Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2010., 01:28   #1
Stigmatizacija psihički oboljelih osoba

evo da otvorim novu temu koja me jako zanima...skontala sam da od kad sam obolila od anksioznosti i paničnog poremećaja i kako se to sve vec vrti par mjeseci dobila nekakav osjecaj da otkad mi je dijagnoza postavljena moja obitelj negira tu situaciju pogotovo moji najblizi.....kad god kazem lose mi je govore mi ma nije ti nista ajde se smiri...sve je ok....mama uvijek pokusava me zaokupit s necim dok sestra stalno okrece ocima kad god me uhvati panika....zapravo sam shvatila da svi negiraju moju bolest ...nekako je odmiču kao da je i nemam i da svaki put kad je meni lose da si ja umislim...iako su uvijek uz mene i sve nekako mi to već počinje ići na živce...

kakva su vasa iskustva sa obitelji,prijateljima,poznanicima??
sunset056 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 10:28   #2
Quote:
sunset056 kaže: Pogledaj post
evo da otvorim novu temu koja me jako zanima...skontala sam da od kad sam obolila od anksioznosti i paničnog poremećaja i kako se to sve vec vrti par mjeseci dobila nekakav osjecaj da otkad mi je dijagnoza postavljena moja obitelj negira tu situaciju pogotovo moji najblizi.....kad god kazem lose mi je govore mi ma nije ti nista ajde se smiri...sve je ok....mama uvijek pokusava me zaokupit s necim dok sestra stalno okrece ocima kad god me uhvati panika....zapravo sam shvatila da svi negiraju moju bolest ...nekako je odmiču kao da je i nemam i da svaki put kad je meni lose da si ja umislim...iako su uvijek uz mene i sve nekako mi to već počinje ići na živce...

kakva su vasa iskustva sa obitelji,prijateljima,poznanicima??
Ista stvar svugdje, dok sami oni ne upadnu u taj začarni krug.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 10:42   #3
Kod nas je nazalost jos uvijek uvrijezeno misljenje da je neki psiholoski problem (ne psihijatrijski, ali to ukljucuje i to) velika sramota za obitelj jer imaju "ludjaka" u familiji pa ili odbijaju to prihvatiti, kao, nije joj nis samo privlaci paznju, a s druge strane, jako je tesko gledati nekog svog bliznjeg kako pati pa takve probleme guraju pod tepih i prave se da ne postoje. Nazalost takve bolesti su u nas jos uvijek tabu-tema. Cak i ljude sa lakim poremecajima tipa anksioznosti i/ili depresijom se percipira kao opasne ludjake koji ce svaki cas istrcati na ulicu i piknuti prvog prolaznika. Zalosno, ali to je istina - probao i dokazao na vlastitoj kozi.
CRKNUTI ČOVIJEK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 11:06   #4
Quote:
CRKNUTI ČOVIJEK kaže: Pogledaj post
Kod nas je nazalost jos uvijek uvrijezeno misljenje da je neki psiholoski problem (ne psihijatrijski, ali to ukljucuje i to) velika sramota za obitelj jer imaju "ludjaka" u familiji pa ili odbijaju to prihvatiti, kao, nije joj nis samo privlaci paznju, a s druge strane, jako je tesko gledati nekog svog bliznjeg kako pati pa takve probleme guraju pod tepih i prave se da ne postoje. Nazalost takve bolesti su u nas jos uvijek tabu-tema. Cak i ljude sa lakim poremecajima tipa anksioznosti i/ili depresijom se percipira kao opasne ludjake koji ce svaki cas istrcati na ulicu i piknuti prvog prolaznika. Zalosno, ali to je istina - probao i dokazao na vlastitoj kozi.
Potpis na ovo.
I ja sam iskusila to negiranje na vlastitoj koži. Tek kad su i starci uvidjeli da je vrag odnio šalu i kad su se otvoreno postavili prema meni i mojem problemu, odnosno, prihvatili ga, onda su stvari počele ići nabolje.

Ipak, moram priznati da me od svega najviše boljelo kad bi mi netko rekao (a toga je bilo dosta) da tražim pozornost
-Andain- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 13:51   #5
meni za sad jos nisu rekli da trazim pozornost niti mi je to namjera....iako je svatko u mojoj obitelji vec vidio kako mi je kad dozivljavam panične napadaje...znam da sam im dosadna s time i najbolje mi se povuci negdje kad mi se tako dogodi ali opet nevolim biti sama...samo me zivcira to kad mi govore ma nije ti nista umisljas....grrrrrr
sunset056 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 14:02   #6
Ja sa svojima rijetko pričam o tome i ne tretiraju me kao da sam nešto posebno bolestan i kada se ja nekad(rijetko)požalim samo me saslušaju skoro bez komentara.Sadašnji prijatelji me razumiju mada nemaju puno toga za razumjet jer se ponašam normalno ali kada mi se tek dogodila bolest prije oko 11 godina izgubio sam sve prijatelje u roku keks i to mi je bilo dosta ružno iskustvo i ostavilo je trag u meni.Uglavnom osim toga nisam naišao na osuđivanje ili nešto slično,bar nitko nije rekao ništa naglasJedino kaj mi često znaju reći je da zakaj uopće pijem lijekove i da mi ne trebaju a ja više nemam volje objašnjavat zakaj pa samo kažem da se bojim prestat i promijenim temu.
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 14:06   #7
moji meni dandanas ne priznaju bolest, mada sam bio i hospitaliziran i pijuckam redovno lijekove..vele: **** aj nije ti ništa. Krasno li je živjeti s takvim ljudima
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:45   #8
Quote:
thumb kaže: Pogledaj post
moji meni dandanas ne priznaju bolest, mada sam bio i hospitaliziran i pijuckam redovno lijekove..vele: **** aj nije ti ništa. Krasno li je živjeti s takvim ljudima
To ti je još uvjek bolje nego da te smatraju nesposobnim i da se ponašaju prema tebi kao prema malom djetetu,znam par takvih primjera i ti ljudi koje tako tretiraju su u svojim kasnim dvadesetim ko mala djeca.Mada naravno ni njihov ovakav odnos prema tebi nije korektan
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:57   #9
meni su moji rekli da probam sredit u glavi....da ne pijem lijekove...a psihićka je rekla da ih pijem jer bi moglo biti gore ...svejedno bi ih pila jer ocito mi nedostaje hormona zadovoljstva ....čula sam da čokolada dize raspolozenje i da je dobra kod depresivnih osoba jer sadrzi serotonin....eh...onda barem preko ovih blagdana depresivci trebaju biti zadovoljni...ja jedem al nista bas
sunset056 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:59   #10
Najbolji su mi ti kaj kažu takredi glavu i to ko da smo u 17 stoljeću
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:00   #11
Quote:
Altec777 kaže: Pogledaj post
Najbolji su mi ti kaj kažu takredi glavu i to ko da smo u 17 stoljeću
ma da...malo ću je otvorit sredit i zatvorit i sve 5 hahaha
sunset056 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:08   #12
da,pošerafit malo,podmazat i to

mene sad neka tjeskoba pere ali već sam zato zdrmao rivotril i čekam da prošljaka.heh
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:13   #13
Quote:
Altec777 kaže: Pogledaj post
da,pošerafit malo,podmazat i to

mene sad neka tjeskoba pere ali već sam zato zdrmao rivotril i čekam da prošljaka.heh
mene pere vec par sati al necu da nista uzmem...nisam tablete za smirenje uzela vec par dana...cekam da uzmem ad za par sati...jesi ti uzimao helexe ili neke druge tablete u kombinaciji sa fevarinom? mene nekad strah mjesat to sve
sunset056 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:18   #14
s fevarinom nisam uzimao tablete za smirenje tak da neznam kako djeluje.a ćuj ak ti je doktorica to pripisala mislim da nebi trebala očekivat neke probleme,zna ona kaj radi.A zakaj ne uzimaš redovno terapiju nego se mućiš??
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:20   #15
Quote:
Altec777 kaže: Pogledaj post
s fevarinom nisam uzimao tablete za smirenje tak da neznam kako djeluje.a ćuj ak ti je doktorica to pripisala mislim da nebi trebala očekivat neke probleme,zna ona kaj radi.A zakaj ne uzimaš redovno terapiju nego se mućiš??
uzima redovito terapiju....redovito moram piti fevarin i to pijem svaki dan tocno u minutu a helexe mi je preporucila da mogu dvije na dan ili po potrebi....takoder i sanval po potrebi tako da bolje ne uzimam nego da se navucem na njih...p.s pogledaj u privatne por
sunset056 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:22   #16
Aha.Ja bih ipak radije popio tabletu nego se mučio ali ti znaš najbolje.Ja isto često popijem manju terapiju samo kaj ja ne vidim razliku kad pijem manju ili veću,uvjek isto
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 19:23   #17
bože, na naslov teme došlo mi da se smijem, ne zato što je loša već zato što se s tim mučimo stalno i ko zna dokle tako
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 19:25   #18
sunset, ne pizdi zbog fevarina, tak će te lijepo skulirati kad dođeš na punu dozu, ne brini
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 19:46   #19
A zasto nebi pitali hoće li psihički bolesnici nekoga prihvatiti ili ne,zasto da se netko tko ima psihičkih poteškoća zamara sa prihvaćanjem ili neprihvaćanjem tzv normalnih jer među normalnima ima najviše negativnih luđaka,dakle zaboli me kurčina za nečije neprihvačanje.Neka me prihvati za kurac.
kurosava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 19:48   #20
Quote:
kurosava kaže: Pogledaj post
A zasto nebi pitali hoće li psihički bolesnici nekoga prihvatiti ili ne,zasto da se netko tko ima psihičkih poteškoća zamara sa prihvaćanjem ili neprihvaćanjem tzv normalnih jer među normalnima ima najviše negativnih luđaka,dakle zaboli me kurčina za nečije neprihvačanje.Neka me prihvati za kurac.
tako je i nek još plati za to!!!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.