Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti
Korisničko ime
Lozinka

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2012., 11:45   #1
jfutach
Registrirani korisnik

jfutach Avatar

Registracija: Mar 2008.
Hawking i putovanje kroz vrijeme

Gledam njegov dokumentarac (u sklopu Stephen Hawking's Universe) i 2 stvari mi nisu jasne:

prvo - priča o tome kako vrijeme prolazi to brže što se brže gibamo. Onda kaže kako, da bi putovali kroz vrijeme (valjda misli: putovali u budućnost brže od onih koji se ne kreću u odnosu na nas) trebamo putovati 2000x brže od Apolla 10.
Ako vrijeme prolazi to sporije što se brže gibamo, ne putujemo li onda u budućnost u tom smislu čim se gibamo, bilo kojom brzinom (samo je zanemarivo i teško mjerljivo ili nemjerljivo)?

Druga stvar:
a) primjer: Vlak se giba oko Zemlje 7x u sekundi, rekoše blizu brzini svjetlosti.
Nakon 100 godina kruženja u vlaku je prošlo tek tjedan dana.

b) primjer: raketa putuje svemirom blizu brzine svjetlosti, jedan dan na raketi je jedna godina na Zemlji.

Nisam fizičar i ne znam to izračunati, ali primjeri a i b bi trebali imati jednak omjer vremenske razlike, ako se u oba slučaja putuje jednakom brzinom? Ili ne? AKo ne, zašto?
Old 22.05.2012., 14:43   #2
El Ninho
Eye wide open

El Ninho Avatar

Registracija: Nov 2006.
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Gledam njegov dokumentarac (u sklopu Stephen Hawking's Universe) i 2 stvari mi nisu jasne:

prvo - priča o tome kako vrijeme prolazi to brže što se brže gibamo. Onda kaže kako, da bi putovali kroz vrijeme (valjda misli: putovali u budućnost brže od onih koji se ne kreću u odnosu na nas) trebamo putovati 2000x brže od Apolla 10.
Ako vrijeme prolazi to sporije što se brže gibamo, ne putujemo li onda u budućnost u tom smislu čim se gibamo, bilo kojom brzinom (samo je zanemarivo i teško mjerljivo ili nemjerljivo)?
Da, čim se gibamo u odnosu na nešto nama vrijeme sporije prolazi i putujemo u budućnost.
Koliko je to za uobičajene brzine možeš izračunati ako uvrstiš u formulu:

Quote:
Druga stvar:
a) primjer: Vlak se giba oko Zemlje 7x u sekundi, rekoše blizu brzini svjetlosti.
Nakon 100 godina kruženja u vlaku je prošlo tek tjedan dana.
Mislim da se radi samo o gruboj ilustraciji. Svjetlost obiđe Zemlju 7.5 puta u sekundi pa je ovih 7 puta (0.933 brzine svjetlosti) premala brzina da bi relativistički efekt bio tako velik. Dilatacija vremena je niti 3 puta.
Osim toga, centripetalna akceleracija u vlaku bi bila milijardu puta jača od gravitacije pa bi iscijedila i zadnji shit iz naših crijeva.

Quote:
b) primjer: raketa putuje svemirom blizu brzine svjetlosti, jedan dan na raketi je jedna godina na Zemlji.

Nisam fizičar i ne znam to izračunati, ali primjeri a i b bi trebali imati jednak omjer vremenske razlike, ako se u oba slučaja putuje jednakom brzinom? Ili ne? AKo ne, zašto?

Ne putuje se jednakom brzinom.

Za ovaj slučaj bi brzina morala biti 0.999996 brzine svjetlosti.
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja