Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2010., 11:08   #1
neles
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2010.
Centralno grijanje na struju - kontrola

Pozdrav svima,

mozda i nisam na pravom mjestu, ali se nadam da mi neko moze pomoci prije nego zaglibim u probleme

Zapravo je veoma jednostavno, uselio sam u novi stan 51m2, gdje imam instalaciju centralnog grijanja na struju, sastavljenu od Vaillant eloBlock 9v kotla, radijatora u dnevnoj i spavacoj sobi, te jednih "ljestvi" u kupatilu, i u nekakvog Auraton 2005 digitalnog termostata u dnevnoj sobi.

Kako nemam nikakvu dokumentaciju, a termostat je prilicno jasan za programirati, interesuje me sta ciniti sa regulacijom na kotlu? Na samom eloBlocku ima radni termostat koji je trenutno na potpunom minusu, i ne djeluje kao da bilo sta radi, bez obzira na podesavanja na sobnom termostatu.

Ima li neko iskustva sa ovim setupom, odnosno, najvise me interesuje kako da se podesi kotao, kako bi se temperatura regulisala sobnim termostatom, i da mogu da zaboravim na tockic na kotlu

Cisto da nesto ne zeznem

Hvala unaprijed!
neles is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:55   #2
noriega
Ciudad de Panamá

noriega Avatar

Registracija: Jan 2009.
Pa, u principu, regulacija na kotlu bi trebala štititi od pregrijavanja vode ako vanjska regulacija zakaže.
Na primjer, svi ventili na radijatorima su zatvoreni, voda se samo grije unutar cijevi i kotao se pregrijava. Kako se prostorije ne zagrijavaju, vanjski termostat samo viče: ˝Još, još!˝
I onda termostat na kotlu kaže: ˝Dosta!˝ i isključi grijač dok temperatura vode ne padne ispod podešene na kotlu.

Iako nemaš priloženu nikakvu shemu, za pretpostaviti je da su ta dva termostata spojena u nekakvu seriju, tj. koji prije dosegne postavljenu temperaturu, isključuje grijače.

Ako ti je termostat na kotlu postavljen na nulu, tj. nisku temperaturu, a kotao grije, provjeri što je s njim. Možda je neispravan, a možda je i krivo spojen.

I da, termostat na kotlu stavi na npr. 60-70 stupnjeva, a onaj sobni na koliko već želiš da ti bude u sobi.
Malo eksperimentiraj s temperaturom kotla, ali nikako ga nemoj okrenuti na maksimum!
I prati malo kotao, ako termostat na kotlu prečesto gasi grijač, podigni temperaturu. Idealno bi bilo da sobni regulator gasi grijače, a ne onaj na kotlu.
A opet, ne želiš se opeći na radijator, pa smanji ako misliš da prejako grije.

Zadnje uređivanje noriega : 10.09.2010. at 15:08.
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 21:13   #3
neles
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2010.
Thumbs up

E, stari, hvala, upravo to sam trazio! Firma koja je radila zgradu, radi i profesionalna centralna grijanja svih vrsta, pa vjerujem da je to sve spojeno i odradjeno kako treba. Brinuo sam se jer kada sam konacno dobio struju, kotao je poceo nesto da radi, culo se da prima neku vodu, ali ni jedna od lampica indikatora rada grijaca nije radila, samo lampica da je spojen na strujnu mrezu. Termostat na kotlu je bio na nuli, i sta god da sam radio na sobnom termostatu, nista se nije desavalo.

Dakle, vjerovatno ce poceti cijelo centralno da radi tek kada dignem radni termostat (na kotlu) na 60-70c, a zatim ce regulisati temperaturu na osnovu programiranja sobnog termostata.

Bar se nadam Ali upravo to mi je trebalo, uopste nisam dirao taj radni termostat na kotlu, a sada cemo vidjeti

Hvala puno
neles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 22:06   #4
.CAR
Registrirani korisnik

.CAR Avatar

Registracija: May 2008.
Da još malo proširim ......
Svaki električni kotao, svaki bojler ima regulacioni i zaštitni termostat. Regulacioni služi da se ograniči - reguliše temperatura vode koja je u kotlu. Zaštitni je tvornički podešen ( obično je to na 95 C) i služi samo za zaštitu kotla u slučaju kvara regulacionog termostata. Njegova odrada znači prestanak rada kotla dok se ne izvrrši kvitiranje. SObni termostat se stavllja u seriju sa ova dva. Bilo koji od navedena tri termostata na granici svog preklapanja isključuje kotao
.CAR is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 13.09.2010., 11:34   #5
champ
Registrirani korisnik

champ Avatar

Registracija: Oct 2003.
Quote:
neles kaže: Pogledaj post
Dakle, vjerovatno ce poceti cijelo centralno da radi tek kada dignem radni termostat (na kotlu) na 60-70c, a zatim ce regulisati temperaturu na osnovu programiranja sobnog termostata.
Pa valjda bi taj bojler trebao imati i glavni prekidač, koji (između ostalog) uključuje i cirkulacionu pumpu, koja će vrtjeti vodu kroz cijevi grijanja.

Radni termostat samo uključuje grijač, ako je voda u kotlu ispod zadane temperature. U momentu kad se grijač isključi, pumpa bi i dalje trebala tjerati vodu, pa makar je ta voda i sasvim hladna.

Osnovne stvari na svakome kotlu su glavni prekidač, i radni termostat. Ovaj digitalni termostat u sobi povezan je (serijski) u krug glavnog prekidača, on također isključuje rad kompletnog kotla, kad se postigne željena temperatura.

Znači, da bi kotao proradio, glavni prekidač treba biti na "ON", sobni termostat postavljen na 20 C, i pumpa će se početi vrtjeti. S radnim termostatom bira se temp. izlazne vode iz kotla.

Zadnje uređivanje champ : 13.09.2010. at 11:44.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja