Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme
Korisničko ime
Lozinka

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest... Podforum Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2003., 17:22   #921
Amanadis
Registrirani korisnik

Amanadis Avatar

Registracija: Mar 2003.
ok....hvala puno Slafko......
Old 30.03.2003., 17:23   #922
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

Registracija: Dec 2002.
i nemoj da te još negdje vidim s darkblue slovima
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 18:47   #923
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Kumek, a kaj je s onom Crnom Mambom.
A kad smo već kod otrovnih živina-koja je najotrovnija? Pitam najotrovnija, a ne najsmrtonosnija. Gledao ja jednom na telki i vele da je to neka kao meduza, neznam više kak se točno zove-al ne neka vrsta meduze. Ne ona tzv. Španjolska galija.

A di je nastavak bojnih otrova? Kolko ja znam ima i ostalih, a ne samo nervnih-živćanih?

Amandis, ja nebi krenuo od Kurska. Ja bi krenul sve od bitke za Britaniju. O tome sam detaljnije pisao negdje na početku ove teme, neznam više, al recimo oko str. 5-10, otpilike. Potraži.
I javi kako napreduje. Ak buš išla od Britanije, a trebaš se pozivat na literaturu, javi, pa ti napišem od kud mi to.

A mogla bi ubacit i nekoliko zanimljivih citata-od recimo Hitlera ili Goebelsa, il Himlera. Bum ti neke napisal, ali sutra, danas mi se neda-našljako sam se cijeli dan ko konjina. A imaš i negdje prije par stranica nekoliko zanimljivih linkova kaj sam objavio, jedan se odnosi na Njem. propagandu.
Inače od svih područja WW2 mi je daleko najpoznatiji dio povijesti, stoga kartu čitaj i seljaka pitaj .
Pozdrav.
A konkretno-slobodno napiši, Talijani i nisu uvijek i svuda bili zadnji papci. U AFrici su se dvije njihove divizije Ariette, i zaboravih drugu, al ak ti treba bum ju našel-lavovski borile, isto tako i jedna divizija u Rusiji. No oni su imali velikih poteškoća sa opremom i oružjem, koje im je doslovno bilo NIKAKVO, i malo su ga imali, pogotovo puškomitraljeza, i tenkova-tenkova u doslovnom smislu riječi nisu ni imali, neg neka govna od tzv. Tanketi.........
OK. Javi se.
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 19:44   #924
kumek
PSYCHO DAD I SIROVINA

kumek Avatar

Registracija: Nov 2002.
"Kumek, a kaj je s onom Crnom Mambom.
A kad smo već kod otrovnih živina-koja je najotrovnija? Pitam najotrovnija, a ne najsmrtonosnija. Gledao ja jednom na telki i vele da je to neka kao meduza, neznam više kak se točno zove-al ne neka vrsta meduze. Ne ona tzv. Španjolska galija."

Polako Legion pa jel ovo logor s prisilnim radom?
Spanjolska galija je uistinu otrovna meduza i krece se po povrsini uz pomoc vjetra. Ima dugacke krake i ubrizga puno otrova kod kontakta ali njen nije najjaci cak niti medju meduzama.
Kaj se najotrovnije tvari tice nisam siguran. Mogao bi biti i kakav bakterijski toksin. Ne obecajem, provjeriti cu.

Ovako, najotrovnijim otrovom se smatra zablji otrov zabe "poisson arrow frog". To je zaba koja izlucuje snazan toxin gdje je potrebno svega nekoliko mikrograma za smrt odraslog covjeka.
Iz razumljivih razloga ne znam da li je ikad itko stradao od te zabe.

Sto se tice drugih zivotinja (spomenute meduze) najotrovnija je (frigaj ga ne znam nas naziv) doslovan prijevod bi bio kutijasta meduza (box jellyfish) a iza nje morska osa (sea wasp) takodjer meduza.

Od zmija sam naveo najotrovniju. Mamba (e sad jel crna ili zelena) bi bila jedna od najopasnijih otrovnica afrike jer je agresivna i povelika.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 20:23   #925
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Nije da je ovo logor za prisilni rad-ali, očel taj nastavak bojnih otrova mastore?
Nije da me i otrovne živine ne zanimaju, ali........

Misliš na botulin.
A kad smo već kod otrova, koja je najotrovnija supostanca? Uz botulin koji je, kloko ja znam, na prvom mjestu. Jel cijankalij?
A koja je razlika između cijankalija i cijanida?
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 21:51   #926
kumek
PSYCHO DAD I SIROVINA

kumek Avatar

Oce nastavci oce ali ne danas, nemam cajta.

Ovako, u kemiji se HCN naziva cijanidna kiselina a njenje soli cijanidi. Cijankalij je kolokvijalni naziv za kalijevu sol cijanidne kiseline (formula KCN), a nas ispravni naziv bi bio kalijev cijanid. Drugim rijecima, popio ti natrijev cijanid (NaCN) ili kalijev, isto ti se pise. On nije toliko jak kao navedene supstance.
Od tvari opcenito smatra se da je Botulin (protein) tj toxin koji luci bakterija Chlostridium Botulinum najjaca otrovna supstanca. Dovoljno je manje od mikrograma za ubiti odraslog covjeka, a jos i manje ako se udahne. Recimo, u zadnje vrijeme razvikani ricin je oko 100 puta manje toksican. Problem s obje ove tvari je zapravo sto nema protuotrova.

Mislim da je otrovnost odredjenih dioxina veca i od navedenih, samo se rezultati ne vide odmah i dioxini vise rade kao kancerogene supstance
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 22:41   #927
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Sam ti piši nastavak .
E kemićaru, lako ti se tu sa bahatit-ko je privi spomenuo botulin?
jesam vam pričo kad su me onomad zvali da dođem podignut Nobela iz kemije, a ja baš morao farbat ogradu i reko-fala dečki, drugi put.
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 09:25   #928
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Koji MUtanti, tam u slafkovoj perverznoj palači, moral sam doć doma udahnut malo svježeg zraka. Nego Kumek. Da mi njih tam jednostavno sve potrujemo hehe , i spasimo ovaj forum od kataklizme?
Kaj velite ratnici?
The Storm is coming,
oure STORM.

Ja baš idem ispelat iz sjenika dedinog King Tigera.
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 10:44   #929
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Sad baš gledam kroz prozor i vidjeh neku ogromnu dizalicu na kotačima, znate čiju? Krupp.
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 17:00   #930
kumek
PSYCHO DAD I SIROVINA

kumek Avatar

Jucer je na History Chennelu bilo o tenku Tigar. Zaspao sam na pola, ali ne zato jer je bilo dosadno nego je bilo tri ujutro, a vratio se s posla mrtav umoran u jedan ujutro. Dobro sam jos zdurao. Nema veze, ponovit ce oni u neko bolje vrijeme.

Cuj Legion, ne znam kakvog smisla ima da ja tu pisem o otrovima ak to samo ti citas. Ipak je ovo prvenstveno povijest, pa eventualno mogu poslati na PM ak bas nema interesa
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 19:56   #931
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Ma piši buraz. Čitaju nas bez brige, sad smo već blizu 9300 pregleda.
Znači, ipak ljude zanima kaj mi tu brijemo. Uostalom ja sam te lijepo pital, a ovi Lukeri, ko ih J. Nek i oni neš pitaju-u kaj sumnjam, stoga, deri buraz.............
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 22:27   #932
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Duderino buraz, spomijao si nekaj da se nadaš da bum i dovršil kaj sam započel? Eto, reci kaj to? Bitka kod Isussa? Tigar? Il moderni tenkovi? Budući se sad i uživo znamo imaš prednost pred svim ovim nepreglednim morem pitanja.
I navrati kod slafka, tam se zajebavamo, a ovdje ozbiljno.
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 22:29   #933
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

a moram ti odati i priznaje. Uspjelo ti je sjediti preko dva sata do slafka a nisi ga lupio pepeljarom vugla . Mada mi se čini da su ti ruke nekoliko puta krenule prema njegovom vratu
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 22:40   #934
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

khm khm, jel se tak priča o suborcu, a? sram te bilo...
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 22:53   #935
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Suborac, suborac sramota te bilo. Štrajkaš na frajerskom, a već si oodavno obećal jednu bitku na Pacifiku. Ječaš se? Sječaš, sječaš.
A da ne velim da sam Hienni na crnoj listi jer sam te jedini branio. Neka-volim jebat admine. pogotovo kad imam tako svijetli cilj pred sobom-kao obrana jednog Mutanta.
Borac-očeš, p p p papaju?
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 23:09   #936
el Duderino
bowling against Jesus

el Duderino Avatar

mozda slafku bilo neugodno pred svim tim novim ljudima pa se primirio... al vjerujem da može izludit ljude. (i u pozitivnu i negativnu smislu)

nego, tenkovi brale, tenkovi. na to mislih kad sam rekao da završiš svoje... o tigeru kako tako znam stvari ali merkava, leclerc, challanger i ostala ekipa ne bi bila naodmet. Nije žurba, dakako.

inače kumek, nemoj na PM, i meni bijaše zanimljivo čitati o otrovima... ne samo to, nego sam od tebe i naučio kako tijelom prolaze el. impulsi. hvala. (zakaj sad imam dojam da sam upravo priznao kako sam u nekim stvarima kreten?)
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 23:13   #937
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

moderni tenkovi? par stranica prije imate leopard zwei. čak i sličicu.
ali da ne kažete da nikaj ne radim, budem nekaj napisal.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 23:13   #938
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

I ja to upravo priznajem.
TRI PUT HURA ZA KUMEKA, koji nam je pokazao kakvi smo u stvari......
HURA, HURA, HURA.
Veliš moderni tenkovi. OK. Sutra. Sad mi je malo kasno.
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 00:02   #939
kumek
PSYCHO DAD I SIROVINA

kumek Avatar

"nego sam od tebe i naučio kako tijelom prolaze el. impulsi"

Nisi, nego samo jedan mali dio kako se impuls prebacuje sa zivca na zivac. Prijenos impulsa kroz zivac je druga prica i u njemu ne sudjeluje neuro-transmiter.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 01:35   #940
Blackadder
Trust me...

Blackadder Avatar

Quote:
Legion kaže:

Nije da je ovo logor za prisilni rad-ali, očel taj nastavak bojnih otrova mastore?
Nije da me i otrovne živine ne zanimaju, ali........

Misliš na botulin.
A kad smo već kod otrova, koja je najotrovnija supostanca? Uz botulin koji je, kloko ja znam, na prvom mjestu. Jel cijankalij?
A koja je razlika između cijankalija i cijanida?
I ja jedva čekam da uvedu bojne otrove u CIV3!
Old 01.04.2003., 12:50   #941
Adura
Registrirani korisnik

Adura Avatar

Haj da se i ja malo umjesam u best topik na forumu

Interesuje me nesto o iraku , evo jedan iteresantan post o naoruzanju koje se koristi u Iraku, pa aka neko ima sta dodati ili oduzeti nesto bujrum.

.................................................. .....................
USA posjeduje moč da uništi bilo koji naciju na planeti.Najmodernije naoružanje ,najveži vojni budjet i najvecu vojsku koja na vise nacina moze unistiti bilo koga ko joj stane na put.
Iraq,Bosna,Jugoslavija i Afganistan su vec bili "legalno" podrucje za test oruzja na terenu.Oslabljeni uranij,toplotno oruzje,"cluster" bombe i 6800 kg ‘daisy cutters’ (BLU-82-najvece konvencijom dozvoljene bombe na svijetu velicine kola ).Svo ovo oruzje se testiralo u sivetu u nazad 10 godina.

Ali prije nego je sto je u zivo ispitala ovo naoruzanje , US je unistila Sadam Huseinovu vojnu moc(ratom iz 1991).Ocevidci borbi blizu Besre govore o brojki 2000 neaktiviranih irackih projektila ,bojevih glava itd...Mnogi iracki i palesinski civili su pobijeni.Vazdusna bombardovanja pored toga ce uvjek neoprezna.

Projektili koji padaju na Bagdad
US je lansiralo oko 3000 precizno navodjenih raketa u prvih 48 sati rata.Cilj toga jeste unistenje iracke zracne i komunikacijske odbrane.Ako su ove rakete precizne kao one iz 1991,to bi znacilo da ce 600 projektila pogoditi cilj, a oko 2400 ce bubnuti negdje drugo.Ovo je prilicno zabrinjavajuce samo po sebi,kao i US testiranje razornog oruzija zadnje generacije.

Bombe i rakete

BAT (Brilliant Anti-Tank -protutenkovska bomba zadnje generacije) je samovodjeno oruzje koje salje raketom, da bi se tek u letu otpakovalo.BAT koristi senzore da bi identificirao neprijateljska bojna vozila koristeci se pri tom akusticnim i infracrvenim skenerima.Sa druge strane - Irak ima oko 90-110 zemlja-zrak raketnih lansera

BLACKOUT bomba---> je ne-kineticko oruzje koje razara karbon-vlakna koja se koriste za izradu zaštitnih elektro mreža.E-bobma emituje razarajuce mikrovalne talase(energetske) koji unistavaju komjuterske sisteme.Sa druge strane --->Irak ima oko 500-700 lakih zemlja-zrak lansera.

CBU-97 je prva "pametna bomba" za za zračne napade, ona koristi pasivne infracrvene i aktivne laserske senzore za pronalazenje neprijatelja.JDAM bombe koriste GSP signale da se pretvore u "nijeme" bombe visoke preciznosti.Sa druge strane --->Irak ima oko 3000 protuzracnih topova.

MOAB , protivno uobicajenom misljenju, nije "majka svih bombi", nego "Massive Ordinance Air Blast".Ova bomba tezi oko 9500 kg i njeno razorno djelovanje je slicno udaru male atomske bombe.Niti u jednoj zemlji na svijeta niko nema ovakvo oruzje(sem naravno US) ,a ponajmanje Irak.

Avioni i tenkovi

SUPER HORNAT je US novi avion.Opremljen je mocnim laserskim senzorima i moze djelovati na cetiri razlicita cilja u isto vrijeme.B2 bombarder je poznat po toj mogucnosti da nedetektovano prodje pored neprijatelja,i da izbaci krstareci projektil bilo gdje u Iraku.

---->Irak ima oko 613 irackih vojnih aviona, od kojih "samo 20 su dovoljno opremljeni da se odupru u napadu US i izraelskih aviona".Ostatak od tih 20 su stari avioni iz 1970, a mozda i iz ranijeg doba (prema General Shlomo Brom (ret.), Senior Research Associate Jaffee Center for Strategic Studies).Cak i ovih "20 modernih aviona" su modela iz 1970 i 1980.Ovi avioni nisu modernizovani po pitanju municije, ili elektronicke opreme.

APACH LONGBOW se broji kao najnapredniji borbeni helikopter na svijetu.Moze ciljati na 16 neprijateljskih ciljeva u isto vrijeme , na udaljenosti od 8 kilometara.Sa druge strane --->Irak ima 70 naoruzanih helikoptera,od kojih je vecina moze djelovati samo kratak vremenski period.

Chak i u 1991 mladji modeli US M-1 tenkova su bili superiorniji od irackih T-72 tenkova.Danas US , u Iraku, koristi M1A1 Abram tenkove dok Irak i dalje koristi one iz proslog rata.Ovi iracki tenkovi nisu unapredjeni u medjuvremenu ,---->tako da US oslabljeni uranij moze komotno proci kroz njih.

Posljednja tehnologija

US su u mjeduvremenu razvile "oci u zraku"."Oci u zraku" su nemanevarske zracne rakete(UAV) koje ce igrati kljucnu tacku u hvatanju Sadama,oko 12-ak njih se nalazi sirom iraka.
"Zmajevo oko"(DRAGON EYE), josh jedan UAV, je toliko mali da moze stati u djep marinca.Tezak je samo dvije kile a moze slati i video zapis na ekran koji se nalazi na zglobu vojnika.PACKBOTS su mali izvidjacki roboti opremljeni oruzjem i senzorima koji nadgledaju granicna naselja i druga opasnija podrucja.
Dok US specijalne snage koriste internet i laptope za medjusobnu komunikaciju, ----> iracke snage josh uvjek koriste toki-voki,radio i mobitele za koordinaciju.

pozdrav bestijama(best off prilikama na forumu) a posebno slafkecu.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:12   #942
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Pozdrav Aduri. Čuj, kak sam već prije rekao, ja i nisam neki stručnjak za moderno naoružnje, ali ovdje ih nesumljivo ima, pa budeš uskoro dobio neki komentar. Ja ti samo mogu reči fala, jer sam naučio neke nove stvari. Ako te zanima, imaš malo ispod, jedan moj članak o Iračkom naoružanju.

Inače, daj mi reci od kud ti podatak da svega 20% Tomahowka pogodi cilj (kažeš precizno vođene rakete-a to su Tome)? To jednostavno nemože biti istina, ni prije deset godina, a pogotovo ne danas.
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:23   #943
Adura
Registrirani korisnik

Adura Avatar

Gle onih 20%(preciznosti navodjenih projektila) je po analizama iz proslog rata sa Irakom.testovi na terenu i testovi 'na prazno' cesto nisu isti.Ok vjerovatno je na 'skretanje' sa cilja imala uticaja protuodbrana(vjerovatno kupljena od Rusa).
Ipak ostaje onih 20% efikasnosti, pa zar to i danasnji podaci iz rata u Iraku ne pokazuju?(nesto zaluta po Turkoj , nesto po Arabiji , nesto po civilnom stanovnishtvu i trgovima)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:33   #944
Adura
Registrirani korisnik

Adura Avatar

Nisam mislio iskljucivo na Tome.Pogle u gurnjem topicu koje se bombe ,rekate i projektili koriste prilikom bombardovanja Iraka.Medju tim bombama i raketama ima bojevih glava sa navodjenjem (koje nisu Tomahawk) i bez njega.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:34   #945
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Ajde dobro-ali to mi se i dalje čini sasvim nevjerovatno. Da samo 20% pogađa cilj padale bi one naveliko svud okoliko, a ne samo jedna dvije-tu i tamo.
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:37   #946
Adura
Registrirani korisnik

Adura Avatar

Ok pokusam ti ovdje napisati tacnije analize iz proslog rata, al sljedeci put sad ... idem poslom, ovaj ce me net glave doc
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:40   #947
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

More.Zanima me to. Ode i ja, do navečer. Onda slijedi Merkava-kak sam obečal duderinu.
P.S. Jedino moderno oružje u koje se fakat kužim su tenkovi i oklopnjaci.

Nego Kumek. Očel to majstore?
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 17:51   #948
kumek
PSYCHO DAD I SIROVINA

kumek Avatar

Hoce hoce, nadam se danas navecer (po mojem navecer) kod vas u jutro.

Samo jedna rijec o Apache-Longbow-u. Apacha (ili Ah-64) ima vise verzija. Longbow je dobio ime po superiornom Longbow-radaru i sustavu za paljbu. Naime dovoljno je da jedan Apache Longbow vidi ciljeve i umemorira ih pa onda moze navoditi (najcesce Hellfire) rakete iako ih ispaljuju i drugi helikopteri.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 20:35   #949
SPQR
Registrirani korisnik

SPQR Avatar

U svezi sa Tufirovim pitanjem da li je Maksimus zaista postojao: Ne. Ne znam odakle Legionu podatak da je on poginuo pri opsadi nekog dvorca, ako imaš taj podatak pošalji mi ga. Čitao sam Birleyevu biografiju cara Septimija Severa u kojoj je on obuhvatio i vladavinu Komoda i Maksimus se ne spominje. Među vojskovođama Marka Aurelija spominju se Avidius Cassius (zaslužan za pobjede na Istoku), te Claudius Pompeianus (bio je glavni u Markomanskim ratovima). Uz njih istaknuti generali su Claudius Fronto ( borio se na Istoku i Zapadu, poginuo u borbi protiv Markomana 170. godine ), Martius Verus, Julius Verus, Macrinus Vindex, te Panonac Valerius Maximianus koji je imao meteorsku vojnu karijeru. Spominje se i Pertinax koji je vladao puna tri mjeseca nakon Komoda vezano uz "kišno čudo" iz 172. godine.Lucilla je ubijena već 182. godine nakon neuspjele zavjere, a njen muž Claudius Pompeianus je pošteđen jer izgleda da nije imao veze sa urotom.

Izmišljena Maxova biografija

http://www.murphsplace.com/gladiator/max2.html

Rasprava o povijesnoj istinitosti

http://ablemedia.com/ctcweb/showcase...ladiator1.html

Stojte mi dobro

Zadnje uređivanje SPQR : 01.04.2003. at 22:28.
SPQR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 21:15   #950
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

OK. Dat ču si truda pa ispokat porijeko tog podatka. Naime, rekao mi ga je jedan frend koji je zaljubljenik u stroromsku povijest, dok smo gledali Gladiatora, budem ga ovih dana kontaktirao, pa da mi veli od kud mu to.
Nego SPQR oče li više taj Sula?

Merkava (kočija) Mk 3 Baz

Posada 4
Borbena masa (t) 65
Dužina (m) 9,04
Visina 2,66
Širina 3,72
Motor Diesel, 1200 KS
Specifična snaga 18,4 KS/T
Max. Brzina 60km/h
Autonimija kretanja 500 km
Glavno oružje 120mm
Borbeni komplet 50

Merkava-moj omiljeni tenk-odmah nakon King Tigera. Neki vele da je to koncepcijski potpuno promašen tenk, ali još više njih tvrdi da je Merkava najbolji tenk na svijetu. To i ja velim.
Izraelska vojska u svom sastavu danas ima oko 4300 Merkava. One su proizašele iz koncepcije tenka s vrlo dobrom vatrenom moći i izvrsnim oklopom, na uštrb pokretljivosti. Danas je to općeprihvačena koncepcija.
Prva Merkava je napravljena 1977 god. I bila je, a i ostala za jedan moderan tenk sasvim neuobičajena konstrukcija-s motorom naprijed. Koliko mi je poznato niti jedan drugi moderan tenk nema tako nešto isfurano. Nekada su joj zamjerali veliku težinu, no ako uzmemo u obzir težinu današnjih modernih tenkova Abrams – skoro 70 tona, Leopard 2A5-59 t, Chellenger skoro 63t, onda Merkavinih 65 više i nije tak velko. Proglašavali su je i za tipično defanzivno oružje koje nemože biti uzorom za moderni tenk koji je prvenstveno ofanzivno oružje. Libanonski sukob 82 godine pokazao je da Merkava može biti itekako dobro navalno oružje. Siriski T-62 i T-72, Maljutke i RPG-i joj nisu mogli ništa.
Merkava Mk 3 Baz danas definitivno spada među tri najbolja tenka na svijetu, uz zadnje inačice Abramsa i Leoparda.

VATRENA MOĆ

Njen top kalibra 120mm, napravljen je po uzoru na njemački top Rheinmetal 120. To im je omogučilo upotrebu širokog spektra streljiva, od američkog «srebrnog metake»-(podkalibarski penetrator od osiromašenog urana) nadalje. Sa sigurnošću se može tvrditi da i ostali podkalibarski penetratori, a ne samo do urana, npr. Tungsten, mogu uništavati i novije inačice ruskoh tenkova kao T-80 i T-90 na udaljenostima od oko 2000 m, a neki tvrde i dalje.
Kumulativno-razorana granata, Izraelske proizvodnje, ima projektil stabiliziran krilcima pomoću kojih se povećava njezina točnost na velikim udaljenostima. Zbog toga se ovom granatom koriste za uništavanje Tenkova i drugih oklopnaka, a Izraelci tvrde čak i helikoptera, na udaljenostima većim od 2000 m. Izraelci također proizvode i 120 mm protupješačku granatu, koja sadrži na stotine šrapnela.. Taj projektil je opremljen elektroničkim upaljačem-neposredno prije ispaljivanja topnik ručno unese udaljenost na kojoj će granata explodirati. Ova vrsta streljiva konstruirana je posebno za Merkavu, i nemože se ispaljivati iz drugih topova istog kalibra-zakaj, pojima nemam. Nadalje Merk. Ima i odličan SUP (sistem upravljanja paljbom), termovizija, laserski daljinometar, panoramski vizor za zapovjednika. Uz to snažno balističko računalo omogučuje automatsko pračenje cilja, koje je još jedino moguče na japanskom tenku Type 90. Automatsko pračenje cilja bazira se na Termovizijskoj i TV slici (a u pauzi između dva napada tam mogu gledat Švedske akcione-što se pokazalo odličnim za moral posade), to im omogučava gađanje brzokrečučih ciljeva na velikim udaljenostima (uključujuči i helikoptere), s velikom vjerovatnošću pogotka.
Nadalje merkava ima u kupoli ugrađen i minobacač od 60mm (istu stvar su imale i rane verzije Tigera). Vrlo korisa spravica za borbu proti pješaćkim i protuoklopnih zasjeda, a može ispaljivati i granate za osvjetljivanje.
Ovaj tenk također ima i tri 7,62 strojnice. Dvije na krovu kupole a jednu koaksialno u odnosu na glavni top.
Trenutačno je u zadnjoj fazi razvoja nova inačica sa topom od 140 mm, te motorom od 1500KS.

Jebem ti al sam se raspiso. Dosta je bilo. Da vas više ne davim (a i sebe) s trokilometarskim postom, dosta vam je i ovaj od kilometra, sutra nekaj više o oklopnoj zaštiti i pokretljivosti.
Bem ti tenkove. Svečano obaćavam da nakon kaj završim s Merkavaom vračam se na Alexa i Darija.
Ajde slavek, napiši ti nekaj više. Par puta si rekel da budeš, pa nikaj. A da odam slafku jedno priznaje (al me usosio), naime on je zaslužan za to kaj ja i dalje tu pišem. Prije negdje desetak dana mi je bilo dosta svega i odlučih napraviti malo dulju pauzu i odmor od frajerskog topica, (a taj bi odmor mogao prerasti, a iskreno, vrlo vjerovatno i bi, u trajno odustajnaje od ove teme), i kad sam mu to rekel, onda mi slavek uleti sa šprehom u stilu: Nedaj se buraz, ako odlazimo, idemo sa velikim praskom, ajde dali si budemo truda pa napravili od ovog tak jebeni topic da im jedan dan bude žao kaj ga više nema, i kao budem i ja ponovo poćeo značajnije pisati i sve to. OK velim ja, opet si dam truda (ko nekad) a slafkec-koji me je navuko i dalje štrajka. Buraz od onog Lepoarda od prije valjda 10 stranica niš nisi našpisal-glavno da si mene usosil GRRRRRRR.
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 22:00   #951
Indigo Girl
Fiumanka

Indigo Girl Avatar

Registracija: Feb 2003.
Ej Legion, ti si kao neki povijesničar? Aj mi onda reci što je PANTEIZAM, nisam imala pojma na kontrolnom. Ima to veze s onim bogom Panom?
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 22:25   #952
SPQR
Registrirani korisnik

SPQR Avatar

Indigo Girl, Klaić u svom rječniku stranih riječi definira panteizam: religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga sa prirodom i prirodu razmatra kao očitovanje božanstva.

Legion, ja sam Sulu uvjetovao vješticama koje ti nisi napisao.

Stojte mi dobro
SPQR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 22:28   #953
Indigo Girl
Fiumanka

Indigo Girl Avatar

Registracija: Feb 2003.
Hehe, super. bitno je da je cijeli razred napisao da je to težja iraca za autonomijom od engleske u 19 st. Neka cura je to provalilo, prosirilo se razredom i SVI to napisali Pusti!!
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 22:51   #954
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Prvo ti Sulu, a ondak ja vještice
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 23:00   #955
el Duderino
bowling against Jesus

el Duderino Avatar

vidiš, vidiš, merkava ima i minibacač? to nisam znal. impressive.
zašto im je onda problem ubacit i koji stinger-dva? (tipa da se lansira vertikalno, smanjilo bi domet ali jebi ga, bolje ikakva obrana nego nikakva) shaveam da bi pomoglo... pogotovo iračanima kad ih A-10 strejfa.
nego daj reci jel mk3 ona verzija koju stalno možeš vidjet na vijestima, ona sa malom, JAKO uskom kupolom? ili je to nešto drugo? ne kužim zašto svi toliko idu na 140mm kalibar, koliko sam ja upoznat nema tog oklopa na tenku koji može izdržat izravan pogodak jednog npr tungsten apfsds projektila... a povecanje mase te zahtijevi za vecim prostorom ce biti problematicni...tim vise sto je i sad sve nagurano u tenkovima. ne kuzim zakaj je problem napravit brzi automatski punjac... abramsu zbilja ne treba 4 clana posade... kaj nije lakse npr imati magazine od po 3 ili 5 granata... pa onda punjac ubacuje te magazine, jest da bi trebalo malo duze da zamjeni jedan ali bi zato onih 3-5 granata ispalio u rekordnom roku, a sve sa uštedom na prostoru unutar tenka.

inače, baš sam nešto negdje čitao da to topče na a-10 i nije toliko efikasno. kao, radili su konkretne pokuse, kolona starih tenkova...jedan A-10 ih je trebao uništit. navodno mu trebalo 6 preleta (napada) da uništi dva tenka. na kraju su nešto pričali da je problem u biti u streljivu, da je DU preslabo... možda predju na tungsten il' šta ti ja znam...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 23:05   #956
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Čuj, tungsten nije tak čvrst ko osiromašeni uran, i u svakom slučaju uran je bolji za to.

Stinger koji se opaljuje iz kupole? Daj mi pojasni kak bi to izgledalo, i kam bi to letilo? nIje mi jasno. Uostalom kaj će im stinger kad imaju sasvim dobar top. A zakaj ugraditi 140mm? Pa vrlo jednostavno, bolji domet, bolja probojnost, jednom riječju napredak. Treba uvijek biti barem korak ispred konkurencije, a ne čekat da te sustignu ili prestignu.
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 08:13   #957
kfir
Registrirani korisnik

Quote:
Legion kaže:
OK. Dat ču si truda pa ispokat porijeko tog podatka. Naime, rekao mi ga je jedan frend koji je zaljubljenik u stroromsku povijest, dok smo gledali Gladiatora, budem ga ovih dana kontaktirao, pa da mi veli od kud mu to.
Nego SPQR oče li više taj Sula?

Merkava (kočija) Mk 3 Baz

Posada 4
Borbena masa (t) 65
Dužina (m) 9,04
Visina 2,66
Širina 3,72
Motor Diesel, 1200 KS
Specifična snaga 18,4 KS/T
Max. Brzina 60km/h
Autonimija kretanja 500 km
Glavno oružje 120mm
Borbeni komplet 50

.
Da li je istina da Merkava ima ugradjen i lezaj za odmor jednog clana posade? (Ne zezam se)
kfir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 09:50   #958
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Prvi glas, ali vrlo vjerovatno ima. zakaj ne? Uostalom ako mogu prevoziti čak do 5 vojnika, onda valjda mogu i urediti ležaj za odmor. Uostalom, Izraelci su poznati po tome da rade vježbe u kojima posada 72 sata ne izlazi iz tenka, nego stalno mora biti u pripravnsti i u najkraćem roku, po zapovjedi ili potrebi, djelovati. Dali im daju anfetamine, il oni unutra čore nebi znal. Vjerovatno oboje.
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 10:32   #959
kfir
Registrirani korisnik

Quote:
Legion kaže:
Prvi glas, ali vrlo vjerovatno ima. zakaj ne? Uostalom ako mogu prevoziti čak do 5 vojnika, onda valjda mogu i urediti ležaj za odmor. Uostalom, Izraelci su poznati po tome da rade vježbe u kojima posada 72 sata ne izlazi iz tenka, nego stalno mora biti u pripravnsti i u najkraćem roku, po zapovjedi ili potrebi, djelovati. Dali im daju anfetamine, il oni unutra čore nebi znal. Vjerovatno oboje.
Mislim da sam to procitao u nekom starom Hrv. Vojniku, ali bilo je to jako davno...
kfir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 16:20   #960
kumek
PSYCHO DAD I SIROVINA

kumek Avatar

Zbog navedenih ujketa u borbi vjerovali ili ne Merkava ima klima uredjaj. Ne znam dal ima mozda i Abrams ali za Merkavu sam siguran.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja