Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Turizam > Hrvatska i turizam
Korisničko ime
Lozinka

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2003., 21:06   #1
Princeza
member vulgaris

Registracija: Dec 2002.
Lightbulb Hrvatski turizam - rasprava (zbirna tema)

Dajte masti na volju...
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 23:37   #2
freelancer
Gable, Clark Gable

freelancer Avatar

Uveo bih nesto kao u Jamajci, ulazis u drzavu 25 dolara, izlazis iz nje novih 25 dolara!!!

Vani naplacaju i udisanje zraka i setnje po ulici, ovdje kod nas imaju barem pogled na more!!!

freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 11:15   #3
Putnik92
Senior Junior

Putnik92 Avatar

ne treba mi puno maste

(malo globalnije, ali vezano uz turizam)

- obavezna 2 strana jezika u skoli (engleski + po vlastitom odabiru)
- ispit engleskog za sve policajce
- zatvaranje restorana koji nemaju cjenike (i slicne prevare)
- kaznjavanje iznajmljivaca apartmana i soba koji reklamiraju kategoriju *** iako ju ne zadovoljavaju (gotovo svi!)
- striktna policijska kontrola glisera i slicnih plovila koja glisiraju na manje od 200 m od obale
- osnivanje ministarstva ekologije ili cega slicnoga (iz osobnog iskustva: HR nije raj na zemlji vec jedno ogromno smetljiste, bacenih starih frizidera ima i na Kornatima)
- izgradnja parkinga na svakih 15-ak km na svim vaznijim cestama

...
Old 11.02.2003., 18:11   #4
Princeza
member vulgaris

Ok, ima u tome svemu nesto. U stvari, da sam ministar, vjerojatno bih se slozila sa svime kaj ste napisali.

Idemo dalje... Kako biste oblikovali nas turizam, koje su mu mane, a kaj su mu vrline, je l' biste napravili elitni turizam (i zasto) ili biste ostavili ove horde Ceha&Slovaka... Itd, itd.

'Ajde da vas cujem!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 11.02.2003., 20:19   #5
Blaise
Ponekad nisam na forumu

Blaise Avatar

Registracija: Nov 2002.
Meni se cini da treba biti i elitnog turizma i onog masovnog. Za sve ima mogucnosti i mjesta, samo treba napraviti reda. Koliko sam ja vani putovala, masovni i elitno se turizam cesto i ne odvajaju tako ostro. Npr. Monaco - tamo dolaze i horde, autobusi i autobusi dnevno - ljudi provedu par sati, malo im sline cure i odu doma. Ali bi svejedno trebalo ipak paziti da svi budu zadovoljni. Dakle, jedan "fini" gost se neće voziti u smrdljivom autobusu, jesti splacine za skupe pare, slusati podrigivanje na plazi. On placa da se od takvih stvari zastiti. Onaj Ceh ili kajtigajaznam se pak hoce osjecati kao vazan gost.

Mala digresija: svaka banka zivi od malih stedisa, ali treba i velike i vazne klijente.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 09:04   #6
Sandra October
desno krilo kokošinjca

Sandra October Avatar

Quote:
Princeza kaže:
Idemo dalje... Kako biste oblikovali nas turizam, koje su mu mane, a kaj su mu vrline, je l' biste napravili elitni turizam (i zasto) ili biste ostavili ove horde Ceha&Slovaka... Itd, itd.
ja u hrvatskoj (postavimo se u situaciju da sam foreigner) teško da bi ljetovala (sa iznimkom npr dubrovnika, kornata ili brijuna)

gost sa više tri do pet zvjezdica traži kako Blaise kaže da se zaštiti od mase.
čak i mase unutar svoje klase- meaning, naconalna podijeljenost
Vidi li englez, amerikanac, francuz u hotelu sa pet zvjezdica rusa (koji je također gost klase pet zvjezdica) NIKAD se više neće pojavit u tom hotelu..hoteljeri se ovog miješanja boje ko kuge, s razlogom.

i kako tu hrvatska pliva?
prvo, nisam uvjetno rečeno 'zaštićen od mase' .. na što nam se svodi vanpansionska ponuda sem plavog neba i 'čistog' mora.
odi u rovinj, umag, zadar, split, šibenik ili pulu.
Gdje je fun&entertainement? Koliko boljih restorana? Zatvorenih plaža sa dobrom ponudom? Večernja zabava?

Ovaj dio sadržaja mahom bi trebalo iznijeti ajmo ga nazvat srednje poduzetništvo.

Ono sa aktuelnim HNBovim stavom o restrikciji rasta zaduženosti teško da će se skoro desit. Da ne pričam o koncesijama i onoj ghost agenciji za upravljanje državnom imovinom....

gost više klase ne ugovara sa agencijom put, on je individualni iliti walk in gost. kod nas u spreadu distribucije 90% gostiju su alotmantski gost, dakle dolaze preko tur. agencija.
Ono malo što prikupe sami i gdje im se marža povećava za ca 30% svede se na to da im PDV pojede 22% od spomenutog.......

sve u svemu, na vidiku ništa roze boje
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 11:10   #7
Putnik92
Senior Junior

Putnik92 Avatar

Quote:
Sandra October kaže:
ja u hrvatskoj (postavimo se u situaciju da sam foreigner) teško da bi ljetovala (sa iznimkom npr dubrovnika, kornata ili brijuna)
Preporucam ti neki kvalitetan turisticki vodic, dobro ce ti doci.

Je si li ikad cula za Trakoscan i Veliki Tabor, Plitvice i Krku, Olib i Skardu, Paklenicu i Paklene otoke, Rovinjsku festu i grad Korculu...?
Old 12.02.2003., 11:23   #8
Putnik92
Senior Junior

Putnik92 Avatar

Jos ponesto o turizmu u HR:

Ono sto je u HR stvarno potrebno je zakonska zastita prirode i provodjenje zakona. U situaciji gdje svatko s dobrim vezama radi sto hoce, u zemlji koja je nesposobna srusiti ilegalno sagradjene zgradurine, raspredanje o "elitnom turizmu" je beskorisno.

HR je zemlja u kojoj bi nesposobni turisticki radnici htjeli da turisti uplate aranzman i da se nikad ne pojave. Turist, pa makar najsiromasniji, je osoba koja zeli trositi. Kad su bili poceli Cesi dolaziti, svi su se zgrazali da koja je to sirotinja, nose sa sobom kobasice, nista ne trose... Nikad nisam cuo da je nekome od njih bilo puno dati 50 € za jednodnevni izlet brodom u Veneciju!

Kako sam ja puno putovao po Dalmaciji, mogu reci da je i za mene upucenoga Hrvata turizam u HR cesto bio prava avantura. Sve u svemu, HR od turizma zaradjuje puno vise nego li zasluzuje (iako su dakako sluzbene brojke o zaradi u turizmu najobicnija laz).
Old 12.02.2003., 14:34   #9
Sandra October
desno krilo kokošinjca

Sandra October Avatar

Quote:
Putnik92 kaže:
Preporucam ti neki kvalitetan turisticki vodic, dobro ce ti doci.

Je si li ikad cula za Trakoscan i Veliki Tabor, Plitvice i Krku, Olib i Skardu, Paklenicu i Paklene otoke, Rovinjsku festu i grad Korculu...?
Sjedi 5 za poznavanje hr atraktivnosti.
ali jedan 5 star gost će se možda i zabavit jedan dan na paklenskim otocima i onda what? što mu nudiš u blizini te lokacije 7 dana? Pričam o :jelu, piću, zabavi, shoppingu, ..

al kako se nismo skužili, ajmo vako fino primjerom:

Pomozi mi. Stižu mi ovo ljeto 4 para i 11ero njihove pripadajuće djece. Traže vilu. Min 4 zvjezdice. U blizini nekakve sportske aktivnosti. U kući je potrebna baby sitterica (za djecu od 9 mjeseci na gore) i domaćica koja ujedno i kuha ili zaseban kuhar.

Dolaze naravno, autima. Tako da južna hr nije opcija obzirom na djecu i lošu cestu. More zbog djece treba biti blizu i da pozicija nije neka pustopoljina da imaju gdje izać i vani.

Budget ti je popriličan: ca 15000 € na tjedan.

De mi pliz nađi destinaciju za frendove.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 17:10   #10
Putnik92
Senior Junior

Putnik92 Avatar

Quote:
Sandra October kaže:
Sjedi 5 za poznavanje hr atraktivnosti.
ali jedan 5 star gost ce se možda i zabavit jedan dan na paklenskim otocima i onda what? što mu nudiš u blizini te lokacije 7 dana? Pricam o :jelu, picu, zabavi, shoppingu, ...
A nedam se ja tako lako:

Klopa - jastog na zaru u restoranu povrh grada Hvara s pogledom na zalaz sunca nam pucinom.

Pice - sminkerski, ali in kafic Carpe Diem na kraju luke.

Kultura - hvarska tvrdjava.

...

Quote:
Sandra October kaže:
Pomozi mi. Stižu mi ovo ljeto 4 para i 11ero njihove pripadajuce djece. Traže vilu. Min 4 zvjezdice. U blizini nekakve sportske aktivnosti. U kuci je potrebna baby sitterica (za djecu od 9 mjeseci na gore) i domacica koja ujedno i kuha ili zaseban kuhar.

Dolaze naravno, autima. Tako da južna hr nije opcija obzirom na djecu i lošu cestu. More zbog djece treba biti blizu i da pozicija nije neka pustopoljina da imaju gdje izac i vani.

Budget ti je poprilican: ca 15000 € na tjedan.

De mi pliz nadi destinaciju za frendove.
U HR su kategorizirani hoteli, kampovi, apartmani i sobe. Vila s **** jednostavno ne postoji. Ali OK, neka to bude neka vila van kategorizacije. Problem je u tome sto je turisticka infrastruktura prilagodjena onakvim gostima kakvi uobicajeno dolaze. Ne znam da je mnogo gostiju koji traze domacicu/kuharicu i babysitericu. Ne kazem da ih nema, ali ne znam za njih. No to nije neki specifikum u HR, sumnjam da ces i na drugim odredistima gdje znacajni postotak gostiju nije iznimno dobrostojeci lako naci sto trazis.

Sto se tice sportskih aktivnosti, toga stvarno ima posvuda.

Da si trazila lux. restorane (Valsabion u Puli, Nautica u Dubrovniku) ili hotele (Vila Ursulla, Excelsior DU), to bi vec bila druga prica jer se takvi daju naci.

Lova:

Ako djecu racunam kao pola odrasle osobe, onda bi tvoje drustvo trosilo ~160 € po osobi i danu.
Cini mi se da ***** bungalow na Mauricijusu dodje nekih 250 € po osobi i danu. Sa doruckom. Puni pansion 350-400 €.
Turisti u HR trose 50-80 € po osobi i danu. Bez babysiterice.
Toliko da vidis da to nije neki enormni novac za toliko ljudi s takvim prohtjevima!
Old 12.02.2003., 18:13   #11
pakleni_patuljak
osmi od sedam

pakleni_patuljak Avatar

Re: da ste vi osobno ministar turizma RH

Quote:
Princeza kaže:
Dajte masti na volju...
Ajde nemoj nas šarafit tom temom na ovom forumu... Pliz!
Neka ovo ostane jedan pozitivni podforum.

U Hr turizmu postoji toliko toga što bi trebalo napraviti, popraviti, izopačiti... Samo reci! Daj mi primjer i reći ću ti sigurno bolje rješenje od onoga što trenutno imamo...

Hrvatska je odavno izgubila utrku za nofcem namjenjenim godišnjim odmorima. Spašava nas samo još ovo malo čistog mora i politička sranja koje se dešavaju na zapadu...

Ne bih više o tome...
Riskiram čir!
(Ipak sam ja jedan Opatijac i tema me puca posred čela...)
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 18:18   #12
Princeza
member vulgaris

Re: Re: da ste vi osobno ministar turizma RH

Quote:
pakleni_patuljak kaže:
Ajde nemoj nas šarafit tom temom na ovom forumu... Pliz!
Neka ovo ostane jedan pozitivni podforum.
Pa zar bi konstruktivni prijedlozi ovaj (ili bilo koji drugi) podforum ucinili negativnim?

Quote:
pakleni_patuljak kaže:
U Hr turizmu postoji toliko toga što bi trebalo napraviti, popraviti, izopačiti... Samo reci! Daj mi primjer i reći ću ti sigurno bolje rješenje od onoga što trenutno imamo...

Hrvatska je odavno izgubila utrku za nofcem namjenjenim godišnjim odmorima. Spašava nas samo još ovo malo čistog mora i politička sranja koje se dešavaju na zapadu...
Da, ali ne mozemo zivjeti na cistom moru i u nadi da ce ETA bacat bombe po Spanjolskoj...

Quote:
pakleni_patuljak kaže:
Ne bih više o tome...
Riskiram čir!
(Ipak sam ja jedan Opatijac i tema me puca posred čela...)
Bas zato... Vjerojatno imas dobar uvid u ono sto valja i sto ne valja... I sto treba popraviti.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 18:42   #13
Pezy
Registrirani korisnik

Pezy Avatar

Ima toliko toga za napraviti...
Ali za početak, zabranila bi tankere na Jadranu, jer je more jedna od naših velikih prednosti, ovako lijepo i čisto, i ne bi nam baš bilo nice da se zagadi balastinim vodama, a kamoli da se kakav tanker prevrne i zagadi dobar dio obale,
-sljedeća stvar su izlasci & zabava-smatram da jedna zemlja koja za sebe kaže da je turistička ne bi nipošto smjela zatvarati kafiće u 11 sati, po ljeti oko ponoći, jer to samo tjera ljude da odu negdje drugdje, gdje su te stvari drugačije regulirane i tamo troše svoju lovu..
-slažem se s ministarstvom ekologije, a trebalo bi biti i više koševa za smeće, barem u centru gradova...
-povećati prometne kazne za strance do razine kazni u njihovim zemljama-po načelu reciprociteta.
Eto, to mi palo na pamet za sada, al svakako ima još brdo stvari koje bi se trebale srediti & zakonski urediti...
Pezy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 10:20   #14
Putnik92
Senior Junior

Putnik92 Avatar

Quote:
Pezy kaže:
-sljedeca stvar su izlasci & zabava-smatram da jedna zemlja koja za sebe kaže da je turisticka ne bi nipošto smjela zatvarati kafice u 11 sati, po ljeti oko ponoci, jer to samo tjera ljude da odu negdje drugdje, gdje su te stvari drugacije regulirane i tamo troše svoju lovu...
Mislis da je drugdje nesto posebno drugacije? Prije mjesec i po sam bio na Tenerifi i budi sigurna da je u ponoc vecina kafica zatvorena. Drugacije je sa kaficima koji su posebno smjeseteni dalje od stambenih zgrada i hotela (Playa de las americas), koji rade do sitnih sati.

Takodjer, ako uzmes Spanjolsku i Grcku, kod njih je po danu tako vruce da popodne zivot stane i budi se uvecer, te je normalo da traje i dio noci.
Old 14.02.2003., 14:29   #15
Princeza
member vulgaris

Da se mene pita (a ne pita se ), ja bih u sto vecoj mjeri spojila ekologiju, turizam, kulturu i tradiciju.

Npr. zabranila bih da se od sad nadalje izgradi i jedan jedini veliki hotel. Hotele koji postoje bih dala temeljito renovirati. Napravila bih strogu kontrolu gradje u privatnom sektoru, da ne bi bilo 'obiteljskih kuca' na pet katova i izbetoniranih plaza.

Definitivno bih ukinula ugovor za prijevoz nafte tankerima.

Maksimalno bih iskoristila kulturu i tradiciju koju imamo. Npr. napravila bih takvu reklamu nasim crkvama, muzejima, kulturnim spomeincima (npr. Areni, Dioklecijalnovoj palaci, itd ~ nema smisla nabrajati, ima ih previse), prirodnim ljepotama (nacionalnim parkovima i parkovima prirode) da bi se turisti potrudili odvojiti jedan do dva dana od ljetovanja da malo vide sto ima u njihovoj okolici.

Konobarima, receptionarima i drugim zaposlenicima u turizmu platila bih intenzivne tecajeve jezika. Mislim da bi svaki od njih trebao savladati minimum komunikacije na dva strana jezika (ne mislim da moraju moci citati Goethea, nego samo pristojno primiti narudzbu). Takodjer bih ih poslala malo na Kanare, u Grcku, Austriju i druge turisticke destinacije (svejedno ljetne ili zimske) da vide sta je to usluga i sta je to ljubaznost.

Mislim da je jedna od velikih boljki naseg turizma to sto bi svi htjeli zaradit, ali tesko im je pomaknut dupe, nasmijesit se turistu, biti ljubazan i uciniti sve da se gost dobro osjeca.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 14:32   #16
Princeza
member vulgaris

Zaboravila sam napisati sto bih ucinila s tradicijom i turizmom. Npr. poticala bih vlasnike restorana da prestanu graditi one uniformirane ogledalo-mesing-lazni mramor strave i da se vise prebace na restorane koji imaju stih lokalne arhitekture. Takodjer bih poticala vlasnike da izbace onu tipicnu ponudu 'becki snicl, cevapcici i mijesano meso' i da za pristojnu lovu gostima nude lokalne specijalitete.

Bezobrazno je koliko je riba kod nas skupa, a samo ju treba izvadit iz mora. Ali, zato uvijek i svugdje mozemo kupiti zamrznute lignje iz Japana.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 15:22   #17
Pezy
Registrirani korisnik

Pezy Avatar

[QUOTE]Princeza kaže:
[B]Zaboravila sam napisati sto bih ucinila s tradicijom i turizmom. Npr. poticala bih vlasnike restorana da prestanu graditi one uniformirane ogledalo-mesing-lazni mramor strave i da se vise prebace na restorane koji imaju stih lokalne arhitekture. Takodjer bih poticala vlasnike da izbace onu tipicnu ponudu 'becki snicl, cevapcici i mijesano meso' i da za pristojnu lovu gostima nude lokalne specijalitete.

Potpisujem ovo!!! Ljude strašno privlače autentične stvari, a oni mesingani restorani su čisti užas!!! Samo što je to nažalost u nekim nerazvijenijim krajevima još uvijek pojam luksuza & bogatstva vlasnika!!

Meni se strašno sviđa ono što se u Istri radi po tom pitanju-okretanje k slow-food restoranima i agro-turističkim objektima, obnavljanje starih kamenih kuća i sl. -promjene su počele, sve više ljudi kupuje takva imanja i posvećuje se agro turizmu, a naravno i zarada je u skladu s tim....
Pezy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 16:17   #18
Lilly
_______

Registracija: Feb 2003.
Kad bih nekim slucajem mogla postati dio tima savjetnika ministarstva turizma mislim da bi prioriteti bili:

1. Potpuno novi tourism master plan za koji bi trebala nova analiza (destination analysis) kakvih sam napravila x za vrijeme skolovanja. To zato sto mislim da se kod nas jako malo vodi racuna o trendovima u svijetu i da se jako kaska u promjenama cak i kad se signalira odredeni trend.

2. Obratila bih paznju na sistem edukacije u turistickim skolama, sta se uci u srednjim, visim skolama i na faksu? Imala bih vjerovatno dosta toga za podijeliti obzirom da imam iskustvo sa jednom od boljih skola za management u turizmu.

3. Obratila bih paznju na literaturu, pobrinula se za kongrese sa aktualnim temama,... Hrvatski Institut za turizam radi dobar posao, koliko se to moze upratiti iz strucnih casopisa. Organiziraju se jako zanimljivi kongresi sa dobrim strucnjacima, izdaje se "Tourism", na nivou sa bilo kojim drugim elitnim casopisom. Teme su cesto vezane za Hrvatsku i cesto su autori clanaka Hrvati ali redovno imaju prilozi poznatih strucnjaka sa odredenih polja tako da je casopis stvarno hvale vrijedan. Koliko hrvatski management koristi ovo znanje je druga stvar.

4. Mislim da bi bilo vazno pobrinuti se da turizam postane zbilja prioritetna grana privrede, ne samo na papiru.

5. Privatnici bi trebali dobiti vise slobode u oblikovanju ponude ali u okviru dobrih zakonodavnih mjera.

Onako laicki govoreci, infrastruktura je za plakati. Atrakcije su vrhunske ali koliko dugo ce izdrzati? Ribe ima ali ne neograniceno puno... neiskoristenog bogatstva koje zahtjeva investicije-puno.

Nedavno sam procitala kako je za Hrvatsku u ovom trenutku najbitniji "product development" jer sve sto turist ima je fin pogled i jadan smjestaj. Da na smjestaju radis treba ti lova, za product development ti isto treba lova ali manje+nudis nesto sto pravi vecu razliku u dozivljaju kod ljudi nego poboljsanje akomodacije. Vjerovatno i tu ima logike ali za product development bi ipak trebalo znati sta se smije a, sta ne a, to je u Cro bolna tacka. Slaba zakonska regulativa.

Btw, Dubrovnik, biser Jadrana se nasao u sljedecem problemu: sad kad su ljudi malo poceli dolaziti, shvatili su da su to uglavnom turisti koji dolaze na nekom od cruise brodova, u Dubrovniku u luci su dan ili dva, kad sidu s broda gledaju zgrade, setaju, tu i tamo nesto popiju i to je sve.

Sudeci prema onom sto citam od hrvatskih autora, znanstvenika ima, koliko njihova znanja stizu do drugih grupa je ono o cemu nemam pojma. Zadnja meni poznata konferencija u Dubrovniku je bila na visokom nivou, prema mom veoma lezernom profi, i bili su dobri strucnjaci tamo. Dakle, mislim da znanja ima samo nema bas prilike da se ono implementira.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 16:48   #19
Lilly
_______

Registracija: Feb 2003.
Btw, vidim da vlada misljenje da kao ministar imas neogranicene ovlasti, samo ti trebaju muda da sve i sprovedes... ne moze ministar turizma ukinuti ugovor teretnjacima za prevoz nafte, niti moze tek tako istresti lovu za renovaciju hotela.

Elitni turizam, kao pojam, se valjda cesto cuje dole pa ljudi misle sta i kod nas ne pocnu sa elitnim turizmom pa ce biti love. Ali, Sandra je u pravu, Hrvatska ima prirodni potencijal za elitni turizam ali nema apsolutno nista drugo a, da bi imala treba platiti i trebaju proci godine da se nesto uradi. I to je frka, tamo dolaze stvari tek kad su negdje drugo isfurane. Eco-agro turizam je ovde bio zanimljiv prije x godina, prije pet godina sam ja radila case study sa tom temom za holandsku provinciju. Dok to u Hrvatskoj pocne sljakati, raja ce se prebaciti na nesto sasvim deseto.

Holandski ECEAT (Europski Centar za Eco-Agro Turizam) vec godinama suraduje sa Ceskom, Poljskom, Madarskom, Rumunijom, Slovenijom a, Hrvatska? Jok! I dok nekad i pocne suradivati, taj produkt ce vec davno dostici vrhunac u svom razvoju i sta onda? Sta sa investicijama ulozenim u Cro? Rejuvenation fase? Mozda... ali i onda se moras samo jako, jako dobro nadati da uspijes.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 16:55   #20
Putnik92
Senior Junior

Putnik92 Avatar

Quote:
Lilly kaže:
Btw, Dubrovnik, biser Jadrana se nasao u sljedecem problemu: sad kad su ljudi malo poceli dolaziti, shvatili su da su to uglavnom turisti koji dolaze na nekom od cruise brodova, u Dubrovniku u luci su dan ili dva, kad sidu s broda gledaju zgrade, setaju, tu i tamo nesto popiju i to je sve.
Ne cudi me. Bio sam prije par godina u DU pocetkom listopada, avionom.

U centru grada, idem ja u turisticku agenciju iznajmiti apartman:
U prvoj agenciji traze neku suludu cijenu (oko 3x vecu od normalne), inace nista.
U drugoj nema nista, ali mama od zaposlenice bi mozda mogla iznajmiti sobu kod nje u stanu...
U x-toj agenciji smo cekali pola sata da se dovuce neka teta koja nas je zatim odvela u teskom mukom nadjeni apartman.

Dalje, izmedju tourism master, plan destination analysis, product development nisam bas shvatio sto je bila tvoja poruka?
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja