvu pa mi zato i nije jasno.

Nažalost nisam dobio tvoj drugi PM

Ako imaš volje možeš ga šibnut i na forumu s zajedno s citatom.

Ovo s odvjetnikom me muči, jer znam da oni deru tarifu čim ih pogledaš.

Kaj je procedura toliko komplicirana?

Evo nadalje smo na forumu javno.

Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 13:33   #9
Yazz
samo još jedna korisnica

Yazz Avatar

uh, nema mi poruke u poslanima, a baš sam se bila raspisala

ajde, opet ću ovdje na sve odgovoriti, tvoje pitanje, pa moj oodgovor.

dakle

1. 1000 E su troškovi odvjetnika?
malo manje, o su troškovi otvaranja predstavništva.
same konzultacije su bile, čini mi se 200 kn za pola sata - prije 4 godine.

2. Odvjetnik ti je riješio kompletnu proceduru? Dakle komunikacija s poduzećem i institucijama u HR?

ne, odvjetnik ti kaže šta trebaš sakupiti i gdje ići, ti sve sam radiš.

3. Ti si predstavnik strane firme, imaš li ugovor i tko ti ga je sastavljao? Na određeno? Neodređeno?
da, imam, firma. na ugovor je na određeno, ali to nema veze sa predstavništvom, i u običnoj firmi možeš imati ug. na određeno ili neodređeno.

3. Staž, socijalno i mirovinsko plaća poduzeće, ili ti dobivaš lovu na račun pa sama plaćaš?

sve plaća predstavništvo, moraš naći knjigovostveni servis.

4. Što su ti upisali u radnu knjižicu?

nije mi doma, ali sve ti je isto kao i u normalnoj firmi.

5. Imaš li fiksnu plaću ili si plaćena po proviziji? Ili fiksna plaća + provizija? Dali je eventualna provizija definirana ugovorom?

fiksna plus bonus, sve je u ugovoru.
još jednom - niti jedan detalj iz ugovora nije takav kakav je jer je to predtsavnišvo, nego zato jer smo se tako dogovorili.

samo sam nabacala odgovore jer žurim, ali se nadam je jasno.
ako nije, pitaj.

uglavnom, moraš kod odvjetnika!

sretno!
Old 10.01.2007., 13:54   #10
Sviba
...gdje žubori voda živa

Sviba Avatar

Sve mi je sada manje više jasno.

Našao sam jedan tekst između ostalog na netu koji dosta precizno definira stvari.

Evo kopiram...

Kako započeti poduzetničku djelatnost

Predstavništvo
Predstavništvo u Hrvatskoj može osnovati strana osoba koja obavlja gospodarsku djelatnost i nacionalna ili međunarodna gospodarska udruga.
Predstavništvo se može osnovati radi istraživanja tržišta, obavljanja promidžbenih i informativnih poslova te radi svoga predstavljanja.
Predstavništvo nema status pravne osobe i smatra se dijelom osnivača. Ono ne može obavljati poslove iz djelatnosti osnivača odnosno ugovarati poslove za osnivača, nego obavlja poslove po nalogu osnivača.
Iznimno predstavništva stranih zračnih prijevoznika mogu obavljati i prodaju prijevoznih dokumenata u skladu s međudržavnim ugovorima koje je sklopila Hrvatska i međunarodnim konvencijama.
Predstavništvo posluje pod tvrtkom osnivača s naznakom da je riječ o predstavništvu. Strana osoba koja ima predstavništvo u Hrvatskoj može osnovati jedan ili više ogranaka tog predstavništva.
Predstavništvo se upisuje u Registar predstavništava stranih osoba u Hrvatskoj, koji se vodi u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva i može početi raditi tek nakon upisa u Registar.
Prijava za upis koju podnosi strana osoba ili njen ovlašteni opunomoćenik sadržava:
• naziv tvrtke, sjedište i predmet poslovanja osnivača
• sjedište predstavništva u Hrvatskoj
• osnovne podatke o osobi odgovornoj za rad predstavništva (ime, prezime, JMBG, a za strance broj putovnice i država koja ju je izdala)
Uz prijavu se podnosi sljedeća dokumentacija:
• odluka osnivača o osnivanju predstavništva u Hrvatskoj
• isprava o upisu strane osobe u registar koji se vodi u zemlji u kojoj strana osoba ima registrirano sjedište ili drugu valjanu ispravu o osnivanju po propisima zemlje u kojoj osnivač ima registrirano sjedište iz kojih su vidljivi njegov pravni oblik i vrijeme osnivanja
• opis poslova predstavništva
• odluka o imenovanju odgovorne osobe za rad predstavništva (rukovoditelja)
• dokaz o uplaćenoj upravnoj pristojbi (1000 kuna)
Dokumenti se predaju u izvorniku i ovjerenom prijevodu na hrvatski jezik, a Ministarstvo gospodarstva upisuje predstavništvo u Registar u roku od 30 dana od dana podnošenja prijave i dokumenata.
Predstavništvo predstavlja osoba koju je strani osnivač imenovao za rukovoditelja predstavništva. Osnivač je dužan prijaviti svaku promjenu podataka radi upisa u Registar. Predstavništvo može zapošljavati domaće i strane osobe, a može raditi i bez zaposlenika.
Na radne odnose, plaće i druge uvjete rada hrvatskih državljana - zaposlenika u predstavništvu primjenjuju se odredbe zakona kojima se uređuju radni odnosi u Hrvatskoj. Osnivač je dužan s osobom koju zapošljava potpisati ugovor o radu, kojim se ne mogu utvrditi manja prava i nepovoljniji radni uvjeti od prava i uvjeta utvrđenih zakonom i kolektivnim ugovorom.
Stranci i osobe bez državljanstva koji će raditi u predstavništvu obvezni su pribaviti radnu dozvolu u skladu s posebnim propisima.
Osnivač predstavništva može otvoriti nerezidentni devizni i kunski račun kod banke ovlaštene za poslovanje s inozemstvom. Preko tih računa predstavništvo ne može obavljati naplate i plaćanja (osim predstavništava stranih zračnih prijevoznika), nego osnivač namiruje predstavništvo sredstvima potrebnim za pokriće troškova poslovanja predstavništva.
Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva može donijeti rješenje o brisanju predstavništva iz Registra ako:
• osnivač donese odluku o zatvaranju predstavništva
• osnivač prestane postojati u zemlji u kojoj ima sjedište
• ako nema odgovorne osobe, a osnivač ne imenuje novu u roku od dva mjeseca nakon upozorenja Ministarstva
• ne udovoljava uvjetima propisanima Uredbom
• ne pridržava se hrvatskih propisa
• obavlja druge djelatnosti osim predstavljanja stranog osnivača
• je presudom nadležnog suda osnivač kažnjen za privredni prijestup odnosno prekršaj više od dvaput u posljednje dvije godine
Zahtjev za upis predstavništva u Registar podnosi se na adresu:
MINISTARSTVO GOSPODARSTVA
Registar stranih predstavništava
Ulica grada Vukovara 78, 10000 Zagreb
Tel. 01/ 61 06 111
Fax 01/ 61 09 111
Propisi koji se odnose na osnivanje i rad stranih predstavništava:
• Zakon o trgovini - čl. 53 (Narodne novine 49/03, 103/03, 170/03)
• Uredba o uvjetima za osnivanje i rad predstavništava stranih osoba u Republici Hrvatskoj (Narodne novine 7/97)

To je to, jelda?

Između ostalog je navedeno da se ugovor o radu sklapa u skladu s HRVATSKIM zakonima. Znači klasičan ugovor o radu se napiše sa svim šablonama o bolovanju, godišnjem, radnim vremenom i sl. Već vidim da će ispasti da si sam sastavljam ugovor , tj. neko u Hrvatskoj te ga šalje prevedenog u Njemačku na verificiranje.

Razmatram opciju da me poduzeće opunomoći i da se ja borim s procedurom u Hrvatskoj, jer s njima sam kontaktirao i oni imaju nekakvu drugu predodžbu o svemu tome u hr. Ako ti kažeš da odvjetnik daje savjete, a ti riješavaš onda je to OK, jer imam neke ljude koje bi mogao zamolit da mi pomognu oko toga.

Još je sve u povojima... ali se slika bistri oko cijele situacije
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 00:19   #11
graba
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2007.
Kako dobiti predstavnistvo?

Pozdrav.

Naime, planiram otvoriti jednu firmu za neku djelatnost i volio bih dobiti predstavnistvo neke strane firme za Republiku Hrvatsku jer ta strana firma jos nema predstavnistvo u Hrvatskoj.

Sto mi je ciniti?

Hvala svima na pomoci.
graba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 09:06   #12
KILLERDOG
ljep,a i pametan pas

KILLERDOG Avatar

Registracija: May 2006.
kontaktirati tu firmu
ponuditi im predstavništvo
i dalje dogovarati detalje ako prihvate
Old 24.10.2009., 09:18   #13
lili p.
always

lili p. Avatar

Registracija: Nov 2006.
Osnovati poduzeće, ishodovati sve potrebne dozvole za obavljanje dotične djelatnosti, osigurati prodajna mjesta, radnike, sastaviti dobar Ugovor o suradnji... evo još malo da se nadovežem na Killerdoga
Old 24.10.2009., 12:16   #14
graba
Registrirani korisnik

Hvala punooo

Zanimalo me jer sam cuo nesto da treba traziti dozvolu i od hrvatskog suda ili tako nesto

Jos da pitam nesto, jel mogu ja unutar svoje firme pod imenom žnj, otvoriti predstavnistvo npr. adidasa. Ne moram imati ime te firme, jel tako?

Jel postoje neki linkovi za sve te dozvole??
graba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 12:31   #15
neno1966
Registrirani korisnik

neno1966 Avatar

Registracija: Nov 2005.
Ne trebaju ti nikakve posebne dozvole ako ćeš prodavati cipele ili slično i ne moraš imati ime te firme.
Samo stvar je u tome što niti jedna renomirana firma neće dati predstavništvo nekoj no name firmi bez nekog boniteta.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 14:45   #16
KILLERDOG
ljep,a i pametan pas

KILLERDOG Avatar

Registracija: May 2006.
da,nisi naveo o čemu se radi
pa je pitanje kako ide dalje
i najvjerojatnije će oni tražiti da uzmeš recimo 50 kutija tog i tog i to naravno ti trebaš platiti odmah
Old 24.10.2009., 19:20   #17
graba
Registrirani korisnik

Radi se o informatickoj opremi jer znam da neke firme iz europe i svijeta nemaju predstavnistvo kod nas, a trebale bi ga itekako imati.
graba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 20:36   #18
JustForFun
slatka mama

JustForFun Avatar

Registracija: Jun 2006.
ako želiš biti jedini distributer te robne marke trebaš sklopiti s njima ugovor o ekskluzivnosti, obično jedan takav ugovor njih obvezuje da sve upite sa tvoje regije proslijede tebi, ali i tebe obvezuje nečim npr. ciljanim prometom

ne postoji ti jednostavni model za te stvari, zavisi od tebe i tvoje firme, ali i od te firme kakvu politiku vode i kakvu strategiju imaju, da li su zaineresirani i ako nisu previše da im prezentiraš šta bi s time dobili na dulji rok, to je sve stvar dogovora

znam da robne marke odjeće npr traže od distributera određenu kvadraturu i plus puno drugih detalja vezano za prodajne objekte...
Old 24.10.2009., 22:56   #19
graba
Registrirani korisnik

Hvala puno jer ste mi stvarno pomogli

Znaci, mora se obaviti par poziva da se sve dogovori s njima To je najbolje, ja sam se samo bojao tih dozvola, ali to ne treba pa sam sretan
graba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 14:22   #20
silvestar13
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2009.
Unhappy otvaranje prestavništva

Pozdrav!

Austrijska orginalno ali multinacionalna kompanija želi u HR otvoriti predstavnistvo. Ja bih ih kao zastupnik trebao ovdje zastupati i nuditi proizvode iz njihovog asortimana. Naravno za proizvode i sastanke s poslovnim partnerima trebamo ured i skladiste. Medjutim....gospoda traze da ja financiram 40% svih troskova predstavnistva i gotovo cijeli iznos carine i pdv-a na proizvode. Sad...mene zanima jel to normalno ili samo hoce od naivca tj. mene izvuci pare, uglavnom zanima me da li ja kao zastupnik snosim dio bilo kojih troskova. (žigovi, uredski materijal itd.)
. Takodjer me zanima kako to ide s vlasnistvom, buduci da se radi o strancima, tko potpisuje dokumente za otvaranje predstavnistva, tj. da li oni moraju docii ovdje potpisati papire itd. Hvala na odgovorima..
silvestar13 is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Advertisement Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja