Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb
Korisničko ime
Lozinka

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2009., 20:27   #1
Burek....
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2009.
Napuštena bolnica u zagrebu

Pozdrav ljudi!

Je li mi može netko reći par informacija (npr. povijest) o napuštenoj bolnici (mislim vojnoj) u Vlaškoj u Zagrebu oko broja 80. To je oko 50 metara od Petrove crkve. Ali nije odmah na Vlaškoj nego treba ući u dvorište. Tamo je i par topova iz Domovinskog rata s otoka Žirija. Mislim da je tamo nekakav vojni muzej. Uz bolnicu se nazale još 2 napuštene zgrade, imaju nekakve veze s bolnicom jer sam u jednoj od njih našao napušteni labatoriji. A još oko 50 metara od njih nalazi se nedovršeni trgovački centar. Prije se moglo ući odmah ispred nje i tamo je bio neki čuvar ali sad su ta vrata zatvorena pa treba ući oko 100 metara dalje.

Bolnica je ogromna. Ima podrum no mislim da je veći dio zatrpan s smećem, a prizemlje je dobro očuvano. Još se vide natpisi s uputama gdje je koja soba. Također sam u jednoj od soba pronašao kartu Zagreba iz 1972., dakle tad je vjerojatno radila. Ja sam došao samo do 1. kata jer je prepuna beskućnika, iako njima ne smeta da sam tamo i nije ih briga meni baš nije ugodno biti tamo. Moguće je da neki od njih i nije baš dobre volje pa da je ostanem bez mobitela ili nećeg drugog vrijednog. Bolnica ima 3 kata + tavan. Prozori su razbijeni, sobe su opustošene, čak su i radijatori počupani no mislim da nema opasnosti o urušavanja tla ili propadanja kroz par katova. Jedino je moguće da vam lampa padne na glavu ili da se porežete na nešto.

Objavio bi vam kartu da vidite točno gdje je to ali nešto mi ne valja s gumbom za umetanje slika, ne reagira na klik pa zato ništa od karte. Nadam se da netko zna gdje je to...

Unaprijed zahvaljujem
Burek.... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:21   #2
komar
Registrirani korisnik

komar Avatar

Registracija: Aug 2007.
skvoteri

Quote:
Burek.... kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Je li mi može netko reći par informacija (npr. povijest) o napuštenoj bolnici (mislim vojnoj) u Vlaškoj u Zagrebu oko broja 80. To je oko 50 metara od Petrove crkve. Ali nije odmah na Vlaškoj nego treba ući u dvorište. Tamo je i par topova iz Domovinskog rata s otoka Žirija. Mislim da je tamo nekakav vojni muzej. Uz bolnicu se nazale još 2 napuštene zgrade, imaju nekakve veze s bolnicom jer sam u jednoj od njih našao napušteni labatoriji. A još oko 50 metara od njih nalazi se nedovršeni trgovački centar. Prije se moglo ući odmah ispred nje i tamo je bio neki čuvar ali sad su ta vrata zatvorena pa treba ući oko 100 metara dalje.

Bolnica je ogromna. Ima podrum no mislim da je veći dio zatrpan s smećem, a prizemlje je dobro očuvano. Još se vide natpisi s uputama gdje je koja soba. Također sam u jednoj od soba pronašao kartu Zagreba iz 1972., dakle tad je vjerojatno radila. Ja sam došao samo do 1. kata jer je prepuna beskućnika, iako njima ne smeta da sam tamo i nije ih briga meni baš nije ugodno biti tamo. Moguće je da neki od njih i nije baš dobre volje pa da je ostanem bez mobitela ili nećeg drugog vrijednog.
Hvala ti za ovu informaciju. U zadnje vrijeme sam zaokupljena skvoterima i njihovim životom, pa eto i treće lokacije gdje obitavaju u centru. O povijesti ovog bloka neznam ništa iako sam dijete Gajeve ulice. Ovo kad veliš beskućnici - to su vrlo mudri ljudi koji žive pametnije od običnih smrtnika. Ne rade pa se ne umaraju, nemaju nikakva davanja za stanovanje i režije, uvijek se zabavljaju... Žive slobodno Tako u centru imaš još takvih lokacija iza hotela - nekad intercontinentala (gdje je u mom djetinjstvu bio vječno luna park) a danas isto prestižni hotel iza kojeg je centar-zgrada skvotera i 100-200 m od tvornice duhana zagreb iza benzinske pumpe prema trešnjevki - voltinom, napuštena pa onda prenapučena kuća sa tim genijalnim ljudima. Večina od njih ne živi tako iz potrebe već zbog vlastitog odabira. Drago mi je da je ovo pitanje postavljeno - možda će netko znati nešto više reči o ovome.

Ti ne smetaš skvoterima, ako im se pridružuješ u njihovom domu, ali ako te registrira policija da si boravio i nađen u tom prostoru ostaješ u kartoteci zauvijek. U ove dvije zgrade o kojima govorim znam da borave zagrebačka djeca od normalnih roditelja meni poznata i rado bi se uvjerila osobno, jer znam da bi ih tamo našla - dok su im roditelji nesretni jer djeca ne žive s njima u stanovima. Kakav sam ja peh - baš bi tada došla policija popisivati trenutne stanare
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:57   #3
mirjana7
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2009.
Quote:
Pozdrav ljudi!

Bolnica je ogromna. Ima podrum no mislim da je veći dio zatrpan s smećem, a prizemlje je dobro očuvano. Još se vide natpisi s uputama gdje je koja soba. Također sam u jednoj od soba pronašao kartu Zagreba iz 1972., dakle tad je vjerojatno radila. Ja sam došao samo do 1. kata jer je prepuna beskućnika, iako njima ne smeta da sam tamo i nije ih briga meni baš nije ugodno biti tamo. Moguće je da neki od njih i nije baš dobre volje pa da je ostanem bez mobitela ili nećeg drugog vrijednog. Bolnica ima 3 kata + tavan. Prozori su razbijeni, sobe su opustošene, čak su i radijatori počupani no mislim da nema opasnosti o urušavanja tla ili propadanja kroz par katova. Jedino je moguće da vam lampa padne na glavu ili da se porežete na nešto.

Objavio bi vam kartu da vidite točno gdje je to ali nešto mi ne valja s gumbom za umetanje slika, ne reagira na klik pa zato ništa od karte. Nadam se da netko zna gdje je to...

Unaprijed zahvaljujem
To ti je današnja KB Dubrava a o tome više možeš pročitati na stranicama te bolnice.. Na sadašnju adresu preseljena je negdje 1988 god..
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:15   #4
Burek....
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2009.
Quote:
mirjana7 kaže: Pogledaj post
To ti je današnja KB Dubrava a o tome više možeš pročitati na stranicama te bolnice.. Na sadašnju adresu preseljena je negdje 1988 god..
Hvala na informaciji. Izvukao sam najvažnije iz teksta pa ako nekog zanima:

Godine 1862. u Vlaškoj ulici (danas br. 87) izgrađena je nova zgrada u krugu Nadbiskupske vojarne 3 (to su valjda one dvije zgrade uz nju) koja je tako nazvana jer ju je dao sagraditi zagrebački biskup Alagović, kako bi svoje sugrađane konačno oslobodio obveze primanja na konak pripadnika carsko-kraljevskih postrojbi. Na uličnoj zgradi uklesana je 1861. godina, koja označava početak adaptacije za potrebe bolnice. U te zgrade seli se 1862.g. vojna bolnica carsko-kraljevskog garnizona i dobiva ime Garnisonsspital No 23 in Agram (Garnizonska bolnica br. 23 u Zagrebu). Imala je 223 bolničkih kreveta (od toga 24 za časnike) i 59 kreveta za osoblje. Bolnica je već 1913. imala očni, a 1914. i zubni odjel.

Evo i linka za one koje zanima detaljnije:
http://www.kbd.hr/index.php?id=17

Pri vrhu stranice ima jedna slika slikana s ceste, gdje je ulaz u dvorište.
Je li ono u pozadini stare Petrova crkva? Što joj se dogodilo? Danas je na njezinom mjestu nova crkva.
Burek.... is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 23.01.2010., 10:04   #5
janij
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2010.
Quote:
Pozdrav ljudi!

Unaprijed zahvaljujem
Pozdrav!
Godine 1972 i 1973 bio sam bolničar u Vojnoj bolnici u Zagrebu na Šalati, Vočarska 106 ( kirurški odjel II. i nekoliko i drugi kir. odjeli). Bolničari smo spavali u Vlaškoj ulici 87, gdje je isto bila vojna bolnica....Dvije manje zgrade koje se napominju : prva(lijeva) bile su spavaone za bolničare i pomožno osoblje ( vezisti, vozači...), a u drugoj zgradi, koliko se još sječam, bio je laboratorij za iztraživanja. Zbog toga su imali tamo i jednu manju štalu za ovce, koje su se danom i pasle vani,napred od te zgrade (ne u parku ispred, ha,ha). Odmah na ulazu iz Vlaške, u toj zgradi je bila uprava vojne bolnice, malo napred sa lijeve strane bila je jedna manja mrtvačnica, pa prostorije za veziste, jedna manja kantina, gdje je jedna gospodja prodavala piroške i slično. A paralelno ulaznoj zgradi, nalazila se bolnica za kožno veneričke bolesti i stomatologiju. Jedanput me je neki "zubar" naderao jer sam ga nazvao gospod umjesto druže...Ja vojnik on vojno lice ( žao mi je onih zuba). A žao mi je i toga, da je danas, kako čitam iz komentara, sve to u propadanju. I to usred Zagreba, kojeg se jako rado sječam. Kako se rado sječam i svih ljudi, koje sam na bilo kakav način u to vrijeme upoznao / ili su bili moji suradnici u bolnici (med.sestre...) ili pacienti, kojima sam pomogao...Često, često su u mome najtoplijem sječanju.
Dugo vremena se spremam za posjetu Zagrebu, da bih vidio Vlašku, Vončininu i Vočarsku... (Tingl tangl mislim, da je bio na Mesničkoj, vjerovatno ne postoji više)... Ali kako izgleda, da je bolnica u Vlaškoj 87 u takvom stanju, malo mi je manje do posjete. Da li bi se moglo vidjeti neku fotografiju ulaza, dvorišta... Bok Zagreb - bolničar Jani iz Slovenije (sada slikar).
janij is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 09:45   #6
komar
Registrirani korisnik

komar Avatar

Registracija: Aug 2007.
Quote:
janij kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Godine 1972 i 1973 bio sam bolničar u Vojnoj bolnici u Zagrebu na Šalati, ... Da li bi se moglo vidjeti neku fotografiju ulaza, dvorišta... Bok Zagreb - bolničar Jani iz Slovenije (sada slikar).
Uzet ću si za zadatak i sa fotoaparatom prošetati Vlaškom ulicom. Često sam na tom potezu kad idem tramvajem simo - tamo! Iz perspektive jurnjave gradom se nikad nebi reklo da to tako izgleda, ali kad protrljaš oči i pogledaš bolje....
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:31   #7
Michael Collins
Alba gu bràth

Michael Collins Avatar

Registracija: Dec 2006.
Ovo bi bilo super za snimiti horor film,ono napuštena bolnica,bez šale...
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 03:32   #8
i-je-i-nije
Registrirani korisnik

i-je-i-nije Avatar

Registracija: Feb 2009.
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Hvala ti za ovu informaciju. U zadnje vrijeme sam zaokupljena skvoterima i njihovim životom, pa eto i treće lokacije gdje obitavaju u centru. O povijesti ovog bloka neznam ništa iako sam dijete Gajeve ulice. Ovo kad veliš beskućnici - to su vrlo mudri ljudi koji žive pametnije od običnih smrtnika. Ne rade pa se ne umaraju, nemaju nikakva davanja za stanovanje i režije, uvijek se zabavljaju... Žive slobodno Tako u centru imaš još takvih lokacija iza hotela - nekad intercontinentala (gdje je u mom djetinjstvu bio vječno luna park) a danas isto prestižni hotel iza kojeg je centar-zgrada skvotera i 100-200 m od tvornice duhana zagreb iza benzinske pumpe prema trešnjevki - voltinom, napuštena pa onda prenapučena kuća sa tim genijalnim ljudima. Večina od njih ne živi tako iz potrebe već zbog vlastitog odabira. Drago mi je da je ovo pitanje postavljeno - možda će netko znati nešto više reči o ovome.

Ti ne smetaš skvoterima, ako im se pridružuješ u njihovom domu, ali ako te registrira policija da si boravio i nađen u tom prostoru ostaješ u kartoteci zauvijek. U ove dvije zgrade o kojima govorim znam da borave zagrebačka djeca od normalnih roditelja meni poznata i rado bi se uvjerila osobno, jer znam da bi ih tamo našla - dok su im roditelji nesretni jer djeca ne žive s njima u stanovima. Kakav sam ja peh - baš bi tada došla policija popisivati trenutne stanare

Ne znam koliko imaš godina,
ali jebeno nisi informirana, krećeš sa pozicije stereotipa i predrasuda.
Prvo i osnovno, brkaš podvojene skupine
a) beskućnike koji si primorani tako živjeti - iz egzistencijalnog siromaštva i bijede
b) mlađe ljude koji su dobrovoljno odlučili naseliti i urediti neki prostor

Mogu locirati taj prostor u Vlaškoj, tamo se ne nalazi nitko od ''skvotera''
(čiju scenu poprilično poznajem) nego beskućnici.

Koji su po (jedva provedenim istraživanjima te populacije u
hrv.urbanim sredinama) vrećinom muškarci srednjih/ starijih godina, egzistencijalno siromašni i raširenog problema kroničnog alkoholizma i
ostalih bolesti koje to slijede.

Prostor od bivše tvornice duhana prema trešnjevci, bivši taxi-remont,
je bio skvotiran (znači, od mladih alternativaca) pred više oko 11-10 godina.
Održavali su se koncerti i slično, dok druga subkultura nije zapalila place -
od tada taj prostor sporadično naseljava po nekoliko beskućnika.

A kad nepozvan ulaziš na prostor koji je naselio beskućnik,
sa opisanim socijalnim problemima, naravno da nije baš sigurno.
Kako bi se ti osjećala da ja nepozvana uđem u tvoj dom?
Samo što su njemu životne okolnosti odredile manje sreće,
i skoriju smrt od zime i nebrige.

Medika, iza Intercontinentala - sasvim deseta priča.
Taj je prostor isprva bio skvotiran, kao što je bilo i još par prostora po Zg, koji su i dosta dugo bili naseljeni -
da bi zatim Grad ustupio prostor na korištenje udrugama (tih istih skvotera) kao Autonomni kulturni centar.
Ti ljudi su tamo apsolutno legalno, legalno održavaju svoje sadržaje,
i da im bilotko dođe raditi probleme, legalno mogu pozvati policiju kao što ćeš i ti u slučaju svojeg npr.unajmljenog ureda.
I da, Gradu plaćaju struju i vodu.

Ne postoji nešto kao ''policijsko registriranje ljudi koji su zatečeni u napuštenom prostoru'' - to nije niti prekršaj ukoliko je to javni prostor.

Nije tvoje da ulaziš u nečije privatne razloge zašto netko skvotira
a može živjeti sa ''normalnim roditeljima u stanu''
i jesu li ti roditelji zbog tog nesretni ili ne, odakle to znaš -
ukoliko se radi o punoljetnoj osobi poslovne sposobnosti,
a koliko znam tamo ne žive maloljetnici.
Ovakvi ili onakvi - kao i svi su ostali, sjebani ili ne njihova je to stvar.

Ali svakako nisu jedna od socijalno najugroženijih skupina kao što su beskućnici,
i to dvoje se ne smije brkati.
i-je-i-nije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 10:23   #9
Cro_CUT
RoSoNic-CUT

Cro_CUT Avatar

Registracija: Apr 2010.
Pošalji poruku preko MSN korisniku Cro_CUT Pošalji poruku preko Skype korisniku Cro_CUT
Quote:
i-je-i-nije kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko imaš godina,
ali jebeno nisi informirana, krećeš sa pozicije stereotipa i predrasuda.
Prvo i osnovno, brkaš podvojene skupine
a) beskućnike koji si primorani tako živjeti - iz egzistencijalnog siromaštva i bijede
b) mlađe ljude koji su dobrovoljno odlučili naseliti i urediti neki prostor

Mogu locirati taj prostor u Vlaškoj, tamo se ne nalazi nitko od ''skvotera''
(čiju scenu poprilično poznajem) nego beskućnici.

Koji su po (jedva provedenim istraživanjima te populacije u
hrv.urbanim sredinama) vrećinom muškarci srednjih/ starijih godina, egzistencijalno siromašni i raširenog problema kroničnog alkoholizma i
ostalih bolesti koje to slijede.

Prostor od bivše tvornice duhana prema trešnjevci, bivši taxi-remont,
je bio skvotiran (znači, od mladih alternativaca) pred više oko 11-10 godina.
Održavali su se koncerti i slično, dok druga subkultura nije zapalila place -
od tada taj prostor sporadično naseljava po nekoliko beskućnika.

A kad nepozvan ulaziš na prostor koji je naselio beskućnik,
sa opisanim socijalnim problemima, naravno da nije baš sigurno.
Kako bi se ti osjećala da ja nepozvana uđem u tvoj dom?
Samo što su njemu životne okolnosti odredile manje sreće,
i skoriju smrt od zime i nebrige.

Medika, iza Intercontinentala - sasvim deseta priča.
Taj je prostor isprva bio skvotiran, kao što je bilo i još par prostora po Zg, koji su i dosta dugo bili naseljeni -
da bi zatim Grad ustupio prostor na korištenje udrugama (tih istih skvotera) kao Autonomni kulturni centar.
Ti ljudi su tamo apsolutno legalno, legalno održavaju svoje sadržaje,
i da im bilotko dođe raditi probleme, legalno mogu pozvati policiju kao što ćeš i ti u slučaju svojeg npr.unajmljenog ureda.
I da, Gradu plaćaju struju i vodu.

Ne postoji nešto kao ''policijsko registriranje ljudi koji su zatečeni u napuštenom prostoru'' - to nije niti prekršaj ukoliko je to javni prostor.

Nije tvoje da ulaziš u nečije privatne razloge zašto netko skvotira
a može živjeti sa ''normalnim roditeljima u stanu''
i jesu li ti roditelji zbog tog nesretni ili ne, odakle to znaš -
ukoliko se radi o punoljetnoj osobi poslovne sposobnosti,
a koliko znam tamo ne žive maloljetnici.
Ovakvi ili onakvi - kao i svi su ostali, sjebani ili ne njihova je to stvar.

Ali svakako nisu jedna od socijalno najugroženijih skupina kao što su beskućnici,
i to dvoje se ne smije brkati.
A daj se molim vas nemojte pres*****
Frustracija i neke svoje kompšlekse ljecite drugdje, MEDIKA JE BIO SKWAT i tek je kansije postalo legalno...
Po pitanju "ulaska u stanove"
Skwat mu je stan koji nije dopusten od strane RH i ja imam pravo kao i on uci u nutra i Posra* Mu se na jastuk na kojem spava ako hocu... i nemoze me tuziti jer je isto tamo kao i ja...
Pardon na off-topicu
al na ontopic-Pronasao jedan tunel koji je blizu nsb-a ali nije onaj kaj svi pricaju okji ide unutra nego je jednu etapu nizi od tga glavnoga sakrive je sa straznje strane ispod livade i ulaz nije koristen godinama jer je obratsao ulaz je otprilike 8 metara sirok i 3 visok...
Old 18.01.2011., 14:34   #10
Muppet
Banned

Registracija: Jan 2011.
Pošalji poruku preko Yahoo korisniku Muppet
Quote:
komar kaže: Pogledaj post

Za vrijeme mog djetinjstva luna park je bio tu di je sad Sheraton,za ove lokacije koje spominješ nisam znala niti sam bila tamo.Kad sam vidjela naslov mislila sam da se radi o Sveučilišnoj bolnici koja nikad nije zaživjela a pusti novci su uloženi u njenu izgradnju.
Muppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 21:06   #11
audi_driver
Banned

Registracija: Nov 2010.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovo bi bilo super za snimiti horor film,ono napuštena bolnica,bez šale...
nemoj jebat da je to napušteno?? Pa poslije preseljenja vojne bolnice tam je nekaj bilo, neka škola ili neki vrag, prije toga nešto od HV-a.

Nije valjda da imamo Brestovac u centru grada? U čijem je to vlasništvu?
audi_driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 12:44   #12
Neona
Rekreativna korisnica

Neona Avatar

Registracija: Mar 2007.
ta bivša bolnica u Vlaškoj je 90-tih bila popunjena izbjeglicama i prognanicima koji su tamo živjeli. Kaj je sad tamo ne znam
Old 19.01.2011., 20:31   #13
mmmila
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2007.
zar nije bila neka tvornica tamo- bar u onoj dvorišnoj zgradi, paralelnoj s ovom ulicnom? i ja sam mislila do sad da je sam ta dvorišna, ona koja se vidi s petrićevog, bila bolnica.
mmmila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 00:16   #14
Muppet
Banned

Ne vjerujem da je u Vlaškoj postojala tvornica tj nisam informirana
Muppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:50   #15
mama Dalton
Registrirani korisnik

mama Dalton Avatar

Registracija: Jul 2007.
Quote:
audi_driver kaže: Pogledaj post
Pa poslije preseljenja vojne bolnice tam je nekaj bilo, neka škola ili neki vrag, prije toga nešto od HV-a.
Svojevremeno se govorilo o toe da će se kompleks urediti kako bi se u njega uselile neke srednje škole (ne sjećam se točno više koje), no od toga nije bilo ništa. Zgrada je napuštena već nekih desetak godina. Vjerovatno je za nju nadležan Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom. koji isto tako "super" upravlja, između ostaloga, i mnogim drugim vojnim objektima (od kojih se dosta njih nalazi na moru) da će ih trava prekriti.... Čista nebriga.
Old 20.01.2011., 12:23   #16
Muppet
Banned

Mogla bi skoknut tamo
Muppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 12:13   #17
daz
Charlie dont surf!

daz Avatar

Registracija: Dec 2002.
Zgrada je pod zaštitom spomeničke baštine a namjena je javna.

Ne očekujte da se išta u skoro vrijeme tamo promijeni...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 13:00   #18
audi_driver
Banned

Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Zgrada je pod zaštitom spomeničke baštine a namjena je javna.

Ne očekujte da se išta u skoro vrijeme tamo promijeni...

znači za koju godinu se ne bum moral penjat Mrcinom da vidim zapušteni sanatorij?
audi_driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 17:15   #19
Muppet
Banned

Quote:
audi_driver kaže: Pogledaj post
znači za koju godinu se ne bum moral penjat Mrcinom da vidim zapušteni sanatorij?
Pa nije na brdu
Muppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 19:14   #20
audi_driver
Banned

Quote:
Muppet kaže: Pogledaj post
Pa nije na brdu
Brestovac nije na brdu
audi_driver is offline