Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2014., 00:06   #241
Quote:
Pittboy kaže: Pogledaj post
Južni Hrvati koji dolaze dva stoljeća kasnije više se i ne mogu zvati Hrvatima jer su izumrli, izginuli, medjusobno se poubijali, a oni koji se danas doli smatraju Hrvatima...oberHrvatinama čak, jesu, kao što već i sami znate, vlaškog i mletačkog podrijetla.

Amen!
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 00:36   #242
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Ne kužim. Što je smiješno?
Pittboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 00:53   #243
Quote:
Pittboy kaže: Pogledaj post
Ne kužim. Što je smiješno?
Ti.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 10:09   #244
I tako sad, poslije 13 stranica, di je ta kruna?
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 12:10   #245
Quote:
Hildebrand kaže: Pogledaj post
I tako sad, poslije 13 stranica, di je ta kruna?
nema je, isparila
Old 26.02.2015., 17:20   #246
Raspravljalo se nadugo i naširoko o hrvatskoj kruni, al ako me sjećanje ne vara, nije nikome palo na pamet da je Sabor dao iskovati nove krune za novog vladara u 16. stoljeću.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...runa-foto.html

Koliko ima istine u ovom članku? Radi li se o još jednoj fantaziji Dnevnog? Što kaže hrvatska struka?
Old 26.02.2015., 19:49   #247
Ovo na poveznici, ona malena kruna, tobože umanjena prava, nije tip kraljevskih kruna kakve su se radile u 16. st.
A onaj tekst gdje se spominju krune, ne znam, čini mi se malo vjerojatnim da je tek sad izronio. Valjalo bi vidjeti je li negdje objavljen ili se namjerava objaviti u stručnoj literaturi. Nisam sasvim proučio članak nego ovo pišem na prvu.
Old 26.02.2015., 21:54   #248
Opet sam pročitao članak, sad mi se čini kao hoax. Navedeni podaci su neprovjerljivi, tuebingenška knjiga s navodima o krunama je navodno nestala.

Inače, kad već govorimo o tome, mala i velika kruna, zar je jedno vrijeme bio običaj da se prave i male krune? Kakva je korist od krune koja je promjera nekoliko cm, čemu je ona služila?
Old 01.10.2017., 15:56   #249
Svi znamo za danasnji hrv. nacionalni simbol, tzv. Zvonimirovu krunu, iako nema nikakve veze sa Zvonimirom , postala je prakticki ikonografski simbol za hrv. kraljevstvo.Medutim, u davnija vremena (17. st.) stari Hrvati su ocito isto imali potrebe isticati nekakvu staru hrvatsku krunu kao simbol kraljevstva i zanimljivo je da ona uopce nema nikakve veze s ovom prvom, vec je napravljena tako da je razdijeljena na tri dijela, predstavljajuci tri kraljevine (Dalmaciju, Hrvatsku i Slavoniju):

Ante Vranković: Ivan Komersteiner - Ikonograf čudesno obnovljenog Hrvatskog Kraljevstva

Kruna izgleda "mocno" i dosta podsjeca na carske krune.

Zadnje uređivanje Zagorski Križar : 01.10.2017. at 16:09.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.