Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2010., 08:51   #1
tripimipi
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2008.
Kako se radi stiropor fasada?

... eto, molim sve iskusne da podijele svoja iskustva sa nama neznalicama sa voljom!

Naime, planiram na novosagrađenu kuću staviti 10 cm stiropora, ... jer već se primjećuju tragovi zime u kuci, ... , ...

Na youtubeu sam pronašao siaset filmića, ... ali želio bih čuti i Vaša iskustva kako se to radi; znam da je za početak potrebno učvrstiti donji profil na koji se dalje slažu stiropor ploče, ...

... dali se taj profil kupuje ovisno koji stiropor stavljamo ili je on univerzalne širine?
... sa kojim se najjeftinijem ljepilom može lijepiti stiropor?
... gdje dobiti najpovoljnije cijene u zagrebu za sav materijal?
... kada se stavljaju tiple?
... koliko komada tipli?
... dali je oko prozora potrebno dodatno stavljati mrezicu?
..., ... ?

Pozdrav majstori!!!
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 09:24   #2
jawahell
Mrdam vunu

jawahell Avatar

Registracija: Jun 2008.
Eeee pa majstore baci pogled malo po temama pa se priključi ...
Pitanje smo postavljali preko nekoliko puta i savjeti su već tu - samo malo potraži po topic-u
Hint: stiropor fasada, izolacija kuće ...
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 09:29   #3
marijoj
to sam ja

marijoj Avatar

Registracija: Apr 2004.
Quote:
tripimipi kaže: Pogledaj post
... eto, molim sve iskusne da podijele svoja iskustva sa nama neznalicama sa voljom!

Naime, planiram na novosagrađenu kuću staviti 10 cm stiropora, ... jer već se primjećuju tragovi zime u kuci, ... , ...

Na youtubeu sam pronašao siaset filmića, ... ali želio bih čuti i Vaša iskustva kako se to radi; znam da je za početak potrebno učvrstiti donji profil na koji se dalje slažu stiropor ploče, ...

... dali se taj profil kupuje ovisno koji stiropor stavljamo ili je on univerzalne širine?
... koliko komada tipli?
... dali je oko prozora potrebno dodatno stavljati mrezicu?
..., ... ?

Pozdrav majstori!!!
za početak malo teorije;
http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.html
http://www.baumit.com/imperia/md/con...stiroporom.pdf
http://products.roefix.com/hr/Proizv...cijski-sistemi
Old 08.02.2010., 10:06   #4
Dadichi
Beaker

Dadichi Avatar

Registracija: Apr 2006.
Još obveznog gradiva:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=133972
http://www.forum.hr/showthread.php?t=185173
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 09.02.2010., 10:05   #5
antetg
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2006.
prijatelju,to se s godinama usavršava i ti bi sad za 5 minuta sve naučio,hehehe........ne ide to tako a i svaka se škola plaća,pa tako i ova,a to ćeš vidit kad pođeš radit sam sebi pa na kraju za 2-3 miseca će ti sve sama fasada reć.......hehehehe čuj gledo na youtubu.......bolje ti je dadni nekome ko to zna napravit....jer moreš imat zajebane posljedice,nemožeš to skužit sa videa.....ima tu caka i caka koje nisu ni oni pokazali.
antetg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 11:42   #6
tripimipi
Registrirani korisnik

Quote:
antetg kaže: Pogledaj post
prijatelju,to se s godinama usavršava i ti bi sad za 5 minuta sve naučio,hehehe........ne ide to tako a i svaka se škola plaća,pa tako i ova,a to ćeš vidit kad pođeš radit sam sebi pa na kraju za 2-3 miseca će ti sve sama fasada reć.......hehehehe čuj gledo na youtubu.......bolje ti je dadni nekome ko to zna napravit....jer moreš imat zajebane posljedice,nemožeš to skužit sa videa.....ima tu caka i caka koje nisu ni oni pokazali.

Dragi Ante,

vidim da si ti neki sitni obrtnik koji ovdje na forumu traži da zaradi nešto novaca.
Ljubazno bih te zamolio, ako nemaš neki pametan savjet glede mog pitanja, da se ne javljaš na ovaj forum. Ovaj forum se zove "Sam svoj majstor", stoga tvoje mišljenje u ovom forumu nikako ne stoji!

Budi mi dobar, !

Trpimir
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 11:46   #7
tripimipi
Registrirani korisnik

Fala lijepa!

Fala lijepa na dodanim linkovima!

... ma tražio sam i ja na tražilicama o fasadama, nešto sam našao, ... ove linkove nisam našao, ... thnx!!!

ako se sjetite još nekog linka ...
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:29   #8
Dadichi
Beaker

Dadichi Avatar

Mislim da još nisam ubacio i ovo:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=53449

Zadnje uređivanje Dadichi : 09.02.2010. at 15:52.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 19:52   #9
ivanka.b
Registrirani korisnik

Registracija: May 2009.
Pozdrav svima!Trpimire moj savjet ti je da se nedaš obeshrabrit a svu teoriju do proljeća prouči imaš dost vremena ionak je zima.Što se tiče cijena mislim da je u Zagrebu MD Profil na Slavonskoj zakon.Imaju sve za fasadu i mislim da su najjeftiniji.Tako da ti cjena za 8 cm fasade dođe oko 80 kuna.Tu su uračunati svi troškovi jer dođeš kod onog borca za kompjutorom i kažeš koliko kvadrata imaš on ti ispiše predračun kompletnog materijala. Ti možeš kupit il nemoraš.Nije da si ti sve sam zbrajaš pa kad dođeš na kasu šok.Ako ti je ostalo na kraju balade koja vreća ljepila ili mrežica uz predočen račun bez problema zamjene za nešto iz svog asortimana .Sretno!
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 21:18   #10
hasnfefer
Bike rider

hasnfefer Avatar

Registracija: Jan 2009.
Quote:

... koliko komada tipli?
... dali je oko prozora potrebno dodatno stavljati mrezicu? Pozdrav majstori!!!
Profil zavisi o debljini stiropora
Svako ljepilo za stiropor
Fasader, Bauhaus, Baumax, Kedo, Md profil...
Tiple se stavljaju kada se ljepilo osuši, znači, drugi dan najranije! Nakon toga ih moraš pregletati ljepilom! Stavljaju se na krajeve, i jedna u sredinu!
Oko prozora, i na krajeve se stavlja plastični profil s mrežicom!

Ako ti se negdje pojavi koje rupa zbog lošijeg slaganja stiropora napuni ju PUR pjenom, ali lagano da ti ne izgura ploče! Nabavi si za brušenje stiropora (izgleda kao gleter) i s tim prebrusi rubove ploča ako su ti malo vani, da ti se ne vidi kada staviš mrežicu! Obrati pažnju na postojeće lampe, zvonca, prekidače, rupe za ventilaciju i slično što je na fasadi kuće! Sve moraš izvući van za debljinu stiropora!
Ne radi po ljeti, ni visokim temperaturama, jakom vjetru (ovo je bitno uglavnom samo za završnu žbuku)...
Samo hrabro, mislim da sam rekao sve!
Ljepilo na ploče stavljaš točkasto na 5 mjesta, i pazi da ne dođe u fugu između ploča jer se stvaraju toplinski mostovi...
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 07:09   #11
marion56
Stiropor fasade

marion56 Avatar

Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Tiple se stavljaju kada se ljepilo osuši, znači, drugi dan najranije! Nakon toga ih moraš pregletati ljepilom! Stavljaju se na krajeve, i jedna u sredinu!

Ako ti se negdje pojavi koje rupa zbog lošijeg slaganja stiropora napuni ju PUR pjenom, ali lagano da ti ne izgura ploče! Nabavi si za brušenje stiropora (izgleda kao gleter) i s tim prebrusi rubove ploča ako su ti malo vani, da ti se ne vidi kada staviš mrežicu! Obrati pažnju na postojeće lampe, zvonca, prekidače, rupe za ventilaciju i slično što je na fasadi kuće! Sve moraš izvući van za debljinu stiropora!
Ne radi po ljeti, ni visokim temperaturama, jakom vjetru (ovo je bitno uglavnom samo za završnu žbuku)...
Ljepilo na ploče stavljaš točkasto na 5 mjesta, i pazi da ne dođe u fugu između ploča jer se stvaraju toplinski mostovi...

lijepo si čovjeku objasnio osnovno, svaka čast, ali zadnja rečenica...
može i točkasto, old school, ali pravilno je trakasto i točke u sredini
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 07:19   #12
b@y@
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2006.
Evo možda ovo pomogne:

http://www.youtube.com/watch?v=2Rxub...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=zXmpS...eature=related

i naravno završni touch :

http://www.youtube.com/watch?v=TPfE4...eature=related

lp
b@y@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 07:20   #13
mr X
senjor member

mr X Avatar

Registracija: Nov 2002.
Lokacija: osjecki ured za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post

gezz, hasnfefer, zar ti je tripimipi nešto skrivio da mu daješ toliko krivih savjeta?

tripimipi: imaš novosagrađenu kuću . tiplanje nije potrebno.
neravnine poput onih nastalih tiplanjem se ne zapunjava ljepilom. te fleke ćeš vidjeti čak i ispod završne žbuke!
pur pjena se ne koristi. ona vremenom postaje krta te se širenjem/skupljanjem stiropora, uvjetovano temperaturnim promjenama, mrvi u prašinu te ostaje fuga između ploča. osim toga pur pjena je poput spužve. u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se.
ploče se lijepe obavezno sa ramom okolo. koliko ćeš unutar rame linija ili točaka staviti manje je bitno ali - rama je obavezna!
Old 10.02.2010., 14:25   #14
Lee Champa
Lee

Registracija: Nov 2003.
Quote:
mr X kaže: Pogledaj post
u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se.
ploče se lijepe obavezno sa ramom okolo. koliko ćeš unutar rame linija ili točaka staviti manje je bitno ali - rama je obavezna!
Već sam se nekoliko puta prepucavao....ZAŠTO JE RAMA OBAVEZNA

Da malo kombiniram tvoje izjave: u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se i kako će vlaga nestati iz rame, ako bude rama je obavezna

Radit ću točkasto na grubu fasadu
Old 10.02.2010., 16:24   #15
tripimipi
Registrirani korisnik

Ideššššš!

Sa svim ovim savjetima se osječam ko stari majstor !!!

Zaista ne trebam stavljati tiple?!?!?! Zašto??!, Si ih stavljaju!

btw, kuca nije visoka; prizemlje i potkrovlje, ... neznam 5 - 6 metara.

mislim, drago mi je čuti da ne trebam stavljati tiple!

....

trebam li stavljati kutnu lajsnu na mjesto gdje će ići prozorska klupčica, ... i dali se ispod klupčice nešto posebno radi ili je ok normalni premaz ljepila?!

vidjeh da postoje neke završne lajsne sa mrežicom, na tim lajsnama postoji ljepljivi završetak koji se priljepi na PVC stolariju, ... dali se to nužno koristi ili je dovoljno popuniti spoj sa akrilnim silikonom?!

tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 16:56   #16
marion56
Stiropor fasade

marion56 Avatar

Quote:
Sa svim ovim savjetima se osječam ko stari majstor !!!

....

trebam li stavljati kutnu lajsnu na mjesto gdje će ići prozorska klupčica, ... i dali se ispod klupčice nešto posebno radi ili je ok normalni premaz ljepila?!

vidjeh da postoje neke završne lajsne sa mrežicom, na tim lajsnama postoji ljepljivi završetak koji se priljepi na PVC stolariju, ... dali se to nužno koristi ili je dovoljno popuniti spoj sa akrilnim silikonom?!

tiple se ne stavljaju u pravilu na objekte do 7 m visine.
Cigla ih ionako slabo drži, a ako imaš nešto betona, malo od ploče, malo od nadvoja možeš staviti koju, malor rasporediš ako želiš, ali nije potrebno.

na sve čoškove idu lajsne s mrežicom, a ta mrežica se utapa u ljepilo i povezuje sa ostalom mrežicom.
Misliš ispod klupice? ne, nije potrebno stavljati lajsnu.
Klupice stavljaj prije fasade obavezno.

ovo zadnje te nisam skužio
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 17:00   #17
Dadichi
Beaker

Dadichi Avatar

Quote:

Ja sam ih stavljao iako sam pročitao da do visine nekih 5-6-7 metara ne trebaju, ali na svim slikama istog proizvođača vidim ugrađene tiple (i na nižim objektima.
Od viška glava ne boli (nije ni neki pretjerani izdatak), osim mogućih problema kod šupljih blokova, gdje tipla ne drži (pri bušenju popucaju pregrade u blok cigli) pa tipla ostane malo starija od stiropora.
Sam biraj hoćeš lijepše ili čvršće.

Quote:
Kutna lajsna ne treba ispod klupčice, ljepilo je dovoljno, bolje obrati pozornost na armiranja oko prozora
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 17:41   #18
tripimipi
Registrirani korisnik

Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Kutna lajsna ne treba ispod klupčice, ljepilo je dovoljno, bolje obrati pozornost na armiranja oko prozora
to sam shvatio da treba dodatno armirati otvore!, a što znače one crvene točke na tvojoj slici?!
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 17:48   #19
tripimipi
Registrirani korisnik

Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
Klupice stavljaj prije fasade obavezno.
Prije?!, Pa jednostavnije je kasnije, ... nije li?!

Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
ovo zadnje te nisam skužio

http://www.youtube.com/watch?v=2Rxub54CCvY pogledaj na 6 min i 50 sec, pa će ti biti jasnije što me zanima.
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 18:11   #20
mr X
senjor member

mr X Avatar

Registracija: Nov 2002.
Lokacija: osjecki ured za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Ja sam ih stavljao iako sam pročitao da do visine nekih 5-6-7 metara ne trebaju, ali na svim slikama istog proizvođača vidim ugrađene tiple (i na nižim objektima.
Od viška glava ne boli (nije ni neki pretjerani izdatak), osim mogućih problema kod šupljih blokova, gdje tipla ne drži (pri bušenju popucaju pregrade u blok cigli) pa tipla ostane malo starija od stiropora.
Sam biraj hoćeš lijepše ili čvršće.
nepravilnim tiplanjem bi doista mogao grubo narušiti izgled fasade, to stoji. samo, neće biti ništa čvršće ako bude tiplao (pogotovo ako bude tiplao sutradan, kako neki ovdje savjetuju, a kada je ljepilo tek napola suho...)
ukoliko ljepilo nebude držalo ploču niti tipla je neće zadržati.
budući da tripimipi želi izolirati novogradnju, znači na čistu podlogu, tiplanje je potpuno nepotreban, nemali izdatak.
također, sumnjam da je novogradnju radio od sitne cigle. najvjerovatnije su u pitanju blokovi a, kako i sam kažeš, kod blokova je tiplanje iz više razloga komplicirana stvar.
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja