Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2012., 12:39   #41
Quote:
ježići kaže: Pogledaj post
predali smo papire za stalnu pomoć prije par dana- supruga i ja smo nezaposleni, u 8mj. prestala je primati porodiljni a sad imamo jedino 300kn dječjeg doplatka, dijete ima 15mj., nemamo ni auto niti ikakvu drugu imovinu- da li netko zna koliko bi mogli dobiti , i koliko treba čekati, i da li ovi iz soc dolaze kući? hvala
Ja živim u vanbračnoj zajednici,on je također nezaposlen kao i ja...Otišla sam u ured za socijalnu skrb i dala mi je gospođa papir na kojem piše hrpa stavki koje moram prikupit i dostavit im. Koliko sam upućena do poroda je 1600 kn pomoć za trudnice,iza toga isto plus dječji doplatak.
S druge strane njegovi roditelji isto primaju soc.pomoć i čekaju na stan već više od godine dana...Stanovi su u izgradnji a trebali su biti gotovi iz nove godine,a eto sada već teče 3 mj. zgrada u koju bi se oni trebali uselit niti se nenazire.
Koliko treba čekati,mislim da je oko nekih mj.dana na pomoć.Dok oni provjere sve te papire i tako...
Mi smo iz zadra,možda u drugim gradovima ide brže



Quote:
mucasta666 kaže: Pogledaj post
imam i vise od 6 mjeseci neprekinutog staza na burzi. Kakav prihod bi imali? Manje od 900 kn po glavi mjesecno.
A kada se beba rodi jos manje. Dakle kod nas na soc.pomoc imaju pravo samo beskucnici kaj se hrane golubovima??
Ukoliko imaš 9 mj.rada u 2 godine imaš pravo na naknadu s burze ovisno o prošloj plaći moja prijateljica prima 3300 kn 3.mj a imala je plaću nekih 4500 kn,od 3 mj.trudnoće imaš pravo na socijalnu pomoć koja iznosi 1600 kn jer se smatraš nesposobnom za rad,a nakon poroda isto plus 300 kn dječjeg doplatka

Zadnje uređivanje drot13 : 05.03.2012. at 14:02. Reason: spajanje komentara
_bejb_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 01:19   #42
Sve lijepo ... želite stan .. želite stalnu socijalnu .. super ali ... tu je taj mali ali
Vidite ja imam suprugu I dvoje male djece (3 god,1 god) ... vec smo oboje duze vrijeme bez posla , supruga je prije skoro dva mjeseca ostala bez porodiljne,zavrsilo normalno.. sada imamo 600 kn djecjeg.
Na roditelje ne racunamo .. ionako nemaju ni oni bas novaca a uostalom oni su nas i izbacili iz stana (jer nemozemo do posla odmah)
Dali smo zahtjev za stan (socijalni) prije 3 godine .. i jos barem 6-10 godina necemo doci ni blizu vrha liste jer nemamo bodova ... (a decko od 28 god sa 3 000 kn place i stanom je dobio socijalni za 3 mjeseca)
Ne posjedujemo niti pedalj zemlje niti imamo auto ... imamo evo jedan stari televizor i ovu kantu od kompa al za surf je ok.
Na socijalnom su nam pokazali vrata sa rijecima :˝Pa vi ste odrasli ljudi ,vi nemate nikakva prava , sta vi uopce zelite˝ i tako evo malo da se ne nadate previse.
Ajd pozz ... uzivajte u nadi.

Ninlee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 22:44   #43
Molila bih vas za pomoć,

stvar je takva da ja i moja obitelj (mama, tata i mlađa seka) primamo socijalnu pomoć, oba roditelja mi ne rade, podstnari smo. Ja studiram i odnedavno sam počela raditi honorarano, nekoliko puta na mjesec, no ponekad zaradim i do 900 kn.
Mene sad zanima jel to utječe na naše primanje socijalne pomoći, jer moja primanja prelaze onih 500 kuna, mislim, logično je da utječe..no blesavo sam se ponadala da ima neke veze jer pak je posao honorarni plus ide prek student servisa :/
ispričavam se ak pitam gluposti, ali sam se sad zbilja zabrinula jer realno gledajući i to malo sta zaradim mi je na jedvite jade dovoljno za prezivjeti plus sto cesto uskacem svojim..
__________________
Dance the night....sing the day..love...oh love...yes you can love, and remember to smile
Enbeovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 14:39   #44
Danas, 10:30   #2
jackie85
Registrirani korisnik
 
Registracija: May 2012.
Postova: 1
dragi moji, trebam hitno vasu pomoc i znanje .. ovo je moja situacija:
imam 27 god i 100% sam invalid, u kolicima.. zivim sa svojima trenutno jer nisam samostalna (do prije god i pol sam zivila samostalno u studenskom domu).. sa svojima se nikako ne slazem, ne daju mi ni trunku samostalnosti, ni da uzmem motorna kolica da mogu sama u setnju, ni osobnog asistenta (uz kojeg bih bila samostalnija, ali njima bas TO ne pase).. inace sam studentica na ff u zagrebu i imam jos 10 ispita do kraja (pauzirala sam zbog mozdanog zbog kojeg i nisam vise samostalna jer mi desna ruka slabo funkcionira) i ni to mi nisu dali da dovrsim, jedva sam ih nagovorila uz pomoc tete. mada imam 27 god i ne trebam njihovu dozvolu.. koce me u svemu, zele da samo budem u krevetu i brane mi druzenje sa "zdravima" jer mi to daje "ideje" (o samostalnosti i normalnom zivotu) sad mi je vec toliko tu tesko da sam od stresova dobila alergije i htjela bih se sto prije maknuti odavde jer mi skodi za moje zdrav stanje i osobni razvoj pokusavam ovo skratit sto vise jer je prica dugacka.. razmisljam da zovem socijalno i da me stave u dom pa me zanima, da li mi je to jedina opcija? kakav je to dom? (staracki, za nezbrinute ili?) da li gubim invalidninu ako me socijalno smjesti u dom? i da li moram ici u dom u mjestu boravka ili mogu npr u zagreb s obzirom da mi je tamo faks i jos studiram i jer su u zagrebu opcije vece za osobe poput mene(imam prijevoz zetov do faksa, udrugu studenata s invaliditetom)? biti cu vam zahvalna, ovdje lagano dusevno umirem i svako malo izbije takva svadja da mi je nepodnosljivo zivjeti ovdje s njima.. pomozite, dajte mi neke opcije, savjete ili odgovore na moja pitanja

Edit: inace studiram strane jezike i govorim ih 5, ne vidim razloga hzasto jednog dana ne bih mogla i raditi i voditi normalan zivot.. znam ljude u puno gorem fizickom stanjo od sebe koji uz pomoc asistenta zive samostalno i rade. to jedino moji roditelji tj tocije otac ne zele vidjeti
jackie85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:16   #45
Enbeovka što se tiče tvog pitanja odgovor je da se nemaš čega bojati jer osnovica je 500 kn e sad uglavnom računaju 400 al pošto vjerojatno vam ide 500,500,400,400 e sad vaš prihod nesmije priječi tu granicu znači nekih 1800 kn , sve ispod toga je ok al opet sve zavisi od socijalnog radnika da vam ne odbije to od socijalnih primanja tj razliku ili 900 kn al nebi smjeli.
Ninlee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:25   #46
Quote:
jackie85 kaže: Pogledaj post
Danas, 10:30   #2
jackie85
Registrirani korisnik
 
Registracija: May 2012.
Postova: 1
dragi moji, trebam hitno vasu pomoc i znanje .. ovo je moja situacija:
imam 27 god i 100% sam invalid, u kolicima.. zivim sa svojima trenutno jer nisam samostalna (do prije god i pol sam zivila samostalno u studenskom domu).. sa svojima se nikako ne slazem, ne daju mi ni trunku samostalnosti, ni da uzmem motorna kolica da mogu sama u setnju, ni osobnog asistenta (uz kojeg bih bila samostalnija, ali njima bas TO ne pase).. inace sam studentica na ff u zagrebu i imam jos 10 ispita do kraja (pauzirala sam zbog mozdanog zbog kojeg i nisam vise samostalna jer mi desna ruka slabo funkcionira) i ni to mi nisu dali da dovrsim, jedva sam ih nagovorila uz pomoc tete. mada imam 27 god i ne trebam njihovu dozvolu.. koce me u svemu, zele da samo budem u krevetu i brane mi druzenje sa "zdravima" jer mi to daje "ideje" (o samostalnosti i normalnom zivotu) sad mi je vec toliko tu tesko da sam od stresova dobila alergije i htjela bih se sto prije maknuti odavde jer mi skodi za moje zdrav stanje i osobni razvoj pokusavam ovo skratit sto vise jer je prica dugacka.. razmisljam da zovem socijalno i da me stave u dom pa me zanima, da li mi je to jedina opcija? kakav je to dom? (staracki, za nezbrinute ili?) da li gubim invalidninu ako me socijalno smjesti u dom? i da li moram ici u dom u mjestu boravka ili mogu npr u zagreb s obzirom da mi je tamo faks i jos studiram i jer su u zagrebu opcije vece za osobe poput mene(imam prijevoz zetov do faksa, udrugu studenata s invaliditetom)? biti cu vam zahvalna, ovdje lagano dusevno umirem i svako malo izbije takva svadja da mi je nepodnosljivo zivjeti ovdje s njima.. pomozite, dajte mi neke opcije, savjete ili odgovore na moja pitanja

Edit: inace studiram strane jezike i govorim ih 5, ne vidim razloga hzasto jednog dana ne bih mogla i raditi i voditi normalan zivot.. znam ljude u puno gorem fizickom stanjo od sebe koji uz pomoc asistenta zive samostalno i rade. to jedino moji roditelji tj tocije otac ne zele vidjeti
A čuj problemje težak i stvarno znam kroz što prolaziš a rješenja skoro pa da nema. Imam jednu prijateljicu koja je bila u sličnim problemima doduše nije imala invaliditet i ona je našla dečka i preselila se njemu al to je ono sreča jer i sad nakon 5 god su zajedno i super se slažu.
A za tvoj problem ... probaj možda zatražiti socijalan stan .. to je cca 100 kn na mjesec stanarine i možes dobiti i dio ili sve režije plačene na temelju invaliditeta.
Imat češ podosta bodova pa možda dobiješ stan brzo al opet sa druge strane bit čes bez obitelji etc ... sad što savjetovati ... moraš sama odlučiti ( ne preporučam instant ljubavi i preseljenje) ,razmisli o samostalnom životu etc ...
Ninlee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 10:21   #47
Quote:
Ninlee kaže: Pogledaj post
A čuj problemje težak i stvarno znam kroz što prolaziš a rješenja skoro pa da nema. Imam jednu prijateljicu koja je bila u sličnim problemima doduše nije imala invaliditet i ona je našla dečka i preselila se njemu al to je ono sreča jer i sad nakon 5 god su zajedno i super se slažu.
A za tvoj problem ... probaj možda zatražiti socijalan stan .. to je cca 100 kn na mjesec stanarine i možes dobiti i dio ili sve režije plačene na temelju invaliditeta.
Imat češ podosta bodova pa možda dobiješ stan brzo al opet sa druge strane bit čes bez obitelji etc ... sad što savjetovati ... moraš sama odlučiti ( ne preporučam instant ljubavi i preseljenje) ,razmisli o samostalnom životu etc ...
draga ninlee hvala na odgovoru znas li mozda da li taj socijalni stan mogu dobiti bilo gdje ili samo u mjestu boravka? pitam jer bi se obavezno htjela maknuti iz ovog grada (zivim blizu zagreba) pošto ovdje osobe ko ja nemaju perspektive, a niti obicne stvari kao prijevoz do posla i slicno i jos k tome, ovdje moj otac zna sve i svakog i dobro bi se potrudio da ni ne dobim posao pa da se pokunjena vratim doma. zalosno, al istinito. tesko mi je al nemam izbora vec maknuti se od njih, oni me na to prisiljavaju
hvala puno, tko god ima neku ideju ili savijet, napisite mi jer su mi bitne informacije da bi se mogla sabrati i isplanirati idealno rjesenje za ovu situaciju
jackie85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 09:10   #48
Nažalost samo prema mjestu prebavilašta.
uvijet je da koraš imati prebavilšte minimalno 8 godina na području na kojem zatražiš socijalan stan.
Ima još popdosta uvjeta koji se ocjenjuju ali vjerujem da češ imati podosta bodova , ništa samo se rtebaš raspitati na gradskim stanovima i to je to.
Ninlee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 11:04   #49
Quote:
Ninlee kaže: Pogledaj post
Nažalost samo prema mjestu prebavilašta.
uvijet je da koraš imati prebavilšte minimalno 8 godina na području na kojem zatražiš socijalan stan.
Ima još popdosta uvjeta koji se ocjenjuju ali vjerujem da češ imati podosta bodova , ništa samo se rtebaš raspitati na gradskim stanovima i to je to.
ahh bed ja sam kod svojih tek prijavljena godinu dana, prije toga sam bila u zagrebu prijavljena godinu dana bas zato jer sam se mislila tamo prijavit za socijalni stan, al kad sam se morala vratit doma, moji su me odjavili tamo. (a i nikad im se nije svidjala ta ideja da dobijem stan i ostanem tamo). prije zagreba sam bila isto kod svojih prijavljena sigurno deset godina ovdje u istom mjestu.. moze li se to racunati onda?
mada kao sto sam rekla nije idealno da ostanem ovdje, al i to bi bilo ok za pocetak, mozda bi moji bili popustljivi kad bi ostala ovdje blize njima. a mozda bi bili jos gori jer bi ispalo da ce mama izgubit status majke njegovateljice, a ja i dalje zivim u istom gradu (jer bi oni osjecali i dalje obavezu da mi pomazu pa i pretjerivali u tome, nebili mi pokazali svoju ljubav) nemam pojma, valjda ce mi se otvoriti neko rjesenje jednom.. molim te samo, posto vidim da si upucena u sve da mi kazes je mi se moze onda za taj stan uzet u obzir to da sam tu bila prijavljena prije vise od deset godina? da li uopce postoji postor za "gledanje kroz prste" sto se tice uvijeta, s obzirom na moju situaciju? nije valjda da sam osudjena na ovo
jackie85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 12:05   #50
pravo na socijalnu pomoć

dakle, prekinula sam izvanbračnu zajednicu u kojoj imam dijete koje uskoro puni godinu dana,znači gubim pravo na porodiljnu naknadu. zanima me da li kao samohrana majka imam pravo na socijalnu pomoć sa sebe i za dijete(živim sama sa djetetom u stanu koji glasi na moju majku, ne posjedujem ništa na svoje ime).
nakon kolko stupa na snagu odluka centra, tj. nakon koliko vremenski se počne isplaćivati socijala?
sutra predajem zahtjev za uzdržavanje djeteta i zahtjev za skrbnišvo na općinski sud, pa me još zanima da li mogu prije sudske odluke izgoniti nešto kako bi otac djeteta shvatio da je do odluke dužan davati alimentaciju, pošto ne želi ni čuti za to dok sud ne odluči.
fala fala
pljooska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 15:28   #51
Stan od države,osobna iskaznica,socijalna pomoc

Ovako, ovo je malo duzi tekst koji bi se mogao i provuc na vise podforuma,al mislim da se upuceni ljudi vrzmaju ovuda, molim sve upucene da me savjetuju i pomognu mi jel sam krajnje ocajan..
Ako sam slucajno fulao podforum, molim moderatora da me obavjesti jel mi je ovo jako vazno, isto da ovo ne prebaci na psihologiju jel ovdje je rijec o zakonima, ne mom dusevnom zdravlju...


Dobio sam poslovno uvjetovani otkaz prije tjedan dana, imam pravo na naknadu s burze, no osobna iskaznica mi je istekla prije 3 mjeseca pa se ne mogu prijaviti na burzu, no, roditelj me odjavio s adrese stanovanja (ne zivim s roditeljima vec godinama),roditelji su mi razvedeni te ne zele me prijaviti kod sebe za boraviste(kao da ih nemam, odrekli su me se! Ne, nije droga,naprosto su se toliko mrzili,a ja sam valjda bio kriv sta su zivjeli 18 godina zajedno,pa svak u meni vidi onog drugog kojeg mrzi), isto tako, s obzirom da sam podstanar(jos 2 tjedna, poslje toga sam beskucnik ) ,a nemam posla, nemam niti za stanarinu(stanodavac me isto ne zeli prijaviti), dakle nemam nikog ko bi me prijavio za boraviste,niti ikakav obiteljski support, znaci to nije opcija.

Drugi problem je taj sto sam poprilicno bolestan (pijem antipsihotike,normabele te sam registrirani ovisnik(drogirat sam se poceo iz frustracije, nakon spoznaje da necu nikad imati normalan zivot, ne drogiram se vec godinama, samo pijem terapiju), nikad nisam imao problema sa zakonom te nisam "junkie"-dakle nisam nikad krao il takvo šta) te jako tesko mogu naci i dobiti posao, a kad ga i nadjem , jos ga teze i zadrzim(nisam ljen,vec 15 godina se borim da zadovoljim na ikakvom radnom mjestu no naprosto sam nesposoban,prespor,naivan,nedovoljno pametan, nesvjesno širim psihozu, imam nekakvu borderline blagu retardaciju, ne salim se, nekad se nekoji gazda sažalio pa bi me zaposlio na neki duzi vremenski period dok sam bio mladji, prevalio sam 30-te i nema vise milosti, ja sam uvijek najslabija karika te pri ikakvoj krizi prvi otpadam), tako da ne mogu sad preko noci nac posao i ne znam, platit si stanarinu il na duze staze dic si kredit za nekakvu garsonjericu..
Gospodja u Petrinjsko mi je savjetovala da odem na socijalnu sluzbu da mi oni osiguraju smjestaj?!
O kakvom je smjestaju rijec, o nekom prenocistu?

Da rezimiram, nemam osobnu pa se ne mogu prijavit na burzu, nemam mogucnost prijave boravista pa ne mogu izvadit osobnu, nemam posao, nemam mogucnosti nac i zadrzat posao, nemam poznanstava ,veze, rodbinu ili prijatelje...

Jel postoji ikakva opcija dobivanja nekakve nekretnine, socijalne pomoci, invalidske penzije ili nesto, koje su mi opcije u zivotu, jel ih imam u opce, nisam toliko bas bolestan da nisam svjestan pa odlazak na neko mjesto gdje su ljudi s posebnim potrebama bi bilo malo previse ...
Stvarno ne znam sta da uradim? Kome se obratiti? Dal postoje institucije i mehanizmi koji stite ljude poput mene?

Znam da nisam dobro opisao situaciju,da je sve malo zbrčkano, no trenutno sam poprilicno šokiran , pa ako je potrebna jos kakvo pojašnjenje ili detalj,recite,
u glavnom molim pomoc i savjet...
texsubu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 23:58   #52
sta moram napraviti da bi dobila smjestaj jer kad sam bila u socijal rekli su mi kao da ce doci vidjeti gdje zivim(baraka)..
ja nigdje ne radim niti ne primam pomoc,decko nemoze naci posao niti on ne prima nikakvu pomoc a jedva prezivljavamo samo nam daju neka obecanja,ali nista od toga,svaka pomoc bi nam dobro došla .
hvala
sara 00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 22:17   #53
nezaposlen sam vec vise od godinu dana, nemam nikakvih primanja, niti ikakvu imovinu na sebi, zivim kod oca, imam li pravo na socijalnu pomoc? hvala
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 21:08   #54
Socijalna pomoc,-samac

Nezaposlen sam vec vise od godinu dana, nemam nikakvih primanja, niti ikakvu imovinu na sebi, na burzi mi ne nude poslove, zivim kod oca, imam li pravo na socijalnu pomoc? Hvala !
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 21:29   #55
Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
Nezaposlen sam vec vise od godinu dana, nemam nikakvih primanja, niti ikakvu imovinu na sebi, na burzi mi ne nude poslove, zivim kod oca, imam li pravo na socijalnu pomoc? Hvala !
Ja mislim da imaš pravo. Ali dobiti češ crkavicu.

Ali mene zanima slučaj rođaka. On je naime prije 6 godina potpisao da mu više banaka uzima skoro 3/4 od plaće. Kao ovaj primjer: http://danas.net.hr/hrvatska/banka-t...u-cijele-place
Sada mu je plaća pala toliko da mu žena koja radi na crno preko ljeta pomaže da ispalti kredite. Sve su prodali, ali i dalje imaju isto obustave. Zanima me da li on ima kakva prava na socijalnu pomić. Odnosno da li bi mu socijalna ustanova mogla pomoći da nekako otvori zaštićeni račun u FINA-i Naime on to ne može otvoriti jer nema ovrhe, nego mu banka pokupi sav novac od plaće. Što kaže pravna struka na ovo ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 21:20   #56
100% sam invalid, ne radim, imam osobnu invalidninu, planiram u samostalni zivot jer je zivit sa starcima koma, zanima me imam li pravo na socijalnu pomoc ako vec imam invalidninu, i da li mi ta soc pomoc moze biti u obliku placanja stanarine? dakle, a da ja zivim od invalidnine i instrukcija s kojima uspijem zaradit za zivotne potrebe.
edit: nemam nikakve imovine na sebi

Zadnje uređivanje jackie85 : 27.10.2012. at 21:25. Reason: i
jackie85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 11:06   #57
pomoć

Susjeda triba pomoć.
Suprug je često zna udarit, stalno je pijan i ganja ih iz kuće. Često mi susjeda sa svoje dvoje malodobne djece spava ispod mog balkona jer ih je on istrao iz kuće.
Pitala me šta može napravit?? Ona nikako ne želi na policiju niti prijavljivat te udarce i izbacivanja nego se samo želi maknuti od njega. Nažalost ona nema posla niti ikakva primanja.

Šta može učiniti i šta može dobiti od države, socijalnog itd....????
aurora3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 11:47   #58
Obzirom da ga neće prijavljivati, teško da može nešto i dobiti od ustanova. Može se obratiti nekoj od udruga, npr. Autonomnoj ženskoj kući Zagreb. Imaju pravnu službu i puno iskustva, pa se možda i predomisli.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 08:07   #59
Ni oni ne mogu nista ako ga ona nece prijaviti.
sindenis uinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 13:37   #60
Mislio sam da ih nazove radi savjeta, a znam da su oni jako uvjerljivi kod savjetovanja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.