Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2008., 22:02   #1
Prevenar i Pneumo23 - cjepivo protiv pneumokoka

Evo danas stigli od pedice sa cijapljenja i kontrole ....

pitala me je sljedece "da li ce mi dijete ici u jaslice"....nakon sto je moj odgovor bio pozitivan da ce ici sa godinu i pola ponudila mi je cijepljenje protiv "Pneumokokn bolesti ili streptococcus pneumoniae" ...
naravno tu i ja i mm ostajemo sa upitnicima nad glavama.....

kada nam je poblize objasnila da je to cijepivo protiv meningitisa,upale pluca,upala srednjeg uha,upala sinusa,sepse i prisutnosti bakterija u krvotoku bilo nam je ipak malo jasnije ....

sljedece je veselo to da jedno cijepivo kosta 550 kn a mora se primiti 2 ili 3 doze u toku druge godine zivota ....moze se cijepiti i ranije ali dok dijete ne krene u kako oni to kazu u javne ustanove nije potrebno .....

usto mi je rekla da vani to cijepivo spada u kalendar cijepljenja ali kod nas to jos nije svrstano pa se mora placati (naravno ako se roditelji uopce odluce za to )....dakle kod nas po meni takva ozbiljna stvar biti ce svstana u besplatna cjepiva tek za kojih par godina ako i tada (jako zalosno).....

kako mi je ipak bitnije da nebude svako malo bolesna odlucili smo ju cijepiti i dati te silne novce za cijepivo koje bi se trebalo nalaziti u tablii i biti na listi besplatnog cijepiva ....


zanima me jos da li je ko imao iskustva sa tim cjepivom i da li izaziva nuspojave i da li su vama vasi pedijeatri to ponudili i da li cete ili ste vec cijepili svoju dijecu ..........ona mi je rekla da ih u principu nema no svako dijete je indivdualno i jos moram napomenuti da po dosadasnjim cijepljenjima dijece u njenoj ordinaciji je jako malo roditelja cijepilo dijecu .....pretpostavljam da je zbog cijene .....

koliko mogu sprijeciti sprijeciti cu .....radije ju cijepim nego da zavrsimo u bolnici ....
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 08:20   #2
odavno sam se prestala čuditi... sve što bolje kod nas želiš moraš platiti.
ja sam platila i 5 u 1 jer nismo upali u novi zakon da ga imamo besplatno.
nije nam ponuđeno,ali bi razmislila o njemu svakako. koji je krajnji rok za cijepivo? moja sad ima 16 mj.
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 08:47   #3
ni nama to nitko nije ponudio..i mene zanima do kad se može cjepit dijete?

jel se mogu/smiju djeca cjepit protiv gripe?
sad kak je malac u vrtiću strah me toga...a šef nas jučer pitao hoćemo li se cjepit pa idem istražit jel dojilje smiju cjepivo protiv gripe..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 09:14   #4
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
odavno sam se prestala čuditi... sve što bolje kod nas želiš moraš platiti.
ja sam platila i 5 u 1 jer nismo upali u novi zakon da ga imamo besplatno.
nije nam ponuđeno,ali bi razmislila o njemu svakako. koji je krajnji rok za cijepivo? moja sad ima 16 mj.
koliko sam shvatila krajnjeg roka nema (mislim nema vjerojatno ima do neke dobi od otp 6 godina(samo pretpostavke)),ali se dijete moze cijepiti vec sa dva mjeseca ili neposredno prije odlaska u vrtic ili jaslice ......
znaci stignes ju cijepiti bez pol frke jer cu i ja svoju cjepiti sa nekoih 16-17 mjeseci .....

mandy koliko ja znam mali bebaci se skroz ne cijepe a za one koji vec idu u skolu oni se mogu cijepiti ...jos malo se raspitaj .....


e sada mi je apsurd u cijeloj prici to i da doktori to cijepivo uopce ne neude ....evo sinoc sam se cula sa jos par kolegica i sve su ostale za to cjepivo odnosno nikada cule .....
pa ako se vani nalazi u tablici obaveznog cijepljenja a tu kod nas ne onda je red svakog pedijatra ponuditi zbog poradi mnogo razloga .....
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 09:25   #5
Quote:
gogiva kaže: Pogledaj post
e sada mi je apsurd u cijeloj prici to i da doktori to cijepivo uopce ne neude ....evo sinoc sam se cula sa jos par kolegica i sve su ostale za to cjepivo odnosno nikada cule .....
pa ako se vani nalazi u tablici obaveznog cijepljenja a tu kod nas ne onda je red svakog pedijatra ponuditi zbog poradi mnogo razloga .....
a gle svako cijepivo ima razloge za i protiv... možda nude onima sklonijim bolestima, možda ga osobno ne smatraju dobrim( ovo su samo pretpostavke...)
isto tako postoji i cjepivo protiv kozica pa je li vam ga ponudio pedijatar?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 09:56   #6
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
a gle svako cijepivo ima razloge za i protiv... možda nude onima sklonijim bolestima, možda ga osobno ne smatraju dobrim( ovo su samo pretpostavke...)
isto tako postoji i cjepivo protiv kozica pa je li vam ga ponudio pedijatar?
nije mi ga ponudila radi sklonosti bolestima jer mi maloj do sada (kucam o drvo) nije curio ni nos ...nije imala ni reakcije na besplatno cijepivo 5 u 1 znaci nije sklona bolestima a cak je i bila u kontaktu sa prehladjenom dijecom ......ovo mi je ponudila radi preventivne zastite i vidim da nisu to samo obicne bolesti nego malo ozbiljnije .....

do sada mi je ponudila valjda sva moguca cijepiva ....a vjerojatno ih ima jos (ako nema doci ce ) ......uglavnom smatram da to cijepivo nije jos dovoljno rasireno i mozda je radi skuposti tesko roditeljima ponuditi ....

znam samo jedno da cu ju cijepiti .....nije na odmet .....
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 10:10   #7
Quote:
gogiva kaže: Pogledaj post
nije mi ga ponudila radi sklonosti bolestima jer mi maloj do sada (kucam o drvo) nije curio ni nos ...nije imala ni reakcije na besplatno cijepivo 5 u 1 znaci nije sklona bolestima a cak je i bila u kontaktu sa prehladjenom dijecom ......ovo mi je ponudila radi preventivne zastite i vidim da nisu to samo obicne bolesti nego malo ozbiljnije .....
ovo nisam napisala o tvojoj pedici nego kao opću pretpostavku
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 13:11   #8
Quote:
gogiva kaže: Pogledaj post
Evo danas stigli od pedice sa cijapljenja i kontrole ....

pitala me je sljedece "da li ce mi dijete ici u jaslice"....nakon sto je moj odgovor bio pozitivan da ce ici sa godinu i pola ponudila mi je cijepljenje protiv "Pneumokokn bolesti ili streptococcus pneumoniae" ...
naravno tu i ja i mm ostajemo sa upitnicima nad glavama.....

kada nam je poblize objasnila da je to cijepivo protiv meningitisa,upale pluca,upala srednjeg uha,upala sinusa,sepse i prisutnosti bakterija u krvotoku bilo nam je ipak malo jasnije ....

sljedece je veselo to da jedno cijepivo kosta 550 kn a mora se primiti 2 ili 3 doze u toku druge godine zivota ....moze se cijepiti i ranije ali dok dijete ne krene u kako oni to kazu u javne ustanove nije potrebno .....

usto mi je rekla da vani to cijepivo spada u kalendar cijepljenja ali kod nas to jos nije svrstano pa se mora placati (naravno ako se roditelji uopce odluce za to )....dakle kod nas po meni takva ozbiljna stvar biti ce svstana u besplatna cjepiva tek za kojih par godina ako i tada (jako zalosno).....

kako mi je ipak bitnije da nebude svako malo bolesna odlucili smo ju cijepiti i dati te silne novce za cijepivo koje bi se trebalo nalaziti u tablii i biti na listi besplatnog cijepiva ....


zanima me jos da li je ko imao iskustva sa tim cjepivom i da li izaziva nuspojave i da li su vama vasi pedijeatri to ponudili i da li cete ili ste vec cijepili svoju dijecu ..........ona mi je rekla da ih u principu nema no svako dijete je indivdualno i jos moram napomenuti da po dosadasnjim cijepljenjima dijece u njenoj ordinaciji je jako malo roditelja cijepilo dijecu .....pretpostavljam da je zbog cijene .....

koliko mogu sprijeciti sprijeciti cu .....radije ju cijepim nego da zavrsimo u bolnici ....
Moja je cijepljena, ovdje spada u redoviti kalendar cijepljenja, nuspojave? Kod nas nikakve. Mogucnost lokalnog crvenila na mjestu uboda i otekline, treba stavljati hladne obloge i dat cepic, takodjer postoji mogucnost sistemskog povisenja temperature, th. opet cepic.

Khm, google is my friend
http://209.85.135.104/search?q=cache...ient=firefox-a
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 15:56   #9
cjepivo o kojem pričate zove se prevenar i daje se djeci od 6mj. na dalje, a ako djete ima 2 pune godine daje se pneumo 23.
i ja razmišljam dali da cjepim svoju s pneumom 23 ili ne.
Prevenar štiti od -mislim -6 boleščuga a pneumo 23 od -23 bolesti kao što su -pneumokok,meningitis,upala uha...
na ciber med stranici ima jedan doktor koji odgovara na pitanja o cjepljenju i on je kao stručnjak za to cjepivo - pa se zato dvoumim
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
inana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 10:26   #10
cjepivo o kojem pričate zove se prevenar i cjepe se djeca od 6mj. nadalje mislim, a ako je djete napunilo 2 g. cjepi se cjepivom pneumo 23 koji sadrži iste bolesti + još 17 novih.
Naime prevemar štiti od 6 boleščuga a pneumo 23 od 23
Znači ako vam djete ide u jaslice i ima ispod 2g. a želite ga zaštititi daje se prevenar a ako je starije onda je bolji izbor pneumo 23.
O tome sam čitala na cibermed stranici ,neki doktor Darko ili tako nekako zalaže se za to cjepivo.
I to pneumo 23 nije tako skupo ko prevenar.
Ja čekam da moja djevojčica napuni 2 i sitno godine pa ću je vjerojatno cijepiti.
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
inana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 00:11   #11
Quote:
inana kaže: Pogledaj post
cjepivo o kojem pričate zove se prevenar i cjepe se djeca od 6mj. nadalje mislim, a ako je djete napunilo 2 g. cjepi se cjepivom pneumo 23 koji sadrži iste bolesti + još 17 novih.
Naime prevemar štiti od 6 boleščuga a pneumo 23 od 23
Znači ako vam djete ide u jaslice i ima ispod 2g. a želite ga zaštititi daje se prevenar a ako je starije onda je bolji izbor pneumo 23.
O tome sam čitala na cibermed stranici ,neki doktor Darko ili tako nekako zalaže se za to cjepivo.
I to pneumo 23 nije tako skupo ko prevenar.
Ja čekam da moja djevojčica napuni 2 i sitno godine pa ću je vjerojatno cijepiti.
ja danas baš bila kod pedijatra i malo se raspitivala o tome

naime ti dijete možeš s prevenarom cijepiti i nakon 2 godine


razlika je samo u doziranju,recimo ako ju /ga cjepiš prije 12 mjeseci mora dobiti četiri doze(naravno ne odjednom) a ako između 12 mjesea i 24 onda dobije dvioje doze a nakon 24 mjeseca dobije se jedan doza


eto to znam za prevenar jer sam dobila njihov letak i tamo piše dob kada se može cijepiti i onda koliko doza dijete treba s obzirom na dob i tako neke stvari,znači prevenar može i nakon druge godine


za pneumo se nisam raspitivala
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 21:15   #12
malo podižem...

Prevenar se može dobit sa cjepivima iz redovnog kalendara cjepljenja...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:06   #13
jel tko cijepio prevenarom nedavno?
Mandy, Zmijice?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 23:06   #14
ja sam Leona cijepila protiv streptokoka,ako na to misliš.
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 20:01   #15
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
jel tko cijepio prevenarom nedavno?
Mandy, Zmijice?
mi se trebamo cjepit sad u 12 mj sa 5u1 pa ćemo odma i Prevenarom.....al čekamo da opet ozdravimo

milkice mislim da je to to...košta oko 500 kn i treba ga 2 doze...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 21:01   #16
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
mi se trebamo cjepit sad u 12 mj sa 5u1 pa ćemo odma i Prevenarom.....al čekamo da opet ozdravimo

milkice mislim da je to to...košta oko 500 kn i treba ga 2 doze...
kad ide ta doza 5 u 1? mi ćemo se tek sad u 12 mj cijepiti sa Proirixom. uzela bih tad i Prevenar.
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 21:02   #17
Quote:
milkica kaže: Pogledaj post
ja sam Leona cijepila protiv streptokoka,ako na to misliš.
da, i jel bilo reakcija? jeste primili već obje doze?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 22:28   #18
samo jednu dozu i nikakvih reakcija. cijepili ga ujutro prije vrtića i ništa tete nisu rekle da su primjetile.
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 00:31   #19
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
kad ide ta doza 5 u 1? mi ćemo se tek sad u 12 mj cijepiti sa Proirixom. uzela bih tad i Prevenar.
nama je sad 20 mj....a trebamo se cjepit čim ozdravimo....zadnje se cjepili u 7 mj...(malo kasnili sa cjepivom za godinu dana..)
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 08:12   #20
mislim princa za pneumakok, zna li tko.. koliko to kosta, da li je to jedno cjepivo i koji su uvijeti da ga cijepim?
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.