Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme
Korisničko ime
Lozinka

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest... Podforum Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2003., 23:56   #461
Vienna
Ministar obrane

Registracija: Nov 2002.
Re: ja bi to sve zapalio

Quote:
slafko kaže:
mene samo zanima ko je ovaj padobranac sa izraelskom zastavom.
U cemu je problem?
Pravi neke probleme, ili je nesto drugo u pitanju?
Vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2003., 11:41   #462
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Registracija: Dec 2002.
Kad smo već na vješticama-čarobnjacima, da spomenem nešto o njima. Danas kratko, a onda uzimam malo, ja mislim, zasluženog odmora.
čarobnjaci i vještice postoje koliko i ljudski rod, i kroz stolječa se mjenjala predođba javnosti i stav službenih vlasti prema toj pojavi. Ne postoji neka domovina čarobnjaštva, niti uža skupina ljudi za koju bi mogli reči da su nešto takvo prvi pokrenuli ili popularizirali, no u starom vijeku postoje dva naroda koji su bili posebno vićni tim veštinama, te cjenjeni od cijelog tadašnjeg svijeta, to su bili Kaldejci i Medijci.
Kaldejom se nazivala zemlja koja se nalazila na ravnici doneg toga rijeke Eufrata, i koji su zavladali Babilonom u 7. st. BC. Kaldejci su još od najranijih dana davali učenjake-svečenike koji su se bavili astronomijom i proricanjem budućnosti na taj način. Već od 2000 BC Kaldejci su svečenička kasta unutar babilonske države. No, vjerovatno pod utjecajem slave tog imena, čarobnjaci iz drugih krajeva, i oni koji se nisu bavili astrologijom sami sebe nazivaju Kaldejcima. Ovi drugi su čarali zazivanjem demona koristeči se pritom starim zapisima na Akadskom jeziku (koji je više tisučlječa na tom prostoru bio jezik znanosti, govorio se još davno nakon kaj je nestao i zdanji Akađanin, nešto kao Latinski u Evropi.

Medija je bila smeštena na sjeverozapadu današnjeg Irana dala je internacionalni naziv za čarobnjaštvo ili Magiju, a sve opet po jednom plemenu Magima ili Magijcima koji su - slično kao i u Babilonu obavljali svečeničku službu u Mediji, i također su se bavili i astrologijom i zazivanjem duhova. Magi su možda bili i prvi proganjani čaraobnjaci-od strane perziskih kraljeva i Zoroastrizma, sve dok nisu pod vladavinom Kserksa-sredina 4. st BC. zadobili presudan utjecaj na dvoru.

Tokom godina ime Kladejac ili Mag prestalo se vezati za određenu narodnost, odnosno za svećenike određenih religija, nego postaje univerzalno ime za sve one koji se bave čarobnjaštvom na bilo koji način. Postaje ime za profesiju.

Velike monoteističke religije kao Judaizam, Kršćanstvo i Islam su oduvijek zauzimale negativan stav prema čarobnjaštvu bilo koje vrste i nikada ga nisu djelile na tzv. crno i bijelo. Na više djela u Starom Zavjetu se zabranjuje proricanje budučnosti i bilo kakvo drugo čaranje i propisuju se stroge kazne za ljude koji se takvim naukom bave.
Neda mi se više. Tražim Time-out.. A i rastegnuo sam ja ovo malo previše, htio sam samo napisat Španjolsku inq., a završio na Kaldejcima. Strašno. Sljedeči put ukratko o čarobnjaštvu i starom Rimu-tu bi mogao i SPQR uskoćiti, ne posta više, ali sam ga više puta zatekao kako čita. Imeratore di si?, te vješticama.

Rambi, Židovi i Muslimani su išli pod Idolopoklonstvo ili klanjanje lažnim bogovima, što su onda crkvenjaci trpali pod Heretike.

Americano pa di su više ti moji avioni?????
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2003., 15:18   #463
Aganor
Registrirani korisnik

Pošalji poruku preko AIM korisniku Aganor Pošalji poruku preko Yahoo korisniku Aganor
Crna knjiga komunizma!

Veliki skok u zločin
Represija i teror bili su sastavni dio komunističkog vladanja od početka
Crna knjiga komunizma. Zločini, teror, represija. Stephane Courtois, Nicolas Werth, Jean-Louis Panne, Andrzej Paczkowski, Karel Bartošek, Jean-Louis Margolin
(Politička kultura, Golden Marketing, Zagreb, 1999);
Tito. Biografija, Jasper Ridley (Prometej, Zagreb, 2000)
Danja Šilović-Karić

Skupina francuskih povjesničara, u mladosti komunisti ili šezdesetosmaši, napustila je te ideologije i pokrete nakon saznanja koja su sva zla učinjena u ime komunizma. Za razliku od mnogih koji su prešli isti ideološki put, ta skupina je smatrala da ideološki obračun ne smije ostati tek osoban čin, već da svoja saznanja treba učiniti javnima. Stoga su odlučili proučiti razmjere i monstruoznosti komunističkih zločina i o njima progovoriti. Odlučnost u toj nakani bila je potaknuta stavovima francuske javnosti u kojoj, prema autorima, ne postoji jednako poznavanje, a ni moralno zgražanje nad komunističkim kao nad nacističkim zločinima. Dok su imena Göbbelsa ili Eichmanna poznata širokoj francuskoj javnosti, tvrdi Stephane Courtois u uvodu knjige, imena Dzeržinskoga, Jagode ili Ježova mnogima su nepoznata dok spomen Lenjina, Maoa ili Ho Ši Mina još nerijetko izaziva poštovanje. Uzrok takvim stavovima u Francuskoj je, po Courtoisu, nedovoljno poznavanje razmjera i grozota komunističkih zločina zbog čega nije došlo ni do njihove primjerene osude.
Izbjegnut žig sramote
Saveznička pobjeda nad nacizmom svrstala je Sovjetski Savez u tabor Dobrih odmah nakon rata. I dok su nacistički zločini osuđeni na posebno uspostavljenom sudu, čime je na njih udaren žig sramote, komunistički zločini "nisu bili podvrgnuti legitimnom i normalnom vrednovanju ni s povjesnog ni s moralnog gledišta".Po mišljenju Courtoisa, zločini komunističkih režima potpadaju pod članak 6. Statuta Nirnberškog suda koji "utvrđuje tri najveća zločina: zločin protiv mira, ratni zločin, zločin protiv čovječanstva. A istražujući sve zločine počinjene za Lenjinova-Staljinova režima, te potom u komunističkom svijetu općenito, u njima ćemo prepoznati sve tri spomenute kategorije." Tako je Staljin tajnim pregovorima s Hitlerom o podjeli Poljske i aneksiji baltičkih država, sjeverne Bukovine i Besarabije Sovjetskom Savezu počinio zločin protiv mira. Nadalje, Staljin je zapovjedio ili odobrio mnoge ratne zločine poput likvidiranja gotovo svih poljskih časnika zarobljenih 1939. ubijanja, odnosno puštanja da umru u Gulagu stotina tisuća njemačkih vojnika zarobljenih od 1943. do 1945. godine, masovnih silovanja Njemica što su ih počinili vojnici Crvene armije u okupiranoj Njemačkoj i zarobljavanja, strijeljanja ili deportiranja pripadnika organiziranog otpora koji su se protiv komunističke vlasti borili oružanom silom kao vojnici antinacističkih poljskih organizacija otpora, članova baltičkih i ukrajinskih partizanskih oružanih organizacija. I na kraju, velik broj zločina počinjenih za vrijeme Lenjina i osobito Staljina, te potom u svim komunističkim režimima (s mogućom iznimkom Kube i sandinističke Nikaragve) može se podvesti pod zločine protiv čovječanstva, kako su definirani na nirnberškom procesu ili novim francuskim kaznenim zakonikom. Među najteže zločine protiv čovječanstva sasvim sigurno pripada genocid koji je Staljin proveo deportiranjem krimskih Tatara 1943. te Čečena i Inguša 1944. kao i zatiranje Tibetanaca pod kineskom okupacijom od 1950. Ali genocidna politika nije se provodila samo prema određenim narodima, već i prema pojedinim društvenim kategorijama poput plemstva, buržoazije ili kulaka. Godine 1920. započeta je kampanja "raskozačenja", eliminacije kozaka kao društvene skupine, a početkom tridesetih godina u Ukrajini je glad korištena kao sredstvo borbe protiv kulaka.
Hladnokrvna okrutnost
Courtois u uvodu, a Nicolas Werth u poglavlju o SSSR-u, naglašavaju da su represija i teror bile sastavni dio komunističkog vladanja od samih početaka. Već u ožujku 1918. godine, nakon četiri mjeseca vladanja, boljševici su pobili više osoba nego carski režim od 1825. do 1917. Početkom rujna 1918. godine sovjetska vlada donijela je dekret O Crvenom teroru kojim se ozakonjuje zaštita Sovjetske Republike: "Izolirajući njezine klasne neprijatelje u sabirne logore, na licu mjesta strijeljati svakog pojedinca uključenog u bjelogardijske organizacije, zavjere, ustanke ili nerede". Otvaranje sovjetskih arhiva otkrilo je brojne dokumente koji razotkrivaju organiziranost i hladnokrvnu okrutnost boljševika u eliminiranju političkih protivnika od trenutka preuzimanja vlasti. Werth citira nekoliko novootkrivenih depeša u kojima je Lenjin zapovjedio likvidacije kulaka, masovne deportacije menjševika i ostalih sumnjivih elemenata zavođenje masovnog terora. U kolovozu 1918. Lenjin poziva: "Drugovi! Kulački ustanak u pet vaših okruga mora se razbiti bez milosti. ... 1) Objesiti (kažem objesiti na način da to ljudi vide) najmanje 100 kulaka, bogatuna, poznatih krvopija. ... 3) Pokupiti svo njihovo žito. ... Sve raditi na način da ljudi to vide na stotine vrsta uokolo, da zadrhte, da znaju i sebi kažu: oni ubijaju ... P.S. Nađite tvrđe ljude". Dvije godine kasnije Lenjin je pokrenuo kampanju "raskozačenja" koja "odgovara definiciji genocida: cjelokupna populacija, čvrsto ukorijenjena na jasno omeđenom teritoriju, Kozaci, bila je istrebljivana kao takva: muškarci strijeljani, djeca i starci deportirani, sela sravnjivana sa zemljom ili predavana novim stanovnicima nekozačkog porijekla". Takva arhivska otkrića konačno će pokopati mit, svesrdno podržavan i u komunističkoj Jugoslaviji nakon 1948. godine, o dobrom Lenjinu i zločincu Staljinu koji je izopačio Lenjinovo nasljeđe.
Ostali dio texta na spojnici:

http://www.zarez.hr/45-46/veliki.htm

Sa stovanjem

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 07:27   #464
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

nije mi se dalo gledat aganor kao zadnji post ovdje

pa vam evo malo nove tehnologije kojom se bave naši "prijatelji" žabari..

francuska mornarica je krenula u izradu nove Exocet* protubrodske rakete. novi excoet "block3" neće više koristiti čvrsto gorivo, nego "air-breathing powerplant" kako to kaže Jane. (Based on a Microturbo TRI 40 turbojet, this will use JP 10 fuel. - citiram Jane) mislim da bi se to moglo prevesti kao neka vrsta mlaznog motora. ovaj motor bi povećao efektivni domet rakete na 180km. priča ide dalje da su sredili (čitaj smanjili) radarski odbljesak i toplinski trag rakete. navigacijski sistem rakete bit će poboljšan i raketa će moći gađat ciljeve na obali. prvi testovi s pototipom se planiraju za 2004. godinu. da mi ne serete da sam samo preveo Jane's članak bez veze i potrebe:

*Exocet je raketa kojom je potopljen HMS Sheffield. dotičnog su potopili Argentinci, za vrijeme Falklandskog rata. Falklandi su još za vrijeme prvog rata bili velika Royal Navy baza. a davno prije su ih zauzeli britanci, iako su oduvijek bili u sastavu Argentine. Argentinci ih zovi Malvini. kao što svi znate, argentina je izvukla deblji kraj. nisu uspjeli spriječit iskrcavanje britanskih postrojbi na otoke. nadalje, nisu se baš mogli tuć na tri strane - Čile i Brazil su stali na stranu engleza i moglo postat jako neugodno za argentince. zašto sam spomenuo ovu raketu? zato jer je to prvo potapljanje broda protubrodskom raketom. Sheffieldu nisu pomogli ni metalni mamci koje je izbacio. jedino kaj se ne sjećam, je zrakoplov koji je ispalio raketu. ali vrlo vjerojatno je nekakva inačica mirage.. možda i IIIc. neznam.
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Old 05.02.2003., 08:55   #465
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

topic up

evo reda radi da napisem nesto da topic ozivi....

da li ste igrali Soldiers of Empires? to je ruska igrica, relativno nova. mjesto radnje: ruski front.
za sada ima samo ground units, u drugom dijelu ce biti i avijuni. malo je neobicna po tome sto se jedinice mogu uzgajati. ali je jako realisticno, imas prava realna ogranicenja i na kapaciteta proizvodnje i na godinu edicije neke stvari.
meni dosta slici (vizualno) na Panzer General II. btw, taj sam igrala. samo jedan scenario, ne protiv AI nego protiv zivog covjeka. popusila. isto je TB kao i Panzeri. navodno je PzG I dobar, II dobar a III sranje. meni trojka krasno izgleda ali "strucnjaci" kazu da ne valja...
na trojku mi slici Combat Mission. isto je TB ali kazu da je puno bolji od PzG III. krasna grafika, proracunavanje putanja, mali ljudici kojima se vidi lice i cuje kad govore, sakrivaju se u kuce, trce preko mostova, tenkicima se vise zakovice... divota...

hm, ispricavam se sto se jedna treba dotakla vasih "muskih" stvari, ali mislim da topic zasluzuje da raste...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 09:56   #466
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

sjetila sam se jedne prigodne narodne:

war is not about who is right, war is about who is left.

iliti kako kaze ABBA:

the winner takes it all
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 10:04   #467
el Duderino
bowling against Jesus

el Duderino Avatar

Registracija: Nov 2002.
luca, nema potrebe za ispričavanjem... svaki doticaj je dobar.

nego, tu tvoju igru nisam igrao tako da ne mogu komentirati. (al' prva dva panzer generala su jaaako dobri)

nego, slafko. kad si več načeo o protubrodskim raketama... možemo li se složiti da je u njihovu slučaju jedna od najvažnijih stvari brzina? koliko sam ja upoznat svi ti exoceti, harpooni, one švedske (ne mogu im se imena sjetit), sve to ide oko mach 0,9-0,98. Dok, ako se ne varam, ruski ekvivalenti jure i blizu 2 macha. znači duplo manje vremena za reakciju odnosno presretanje.
kako to da zapad ne radi na brzim projektilima? mozda da rabe ramjet motore? ako nesto znas, slobodno reci...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 10:44   #468
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

Quote:
el Duderino kaže:
luca, nema potrebe za ispričavanjem... svaki doticaj je dobar.
sexualne insinuacije su potecijalno jedino pomirljiv ton kojim se neka treba moze izraziti na frajerskom topicu
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 10:54   #469
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

OK, eto i mene, prekidam bojkot, (kako i zašto objasnih na temi o Velmi na chat laboratoriji, poglavito na svom zadnjem odgovoru, za kojeg se ujedno nadam da je i posljednji na toj temi), i drago mi je da je ova tema zaživila i prije mog povratke jer, iskreno, nije mi se više, uz nekoliko iznimki-svaka vam čast, biti jedini koji ovdje nekaj piše, barem neš duže i opširnije. No prije svega želio bih postaviti odje neka pravila, na što mislim da imam pravo. Prvo stvari koje su ovdje nepoželjne.

1. Politici ovdje nije mjesti, ne želim tu vidjeti niti čuti išta što ima veze sa time.
2. Uvredljivi i bezobrazni postovi se imaju obrisati, a ako dotična osoba ponovo napiše nešta u tom stilu ima mu/joj se zauvijek zabraniti dolazak na ovu temu. Aganor je već odavno premašio svoju kvotu bezobraštine, ali dat ću i njemu još jednu šansu, no ako ovdje napiše još i jedan post u kojem nekoga vrijeđa ili napada ima mu se trajno onemogućiti postanje na ovoj temi.

To su nepoželjne stvari, a poželjne i dobrodošle su:

1. Sve moguče šale i pošalice svih vrsta
2. Zanimljivi linkovi koji mogu ali i nemoraju imati neke veze sa povijesti, glavno da smatrate da bi ih trebali zbog ovog ili onog razloga vidjeti i ostali kao npr. a j. ga, naletio sam na odličnu stranicu o fotografiji i sa mnogo fakat prejebenih slika, ali negdje ne hardu mi se zametnula, al kad ju nađem, odmah dajem link

To je sve. Imao sam još jednu ideju, al to bi ovu temu fakat pretvorilo u svaštaru, pa ću probati, kad budem imao vremena, otvoriti posebnu temu-no o tom po tom.
Ova tema je mjesecima bila mjesto dobre zabave, šale, i zanimljivih rasprava iz kojih se dalo svašta naučiti, u zadnje vrijeme je se i ovo uspjelo zaprljati i iskvariti, ove gore navedene mjere su u cilju vraćanja te dobre i ugodne atmosfere koja je ovdje nekad vladala. ŽIVJELA REVOLUCIJA, ALL POWER TO THE PEOPLE.

I zadnje al ne najmanje bitno je pozvi Amerikancu. Amer, buraz, vrati se. Ova tema bez tebe nikad više nebude kaj je nekad bila.
Uvijek si dobrodošao.
Isto vrijedi i za SPQR-a, koji nas je doduše napustio i prije nego su počeli ovi lomovi i svađe na znanosti, ali vraaaaaatiiiiii, seeeee.
Kakva je to tema o povijesti di nema Imperatora?

Tolko od mene za sad, vještice stižu naknadno.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:11   #470
SPQR
Registrirani korisnik

SPQR Avatar

Moram se javiti, vidim da Aganor "dejstvuje" po cijeloj širini fronte. Ako si zaista doktor (da li doktor ili liječnik?, postoji razlika) kao što sam čuo onda smatram da bi se morao ponašati u skladu sa svojom titulom. Svi ne znamo sve , život bi tada bio nezanimljiv, ali ako ja nešto ne znam ili krivo napišem ne moraš me radi toga ponižavati. Reći ćeš mi , sorry stari nisi u pravu i iznijeti ćeš svoje argumente. Pa se oko toga možemo prepirati , ali pritom ćemo se držati određenih pravila koja uključuju pristojnost i pravo osobe na njegov stav.
Kad govoriš o komunizmu u pravu si, bio je to jedan krvoločni sistem sličan nacizmu, jedina je razlika između nacizma i komunizma bila to što su nacisti istrebljenje drugih naroda i neistomišljenika propagirali kao vlastitu politiku , dok su komunisti to radili na jedan lukaviji način. Već sam prije govorio da su mi oba dida bili komunisti i to predratni, no oni su bili idealisti i nisu ni sanjali u što će se to za što su se borili izroditi. Slafkov pradida je bio SS-ovac i možda se sa mojim didom gledao preko nišana, no ja Slafka ne cijenim ništa manje zbog toga.
Čuvajmo uspomene na naše pređe i nastojmo ne ponoviti njihove greške.

Stojte mi dobro
SPQR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:20   #471
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

moj drugi deda je bio partizan.
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:22   #472
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

drago mi je da se vracate i da pricate pomirljivim tonom

ne znam da li ce se aganor (javno je vec rekao pa sam slobodna reci:lijecnik) navracati. jucer je naime rekao nesto sto se moze razlicito interpretirati (zadnja strana "antibiotika") a ima veze s odustajanjem...
znam da ga vi ne znate i znam da je njegov stil uzasan. kad sam ga ja prvi put susrela mislila sam da sanjam. da takav lik ne moze postojati. onda sam naucila automatski preskakati njegove djetinjaste uvrede i citati samo text, samo informaciju. i vidjela sam da on nekad ima nesto za reci. to je bio moj recept da komuniciram s njim (nije da me ne pokusa ponekad uvrijediti ako se ne slazem s njim ). kao sto DK ima svoj stil, MarylinManson svoj (i taj nije bas blag ), tako i agi ima svoju specificnost.
slazem se da on MORA pripaziti ako zeli pricati s vama ali njegovi sugovornici isto tako neka budu svjesni razlika...
samo trazim dobru volju s obje strane... mislim da nam je to svima u interesu
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:24   #473
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

Quote:
slafko kaže:
moj drugi deda je bio partizan.
meni je jedan djed bio partizan a drugi je bio u vladi NDH s tim da je partizan spasio neke Njemce, a ovaj drugi je spasio mnoge partizane...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:24   #474
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

mislim

da je legion zamolio: BEZ POLITIKE. hvala.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:27   #475
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

tvoj djedovi nisu politika a moji jesu? svejedno....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:34   #476
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

khm khm

to se odnosilo na tvoj post o aganoru.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:38   #477
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

to je bila politika?
nema veze, rekoh, svejedno...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 13:10   #478
Legion
Sensory Overload

Legion Avatar

Kad smo već kod dedova. Jedan mi je bil partizan, a drugi je mobiliziran kao vatrogasac u Sisačku rafineriju, i tamo se lijepo odmarao i iz prikrajka promatrao rat dok saveznici nisu krenuli sa bombardiranjem rafinerije, a vatrogasci sa gašenjem. JAO.
Možda se s vašim dedovima gledao prek šmrka .
No sve naše dede šije deda od moje drage, čovjek je bio za vrijeme NDH u tajnoj policiji, brrrrr.

Eto obećah vam onaj link, pa eto ga.
http://www2.photosig.com/photos.php

Nadam se da će vam se svidjeti, a mogli bi i ostali slijediti ovaj primjer, dobrih linkova nikad dosta.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 13:24   #479
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

http://www.battlefront.com/
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 13:25   #480
luca
trazi Pangur Bana

luca Avatar

Quote:
Legion kaže:
No sve naše dede šije deda od moje drage, čovjek je bio za vrijeme NDH u tajnoj policiji, brrrrr.
mozda je on taj koji je mog djeda (ovog NDH) strpao u zatvor?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja