Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2011., 21:15   #1
Porez na nasljeđivanje

pozdrav.

djedova sestra umrla.
imala je kuću s okućnicom, vrijednost nekretnine ovako po mojoj procjeni 40-50k eura.

pokrenuta ostavinska rasprava, zakazana u 2. mjesecu.

djed se išao raspitivati o procedurama, papirlogiji i cijenama postupaka.

bio je na poreznoj upravi i tamo mu je žena rekla da će morati platiti porez od 5% vrijednosti nekretnine prilikom nasljeđivanja (iako se radi o prvom koljenu, njegovoj sestri)!

je li to točno ispravno i gdje je zapisano u zakonu, kojem?

hvala unaprijed.
ovo mi je bezobrazna otimačina ako je istina.

što bi se desilo da odbije platiti?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:21   #2
Točno je, braća i sestre nisu u prvom nasljednom redu, plaća se 5 %, regulirano je Zakonom o nasljeđivanju, možeš naći na netu. Nije samo u hr tako.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 00:59   #3
Wink

Treba provjeriti da li je možda moguće tražiti oslobođenje od plaćanja poreza, ako je predmetna nekretnina bila stjecana u vrijeme kada su živjeli u istom domaćinstvu.
Mini9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 10:19   #4
Pa nije spomenuo da su živjeli zajedno. ako jesu, mora dokazati da su imali zajedničko domaćinstvo. Najbolje da s potvrdom o prebivalištu na istoj adresi ode na poreznu upravu u mjestu gdje se nalazi nekretnina odnosno nasljeđe.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 17:26   #5
hvala na odgovorima. situacije je bila ovakva.

djed, njegova sestra, njihova majka i otac su živjeli u staroj kući (na istom posjedu) dok se nova kuća na tom istom posjedu nije izgradila.

nekako u isto vrijeme, djed je gradio i drugu kuću na drugoj lokaciji i tada se preselio u tu drugu kuću (ali je tijekom gradnje kuće koju sad treba naslijediti, bio skupa s njima trima).

pitao sam ga, ali veli da misli da nema nikakvu potvrdu o prebivalištu da su oni svi skupa u to vrijeme gradnje ove upitne kuće živjeli zajedno.

postoji li još koji način na koji se može dokazati da jesu?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 17:35   #6
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
pitao sam ga, ali veli da misli da nema nikakvu potvrdu o prebivalištu da su oni svi skupa u to vrijeme gradnje ove upitne kuće živjeli zajedno.

postoji li još koji način na koji se može dokazati da jesu?
Potvrdu o prebivalištu za sebe i pokojnicu dignut će na mup-u. Baš se tako zove- potvrda o prebivalištu. Mislim da košta nekih 50 kn po potvrdi. Ako su živjeli zajedno, imat će istu adresu
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 19:20   #7
ali živjeli su zajedno do 1961.! kad je ova nova kuća izgrađena
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 01:33   #8
Policija vjerovatno neće imati potvrdu za 1961. Činjenice se mogu dokazivati i npr. svjedocima ili starim dokumentom na kojem piše adresa. No, da si ne stvara troškove nek ode prvo u Poreznu i pita da li ima osnova za oslobođenje po čl. 13 točka 3 Zakona o porezu na promet neretnina:


3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,

3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,

5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.01.2011. at 14:53.
Mini9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 14:48   #9
hvala ti, rekao sam mu, isprintao sam mu dao sam mu.

vidjet ćemo što će mu reći na poreznoj.

a meni baš nije najjasniji pojam gospodarske zajednice.
moj djed je u vrijeme gradnje te kuće bio u staroj kući na istom zemljištu gdje je sad i ova nova, bio je dijete jer je kuća ustvari građena 1935. a ne 61. kako sam ja mislio.

1) e sad, kako dijete može biti dijelom gospodarske zajednice?

2) ne razumijem ovaj dio "stjecanje druge nekretnine", što to znači, da ako je živio u toj kući za vrijeme dok je gradio svoju kuću ima pravo na oslobođenje od ovog poreza? onda i po toj točki ima elemenata za to, jer jest živio u toj kući dok je gradio svoju kuću na drugoj lokaciji.

3) što je točno zajedničko stjecanje prihoda i raspolaganje istima? svatko je imao svoju plaću, djed i njegova sestra (dok su živjeli u kući toj), a ulagali su dio plaće i u kuću jasno.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 00:07   #10
Porezna uprava ima svoje stavove i praksu prema kojima tumači ove termine.
Mini9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 20:16   #11
primio na znanje.
hvala još jednom, pozdrav.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 22:15   #12
Nema na čemu, zanimalo bi me da čujem rezultat kada rješenje bude doneseno.
Lijepi pozdrav.
Mini9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 00:17   #13
U bližoj okolini slučaj je bio jednostavniji i rješen bez ikakvih problema - zajednički život bio je do smrti ostavitelja, poreznoj upravi dostavljene su kao dokaz potvrde o prebivalištu te izjava predstavnika stanara. Eto, čisto kao primjer.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 21:59   #14
ja bi vas molila da mi pomognete i unaprijed zahvaljujem svima.Situacija sljedeca..........vlasnik kuce umro prije 15 god i ostavinska rasprava nije nikada napravljena.U tom trenutku u kuci zivili,znaci,gospodin koji je umro,supruga i najmladji sin....(ukupno cetvero djece).nakon par god umrla i gospodja i ostavinska rasprava takodjer nije napravljena.najmladji sin i dalje ostao zivjeti u kuci i sada pokrenuo postupak ostavinske rasprve.Dogovor je takav da ce se svi odreci svog nasljedsta kako bi on otao jedini vlasnik kuce.E sad dolazimo do pitanja.....davi me danima da li ce on morati platiti nekakav porez poslije ostavinske rasprave.....koliko god ja citala zakone ne mogu njega nigdje uklopiti(valjda sam glupa,ne znam vise ni sama od toliko stavki) a on davi pa davi koliko ce njega kostati ostavinska i da li ce on morati platiti porez?Unaprijed zahvaljujem na pomoci.....................
brankag is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 10:28   #15
Ako je nasljednik sin, ne plaća porez. A platit će održavanje ostavinskih rasprava.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 13:28   #16
Hvala puno
brankag is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 07:51   #17
Question PRAVA NA NASLJEĐIVANJE,POREZ NA POKRETNINE I NEKRETNINE

POZDRAV SVIMA.POKUŠAT ČU OBJASNITI SVE UKRATKO.BRAT MI JE PRONAĐEN MRTAV U STANU KOJEGA JE BIO VLASNIK,POSLJE OČEVIDA STAN JE STAVLJEN POD POLICISKI PEČAT TAKO JE I DO DANAS.TO SE DOGODILO 1.5.2011.MAMA I TATA SU MI UMRLI U ZADNJIH PAR GODINA.OSTALE SMO POLUSESTRA(po mami) I JA.DOBILA SAM RJEŠENJE O NASLJEĐIVANJU ALI JOŠ NIJE PRAVOMOČNO GDJE PIŠE DA SAM JA NASLJEDILA 3/4 STANA,AUTA I NOVACA NA RAČUNU,A POLUSESTRA 1/4 ISTO STANA,AUTA I NOVCA NA RAČUNU.DA NAPOMENEM DA NISMO U NIKAKVOME ODNOSU NAS DVIJE.STAN ČE MORATI IČI NA PRODAJU JER DOGOVORA IZMEĐU NAS DVIJE NEMA.SADA ME ZANIMAALI ONA IMA PRAVO SE USELITI U TAJ STAN BEZ MOGA DOPUŠTENJA?STAN JE JOŠ POD PEČATOM NITKO NE ŽIVI U NJEMU!ZANIMA ME DALI MORAM PLATITI POREZ NA POKRETNINI TOČNIJE NA NOVCE KOJE NASLJEĐUJEM OTPRILIKE 40000 KN?I NARAVNO NA NEKRETNINU?ZNAM DA JE 5 % porez,ALI POŠTO ČE STAN IČI NA PRODAJU IMALI TU KAKVA CAKA DA GA IZJBJEGNEM JER OKO 2500 EURA BI ME IZAŠAO POREZ?JEDNOSTAVNO GA NEMAM OD ČEGA PLATITI SUPRUG I JA SMO NEZAPOSLENI.KADA MI DOĐE PRAVOMOČNO RJEŠENJE MORAM OTIČI U POREZNU UPRAVU ZA POREZ,DALI PRIJE TOGA SA PRAVOMOČNIM RJEŠENJEM MOGU OTIČI U BANKU I PODIGNUTI SVOJ NASLJEDNI DIO ILI MORAM PRVO ČEKATI IZ POREZNE RJEŠENJE ZA POKRETNINE ILI JE ZA BANKU DOVOLJNO SAMO PRAVOMČNO RJEŠENJE?HVALA
ANTONIJAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 20:25   #18
Za novce u banki je dovoljno pravomocno rjesenje o nasljedjivanju.
Porez na promet morate platiti, bez obzira sto stan sada prodajete. Nema caka tu.
Polusestra ima pravo na suposed stana u odnosu na svoj suvlasnicki udio u stanu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 07:04   #19
HVALA VAM NA ODGOVORU,BAREM SAM SE MALO UMIRILA DA JE ZA BANKU DOVOLJNO SAMO PRAVOMOČNO RJEŠENJE.SADA ME JOŠ JEDINO ZANIMA DALI SE MOŽE USELITI U TAJ STAN BEZ MOGA PRISTANKA POŠTO NI PRIJE NIJE ŽIVJELA U NJEMU KAO NITI JA?ZANIMA JE JOŠ KAKO IDE SUDSKA PRODAJA STANA?U SLUČAJU DA SE NAS DVIJE NE MOŽEMO DOGOVORITI,JA NEMAM NJU ZA ISPLATITI A ONA NEMA MENE I MISLIM DA TU NEČE BITI NIKAKVOGA DOGOVORA NEGO SUDSKA PRODAJA STANA.ZNAM DA SE DOBIVA MANJA CJENA NA TAJ NAČIN ALI NEMAM DRUGOGA IZBORA

Nema na čemu, ali ubuduće ne koristiti caps lock i pročitati pravila ovog pdf-a prije idućeg postanja.

Zadnje uređivanje File : 15.11.2011. at 12:49.
ANTONIJAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 20:53   #20
?

Imam pitanje, zivim sa tetkom u njenoj kuci, tetka zeli napraviti ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s time da cu dobiti kucu. Sad me zanima dali placam porez (to bi mi bila prva nekretnina ako ima to kakve veze)?
Unaprijed hvala...
MaraSlavonska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.