Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2004., 08:20   #1
Potres mozga

Kako prepoznati/posumnjati na potres (mali ili veliki) mozga. Povracanje, pospanost?
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 15:30   #2
pa zar se čovjek ne onesvjesti kad ima potres mozga? ja jesam
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 15:38   #3
Re: Potres mozga... kako ga prepoznati?

Quote:
Mali_Mirko kaže:
Kako prepoznati/posumnjati na potres (mali ili veliki) mozga. Povracanje, pospanost?
Djelomičan ili potpun gubitak svijesti za vrijeme traume, sa retrogradnom, anterogradnom amnezijom ( gubitkom sjećanja neposredno iza ili neposredno ispred vremena traume) ili potpunom amnezijom za dogadjaj...Glavobolja, vrtoglavica, slabost, pospanost, mučnina, povraćanje....
To su osnovni simptomi, od kojih ne moraju biti svi prisutni za dg. tog stanja...
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 15:46   #4
Quote:
Elektra kaže:
pa zar se čovjek ne onesvjesti kad ima potres mozga? ja jesam
Zato i pitam jer neznam. Ja sam imao mali potres mozga (ili potres malog mozga neznam kako se tocno kaze) i povracao sam i bio sam pospan i opcenito mi nije bilo dobro.

Zanimljivo je to da me uciteljica u skoli tada drzala jos jedan sat u skoli jer mi "nije nista" a ljosnuo sam sa cca 1.5m na glavu. Uglavnom mali mi ljosnuo sa kauca na parket/tepih i nakon 5 min placa se nastavio igrati.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 15:49   #5
Quote:
Mali_Mirko kaže:
Uglavnom mali mi ljosnuo sa kauca na parket/tepih i nakon 5 min placa se nastavio igrati.
Bez gubitka svijesti ( koje je kod samog potresa mozga uglavnom kratkotrajno ) i amnezije ( u bilo kojoj formi - anterogradna, retrogradna ili potpuna) nema dijagnoze potresa mozga.
Dakle, ako je malo dijete, osnovno je da li je izgubio svijest ( jer ako je mali ne može se sa sigurnošću potvrdit amnezija ), a ako nema ni druge skupine simptoma ( kod malog djeteta prvenstveno pospanost i povraćanje), nema potresa mozga...
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 16:39   #6
Quote:
Lasa Vadački kaže:
Bez gubitka svijesti ( koje je kod samog potresa mozga uglavnom kratkotrajno ) i amnezije ( u bilo kojoj formi - anterogradna, retrogradna ili potpuna) nema dijagnoze potresa mozga.
Dakle, ako je malo dijete, osnovno je da li je izgubio svijest ( jer ako je mali ne može se sa sigurnošću potvrdit amnezija ), a ako nema ni druge skupine simptoma ( kod malog djeteta prvenstveno pospanost i povraćanje), nema potresa mozga...
Točno, meni je i sad već veliki klipančić pao s kreveta, a i ova mala, ziva je kaj ringišpil i naravno frknula je, ja prvo provjerim po zjenicama odem u mrak moraju biti velike, vratim se na svijetlo male i ponovo u mrak, ako su normalne to je već pokazatelj da nema potresa mozga i još ako joj se ne spava i ako nije povraćala, jer ako je potres već nakon 15 min se moze javiti povračanje, ali nakon pada doktori preporučaju ne dati djetetu 2h da spava, da bi se pratilo.
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 16:40   #7
Quote:
Elektra kaže:
pa zar se čovjek ne onesvjesti kad ima potres mozga? ja jesam
Ja sam u prometnoj nesreci imala potres mozga ali se nisam onesvjestila,imala sam mucnine i osjecala sam umor...
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2004., 08:17   #8
Quote:
mimi2003 kaže:
Točno, meni je i sad već veliki klipančić pao s kreveta, a i ova mala, ziva je kaj ringišpil i naravno frknula je, ja prvo provjerim po zjenicama odem u mrak moraju biti velike, vratim se na svijetlo male i ponovo u mrak, ako su normalne to je već pokazatelj da nema potresa mozga i još ako joj se ne spava i ako nije povraćala, jer ako je potres već nakon 15 min se moze javiti povračanje, ali nakon pada doktori preporučaju ne dati djetetu 2h da spava, da bi se pratilo.
Ovo sa zjenicama nisam znao. Zapamtiti cu "za ubuduce", valjda nece trebati vise.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 00:27   #9
Zjenice bi bile promjenjene ako bi postojalo krvarenje u glavi...znaci ak je jedna veca, moglo bi bit krvarenje. Kod potresa se ne mjenjaju.
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 22:01   #10
Da li je možda potres mozga

U subotu naveče (dakle pred tri dana) mali (10 godina star) je pao i lupio tjemenom u zid. Glava je odmah počela naticati i mali se žalio na trnjenje lijevog ramena.
Odmah smo otišli u klaićevu gdje je doktor nakon pogledane rendgenske snimke zaključio da mali može doma ali da ga moramo promatrati i buditi svaka dva sata te ako povrati tri ili više puta te ako primjetimo da se čudno ponaša odmah s njim u bolnicu.
Otok je skoro pa splasnuo i jučer na kontroli su nam rekli da je najvjerojatnije sve u redu .. no eto večeras se mali počeo žaliti na glavobolju i pred jedno sat vremena i povraćao.
Naravno ja sam sad u panici da nije možda potres mozga i pitam se kakve veze ima jel povrati jednom ili tri puta.
Što da radimo? Mali sad spava a ja sam u strahu i neznam što da radim .. da li da idem s njim u bolnicu ili ...
Molim ako netko ima iskustva da me savjetuje. Hvala unaprijed.
Zabrinuta mama.
veprica---1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 22:16   #11
Potres mozga ( moždana komocija ) može se reći da postoji ako postoje retrogradna amnezija + povraćanje. Sad, nakon tri dana to i nije toliko bitno....Bitno je, i ja bi tako napravio, otići svakako do Klaićeve dok još nije "prava noć" na neurokirurški pregled a po njegovom pregledu ako postoji indikacija, napraviti i CT te zasigurno isključiti bilo kakvu intrakranijalnu hemoragiju odnosno moždani edem odnosno otok.
Onaj otok koji si spominjala...vanjski...nije po meni toliko važan. Puno važniji je onaj samog mozga, dakle "unutra"....a posjet neurokirurgu je najbolji način da budeš nasigurno.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 22:27   #12
hvala Trebor

sad spava neznam što da li da ga probudim ili ...

uhh teško mi je i buditi ga i pustiti pa da se možda grizem poslije

ovih dana nije imao nikakve poremećaje u pamćenju i ponašanju eto tek danas nakon škole se počeo žaliti

nisam ga htjela pustiti u školu no jučer doktor u klaićevoj rekao da može i on navalio

izludit ću
veprica---1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:30   #13
ne znam... ja bih ga odveo na pregled.... potres mozga može postojati a da se simptomi jave nakon tri ili više dana... svaki udarac glavom treba pretpostaviti da je moguć potres mozga... amnezija se ne mora javiti kod blažeg potresa mozga....
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:34   #14
odvedi dijete doktoru,što ako ima unutarnje krvarenje?
ja si tu ne bi premišljala.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:39   #15
ne može imat tako dugo krvarenje... nego... čisto.... da budeš nasigurno....
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:51   #16
ma sjetim se odmah onih slučajeva gdje su ljudi imali neku nesreću i ono sve ok
i onda nakon nekoliko dana umru jel su imali to krvarenje,znam sama jedan takav slučaj a i onaj
klinac kojeg su pretukli što je nedavno bilo.
mislim ne povezujem to sad ali kad se radi o djeci jebemu ja paničarim,
takva sam.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:53   #17
pa dobro može kasnije uslijed natjecanja mozga puknuti neka žila ili prekinut se dotok krvi ili nešto...
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:53   #18
hvala ljudi

naravno odvela sam ga noćas u klaićevu gdje me dobro ispreskakao dežurni kirurg u stilu ima valjda mali pravo da ga boli glava i jeste mu dali što protiv bolova
no ipak je napisao da dođemo na pregled kod neurokirurga i danas bili kod njega
nakon brzinskog pregleda zaključio da je mali OK što se tiče mozga i svega oko toga a da je valjda neku virozu pobrao pa povraćao zbog toga

nadam se da je u pravu
veprica---1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 21:15   #19
Quote:
veprica---1969 kaže: Pogledaj post
hvala ljudi

naravno odvela sam ga noćas u klaićevu gdje me dobro ispreskakao dežurni kirurg u stilu ima valjda mali pravo da ga boli glava i jeste mu dali što protiv bolova
...kakav konj od kirurga...

dobro si postupila i nemaš si što zamjerati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 22:55   #20
Da bi bio potres mozga mora gubiti svjest barem na trenutak kod udarca. Nakon 3 dana nije sigurno povraćao od udarca u glavu ali treba otići na pregled barem radi sebe, da dusa bude na miru
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.