Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera
Korisničko ime
Lozinka

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2011., 14:57   #441
dskugor
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2011.
stučni ispit koordinator znr

Quote:
ovan001 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima
ima li tko ikakva iskustva sa polaganjem ispita za koordinatora II. inače sam ing. sig. i zaštite sa položenim str. ispitom. ako netko ima nekakve informacije kako je na ispitu ili još bolje literaturu ili materijale iz kojih je učio. materijali koji se navode u iprozovim priručnicima za str. znr koji se odnose na polaganje ispita za koordinatora II mi se čine preopširnima pa bih radije išao ciljano. hvala i pozdrav svima
Bio sam na stručnom ispitu za koordinatora ZNR 26.10.2011. i položio !
Obzirom kako sam i sam prije ispita čitao forume i nisam našao baš previše popisao sam pitanja koja sam imao i još nekoliko od kolega koje sam čuo!
uživajte !!!

PITANJA NA STRUČNOM ISPITU ZA KOORDINATORA I

ZAŠTITA NA RADU
1. Sredstva rada
2. Oprema za povremeni rad na visini
3. Rukovatelj, definicija opasnih tvari
4. Što su posebni uvjeti rada ?
5. Što je zaštita oprema ?

INSPEKTORAT

1. Dužnosti koordinatora I
2. Načela ZNR
3. Elaborat ZNR
4. Upravni akti koje donosi inspektor rada
5. Ovlasti inspektora rada
6. Prijava gradilišta inspekciji rada tko prijavljuje i što sadrži prijava ?
7. Plan uređenja gradilišta – tko radi i što sadrži ?
8. Koji dokument dokazuje da je radnik obučen za rad na siguran način ?
9. Tko potpisuje taj dokument ?

ZAKON O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI

1. Kontrola projekata
2. Bitni zahtjevi za građevinu
3. Izvođenje radova bez licence
4. Pokusni rad
5. Ishođenje građ. dozvole – tko i što se predaje
6. Ishođenje uporabne dozvole – tko i što predaje
7. Sve definicije pojmova iz uvoda Zakona (npr. što je gradnja, rekonstrukcija, održavanje itd.)
8. Što je gradi prema pravomoćnom Rješenju za građenje i prema kojem zakonu.

Na pripremnom seminaru su rekli kako ne treba napamet citirati zakone nego je bitno razumjeti gradivo – NIJE ISTINA. Ispitivači nisu bili oduševljeni osobnom interpretacijom zakona ili pravilnika nego žele i očekuju citiranje doslovce kako piše u zakonu ili pravilniku.
dskugor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 15:03   #442
dskugor
Registrirani korisnik

stručni ispit za koordinatora znr

PITANJA NA STRUČNOM ISPITU ZA KOORDINATORA I ZNR

ZAŠTITA NA RADU

1. Sredstva rada
2. Oprema za povremeni rad na visini
3. Rukovatelj, definicija opasnih tvari
4. Što su posebni uvjeti rada ?
5. Što je zaštita oprema ?

INSPEKTORAT

1. Dužnosti koordinatora I
2. Načela ZNR
3. Elaborat ZNR
4. Upravni akti koje donosi inspektor rada
5. Ovlasti inspektora rada
6. Prijava gradilišta inspekciji rada tko prijavljuje i što sadrži prijava ?
7. Plan uređenja gradilišta – tko radi i što sadrži ?
8. Koji dokument dokazuje da je radnik obučen za rad na siguran način ?
9. Tko potpisuje taj dokument ?

ZAKON O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI

1. Kontrola projekata
2. Bitni zahtjevi za građevinu
3. Izvođenje radova bez licence
4. Pokusni rad
5. Ishođenje građ. dozvole – tko i što se predaje
6. Ishođenje uporabne dozvole – tko i što predaje
7. Sve definicije pojmova iz uvoda Zakona (npr. što je gradnja, rekonstrukcija, održavanje itd.)
8. Što je gradi prema pravomoćnom Rješenju za građenje i prema kojem zakonu.

Na pripremnom seminaru su rekli kako ne treba napamet citirati zakone nego je bitno razumjeti gradivo – NIJE ISTINA. Ispitivači nisu bili oduševljeni osobnom interpretacijom zakona ili pravilnika nego žele i očekuju citiranje doslovce kako piše u zakonu ili pravilniku.
dskugor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 12:12   #443
mdemsic11
Registrirani korisnik

Thumbs up Skripte

Pozdrav,

prijavio sam polaganje općeg i posebnog dijela ispita, pa bih zamolio da mi netko pošalje ove skripte i priručnike o kojima se piše u predhodnim porukama.

puno hvala!!!

mail: mdemsic11@gmail.com
mdemsic11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 19:02   #444
hrxx
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2011.
da li je moguće znati tko je koordinator znr u rh? postoji popis npr. firmi koje se bave znr, ali koordinatora nema, a to nema veze sa firmom u kojoj taj koordinator radi.
mingorp ima registar uvjerenja o položenom ispitu za koordinatora. kako doći do toga?
mene zanima kako će npr. investitor znati koga može angažirati? osim usmene predaje/reklame?
(analogno kao što na sudu možeš dobiti popis svih npr. sudskih tumača za neki jezik, pa kada ti treba možeš angažirati jednog?)

Old 05.11.2011., 14:37   #445
Paavo18
Registrirani korisnik

Pomoć

Evo, imam isti problem i ista pitanja kao i ti, jesi li položila u međuvremenu?
Paavo18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 12:23   #446
Urion
PREregistrirani korisnik

Urion Avatar

Registracija: Jun 2008.
Quote:
hrxx kaže: Pogledaj post
da li je moguće znati tko je koordinator znr u rh? postoji popis npr. firmi koje se bave znr, ali koordinatora nema, a to nema veze sa firmom u kojoj taj koordinator radi.
mingorp ima registar uvjerenja o položenom ispitu za koordinatora. kako doći do toga?
mene zanima kako će npr. investitor znati koga može angažirati? osim usmene predaje/reklame?
(analogno kao što na sudu možeš dobiti popis svih npr. sudskih tumača za neki jezik, pa kada ti treba možeš angažirati jednog?)
Kako kod nas stvari stoje, taj popis je utopija.
Ministarstvu je trebalo godinu dana od početka primjene izmjena Zakona o zaštiti na radu (koja se odnosi na obavezu koordinatora) da uopće organizira prvi stručni ispit za koordinatore. Kako onda očekivati nešto ovako kao što je taj popis (a trebalo bi biti logično u svakom sređenom Ministarstvu i u svakoj sređenoj državi).
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 12:55   #447
Urion
PREregistrirani korisnik

Urion Avatar

Quote:
vipovka kaže: Pogledaj post
čini se meni da ti puno toga nisi čuo..em nisi čuo za zanimanje (a kao na poslu si?? sva sreća da imaš forum, pa se stigneš neformalno obrazovat ) em nemaš pojma o lobotomiji...ovo nikako nije indikacija po stručnoj literaturi (svrati na podforum zdravlje pa se daljnje obrazuj i tek nek se zna..boli
Naš Suljo je očigledno na jednom od onih radnih mjesta o kojima mi moramo posebno brinuti budući da je na njima opasnost velika, a količina konzumiranog alkohola ide proporcionalno s opasnošću.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 13:05   #448
Urion
PREregistrirani korisnik

Urion Avatar

Quote:
studentica Ri kaže: Pogledaj post
ko je rekao da to mene ne zanima?? ja sam samo pitala jer me muce neke sumnje...
Sumnje su dobre, ali ako si se odlučila za to i ako te to stvarno zanima ovako bih ti odgovorio:
Moje je mišljenje da posao u zaštiti na radu ima budućnost pogotovo s ulaskom Hrvatske u EU. U Europi je ZNR na visokom nivou (nažalost pozadina je više u novcu i osiguranju) ali i to je jedan od razloga zašto se na tome inzistira. Danas je sve veći trend objedinjavanja zaštite u cjelinu (ZNR, ZOP, Zaštita okoliša i dr..). Mislim da će posla biti sve više i da će se Zakoni i Pravilnici sve više kontrolirati tako da će i firme biti primorane zapošljavati stručnjake zaštite na radu.
Naravno sve se može okrenuti u kratkom roku, ali što je danas sigurno?
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 11:41   #449
DIsign
trn u oku

DIsign Avatar

Registracija: Jun 2007.
Članak 4.
(1) U smislu ovoga Zakona poslodavac je svaka fizička ili pravna osoba koja zapošljava
jednog ili više radnika i koji je u skladu s općim propisima radnog zakonodavstva odgovoran
za osiguranje uvjeta za rad radnika na siguran način, uključujući tijela državne uprave,
regionalne i lokalne uprave i samouprave i javne ustanove.

E sad moje pitanje je: dali se poslodavcem u smislu navedenog smatra i osoba koja obavlja slobodnu djelatnost (zubotehničar) u svom prostoru, prema dozvoli za rad nadležnog ministarstva i uz odgovarajuću licencu. Napominjem da osim te osobe nema niti jedne zaposlene druge osobe.
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 11:45   #450
Urion
PREregistrirani korisnik

Urion Avatar

Quote:
DIsign kaže: Pogledaj post
Članak 4.
(1) U smislu ovoga Zakona poslodavac je svaka fizička ili pravna osoba koja zapošljava
jednog ili više radnika i koji je u skladu s općim propisima radnog zakonodavstva odgovoran
za osiguranje uvjeta za rad radnika na siguran način, uključujući tijela državne uprave,
regionalne i lokalne uprave i samouprave i javne ustanove.

E sad moje pitanje je: dali se poslodavcem u smislu navedenog smatra i osoba koja obavlja slobodnu djelatnost (zubotehničar) u svom prostoru, prema dozvoli za rad nadležnog ministarstva i uz odgovarajuću licencu. Napominjem da osim te osobe nema niti jedne zaposlene druge osobe.
Poslodavac u smislu Zakona o zaštiti na radu je svaka pravna osoba koja obavlja neku djelatnost i na njoj se treba brinuti o sigurnosti kako bi se zaštitio život i zdravlje zaposlenog. S obzirom da si jedini zaposleni i sam sebi šef, odgovaraš sam za sebe po pitanju zaštite na radu i trebaš samog sebe kao vlasnik pravne osobe osposobiti i upoznati s opasnostima na svom radnom mjestu. To je naravno i poželjno kako bi znao što ti u praksi stvarno može predstavljati opasnost. Vjerojatno praktično sam najbolje znaš što je kod tebe opasno.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 18:32   #451
Andy001
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2008.
kad se zaposli neki novi radnik treba li on polagat zaštitu od požara isto kao i polaže zaštitu na radu? jer kad moji polažu ZNR imaju par pitanja vezano uz ZOP, treba posebno imat uvjerenje za ZNR i ZOP??
Andy001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 07:39   #452
castelorum
...just passing by...

castelorum Avatar

Registracija: Jun 2010.
Quote:
Andy001 kaže: Pogledaj post
kad se zaposli neki novi radnik treba li on polagat zaštitu od požara isto kao i polaže zaštitu na radu? jer kad moji polažu ZNR imaju par pitanja vezano uz ZOP, treba posebno imat uvjerenje za ZNR i ZOP??
Zakonom o zaštiti od požara(N.N. 92/10) i Pravilnikom o programu i načinu osposobljavanja pučanstva za provedbu preventivnih mjera zaštite od požara, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom (NN 61/94), propisano je da svi zaposleni u pravnim osobama i stručnim službama moraju biti osposobljeni za gašenje požara i provedbu preventivnih mjera zaštite od požara.

Također treba proučiti čl.60 (posebno stavak 5) Zakona o zaštiti na radu. Zadnje izmjene članka 60 bile su 2009. godine.
Citiram stavak 5. (izvor ovde)
Quote:
Zakon o ZNR kaže:
(5) Poslodavac je dužan osposobiti sve radnike da u slučaju nastanka neposredne i ozbiljne opasnosti po život i zdravlje, kojoj jesu ili bi mogli biti izloženi, mogu poduzeti mjere ili provesti postupke u skladu sa svojim znanjem i raspoloživim tehničkim sredstvima, kako bi opasnost otklonili ili smanjili, čak i u slučaju kada o tome ne mogu obavijestiti odgovornu osobu."
Nadam se da je pomoglo, lijepi pozdrav.

EDIT: Što se tiče uvjerenja, treba imati posebna uvjerenja o osposobljenosti za rad na siguran način i za gašenje požara i provedbu preventivnih mjera zaštite od požara.

Zadnje uređivanje castelorum : 23.11.2011. at 07:45. Reason: zaboravio dodati uvjerenje
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 13:58   #453
markoshp
Registrirani korisnik

Poštovani svi,

Uskoro polažem opći i posebni dio ispita iz ZNR, molio bih Vas da mi pošaljete novija ispitna pitanja iz, naravno, oba dijela i ako netko ima kakav dobar priručnik skeniran u pdf. ili doc. na markoshp@yahoo.com

Sve najbolje Vam svima želim!

Lp
markoshp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 14:44   #454
ponosna mamma
Registrirani korisnik

ponosna mamma Avatar

Registracija: Mar 2011.
evo i ja polažem stručni ispit ZNR pa molim pomoć s materijalima i pitanjima? (POSEBNI I OPĆI DIO)

josipa.halic87@gmail.com

hvala
ponosna mamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 11:21   #455
jjjj
Registrirani korisnik

pozdrav svima....trebao bi informacije na jedno pitanje! Po struci sam inženjer strojarstva i imam ukupni radni staž 6 mjeseci u jednoj firmi ,koja se bavi izradom alatnih strojeva. Naš stručnjak zaštite na radu se teško razbolio , i vjerojatno se neće više vraćati u firmu.Nakon toga poslodavac je mene izabrao da vodim poslove zaštite na radu iako nemam položeni stručni ispit, te mi dao vremenski period od 6 mjeseci da položim stručni ispit.Mene sad zanima da li ja mogu polagat ispit bez obzira na samo 6 mjeseci ukupnog staža ?? molio bih vas odgovor
jjjj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 11:37   #456
Darko_S
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2011.
Koliko znam - ne bi smio! Mislim da treba 2 ili 3 godine staža na poslovima zaštite na radu, ali bolje da ti odgovori netko upućeniji.
Darko_S is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 19:27   #457
STAN B7
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2009.
Quote:
jjjj kaže: Pogledaj post
pozdrav svima....trebao bi informacije na jedno pitanje! Po struci sam inženjer strojarstva i imam ukupni radni staž 6 mjeseci u jednoj firmi ,koja se bavi izradom alatnih strojeva. Naš stručnjak zaštite na radu se teško razbolio , i vjerojatno se neće više vraćati u firmu.Nakon toga poslodavac je mene izabrao da vodim poslove zaštite na radu iako nemam položeni stručni ispit, te mi dao vremenski period od 6 mjeseci da položim stručni ispit.Mene sad zanima da li ja mogu polagat ispit bez obzira na samo 6 mjeseci ukupnog staža ?? molio bih vas odgovor
Bojim se da bi ti mogli odbit zahtjev za polaganjem stručnog ispita zbog toga što nemaš dovoljno radnog staža, predlažem ti da odeš u Minstrastvo i uz zahtjev za polaganje popričaš sa Franićem ili Muratijem da ti odobre zahtjev jer ti je to stvarno dobra prilika inače si pušing 99%
STAN B7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 08:06   #458
moi.proff
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2011.
može netko poslati primjerak pisanog (seminarskog) rada na mail gagadr@yahoo.com

dobio sam upute za izradu rada koje nisu u skladu s dosadašnjom praksom pisanja rada mojih kolega...

unaprijed se zahvaljujem...
moi.proff is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 11:25   #459
k2k
Registrirani korisnik

k2k Avatar

Registracija: Dec 2011.
Poštovanje, ljudi imam pitanje:

Da li je dovoljno učiti iz "Priručnika stručnjaka za zaštitu na radu (za polaganje stručnog ispita), 2009., 2. sveska.; A-4" izdavač iproz?

Isto tako molim vas da mi pošaljete moguća pitanja za "opći dio".

hvala

Može na mail krunokadovic@yahoo.com
k2k is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 09:44   #460
Urion
PREregistrirani korisnik

Urion Avatar

Quote:
jjjj kaže: Pogledaj post
Da bih ti dao savjet kako to riješiti, napiši mi koliko firma ima zaposlenih, što sve konkretno radi. Nakon toga ti mogu dati hodogram kako će ti biti najpametnije za napraviti da zadovoljiš poslodavca i svoju poziciju u firmi i što da napraviš kod prijave stručnog ispita. Možeš mi poslati i na PM da ne zamaramo druge.
Urion is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja