Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Turizam
Korisničko ime
Lozinka

Turizam Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Putopisi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2004., 22:28   #1
puffko
The magic dragoness

puffko Avatar

Registracija: Aug 2003.
Novi Zeland

... planiram putovati u 11. mjesecu/prva polovina 12, posjeta prijateljima + turizam. Ima netko iskustva i ako da sto biste preporucili nekome tko ima cca 4-5 tjedana? Samo Northern Island ili ima smisla ici i na Southern? Frend kod kojeg idem je u Aucklandu i to ce mi biti baza.
Old 14.08.2004., 20:15   #2
Unimatrix
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2003.
Bio sam tamo prije par godina i oduševio se krajolikom. Toliko prirodnih ljepota, toplih gejzira, nevjerojatnih životinja i svega ostaloga egzotičnog na jednom mjestu. Iako je južni otok još egzotičniji od sjevernog teško ćeš stići sve to pregledati. Kad dođeš u Auckland (prekrasan grad) obavezno otiđi na Sky Tower odakle imaš fenomenalan pregled grada. Nakon toga ćeš vidjeti po gradu bezbroj turističkih agencija pa pokupi sve moguće brošure, ja sam ih imao 30-tak. Progooglaj malo i naći ćeš vjerojatno sve te brošure i agencije i na netu pa se možeš unaprijed pripremiti. Preporučam da na izlete ideš baš organizirano preko tih agencija jer će doživljaj biti potpun i nećeš gubiti vrijeme.
U svakom slučaju, vjerojatno nećeš stići proći sve što si zaželio pa ćeš se na kraju vratiti tužan .

Ako imaš kakvih konkretnih pitanja, tu sam.

--
Damir
Unimatrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 15:17   #3
Noemi
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2004.
Meni je to putovanje snova...lijepo se provedi pa se javi s detaljima
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 08:17   #4
Emma
Registrirani korisnik

Emma Avatar

Registracija: Sep 2004.
Quote:
Unimatrix kaže:
Bio sam tamo prije par godina i oduševio se krajolikom. Toliko prirodnih ljepota, toplih gejzira, nevjerojatnih životinja i svega ostaloga egzotičnog na jednom mjestu. Iako je južni otok još egzotičniji od sjevernog teško ćeš stići sve to pregledati.
...
Mislim priroda je zaista prekrasna. Samo oko Aucklanda mozes obilaziti citav tjedan..Nek te odvede na 'Pihu' famozna i jako opasna palza, oko 40tak min od grada. I 'Curl Curl' plaza u popodnevnim satima...
Emma is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 27.09.2004., 01:09   #5
Mr Spiker
Registrirani korisnik

Mr Spiker Avatar

Registracija: Dec 2002.
Quote:
I 'Curl Curl' plaza u popodnevnim satima...
Hm, ovo je moja favorite, samo sto se nalazi nekih 2500 km od Aucklanda, just accross teh Tassie

Old 09.01.2005., 17:52   #6
puffko
The magic dragoness

puffko Avatar

Vratila se s Novog Zelanda (5 tjedana, 3000+ km puta po zemlji + Bozic u Aucklandu). Utisci jako dobri. Nazalost nisam stigla obici donju polovicu Juznog otoka.

Najvise impressed sa:
- vulkansko podrucje u centralnom sjevernom otoku - Rotorua, Waiotapu
- plaze zapadno od Aucklanda u Waitakere ranges
- Southern Alps. Provela sam par dana oko Lewis Passa/Hanmer Springs gdje se mozes tochati u hot pools s pogledom na planine. Navodno najbolje zimi kad gore pada snijeg, a voda je u bazenima preko 40 celzijusa...
- Marlborough Sounds. Male romanticne uvale do kojih ne mozes doci drukcije nego pjesice ili brodicama.
- Napier - art-deco grad izgradjen nakon potresa 1931.
- kitovi u Kaikouri
- otocici u Bay of Islands...

onda
Ljudi - u Aucklandu i Wellingtonu zanimljiva mjesavina porijeklom-Evropljana, Maora, Azijata i Pacific islanders. Pacificke otocane (Tonga, Samoa itd) u pocetku je tesko razlikovati od Maora, ali oni itekako kuze razliku; Tonganci itd misle za Maore da su obicni slackers koji zive na socijalnoj skrbi (sto Maori misle o Tongancima nisam saznala).

Inace vrlo opustena i simpaticna kultura - nocni zivot im nije bas najjaca strana, ali se s ljudima lako upoznati, cafe- i restoranska scena jako dobro razvijena (hrana je odlicna, odrazava sve kulture koje su se nasle zajedno na Novom Zelandu).

Gradovi, osim Wellingtona koji ima kompaktan centar, ziv centar grada i dosta zanimljivu kulturu, nisu bas nesto. Auckland je u biti aglomerat desetaka naselja i u downtown navecer nitko ziv ne zalazi - ide se u vlastito susjedstvo ili u par popularnijih cetvrti (Ponsonby, Parnell, Mission Bay) koje ne izgledaju nista drukcije od ostatka grada osim sto imaju vise kafica i restorana po kvadratnom kilometru.

Javni transport jako slabo razvijen tako da preporucam svima koji idu da odsjedaju sto centralnije mogu. Zeljeznicka mreza skoro da i ne postoji; postoje tzv backpackers busevi (kakvi su-ne znam); daleko najbolja varijanta je auto. Novozelandjani inace imaju pod normalno dva auta po kucanstvu i zapravo se drugim transportom i ne koriste.

Smjestaj - prosjecno dobre kvalitete i razumne cijene; hosteli redovno nude osim dorms i povoljne (i vrlo dobre) dvokrevetne sobe s kupaonom.

I tako... vec planiram kad cu ponovno
Old 10.01.2005., 12:15   #7
Black555
Registrirani korisnik

Black555 Avatar

Registracija: Apr 2004.
Puffko - koliko si sveukupno potrošila za tih 5 tjedana na NZ, znači sve od smještaja, puta, hrane, đeparca...?

Black555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 13:06   #8
puffko
The magic dragoness

puffko Avatar

Ne mogu ti reci ukupno jer sam barem pola od tih 5 tjedana bila smjestena u Aucklandu i Wellingtonu gdje sam spavala kod prijatelja in jihovih prijatelja.

Takodjer smo road-trip putovali frendovim autom dakle nije mi trebao rent-a-car, osim na juznom otoku.

Tu doduse postoji dobra fora - mozes iznajmiti relocation car i dobiti ga za npr $50 (sve je NZ dollars) na 48 ili 72 sata - mi smo tako prevezli auto iz Christchurcha u Picton.

E sad ostalo.

Karta London- Auckland (ja sam isla preko Seula). Ovisi o sezoni. Mene je kostala oko 600 britanskih funti, a rezervirala sam je oko 3.5 mjeseca unaprijed. Raspon je mislim od 500- infinity.

Benzin oko $15/100 km

Spavanje dvokrevetna soba, neki put s vlastitom kupaonom, neki put dijeli jos s par soba u hostelima i B&B - od 40-70 $/noc. Visekrevetni dorms su jos dosta jeftiniji. Preporucam ikampiranje - jako dobri i uredjeni camping sites, oko $6-8/noc.

Hrana. Ovisi gdje jedes. Supermarketi su dobro opskrbljeni i cijene su cini mi se kao i kod nas. Foodcourts po shopping mallovima nude obilne porcije npr thai, kineske itd hrane po $5-10. U cafes se obicno moze dosta dobro jesti za $10-15. Restorani - ovisi o klasi. U dobrom restoranu racunaj na oko $100 za dvije osobe.

Izleti/activities. Ne mogu se tocno sjetiti pojedinacnih cijena, ali mislim da ulaznice u razlicite natural reserves itd su od $8-16/odrasla osoba. No recimo whale watching trip je $125, a swimming with dolphins oko $100. Slicno za rafting, kayaking itd itd.

Ugrubo bih rekla da za spavanje i hranu dvije osobe trebaju racunati na minimalno $50/dnevno ako ce kampirati i spavati u dorms i hranu kupovati u supermarketima. Ostalo sve ovisi o afinitetima, budgetu itd.
Old 11.01.2005., 10:50   #9
Constatinopol
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2004.
Fantastican topic za sve koji misle putovati na Nz.
Puno ti hvala Puffko.
Premda sam vecinu tih stvari procitao u travel guideima dobro ih je cuti od naseg covjeka/zene.

I jedno pitanje:jesi li primjetila jos neke razlike kod ljudi,kulture ili sl.sto bi mi europljani trebali znati?
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 13:45   #10
puffko
The magic dragoness

puffko Avatar

Quote:
Constatinopol kaže:

I jedno pitanje:jesi li primjetila jos neke razlike kod ljudi,kulture ili sl.sto bi mi europljani trebali znati?
Novozelandska kultura visemanje jest britanska kultura. Tek se zadnjih par desetljeca to mijenja.

No jos uvijek vecina mladih Novozelandjana kad nakon faksa odlaze studirati ili raditi par godina nekamo van (vrlo uvrijezeno, tzv OE - overseas experience), uglavnom idu u UK. UK im inace daje holiday-work visas i tako i potice stalne veze s bivsim kolonijama.

Bottom line, kultura je nesto kao otvorenija i opustenija varijanta britanske - recimo vise skotska nego engleska. Dosta su neformalni, vole outdoors aktivnosti, dosta putuju (razumljivo!). Iako imaju ogroman protok turista, redovno ce te svaka prodavacica pitati otkud si, kako ti se svidja. Tips se u restoranima ne ocekuju, a vecera se puno ranije nego kod nas - nerijetko su dinner invitations za 6.30 pm (i naravno rano na spavanje).

Nazalost nisam bas imala priliku druziti se s Maorima i Pacific Islanders. Oni su jos uvijek (posebno ovi zadnji - Maore drzava jako potice na obrazovanje itd) slabo zastupljeni u srednjoj klasi.
Tako da su uglavnom koncentrirani u siromasnim gradskim cetvrtima (Manukau City u Aucklandu) i nekim seoskim podrucjima na sjevernom otoku. Tako da o tome ne mogu nista reci.
Old 11.01.2005., 14:15   #11
Constatinopol
Registrirani korisnik

Hm,zanimljivo.

Jeli Seul zanimljiv stopover?

Ja bih rade u Japan,Argentinu ili Bankok.
O Koreji kao destinaciji nisam cuo nesto pozitivno.

Najjeftinije je preko Malezije,zar ne?
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 14:49   #12
puffko
The magic dragoness

puffko Avatar

Quote:
Constatinopol kaže:
Hm,zanimljivo.

Jeli Seul zanimljiv stopover?

Ja bih rade u Japan,Argentinu ili Bankok.
O Koreji kao destinaciji nisam cuo nesto pozitivno.

Najjeftinije je preko Malezije,zar ne?
Ne znam je li Seul zanimljiv, bila sam samo na aerodromu jer mi je stopover bio prekratak.

To ne bih napravila ponovno. Ostala bih ako je kako moguce jednu noc negdje na putu da se aklimatiziram.

U trenutku kad sam ja kupovala karte Seul je bio najjeftinija varijanta. Dapace Korean Airlines inace imaju reputaciju relativno jeftinog prevoznika.

Prvi put cujem da je najjeftinije ici preko Kuala Lumpura. Mislim da su cijene vecine prijevoznika - Cathay, Air New Zealand, Quantas, Emirates, etc - vise manje iste, izuzev Singapore Airlinesa koji su obicno skuplji (i bolji). Sve ovisi o tome koliko karata pojedinih klasa je ostalo u trenutku kad kupujes.

Nitko mi nije inace nudio Japan ili Argentinu. U opciji su bili najcesce bili stopoveri u Singapuru, Hongkongu, i LA.
Old 12.01.2005., 09:51   #13
Constatinopol
Registrirani korisnik

Quote:
puffko kaže:
Ne znam je li Seul zanimljiv, bila sam samo na aerodromu jer mi je stopover bio prekratak.
Trebala si pitati frequent inter continental letace.
No,nema veze,sad znas kao je provesti 30-ak sati u avionima i sok promjene vrem zona

Jedan frend s NZ je imao stopover u LA i Hong Kongu i rekao je nikad vise,pa cu mu vjerovati.
Ako vec toliko love placam za put,izabrati cu stopover po svom izboru,sto eura manje vise nije vazno...

Pa i sama turist viza za NZ je skoro toliko...
Pitam se kada ce ova nasa putovnica vrijediti gdje sve druge vrijede

Uglavnom jedva cekam upoznati taj magicni New Zealand
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 17:35   #14
ur1el
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2004.
Novi Zeland

Eto, bila mi je sestra u Novom Zelandu na 2 mjeseca, te je sada
napisala izvrstan putopis koji prati kratki filmic i 239 izvrsnih
slika, izabranih medju njih 2000... uglavnom, ako nekoga zanima kakva su iskustva jednog prosjecnog covjeka u Novom Zelandu i
dobre slike nek se zaputi na ovaj link: http://www.spreha.net/232.htm

evo i par thumbova slika da vas namame da pogledate i procitate putopis

ur1el is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 16:43   #15
zelja74
Pacijent

Talking Novi zeland i Australija

Idem pocetkom slijedece godine na navedene destinacije. Ima li tko kakve preporuke sto treba vidjeti i gdje svakako treba otici? Na Zelandu se ne bih dugo zadrzavao, ali u Australiji cu svakako ostati par tjedana.

Rentacar se podrazumijeva, dakle udaljenost nije prevelik problem.

Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 16:17   #16
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Registracija: Oct 2003.
Vidjela sam fotografije sa Novog Zelanda onih koji su bili, ja bih se sigurno zadrzala tamo.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 22:34   #17
enzed
Registrirani korisnik

enzed Avatar

Registracija: Jul 2006.
Bok!

Eto ne znam koliko se dugo misliš zadržati, ali ako ti je "duže vrijeme" 3 tjedna u Australiji, mislim da u nekom kračem razdoblju, nećeš moći baš vidjeti nešto previše od Novog Zelanda. Ja sam bila mjesec dana, tjedan dana sam provela u Aucklandu, a ostatak vremena sam putovala po cijeloj državi-Rotorua, Taupo, River Valley, Waitomo, Wellington, Nelson, Westport, Franz Joseph, Wanaka, Queenstown i Christchurch + okolni bushevi, planine, kišne šume, vodopadi itd. S time da smo se svugdje zadržali oko 2-3 dana, što meni nije bilo baš dovoljno. Mislim da svakako trebaš vidjeti sva mjesta koja sam gore navela, ali možeš si složiti i neku kraću rutu, recimo samo po sjevernom otoku, ili napraviti neku dobru kombinaciju sa južnim. Ja sam išla Kiwi Experiencom (turistički bus za backpackere koji te vodi alternativnim putevima po svim mjestima), pa bi mogao pogledati na njihovoj stranici koje sve rute imaju definirane i koliko ti vremena treba za svaku, pa obići sve sa rent-a-carom. Preporučila bi ti Kiwi ako ideš solo ili ako si željan upoznavanja mlade lude ekipe iz cijeloga svijeta, no naići ćeš i na takve i ako iznajmiš neki auto jer masa ekipe i tako putuje po državi, no ovako su svi nekako simpatično na okupu i zajebancija u busu. Što se tiće rent-a-cara ne bih znala kakve su cijene, no možda bi ti ispalo povoljnije da kupiš auto (imaš oglase po backpackerskim agencijama), pa ga prodaš kada sve odradiš. No opet, malo si kratak sa vremenom...Novi Zeland je nešto nevjerojatno, svako mjesto me oduševilo i ako te zanimaju ekstremni sportovi, upotpunit će ti doživljaj. Ja osobno nisam baš takav tip osobe, bar sam mislila da nisam, no došla sam tamo i našla se u situacijama da skačem iz aviona, da letim preko kanjona povezana sa tankom žicom i da ti ne pričam što još No i ako te uopće ne zanimaju takve stvari, sigurno će biti aktivnosti i to u svakom mjestu, koje će te zainteresirati, a ako želiš samo uživati u prirodi i razgledavati gradove, sela, pašnjake itd bit će ti super. Evo pogledaj si na http://www.kiwiexperience.com/ malo rute. Možda bi bilo dobro da dobro odradiš sjeverni otok i vrh južnog (koji je meni bio najlijepši), recimo da se zadržiš malo duže u Abel Tasman national parku koji je predivan. Plaže su prekrasne, možeš i kampirati u parku, a za prijevozno sredstvo koristiti kanu i unutrašnjost obići cipelcugom. Ekipa koja je bila kaže da je fenomenalno!
Za Aussie ne znam. Evo idem 04.01. Namjeravam obići cijelu istočnu obalu, pa se možda i vidimo tamo!
enzed is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 02:02   #18
vanelic
Hardcore drogeraš

vanelic Avatar

Registracija: Nov 2003.
bok!
moze li netko dati iz prve ruke informacije o turistickoj vizi za Novi Zeland? Ja sam mislio otici na Novi Zeland ove godine, ali kad sam iz njihove ambasade iz Haaga cuo sto traze za dobivanje vize i da se ceka cca 5 mjeseci, odlucio sam radje otici u Aziju.
BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 28.10.-05.11. Gruzija & Armenija; 23.11.-22.12. Filipini & UAE; 08.-21.01.2015. Iran & Turska; 21.04.-01.05. Indija; 07.-17.06.2015. Sv Vincent-Grenadini, Barbados & UK
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 13:09   #19
ZUJAN_BJ
Registrirani korisnik

ZUJAN_BJ Avatar

Registracija: Apr 2003.
ja idem 11.12.Idemo samo na južni otok.........prvo idemo u Christchurch i onda za Queenstown di pićimo na Milford Sound i Routeburn ture........i još par nekih manjih tura.............planiramo kajak,rafting i naravno Bungy jumping........budemo bili kojih mjesec dana........
samo još nešto,trenutno tražim ruksak i bacio sam oko na 'Deuter Aircomfort 65+10',ima li netko ikakvih prijedloga u vezi ovoga.........
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 13:47   #20
Kreso J.
Pacijent

Pozdrav! Evo za vizu za Novi Zeland: KONZULAT NOVOG ZELANDA
Zagreb, Trg Stjepana Radića 3
Tel.: 01/6151-382

Ja mislim ic 2.2007. i ostat mjesec dana. (Auckland - pa Maori tour - pa Hamilton~ work)

Sad skupljam pare... i moram se zaposlit. Ne znam dal se mogu karte kupit na rate??? Student sam (ali izvanredni), pa cu vidjet dal mogu preko STA: http://www.sta-zagreb.com/avio_karte...%&veljavnost=%

kod njih je put 950€ (bez taksi), znači oko 6.800kn, a imaš i prek generalturista za 1250€.... pa biraj. vidi prek e-toursa.

Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja