Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2010., 16:33   #61
Quote:
Bubamaraaaa kaže: Pogledaj post
Da ja vas nesto pitam buduci da me zanima. Za pocetak, ne, nisam dobila kaznu i ne zanima me jel ju moram platiti ili ne

Kod nas su promijenili nacin naplacivanja parkinga tako da sad vise nema kazne za neplacanje parkinga (koja je inace bila 60 kn) nego ti sad naplate tzv. "dnevnu kartu". E sad, dnevna karta za parkiraliste gdje se parking naplacuje 4 kn/h (i to od 7 do 20 h, svakim danom osim nedjelje) je 72 kn. Ako slucajno izracunas sam koliko bi te izaslo da cijeli dan parkiras ispane 4 kn x 13 (sati koliko dnevno se naplacuje)=52 kn.

Tko je sad tu lud?! Kako to da oni sad mogu naplacivati "dnevnu kartu" koja je skuplja nego cjelodnevno parkiranje? Oni su kao kukali da im je tih 20 kn vise trosak izrade dnevne karte. A da odes kupiti mjesecnu ili godisnju kartu kod njih izaslo bi te manje nego cjelodnevno parkiranje cijeli mjesec/godinu jer dobijes popust na kolicinu. Jel smiju to oni tako naplacivati?

Uglavnom, mi smo naje*** jer nam je sad kazna veca od kazne koja je bila prije nego sto su kazne postale protuustavne
Tko su to mi? Krsitelji pravila? Ako si normalan gradjanin, sposoban postovati pravila i zakone, onda kazna moze biti i milijun kuna, tebe to nece tangirat. A drugo, kazna nije samo za 'zaboravljeno' produzenje, nego i za uopce ne registriranje parkiranja. Zasto bi netko tko ne prijavi parkiranje placao isto kao i netko tko to cini. Netko tko krade struju dobit ce kaznu u vidu maksimalno moguce potrosene energije, 00-24, 7 dana u tjednu, 30 dana u mjesecu, iako nitko nikad nije potrosio ni 10% toga. Upravo zato da se stimulira jednostavno postovanje pravila. Nemoj parkirat bez da platis, nemoj krast struju, nemoj .... itd. Kad se vozis u ZETu bez karte, platit ces 8 kn kartu, ali i 150 kn dodatnu kartu, jer si ulovljen. Dakle, koja bi bila svrha da ti naplate koliko placaju i oni koji postuju pravila. Onda bi mogao ici na Ako Prodje Prodje sistem, cime radis budale od onih koji postuju pravila. Ovako, kad je kazna visesturko veca od moguce koristi, onda tek to ima smisla.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 19:13   #62
Nisam mislila da mi trebaju naplatiti 4 kn ako ne platim nego neka onda dnevna karta bude stvarno dnevna karta. Svakom normalnom je jasno da mu je isplativije platiti parking 4 kn nego 52 kad ga ulove. Ovako su samo kaznu drukcije nazvali i jos malo poskupili. I ne bi platio kao i oni koji posuju pravila jer bi oni platili 4 kn, a ti koji nisi kupio kartu 13 puta vise. Stvar je u tome sto je to 13 puta vise + jos 20 kn.

Buduci da normalne gradjane ne treba tangirati i da je kazna milijun kuna onda ne shvacam smisao/svrhu/razlog proglasenja kazne za parking neustavnom.
Bubamaraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 19:29   #63
Quote:
Bubamaraaaa kaže: Pogledaj post
Nisam mislila da mi trebaju naplatiti 4 kn ako ne platim nego neka onda dnevna karta bude stvarno dnevna karta. Svakom normalnom je jasno da mu je isplativije platiti parking 4 kn nego 52 kad ga ulove. Ovako su samo kaznu drukcije nazvali i jos malo poskupili. I ne bi platio kao i oni koji posuju pravila jer bi oni platili 4 kn, a ti koji nisi kupio kartu 13 puta vise. Stvar je u tome sto je to 13 puta vise + jos 20 kn.

Buduci da normalne gradjane ne treba tangirati i da je kazna milijun kuna onda ne shvacam smisao/svrhu/razlog proglasenja kazne za parking neustavnom.
Nije neustavna kazna za parking nego je neustavno to sto se to zove ugovorna kazna, a ona ne moze biti propisana za novcanu obvezu.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 11:42   #64
Znaci, samo je stvar u nazivu.
Bubamaraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 12:31   #65
Quote:
Bubamaraaaa kaže: Pogledaj post
Znaci, samo je stvar u nazivu.
Pa da. Carina ne naplati samo carinu ako si pokusao nesto prosvercati, vec i kaznu, Porezna uprava takodjer ako si zatajio prihode ili nesto drugo oporezivo, HEP naplati kaznu ako si krao struju, ne vidim zasto parking koncesionar nebi naplatio kaznu ako neovlasteno koristis uslugu parkiranja, bez namjere placanja. A kad ti parkiras duze nego sto si platio, ili nisi platio uopce, onda se tu radi o izbjegavanju evidentiranja naplate, kao i u svim ovim gornjim slucajevima i normalno je da postoji kazna za tako nesto.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 12:43   #66
Hvala, sad sam nesto novo naucila
Bubamaraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:23   #67
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ako si normalan gradjanin, sposoban postovati pravila i zakone, onda kazna moze biti i milijun kuna, tebe to nece tangirat.

Ma ja mislim da bi te prekrsitelje trebalo kamenovati do smrti.

Nas, koji smo "normalni gradjani", to ionako ne tangira, ne ?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:46   #68
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Ma ja mislim da bi te prekrsitelje trebalo kamenovati do smrti.

Nas, koji smo "normalni gradjani", to ionako ne tangira, ne ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_absurdum

F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 12:58   #69
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Pa da. Carina ne naplati samo carinu ako si pokusao nesto prosvercati, vec i kaznu, Porezna uprava takodjer ako si zatajio prihode ili nesto drugo oporezivo, HEP naplati kaznu ako si krao struju, ne vidim zasto parking koncesionar nebi naplatio kaznu ako neovlasteno koristis uslugu parkiranja, bez namjere placanja. A kad ti parkiras duze nego sto si platio, ili nisi platio uopce, onda se tu radi o izbjegavanju evidentiranja naplate, kao i u svim ovim gornjim slucajevima i normalno je da postoji kazna za tako nesto.
Nisam znao da moraš biti OVLAŠTEN da bi koristio uslugu parkinga!
Law1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 14:01   #70
Quote:
Law1 kaže: Pogledaj post
Nisam znao da moraš biti OVLAŠTEN da bi koristio uslugu parkinga!
Pa naravno da moras. Grad je koncesiju za naplatu parkinga dao Zagrebparkingu, koji onda ubire novac od naplate parkiranja. Dakle, parkiralisna mjesta su za one koji plate. Ako ne platis, onda ga koristis neovlasteno. A buduci da se ne radi o tome da si ti dobio racun za to parkiranje pa ga samo nisi platio (za sto ti ne smiju naplatiti kaznu) nego o tome da si izbjegao uopce evidentirati da koristis tu uslugu, naplata kazne je sasvim opravdana i logicna.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 00:31   #71
molim vas pomoc!
dakle,veceras sam dobila "dnevnu kartu"za prvu zonu.i sad, pod stavkom e na opisu pise auto opazen u...,pol sata prije nego pocinje vrijedit karta (stavka g).vrijeme u stavci e je uredno placeno,sad ne znam referiraju li se oni uopce na to vrijeme ili?
hvala
tramica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 00:43   #72
Napiši žalbu Zagrebparkingu. Ako dobiješ negativan odgovor požali se Povjerenstvu Zagrebačkog holdinga putem Zagrebparkinga.
U slučaju da idu s ovrhom pozovi se na Zakon o zaštiti potrošača članak 54.
Zabrana slanja proizvoda bez narudžbe potrošača

Članak 54.
(1) Nije dopušteno isporučiti potrošaču proizvod ili pružiti uslugu koju potrošač nije unaprijed naručio, ako je riječ o naplatnom poslu.
(2) Ako trgovac, suprotno stavku 1. ovoga članka, pošalje potrošaču određeni proizvod, smatra se da je taj proizvod promidžbeni dar trgovca.
(3) Ništetna je odredba u uvjetima poslovanja trgovca ili ponudi poslanoj bez prethodne narudžbe potrošača prema kojoj bi šutnja potrošača značila prihvat ponude.
(4) Odredbama stavaka 1. do 3. ovoga članka ne dovode se u pitanje odredbe ovog ili drugih zakona o prešutnom obnavljanu ugovora.
huzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:56   #73
Meni je naplatio dnevnu kartu u drugoj zoni, jer sam se prekasno sjetila platit parking, minutu nakon kazne sam ja uplatila s moba
I sad on meni naplati 100 kn, a još se samo sat vremena plaćao parking. To je nevjerojatno da za tih 5 kuna kolko se plati sat, on meni spiči dnevnu kartu 100 kn. A da plaćam cijeli dan u drugoj zoni od 7 do 19 na Radićevom, to je 50 kn, a ne 100. Ne znam po kojoj to logici oni obračunavaju dnevne karte.

Meni je to idiotarija platit...


Hvala huzp na savjetu, ja ću probat tako...
__________________
Zakon je tu da se krši!
mirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:36   #74
Mirka, nazovi Zagrebparking, na onaj broj za žalbe.

Meni se to isto jednom desilo i uvažili su mi žalbu, tako usmeno. Vidjeli su da je plaćeno.

Ali sreća je bila u tome što je kazna napisana u istu minutu kad je plaćeno mobitelom.


Edit: Tek sad skužih datum postanja.
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:53   #75
Naravno da se kazna za krivo parkiranje treba platiti. Nazovi je kako god hoćeš.
Po meni je veći problem način poslovanja Zagrebparkinga:

1. Parkirna mjesta su skučena, njihova veličina je smiješno mala za današnje aute koji su porasli i u širinu i u visinu.

2. Pauci ne odovze aute koji smetaju prometu po nalogu policije ili komunalnog redara, nego odvoze automobile koji su im blizu odlagališta, koji su "zgodni" za utovariti, koji po izgledu vjerojatno ne pripadaju nekomu tko ima nekog "nutra" i tko im po izgledu (auta) vjerojatno neće praviti probleme (recimo pojavi se tip u kožnoj jakni, obrijane glave koji ih razbije jer su mu počeli utovarati crni BMW, zato je zgodnije dignuti srebrenog punta ili clia, ili male i neugledne aute koji imaju registraciju BJ, KR, VŽ, ZD i slično).

3. Iako Zagrebparking nije nadležan za odlučivanje koji auto treba odvesti, u praksi radnici na pauku odluče koji auto dignuti. Nakon toga policija ili komunalni redar pokriju taj postupak "digitalnim nalogom". Tko ne vjeruje neka stane i promatra kao u stvarnosti izgleda postupak odvoženja auta paukom. Nema pojma o bajci koja je opisana na stranicama Zagrebparkinga.

4. Parkirne zone su određene i ucrtane po samo bandiću znanoj logici (samo se trebamo sjetiti da je to onaj isti čudak koji je po toj istoj logici umislio da je Mesija kojeg su građani pozvali da ih spasi od svih zala ovog svijeta i da nam postane predsjednik).

5. U upravnim postupcima koji mogu biti pokrenuti nakon poslane kazne ili nakon što vam auto završi kod zagrebparkinga, vrlo su male šanse da ćete uspjeti dokazati da vam je kazna naplaćena nezakonito. Gradska uprava, policija i sudstvo vas unaprijed proglašavaju prevarantom, lopovom i kriminalcem kojeg treba, eto, oplesti po džepu i opametiti.

Zbog svih ovih razloga mislim da nije bitno naplaćuju nam li kaznu ili dnevnu kartu, nego kako to rade.

Zadnje uređivanje File : 07.04.2010. at 16:58.
komutator is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 15:41   #76
Klasična parking navlakuša od Holdinga

Pozdrav,

Na žalost zbog dislociranosti (izvan ZG), ponekad ne mogu koristiti javni prijevoz jer mi put sa 3 različita sredstva javnog prijevoza traje oko 3h,a automobilom 1h. Jučer sam parkirao u ZG u 2. žutoj zoni. Išao sam na ispit (faks) i uplatio 1h mobitelom. Kako se ispit otegao, doplatio sam nakon isteka 1 sata još 1 sat. Međutim, stvar se otegnula još više i kad sam htio uplatiti 3. sat, vratila mi se poruka da je nemoguće uplatiti jer se može maksimalno 2h. Nisam mogao maknuti auto jer sam bio na ispitu. Došao sam cca pola sata kasnije, dakle nakon cca 2h i 30min i našao kaznu, odnosno kako to Holding kaže; dnevnu kartu od 100kn, koju sam navodno prihvatio nekakvim ugovorom, kojeg naravno nikada vidio nisam.

To je pretpostavljam ona klasična parking navlakuša o kojoj se nedavno pričalo. Sada bih u roku od 8 dana (odnosno danas 7 dana) tebao platiti kaznu od 100kn. S obzirom da ću uskoro diplomirati, a posao sigurno neću tako brzo naći, spreman sam boriti se za 100kn.
Iz principa!

Što se može se učiniti?
__________________
"Less is more." (Osim na benchmarku!)
estugarda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:16   #77
Quote:
estugarda kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

To je pretpostavljam ona klasična parking navlakuša o kojoj se nedavno pričalo. Sada bih u roku od 8 dana (odnosno danas 7 dana) tebao platiti kaznu od 100kn. S obzirom da ću uskoro diplomirati, a posao sigurno neću tako brzo naći, spreman sam boriti se za 100kn.
Iz principa!

Što se može se učiniti?
ukratko: platiti 100 kn.
duža varijanta: pošto si vozač, znaš čitati i raspoznavati, te reagiranti na prometne znakove. pošto si student (visoka škola) slijedi isti zaključak- znaš čitati (i raspoznavati simbole). isto tako, na tabli za parking u 2. zoni piše- max 2 sata. isto tako, možeš platiti preko automata, te preko mobitela. meni nije jasno- vidio si broj 102 (za plaćanje putem mobitela), a nisi vidio da piše max 2 sata. od parkinga do faksa ti recimo treba 10 min i 10 min natrag. ako je ispit pismeni, i ako je neki nezahtjevan predment- piše se cca45 min. još dok profesor rasporedi studente da se sjednu, prozove, netko bi uvjek odjavio ispit, i sl...cca 15 min. zašto se ne ljudi ne sparkiraju u garažu, kad nisu sigurni koliko će im neka obaveza oduzeti vremena.
uvjiek svi kasne po 2 min, 5 min..
što se tiče ugovora, nisi ga ni trebao vidjeti. prihvatio si ga čim si se sparkirao. to je kao da tražiš ugovor od zeta, u kojem možeš vidjeti koja te kazna čeka ako se švercaš. i to, pošto koristiš tramvaj 1 mjesečno, pa si sada ušao u tramvaj, dopala te kazna, pa po kojem članku kojeg ugovora kojeg nikad nisi potpisao..??..
sorry, no prekoračio si maksimalno vrijeme i moraš platiti tih 100 kn.
inače, ne moraš, možeš se praviti lud i siromašan, no onda ti slijede sve peripetije sa zagrebparkingom. isto tako, ako imaš za gorivo, imaš i tih 100 kn.

možda moj odgovor djeluje malo i ironično (sad kad ga pročitah još jednom), no, kako npr. ja (a i drugi) mogu razmišljati nekoliko sati unaprijed, što ako se dogodi ovo, što ako se otegne ono.. i kako da se ja nisam dovela u situacije koje ovdje mnogi opisuju kao najveće nepravde koje se u životu mogu dogoditi?
jednostavno je - ne voliš zagreb parking- nemoj se parkirati na označena mjesta, nemaš para za kazne, nemoj ih kršiti... ili si daj malo truda, pa se bolje organiziraj..
zapravo, nemoj platiti- iz principa! (zato što je sve to jedna velika i zločesta navlakuša)

Zadnje uređivanje reia : 22.06.2010. at 22:30.
reia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:46   #78
Quote:
reia kaže: Pogledaj post
ukratko: platiti 100 kn...
zapravo, nemoj platiti- iz principa!
Oho. Nisam znao da ovdje vrijeme gubi savršeno organizirano i moralno sasvim ispravno osoblje Zagreb parkinga. Mora da je bio dosadan dan na poslu.

U raspravu odbijam ulaziti.

Zahvaljujem na predavanju, ali sad bih ipak zamolio nekoga tko zna nešto konkretno.
__________________
"Less is more." (Osim na benchmarku!)

Zadnje uređivanje estugarda : 22.06.2010. at 22:57.
estugarda is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 22.06.2010., 23:03   #79
Quote:
estugarda kaže: Pogledaj post
Oho. Nisam znao da ovdje vrijeme gubi savršeno organizirano i moralno sasvim ispravno osoblje Zagreb parkinga. Mora da je bio dosadan dan na poslu...
Zašto vrijeđaš čovjeka? Pa nije nigdje pogriješio, osim što je napisao nešto što ti se ne sviđa.


Quote:
estugarda kaže: Pogledaj post
... Zahvaljujem na predavanju, ali sad bih ipak zamolio nekoga tko zna nešto konkretno.
U principu si kriv, budući da si koristio uslugu koju nisi platio, te si za nju dobio
kaznu-kartu prema trenutno važećm propisima. Ukratko, plati i zaboravi. Manje ćeš izgubiti vremena i živaca.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 23:17   #80
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zašto vrijeđaš čovjeka? Pa nije nigdje pogriješio, osim što je napisao nešto što ti se ne sviđa.
Nisam vrijeđao. Odogovarao sam na post pun kvazi-moralnog propovijedanja zasnovanog na predrasudama. U tom spomenutom postu, pogrešaka je bilo mnogo, ali ja ih sada neću iznositi jer to nije ni vrijeme ni mjesto za to. Ovo je tema; "Pravo" (pravo≠pravda), a ne "Sat etike/vjeronauka".


Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
U principu si kriv, budući da si koristio uslugu koju nisi platio, te si za nju dobio
kaznu-kartu prema trenutno važećm propisima. Ukratko, plati i zaboravi. Manje ćeš izgubiti vremena i živaca.
Trenutno važeći propisi su čisti lopovluk i to je jasno svakome tko ima imalo mozga. Ne može nešto jedan dan biti kazna, drugi dan neustavno i odbačeno, a treći dan ugovor. To je nonsens. Zna se i zašto.

"Plati i zaboravi" je sigurno recept kakvi priželjkuju ti koji takve "zakone" donose.

Neće to moći zauvijek tako. E pa ja ću pronaći vremena i poduzeti sve moguće, a u okviru pravnog sustava, da se protiv takvog organiziranog kriminala borim.

Ovakvu sam raspravu zapravo htio izbjeći. Molim vas, ako znate nešto konkretno, u pravnoj sferi, molim; podijelite. Rasprave druge vrste ostavite za druge grupe.
__________________
"Less is more." (Osim na benchmarku!)

Zadnje uređivanje estugarda : 22.06.2010. at 23:25.
estugarda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:35.