Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2004., 23:44   #1
Question Razlika izmedju tekuceg i ziro-racuna

Ono sto ja znam je da na ziro-racunu najmanji moguci iznos moze biti 0(nula),tj. ne moze se uci u minus kao sto je to slucaj sa tekucim racunom.
Ono sto ce te mi Vi reci je kakav je odnos ovih racuna sa statusom fizickog i pravnog lica.Da li ja kao fizicko lice mogu da otvorim ziro-racun?Kakve su prednosti i nedostaci jednog i drugog racuna?
HVALA!!!
 
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 09:00   #2
Tekuci racun sluzi za primitak neoporezivih prihoda ( tj. onih na koje je porez vec placen i za koje nije nuzno podnositi poreznu prijavu, tipa placa, mirovina, stipendija ) a ziro za primitak oporezivih prihoda tj. onih koji dolaze iz "poslovanja" ( od ugovora o djelu, autorskih, etc)

Tekuci racun - otvaraju iskljucivo gradjani

Ziro racun - 3 tipa
1) otvaraju ga gradjani za honorarne poslove ( minimalni troskovi vodjenja)
2) otvaraju gradjani za poslovanje obrta i slobodnih zanimanja ( prilicno veliki troskovi)
3) otvaraju firme za svoje poslovanje

U minus mozes ici i na tekucem i na ziro racunu ovisno o odluci banke o odobrenom kreditu ( uglavnom vrlo skupo )

Kao gradjanin mozes otvoriti ziro racun za prijem love od honorara, inace nema smisla ni potrebe. Banke redovno izvjestavaju poreznu upravu o prihodima preko ziro racuna i za nju je potrebno podnijeti godisnju poreznu prijavu. Do prije godinu dana si mogao nofce od ugovora o djelu i autorskih primati na tekuci racun ali je to sad zabaranjeno.

Ovo je kratko i primitivno objasnjenje, detaljno imas na svakom sajtu od banke
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 14:04   #3
Quote:
Juraj kaže:
Kao gradjanin mozes otvoriti ziro racun za prijem love od honorara, inace nema smisla ni potrebe. Banke redovno izvjestavaju poreznu upravu o prihodima preko ziro racuna i za nju je potrebno podnijeti godisnju poreznu prijavu. Do prije godinu dana si mogao nofce od ugovora o djelu i autorskih primati na tekuci racun ali je to sad zabaranjeno.
Jesi li ovo siguran? Ja sjećam se da je u doba socijalizma bilo obvezno primati honorare na žiro-račun (jer nisu postojale porezne prijave), a onda je prije nekog broja godina postalo svejedno - upravo iz razloga što prihode ionako moraš prijaviti u poreznoj prijavi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 09:56   #4
Hmm.. Juraj malo si zakompliciral, i na žiro račun fiz. osoba se isplaćuju primici koji su već oporezovani i za koje NIJE potrebno podnostiti godišnju prijavu.

Naime primici od honorara ili kapitalni primici se NE MORAJU prijavljivati u godišnjoj poreznoj prijavi, ali se mogu ako to netko želi i ako mu se isplati. Jedino je bad kaj se ti primici MORAJU isplaćivati na žiro i to je to.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 10:40   #5
Siguran sam da svi honorari MORAJU na zirac od ljeta prosle godine ( nazalost to jos ne znaju u svim firmama, ali znaju u bankama)

Za ovo drugo nisam siguran da se mora ali se vecini isplati. Ima jedna situacija kad se mora ali mislim da je rijetkost tj. ako ti ukupni dohodak prelazi 21000 kn prosjecno po mjesecu jer tada upadas u 45%.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 21:05   #6
Quote:
Juraj kaže:
Siguran sam da svi honorari MORAJU na zirac od ljeta prosle godine ( nazalost to jos ne znaju u svim firmama, ali znaju u bankama)
Imaš li broj NN jer ovako smo na nagađanjima...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 22:42   #7
Thumbs up

Nismo na nagađanjima. To je u pravilniku o porezu na dohodak nn 140/2003. Članak 53, stavak 18:

Tuzemni porezni obveznik obvezan je isplatitelju do_hot_ka na koji se plaća porez po odbitku, dati podatke potrebne za točan obračun i uplatu poreza i to matični broj građana, adresu prebivališta ili uobičajenog boravišta te broj žiro računa kod ovlaštene organizacije za platni promet za one oblike dohotka koji se ne mogu isplatiti u gotovini.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 18:33   #8
Quote:
Juraj kaže:
[B]Tekuci racun sluzi za primitak neoporezivih prihoda ( tj. onih na koje je porez vec placen i za koje nije nuzno podnositi poreznu prijavu, tipa placa, mirovina, stipendija ) a ziro za primitak oporezivih prihoda tj. onih koji dolaze iz "poslovanja" ( od ugovora o djelu, autorskih, etc)
A zasto je onda ministarstvo preslo na ziro racune kod isplate stipendija?
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 17:23   #9
Ej društvo, slobodno se ubacim u razgovor? :-)) Kad spominjete isplatu honorara na žiro-račun, odnosno, ako pričamo o bilo kakvim uplatama na žiro, koje vrste uplata se oporezuju i u kojem postotku, a koje ne? Vidim da je rečeno da se honorari ne oporezuju, pa me zanima koje vrste uplata se oporezuju? Naravno, govorimo o žiro-računu građana.
__________________
Blago onom tko rano poludi, pa mu život u veselju prođe!
CroPro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 21:25   #10
CroPro,
ne znam kaj si krivo pročitao ali svi honorari se oporezuju i isplaćuju na žiro račun.

Trenutno ima 3 vrste honorara:

1. Honorar (običan temeljem ugovora o djelu npr. trg.putnici, akviziteri, agenti, predstavnici stanara, sudski vještaci, športski suci, delegati)

na njega se obračunava porez od 35% na osnovicu koja se umanjuje za 25%

2. AUTORSKI HONORARI isključivo za znanstvenike, stručnjake, novinare

na njega se obračunava porez od 35%, ali se osnovica na koju se lupa taj porez smanjuje za 40% + kod ovih honorara nema doprinosa (zdrastveno i mirovinsko)

3. AUTORSKI HONORARI UMJETNIKA (nježnih dušica....) stopaa od 35% na umanjenu osnovicu za 25% i 40% i kod njih nema doprinosa.

Osim tih honorara imaš još i primitke od povremene djelatnosti tipa članovi skupština, nadzornih odbora, upravnih vijeća, stečajni upravitelji i sl. Na njih se lupa 35% poreza i doprinosi na punu osnovicu (nema umanjenja)

eh, da i kod svih tih primitaka se lupa i prirez na porez ovisno o mjestu prebivališta samo taj prirez posebno ne pišem, ali se podrazumjeva

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 13:57   #11
Quote:
gogo kaže:
CroPro,
ne znam kaj si krivo pročitao ali svi honorari se oporezuju i isplaćuju na žiro račun.

Trenutno ima 3 vrste honorara:

1. Honorar (običan temeljem ugovora o djelu npr. trg.putnici, akviziteri, agenti, predstavnici stanara, sudski vještaci, športski suci, delegati)

na njega se obračunava porez od 35% na osnovicu koja se umanjuje za 25%

2. AUTORSKI HONORARI isključivo za znanstvenike, stručnjake, novinare

na njega se obračunava porez od 35%, ali se osnovica na koju se lupa taj porez smanjuje za 40% + kod ovih honorara nema doprinosa (zdrastveno i mirovinsko)

3. AUTORSKI HONORARI UMJETNIKA (nježnih dušica....) stopaa od 35% na umanjenu osnovicu za 25% i 40% i kod njih nema doprinosa.

Osim tih honorara imaš još i primitke od povremene djelatnosti tipa članovi skupština, nadzornih odbora, upravnih vijeća, stečajni upravitelji i sl. Na njih se lupa 35% poreza i doprinosi na punu osnovicu (nema umanjenja)

eh, da i kod svih tih primitaka se lupa i prirez na porez ovisno o mjestu prebivališta samo taj prirez posebno ne pišem, ali se podrazumjeva

Pozdrav,
gogo
A kaj je sa bespovratnim sredstvima koje država uplaćuje za poticanje npr. turizma?
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 14:51   #12
Čini mi se da vani baš i ne postoji razlika između tekućeg i žiro računa, postoji samo Account. Jesu li tekući i žiro naša izmišljotina ili ... ?

Pitanje:
Postoje li neka ograničenja za grupu 2) i 3) honorara (autorski), mora li se predočiti neki dokaz o autorstvu ili slično? Jer inače, zašto se ne bi sve isplaćivalo kao autorski honorar?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 15:23   #13
Quote:
banderas kaže:
Čini mi se da vani baš i ne postoji razlika između tekućeg i žiro računa, postoji samo Account. Jesu li tekući i žiro naša izmišljotina ili ... ?
Tako su se valjda i naši zanijeli prije par godina i dozvolili uplate honorara na tekući, međutim onda je došao Zakon o bankama koji je tekuće stavio u grupu računa u čiji uvid NITKO nema pravo osim naravno vlasnika računa, tj. imaju i drugi, ali tek nakon odluke suda. A poreznoj upravi se to dakako nije baš svidjelo pa su honorarci opet natjerani otvarati žiro-račune Sve promete na žiro-računima banke rutinski prosljeđuju Poreznoj, mjesečno ili tromjesečno, nisam siguran..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 15:47   #14
Imam i ja jedno pitanje, da li se po zakonu prihod od najamnine poslovnog prostora mora isplaćivati na žiro-račun?
Za taj prihod se ne mora podnositi godišnja prijava, jer su porez i prirez unaprijed određeni i plaćaju se mjesečno.
__________________
Hello, is it me you're looking for?
icegirl78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 10:18   #15
Quote:
banderas kaže:
Pitanje:
Postoje li neka ograničenja za grupu 2) i 3) honorara (autorski), mora li se predočiti neki dokaz o autorstvu ili slično? Jer inače, zašto se ne bi sve isplaćivalo kao autorski honorar?
Ne moraš ništa predočiti unaprijed - ako ako dođe kontrola moraš naravno predočiti u čemu je bio autorski doprinos. Dakle, da je netko npr. projektirao mozaik od fasadne cigle, a ne lijepio iste na fasadu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 13:38   #16
Quote:
Juraj kaže:
Tekuci racun sluzi za primitak neoporezivih prihoda ( tj. onih na koje je porez vec placen i za koje nije nuzno podnositi poreznu prijavu, tipa placa, mirovina, stipendija ) a ziro za primitak oporezivih prihoda tj. onih koji dolaze iz "poslovanja" ( od ugovora o djelu, autorskih, etc)

Tekuci racun - otvaraju iskljucivo gradjani

Ziro racun - 3 tipa
1) otvaraju ga gradjani za honorarne poslove ( minimalni troskovi vodjenja)
2) otvaraju gradjani za poslovanje obrta i slobodnih zanimanja ( prilicno veliki troskovi)
3) otvaraju firme za svoje poslovanje

U minus mozes ici i na tekucem i na ziro racunu ovisno o odluci banke o odobrenom kreditu ( uglavnom vrlo skupo )

Kao gradjanin mozes otvoriti ziro racun za prijem love od honorara, inace nema smisla ni potrebe. Banke redovno izvjestavaju poreznu upravu o prihodima preko ziro racuna i za nju je potrebno podnijeti godisnju poreznu prijavu. Do prije godinu dana si mogao nofce od ugovora o djelu i autorskih primati na tekuci racun ali je to sad zabaranjeno.

Ovo je kratko i primitivno objasnjenje, detaljno imas na svakom sajtu od banke
Nemre jednostavnije od ovoga, i točnije...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 15:35   #17
Quote:
maradona kaže:
Ono sto ja znam je da na ziro-racunu najmanji moguci iznos moze biti 0(nula),tj. ne moze se uci u minus kao sto je to slucaj sa tekucim racunom.
Ono sto ce te mi Vi reci je kakav je odnos ovih racuna sa statusom fizickog i pravnog lica.Da li ja kao fizicko lice mogu da otvorim ziro-racun?Kakve su prednosti i nedostaci jednog i drugog racuna?
HVALA!!!
nedostatak žiro računa je u tome što ne možeš odšetat do bankomata i dić keš i što ne možeš ispisivat čekove (s budućim datumima)
matinee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 15:51   #18
Quote:
Vojky kaže:
Ne moraš ništa predočiti unaprijed - ako ako dođe kontrola moraš naravno predočiti u čemu je bio autorski doprinos. Dakle, da je netko npr. projektirao mozaik od fasadne cigle, a ne lijepio iste na fasadu.
Ima li netko gotovu šprancu autorskog ugovora da mi baci na mail
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 16:46   #19
Quote:
matinee kaže:
nedostatak žiro računa je u tome što ne možeš odšetat do bankomata i dić keš i što ne možeš ispisivat čekove (s budućim datumima)

Možeš, ako ugovoriš trajni nalog
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 17:00   #20
Znači kod ugovora o djelu isto poslodavac uplaćuje za mirovinsko i zdravstveno (od moje zarade naravno). Naime nisam to znala do sve danas, kad sam umjesto 900 kn za jednu zamjenu u školi dobila 440.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.