Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2010., 21:50   #1
Exclamation Izmjene zakona o porezu na dohodak - isplata dividendi na žiro-račun

Quote:
29.06.2010

Poštovani,

SKDD vas obavještava da Zakon o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dohodak (NN 80/2010) stupa na snagu 1. srpnja 2010. godine.

Članak 64. stavak 2. Zakona propisuje da se obveza isplate na žiro račun kod banke primjenjuje i za isplate dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu za sve fizičke osobe. Slijedom navedenog, isplata dividende preko SKDD-a bit će moguća isključivo na žiro račune fizičkih osoba ovlaštenika prava na isplatu.

U slučaju da imate neisplaćena sredstva po osnovi dividende, molimo vas da SKDD-u na adresu: SKDD d.d., Heinzelova 62 a, 10000 Zagreb dostavite vlastoručno potpisan zahtjev za upis žiro računa, te da obvezno priložite fotokopiju svoje važeće identifikacijske isprave (npr. osobne iskaznice) i fotokopiju ugovora o otvaranju žiro računa ili potvrde banke o otvaranju žiro računa. Za maloljetne osobe, predmetni zahtjev potpisuje zakonski zastupnik (roditelj ili staratelj) koji prilaže fotokopiju rodnog lista maloljetne osobe i fotokopiju svoje osobne iskaznice ili druge identifikacijske isprave te fotokopiju ugovora o otvaranju žiro računa maloljetne osobe ili potvrde banke o otvaranju žiro računa.

Naime, jučer su u NN 80/2010 osvanule izmjene i dopune zakona o porezu na dohodak čiji članak 27. glasi:

Quote:
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:

»(2) Obveza isplate na žiroračun kod banke prema stavku 1. ovoga članka primjenjuje se i za isplate dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iz članka 9. stavka 1. točke 2. i članka 68. stavka 2. ovoga Zakona.«.
Ne znam da li ste vi imali pojma o ovome, ali ja nisam. Kao sigurno ni 99% ostalih dioničara.

Znači opet hrpa bespotrebne papirologije kojom ćemo se međusobno zasipati.

A što će biti s dividendama dok svi ne predaju podatke? Hoće li ih čekati ili će se negdje zagubiti?

Bajdvej, ja nemam pojma gdje je moj ugovor o otvaranju žiro računa pred x godina, a među dioničarima ima i onih koji imaju žirac sigurno 30ak godina i više. Gdje će ga oni tek naći...ili će trebat otvarat novi?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 22:47   #2
Znaci doci ce porez na dividendu izgleda...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 04:00   #3
Pa naravno
Ovaj put im je neko pametan sugerirao da pripreme teren, a ne da prvo donesu porez na kapitalnu dobit a onda ga nemaju odakle naplatiti
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:20   #4
Ne znam jel ce im se to uopce isplatiti s obzirom kako pada dobit firmi...
praetorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 18:02   #5
Ček malo, jučer (tj. prekjučer) je u NN-u osvanula promjena koja na snagu stupa sutra?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 18:49   #6
Aha znači nema dividende na tekući nego na žiro.
A gdje se može naći taj zahtjev za upis žiro računa, jel to neki formular ili sam moram napisat?????

Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Naime, jučer su u NN 80/2010 osvanule izmjene i dopune zakona o porezu na dohodak čiji članak 27. glasi:



Ne znam da li ste vi imali pojma o ovome, ali ja nisam. Kao sigurno ni 99% ostalih dioničara.

Znači opet hrpa bespotrebne papirologije kojom ćemo se međusobno zasipati.

A što će biti s dividendama dok svi ne predaju podatke? Hoće li ih čekati ili će se negdje zagubiti?

Bajdvej, ja nemam pojma gdje je moj ugovor o otvaranju žiro računa pred x godina, a među dioničarima ima i onih koji imaju žirac sigurno 30ak godina i više. Gdje će ga oni tek naći...ili će trebat otvarat novi?
cbw is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 19:13   #7
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ček malo, jučer (tj. prekjučer) je u NN-u osvanula promjena koja na snagu stupa sutra?
Da, baš tako, a ima još;
Narodne novine broj: 80/2010 28.06.2010.
1. Ustavni zakon o izmjenama i dopunama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina
Narodne novine br.: 80
28.06.2010.
2. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak
Narodne novine br.: 80
28.06.2010.
3. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit
Narodne novine br.: 80
28.06.2010. ........... i još 25 stavaka.

Zanimljivo je npr. ovo;

ZAKON O POREZU NA DOBIT

Na snazi i primjenjuje se od 01. srpnja 2010.

--------------------------------------------------------------------

IV. POREZNE OLAKŠICE, OSLOBOĐENJA I POTICAJI

1. Olakšice i oslobođenja za porezne obveznike na područjima posebne državne skrbi

Članak 21. Brisan

2. Oslobođenja za porezne obveznike na području Grada Vukovara

Članak 22. Brisan ..... itd, itd,
-----
bigbozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 19:17   #8
@neuson a što se čudiš, prošle godine kad je bio harač u pitanju zakon je stupio na snagu a nije bio objavljen u narodnim novinama.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 19:34   #9
Quote:
cbw kaže: Pogledaj post
Aha znači nema dividende na tekući nego na žiro.
A gdje se može naći taj zahtjev za upis žiro računa, jel to neki formular ili sam moram napisat?????
obrasci za ulagatelje

Središnje klirinško depozitarno društvo-kontakti
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 21:37   #10
@ceha

Kad sam mlad i naivan.

P.s. U kojoj od većih banaka je žirac badave?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 23:51   #11
znaci porez na dividendu ide, a na nekretnine ne ide. o gamad ciganska.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 00:25   #12
Da bi mogao uvesti porez na nekretnine, moras prvo znati tko ima neku nekretninu. Zemljisne knjige su nesredjene i velikim dijelom nisu u elektronskom obliku (sto ih cini neupotrebljivim).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 12:03   #13
u erste banci ti naplacuju samo po prometu. dakle ako nemas promet za taj mjesec onda ti ne uzimaju nista. inace nekih 4 kune.
otvaranje je 40 kuna. ali tih 40 kuna ti poloze na racun.

vec vidim da ce biti neisplativo dobijat dividendu.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 12:19   #14
Prije par mjeseci sam ga zatvorio u Zabi kad su počeli uzimat 5 kn mjesečno. Tada sam se interesirao za PBZ i rekli su da je kod njih besplatno!? Ne znam je li i dalje tako...

Zadnje uređivanje Orson : 01.07.2010. at 12:59.
Orson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 12:47   #15
Nije reklama - ali: http://www.rba.hr/web/pdf/naknade/na...poslovanje.pdf
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 13:05   #16
čitam i nigdje ne vidim da je promijenjen članak 9. stavak 1. točka 2. koji kaže:

Dohotkom se ne smatraju:
1. primici od kamata na kunsku i deviznu štednju, na pologe (po viđenju i oročene) na žiroračunu, tekućem i deviznom računu koji su ostvareni od banaka, štedionica i štedno-kreditnih zadruga,
2. primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu,

iz ovog proizlazi da se i dalje na dividendu ne plaća porez....naravno, osim na onu koja je ostvarena 2001.-2004.

osim toga i da se uvede ponovno porez na dividendu ne vidim nikakvog smisla za uplatu na žiro račun osim da se nepotrebno plaćaju naknade bankama....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 13:16   #17
Točno tako, nema odredaba da će se plaćati porez na doh. od dividende, samo da mora isplata ići na žr, a zašto, to možemo, za sad, nagađati
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:19   #18
1. jedno je porez na dividendo - koji se (za sada) NE PLAĆA
2. drugo je ovaj žiro-račun kojeg prema onome što ja vidim treba imati zbog isplate dividende.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:39   #19
i da se plaća porez na dividendu ne vidim nikakav razlog da uplata ide na žr
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 15:22   #20
Ziro racun je poslovni racun i porezna uprava ima uvid u njega. Istina je da drzava odmah moze naplatiti porez na dividendu preko SDA, medjutim ovo mi sugerira da ce se dividenda voditi kao dohodak u jednom trenutku. Nece biti porez na dividendu (npr. 5% na sve isplate), nego ce se valjda zbrajati u dohodak po godisnjoj prijavi. Nagadjam.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.