Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2010., 20:51   #1
Reaktivni artritis

djevojčica,3 godine, povremeno se žali na bol u nogama i to uglavnom noću.
povezivali smo to s naglim rastom, pa puno smo hodali, skakali....pa krenula je u vrtić....pa pretvrde cipele.....nema nikakvih drugih simptoma, temeprature i sl, a bol kako prođe tako je opet sve ok, skače, pleše, trči.......
pedijatrica nas slala prekontrolirati krv i urin. no, to isto popodne u dva navrata plakala je kao nikad i previjala se po krevetu. otišli na hitnu na rebro.
krvna slika savršena.
dijagnoza - možda reaktivni artritis, što god to značilo, koji spontano dođe i spontano prođe. ipak, idemo reumatologu i ortopedu.
jel netko ima iskustva s tim reaktivnih artritisom?
__________________
Pomaknite dupe i glava će ga slijediti.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:28   #2
evo mi...
mali ima 16mj. imao je virozu i nakon toga reaktivni artritis šepao je 2 tjedna...

kaže pedica da se to može dogoditi i vratiti ali i ne mora bili smo kod ortopeda rekao je mirovanje i to je to...

jedino što njega nije bolilo radio je sve kao i dosad jedino što je šepao....
B&G&L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:31   #3
moja malena niije imala virozu, ništa. samo tako. zato smo to povezivali sa svim i svačim. nju to tako drži, kao napad, prođe i opet ko da ništa nije bilo.....
__________________
Pomaknite dupe i glava će ga slijediti.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:37   #4
a neznam ja sam se prvo uplašila onda su mi rekli da ga nigdje ne vodim da će proći...
to je najblaži oblik artritisa tako mi je pedica rekla surfala sam i nisam našla nigdje da tako malo dijete to može imati...
mi smo bili samo kod ortopeda i rekao mi je da ga nigdje ne vodim dalje da će proći...

vjerovatno bi išla da mu se ponavlja i da ga boli mi smo ga imali prije mjesec dana...

javi šta je bilo kod ortopeda....
B&G&L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:57   #5
budem.
ma, mene su izbezumili na rebru izjavama da šta smo čekali toliko, da tko zna u šta se to sad razvilo, u reumu, reumatozni artritis....psmtr, već sam dijete vidla nepokretno. a još kad su ju onako golu, pospanu (bilo je cca pol 11 navečer, a čekali smo od pol sedam) i preplašenu tjerali ga hoda, a ona korak po korak, vuče noge, sva drhti i plače, a doktor veli: "evo, vidite, mama, tko zna šta se sad tu razvilo, a vi čekate dva mjeseca!".
da ih sve porazbijaš i nigdje s djetetom ne ideš.
__________________
Pomaknite dupe i glava će ga slijediti.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 07:41   #6
Da se priključim,
moja mala sada ima 12 god. visoka je oko 170, većinom za glavu veća od svojih cura iz razreda (6 raz.), dok je bila mala znači negdje od 2,5 pa nadalje mi smo znali cijele noći masirati nogice (naizmjence suprug i ja ) to je trajalo negdje do njezine 6 god..
Nju su nogice boljeje do neizdrživosti, masirali smo, mazali sa voltarenskim kremama.
Naša pedica nam je rekla da to nije ništa samo da naglo raste,i da joj ublažimo bol, znači mazati i eventualno dati čepić protiv bolova. Nakon toga negdje na TV bila emisija o rastu djece, gdje se govorilo da djeca mogu po noći narasti i do par cm, a taj rast je bolan. Tak da smo si mi tako i protumačili. Sada ona nema nikakve bolove samo je visoka, mislim da je stvarno bio to razlog, ali to sve proći i cijele noći nije baš lako slušati dijete koje plaće da ga bole nogice. Isti slučaj je bio kod nećakinje i njihova pedica isto preporučila mazati i masirati. Obe cure su visoke i jedine su u obitelji sa tim problemima, drugi kikići su normalne visine i nemaju tih problema.
Nadam se da sam malo pomogla sa svojim primjerom, možda je i kod vas samo rast.
LP
makise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 08:22   #7
Quote:
makise kaže: Pogledaj post
Obe cure su visoke i jedine su u obitelji sa tim problemima, drugi kikići su normalne visine i nemaju tih problema.
Nadam se da sam malo pomogla sa svojim primjerom, možda je i kod vas samo rast.
LP
nema to veze s visinom, mi smo svi visoki..Pa nikad problema sa bolovima u nogama:
Jedino se sjećam u magli da su me sa desetak godina boljele i to jako kratko.


Hoću reći da može i ne mora biti od rasta, treba isključiti ostalo.

Oly, sretno, nadam se da je ipak od rasta
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 09:55   #8
Quote:
makise kaže: Pogledaj post
Da se priključim,
moja mala sada ima 12 god. visoka je oko 170, većinom za glavu veća od svojih cura iz razreda (6 raz.), dok je bila mala znači negdje od 2,5 pa nadalje mi smo znali cijele noći masirati nogice (naizmjence suprug i ja ) to je trajalo negdje do njezine 6 god..
Nju su nogice boljeje do neizdrživosti, masirali smo, mazali sa voltarenskim kremama.
Naša pedica nam je rekla da to nije ništa samo da naglo raste,i da joj ublažimo bol, znači mazati i eventualno dati čepić protiv bolova. Nakon toga negdje na TV bila emisija o rastu djece, gdje se govorilo da djeca mogu po noći narasti i do par cm, a taj rast je bolan. Tak da smo si mi tako i protumačili. Sada ona nema nikakve bolove samo je visoka, mislim da je stvarno bio to razlog, ali to sve proći i cijele noći nije baš lako slušati dijete koje plaće da ga bole nogice. Isti slučaj je bio kod nećakinje i njihova pedica isto preporučila mazati i masirati. Obe cure su visoke i jedine su u obitelji sa tim problemima, drugi kikići su normalne visine i nemaju tih problema.
Nadam se da sam malo pomogla sa svojim primjerom, možda je i kod vas samo rast.
LP
kod vas je bio problem sto su djecu boljeli misici tj tetive jer kosti brze rastu pa missici malo zaostaju, napinju se i postaju bolni i to je cak dosta cesta pojava u male djece
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 09:56   #9
ja od djetinjstva imam problema s koljenima, tada nakon svih pretraga je zaključeno da je od rasta. nisam rasla od 14-15 godina, a koljena me i dalje bole, naravno vjerojatno bi sad dobila neku dijagnozu.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 14:47   #10
hvala na savjetima i kometarima. ja sam isto visoka, naglo sam izrasla, ali se ne sjećam bolova u nogama. moj je nećak isto to imao i reumatolog mu je preporučio bavljenje sportom. i da nije nikakva drama.
ipak, obavit ćemo sve pretrage, radije da mi vele da nije ništa nego da se kasnije lupamo po glavi da nismo sve poduzeli.
nadam se da je samo neka bezazlena stvar.
__________________
Pomaknite dupe i glava će ga slijediti.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 13:15   #11
Reaktivni artritis

Ne znam jel postoji neka posebna tema za bol u nozi djece, ali nisam našla pa ću pitati ovdje. Moja mala 18 mjeseci, prije otprilike dva tjedna žalit da je boli lijeva noga, samo ponekad, kako ja radim, mama bi mi popodne rekla da kad joj obuje cipelice i nakon vožnje u kolicima, kad je izvadi da šeta, ona ne može stati na lijevu nogu i plače, i pokazuje cipelicu, ja sam mislila da je žuljau cipelice ili papuče, pa rekoh kupit ću joj nove za koji dan, nema žurbe, za božić nije htjela obuti papučice, i ja joj sklonim papuče, i obujem cipelice, 27. smo kupili nove cipelice, i nisam htjela uzimati papučice, već samo one postavljene čarapice sa kožom na tabanima. ali ona je počela još više šepati, i u čarapicam, i bosa, a posebno u cipelicama (uzela najšire u bambija koje sam našla), u jednom trenutku ne može stati na lijevu nogu i hodati bez da joj dam ruku da se osloni na mene, u drugom potpuno se normalno osloni na lijevu nogu i hoda normalno.
uglavnom, otišli smo na hitnu, bili u bolnici dva dana i ništa nam pametno nisu rekli, dijagnoza reaktivni artritis na upalu gornjih dišnih puteva, imala je upalu uha prije 20-ak dana , krv joj je bila u redu, urin isto, nema temperature. snimali su joj kukove ultrazvukom, sve ok, jednino što piše klinička funkcija abdukcija (valjda su mislili abdomena, ili šta već) terminalno umanjena. išla je i na očni pregled, to je sve super.
ona i dalje bolno staje na lijevu nogu, a doktori nam nisu ništa pameto rekli, osim preporučili mirovanje i kontrolu za osam dana. nemam pojma što dalje raditi, a ono što nalazim na internetu mi je jezivom i ne upućuje na dobro.
rina82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 10:25   #12
Ako je reaktivni artritis, koji je čest, nema problema, proći će. Ne znam zašto joj nisu preporučili ibuprofen sirup, ja bih ga svakako preporučila da se smanji bol u nozi. A praćenje obvezno, u biti se prava dijagnoza ne može sada niti dati, već tek nakon praćenja.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 03:35   #13
a zašto joj ultrazvukom nisu pregledali i stopalo, ako se već žalila da je tamo boli. Zar ne bi bilo logično da su ultrazvukom pregledali mjesto koje boli, a ne kukove?

Malo sam guglala, možda je ta bol nastala jer je nosila preuske cipelice?

A jesi uspjela skužit gdje je točno boli? Između prsta, ili peta ili nožni zglob ili ahilova tetiva ili u području poprečnog svoda stopala odmah ispod prstiju....pitaj je gdje točno buba.

Ne kužim se u to, ali ima smisla promisliti o problemu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 07.01.2013. at 03:50.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 22:36   #14
Hvala na odgovorima.
Uglavnom, svi nalazi su došli uredni, pa su zaključili da se ipak radi o reaktivnom artritisu, uz naravno praćenje, i ako se slučajno ponovi, javiti se obavezno.
Ultrazvuk stopala nisu radili, nemam pojma zašto, valjda se ultrazvukom ne može baš puno vidjeti kod stopala, a rendgen previše zrači da bi je bespotrebno snimali, jer njoj noga nikad nije natekla, na dodir nije bolno reagiral, a ispipalo je par doktora + mi kući. Kad bi je pitali gdje je boli ona je znala pokazivati baš stopalo, tj. dno stopala, ali ona je još malena (18mjeseci), pa ne znam baš da li je to mjerodavno. Sada je sve ok, pa ćemo pratiti i to je to.
rina82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 13:28   #15
moj mali dečko (23mj) unazad tjedan dana šepa, štedi desnu nogu.
bili smo na obradi kod reumatologa, na uzv se vidi blaga upala u desnom kuku, CRP je 19, SE je 30, drugi nalazi svi u redu (rađeno je dosta toga, ne znam napamet).
bili smo zapravo prije kod ortopeda na klaićevoj i pobjegli glavom bez obzira, ali to je već neka druga priča
uglavnom, dr je rekla da se vjerojatno radi o reaktivnom artritisu i da ćemo ga pratiti, i da mu dajem ibuprofen 2x5mL..
mene muči što moj mali ima svakih 3-4 dana temperaturu.
imao je danas, prije 3 dana i prije 7 dana, ima šub temperature oko 38.5, ja mu dam antipiretik, temperatura padne i to je to.
i ove dane između je afebrilan.
jel može ta temperatura biti od reaktivnog artritisa ili se trebamo brinuti da je nešto drugo?
jel nekome dijete uz RA imalo temperaturu?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:08   #16
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
moj mali dečko (23mj) unazad tjedan dana šepa, štedi desnu nogu.
bili smo na obradi kod reumatologa, na uzv se vidi blaga upala u desnom kuku, CRP je 19, SE je 30, drugi nalazi svi u redu (rađeno je dosta toga, ne znam napamet).
bili smo zapravo prije kod ortopeda na klaićevoj i pobjegli glavom bez obzira, ali to je već neka druga priča
uglavnom, dr je rekla da se vjerojatno radi o reaktivnom artritisu i da ćemo ga pratiti, i da mu dajem ibuprofen 2x5mL..
mene muči što moj mali ima svakih 3-4 dana temperaturu.
imao je danas, prije 3 dana i prije 7 dana, ima šub temperature oko 38.5, ja mu dam antipiretik, temperatura padne i to je to.
i ove dane između je afebrilan.
jel može ta temperatura biti od reaktivnog artritisa ili se trebamo brinuti da je nešto drugo?
jel nekome dijete uz RA imalo temperaturu?




Mogu biti neobjašnjive tempereture uz JIA i reaktivni. Samo nađite dobrog reumatologa
Silaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:45   #17
Quote:
Silaa kaže: Pogledaj post
Mogu biti neobjašnjive tempereture uz JIA i reaktivni. Samo nađite dobrog reumatologa
tnx

samo, sad nije prestao kuriti od subote do danas, i to cijelo vrijeme ima 39 sa 6.
toliko je bio loše, klonuo i oči su mu bile na pola 12 tak da nisam znala jel pospan ili somnolentan.
uglavnom, završili smo na zaraznoj, ima žešću virusnu anginu, uzročnik vj adenovirus, a možda i EBV.

ako ništa drugo, bar više miruje i tako štedi bolestan kuk, za koji se iskreno nadam da će biti RA.
iako, ove dvije sporadične temperature prije ove bolesti ne znam kako objasniti.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:28   #18
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
tnx

samo, sad nije prestao kuriti od subote do danas, i to cijelo vrijeme ima 39 sa 6.
toliko je bio loše, klonuo i oči su mu bile na pola 12 tak da nisam znala jel pospan ili somnolentan.
uglavnom, završili smo na zaraznoj, ima žešću virusnu anginu, uzročnik vj adenovirus, a možda i EBV.

ako ništa drugo, bar više miruje i tako štedi bolestan kuk, za koji se iskreno nadam da će biti RA.
iako, ove dvije sporadične temperature prije ove bolesti ne znam kako objasniti.


Sad kad si spomenila anginu.moj savjet ti je da izvadis AST titar ... jer moze bit streptokok koji tako zna udarit na zglob. I bris grla i nosa.
Silaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 21:36   #19
Quote:
Silaa kaže: Pogledaj post

Sad kad si spomenila anginu.moj savjet ti je da izvadis AST titar ... jer moze bit streptokok koji tako zna udarit na zglob. I bris grla i nosa.
već je reumatologica izvadila, nalaz uredan.
infektolog je napravio bris grla, iako je rekao da je njegov klinički dojam da je virusna angina, nalaz još čekamo.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 11:04   #20
Bok svima!
Evo i moja mala (1god7mj) izašla s hitne u Klaićevoj s dijagnozom RA. Imala je temp večer prije,a sutradan se nije mogla dići iz čučnja jer ju koljeno boli. Kaže dr. da samo pije ibrup. 3x5ml i da bi trebalo proći,ako se stanje pogorša - hospitalizacija.
Ona je imala tjedan dana prije rigoleto (jednodnevni) popraćen blagom temperaturom. Ne znam da li je to reakcija od rigoleta?
Uglavnom, zabrinuta sam jer mi dijete šepa na lijevu nogu, u jutro se teško/nikako diže iz čučnja.
CPR 17.7 Kaže dr. da nije bakt. već virus. Mene strah da nije streptokok udario na zglob. (iako se sijećam frendice kad je nju udario-al udario je na sve zglobove doslovno, ne samo jedan).
Da li su vaši klinci sad OK tj. namda se da se AR ne vraća opet

Pozz
esperanza0905 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.