Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2017., 12:50   #161
A to što su imali na papiru je bilo površno odrađeno prije 25god pa mislim da pravno ne drži vodu. Ne znam vidjet ću još sa susjedima jel se da šta dogovorit, al hvala svima na odgovorima.
jabicoinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 13:42   #162
Drži vodu ako su svi stanari potpisali suglasnost, pa bilo to i pred 25 godina.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:29   #163
Quick question. U jednoj kući na dva kata zive dvije obitelji zajednicki vanjski ulaz (stepenice do prvog stana ujedno vode i do stepenica do drugog stana) e sad ovi sto zivi na donjem katu hoce zabraniti ulaz osobi na gornjem katu odnosno zabranjuje mu koristenje zajednickih stepenica i osoba sa drugoga kata nema drugi nacin ulaska u kucu. Osoba koja hoće zabraniti koristenje zajednicki stepenica daje drugu osobu na sud da su to njegove stepenice i da druga osoba mora raditi svoje ako zeli uci u kucu. Da li je moguce da su zanemari pravo sluznosti i zbilja odredi da ova prva osoba ima sama pravo plodouzivanja na zajednickim stepenicama..... hvala unaprijed. Valjda je jasno sta zelim pitati.

Poslano sa mog GT-I9060 koristeći Tapatalk
freddie"s queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 13:04   #164
Situacija je slijedeca.
Kupili smo zemlju prije 18g i sagradili kucu. Vlasnici iznad nas su tamo bili prije nas i prolazili nasom parcelom do svoje kuce. Bivsi vlasnik nase parcele iz je tuzio i dobio presudu u svoju korist da se ne smiju sluziti nasom parcelo, prolaziti do svoje kuce njom bilo pjeske ili auto. Takoder gospoda ima drugi prilaz na cestu, ali sve preko tuđih cestica. Susjed do nas im daje da prolaze njihovom parcelom i takoder iznad njih ima jedna neizgradena parcela kojoj mogu doci do ceste.
Vlasnici iznad moje parcele su se bas zapikirali na nasu parcelu, radi dobrosusjedskih odnosa nismo se sad striktno protivili prolazenju, ali gospoda se pocela ponasati da je moja parcela javna cesta. Postar im donosi postu motorom skroz do njih, njihovi svi gosti preko moje parcele autom idu do njih... ove godine smo odlucili staviti ogradu kojom bi zatvorili prednji dio parcele (ne granici, niti se dodiruje sa njihovom parcelom). Također sam gospodi rekla da cemo ogradu stavljati s cime su se i slozili. Prilikom postavljanja ograde gospoda i njezin muz su se legli na podrucje gdje majstor mora zabusiti vodilice i nisu dali da se ograda radi. Bila je i policija i oni ju nisu maknuli, rade po sudskom nalogu, ali je bio zapisnik i to dva dana za redom.
Moje pitanje je sad dali da ja ošto poto stavim tu ogradu pa nek ona tuzi za nuzni prolaz (dok jos nije proslo 20g). Dali ona mene kao vlasnika moze tuziti za uznemiravanje na mojoj parceli.
Upoznata sam sa tuzbama obetanja posjeda (30dana) i sa vlasnickom tuzbom. Samo sto to jako dugo traje.

Ja bi najrade nekako stavila ogradu pa nek ona tuzi. Ili to nije ispravno?
Ateragram is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 14:29   #165
Da, ali to nužni prolaz nije. Iskipaj kamion šljunka ili zemlje ili parkiraj auto
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 20:26   #166
Znaci, ako npr uzmem zaštitara da se bakče s njima dok sagradim ogradu, ona me moze tuziti za remecenje mira na mojoj parceli?
Ona se prijeti tužbom akonstavimo ogradu, tako da joj je jedina opcija da tuzi za nuzni prilaz.
Ateragram is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 22:28   #167
Ne može te tužiti na tvojoj parceliMožda može ali će izgubiti. Ali tužba za nužni prilaz neće proći jer joj (im) je susjed omogućio prolaz kao što si i napisala.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 23:34   #168
A gdje je njegov put?
Dok se pravno ne riješi iskreniti kamion nečega na sred tog puta uz rub parcele več sutra.
Onda napraviti ogradu i zaboraviti na sve a susjed nek se neteže po sudu sam sa sobom.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 08:56   #169
Oni idu po svim parcelama na glavnu cestu. Jos je izjavio ( u presudi sa bivsim vlasnicima) da im susjed do nas da da prolaze. Moja parcela im je najbliza na glavnu cestu i preko nje mogu cak i autom. Zacrtali su si moju parcelu. Također ima iznad njih parcela koja je neizgraďena i ima puno vlasnika. Preko koje moraju proci da bi izasli na cestu. Ali isto ne mogu autom doci do svoje parcele. Također do njih ima vise neizgradenih parcela koje mogu proci da dodu do ceste.
Ateragram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 01:47   #170
Uništenje asfalta na javnom putu

Molio bi Vas da mi pomogne u vezi davanja savjeta i objašnjenja u vezi dolje navedenog:
Put koji vodi do moje obiteljske kuće je ucrtan u katastar te kao takav ima broj čestice gdje je na mog oca upisana 1/2 puta uz ostalih 10-ak vlasnika sa manjim udjelom kvadrature. Taj put je asfaltiran od strane mog malog grada, tj. jedinice lokalne samouprave. Do tog puta je susjedova oranica širine cca 30-40 m te navedeni svaki puta prilikom oranja njive napravi brazdu duboku cca 40cm odmah pored asfalta, gdje se uslijed jakih kiša tampon (žal i pijesak) ispire te se tako asfalt urušava, tj. propada.
Sve sam prijavio komunalnom redaru grada koji je izlaskom na teren rekao da grad sa time nema ništa, već da je to stvar imovinsko pravnih odnosa s čime se ja ne bih složio, jer je asfaltiranje tog puta platio grad, s čime je taj put postao dio javnog dobra grada. Pronašao sam čl.45 st.3 t.3 Zakona o cestama gdje se navodi da se oranje ne smije vršiti minimalno 1 metar do ceste.
Zanima me da li postoji jos kakva druga pravna osnova, članci i stavci drugih Zakona u kojima se navode slučajevi slični ovom, gdje postoje prekršajne odredbe za takve nemarne postupke uništenja asfalta/javnih površina, pomoću kojih bi imao pravnu osnovu možda čak i za pokretanje privatne tužbe protiv neodgovornog pojedinca. Što mi je najbolje uraditi, s time da sa predmetnim ne želim nikakav oblik suradnje i dogovora.
Hvala svima.
bigl88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 18:56   #171
Quote:
Ateragram kaže: Pogledaj post
Situacija je slijedeca.

Kupili smo zemlju prije 18g i sagradili kucu. Vlasnici iznad nas su tamo bili prije nas i prolazili nasom parcelom do svoje kuce. Bivsi vlasnik nase parcele iz je tuzio i dobio presudu u svoju korist da se ne smiju sluziti nasom parcelo, prolaziti do svoje kuce njom bilo pjeske ili auto. Takoder gospoda ima drugi prilaz na cestu, ali sve preko tuđih cestica. Susjed do nas im daje da prolaze njihovom parcelom i takoder iznad njih ima jedna neizgradena parcela kojoj mogu doci do ceste.

Vlasnici iznad moje parcele su se bas zapikirali na nasu parcelu, radi dobrosusjedskih odnosa nismo se sad striktno protivili prolazenju, ali gospoda se pocela ponasati da je moja parcela javna cesta. Postar im donosi postu motorom skroz do njih, njihovi svi gosti preko moje parcele autom idu do njih... ove godine smo odlucili staviti ogradu kojom bi zatvorili prednji dio parcele (ne granici, niti se dodiruje sa njihovom parcelom). Također sam gospodi rekla da cemo ogradu stavljati s cime su se i slozili. Prilikom postavljanja ograde gospoda i njezin muz su se legli na podrucje gdje majstor mora zabusiti vodilice i nisu dali da se ograda radi. Bila je i policija i oni ju nisu maknuli, rade po sudskom nalogu, ali je bio zapisnik i to dva dana za redom.

Moje pitanje je sad dali da ja ošto poto stavim tu ogradu pa nek ona tuzi za nuzni prolaz (dok jos nije proslo 20g). Dali ona mene kao vlasnika moze tuziti za uznemiravanje na mojoj parceli.

Upoznata sam sa tuzbama obetanja posjeda (30dana) i sa vlasnickom tuzbom. Samo sto to jako dugo traje.



Ja bi najrade nekako stavila ogradu pa nek ona tuzi. Ili to nije ispravno?


Ajmo redom. 20 g stoji, no nesmije hodati/voziti se protiv tvoj zabrane, silom, potajno.
Posjedovna zaštita-posebni, hitni postupak. Objektivni rok 1 g od činjenice smetanja, 30 od dana saznjanja za smetanje i tko ga čini. Dakle, odgovor ti se nameće sam..
Što se tiče vlasničke, možeš actio negatoria. Dokaži vlasništvo (zk izvadak) i da te smeta.

Eh sada, što se tiče nužnog prolaza. Da bi se on osnivao, treba nekoliko stvari se ispuniti. Da nema nikakav ili prikladan put sa javnog puta i da je korist od gospodarenje nekretnine veća od štete od korištenja nekretninom. I to nije besplatno. Dužnost je platiti naknadu koja ne može biti manja od onog iznosa koju bi dobio da se provodi izvlaštenje u interesu RH. Nužni put se ne može nikada osnovati - glede nekretnine kojih se tome protive javni interesi, kroz zgrade, kroz ograđena kućna dvorišta, kroz ograđena uzgajališta divljači; a kroz ograđene vrtove i vinograde može osnovati nužni prolaz samo ako za to postoji osobito jak razlog.
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 19:02   #172
Molim kratki savjet.
Od muza obitelj je u sporu sa susjedima.
Prije cca 20 godina je moj svekar usmeno dogovorio sa susjedom da moze prolaziti rubom svekrove zemlje za pristup kuci. Susjedova čestica ima pristup javnom putu, ali je taj dogovor bio postignut u dobroj volji da se susjedovo polje ne bi “umanjivalo”. Susjed autom ide granicom svoje zemlje i za ući u dvor kuće i garažu skreće preko svekrove zemlje. To pravo nije upisano u katastar i nikada do sada nije osporavano. U slučaju potrebe, susjed apsolutno moze sebi napraviti pristup kuci isključivo preko svoje zemlje.
Novi moment je nastupio sada kad susjed namjerava podijeliti zemlju s bratom. Brat bi dobio dio do kojeg nema pristup s javnog puta i traže od nas da se produži dogovoreni put preko svekrove zemlje. Muževa obitelj im je voljna taj dio zemlje prodati, a susjedi to spore i pozivaju se na služnost i dospjelosti služnost puta. Usprkos dobrosusjedskim namjerama, čini mi se da ce sve završiti na sudu. Meni, pravnom laiku, se čini da oni zaista nemaju osnove dobiti nikakvu tužbu, dapače, trebali bi uzeti priliku koja im se nudi i kupiti tu zemlju?
__________________
and it's all because i walked your way...
Gala88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 15:25   #173
Moj veliki problem:kuća izgrađena 1985-te.Ja drugi vlasnik.Između mene i susjede,naše su garaže.U građevinskoj od moje kuće stoji da je prostor ispred garaža u naravi put,mislim,tako je ucrtano.Susjedi(koji su i prodavali parcele),rekli su da je ispred naših garaža mimoilazište,jer je slijepa ulica,i prostor za ulazak u garažu.Susjeda,također drugi vlasnik,prije neki mjesec preko noći sagradi zid između garaža i spoji svoju parcelu do zida.Sada za doći do garaže,moram preko susjednih parcela(dok budem smjela i mogla)i u rikverc ulaziti,dosta vremena i teško(ulubila sam auto).Na katastru čudodjednom,crta koja je iscrtkana i dokazuje da je prostor ispred garaža dio puta,postala puna.No,ja imam isto tako katastarski izvadak iz 1979-te,gdje se vidi jasno,da to nije zatvorena crta,već da je ugibalište dio puta.Znači,nešto manje od 40 godina to služi za ulazak/izlazak iz garaže,i za mimoići se,a ja to koristim preko 20 godina,od kad imam auto,koji mi je neophodan za posao.Koja su moja prava?
sanimarine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 17:06   #174
Ako je prošlo više od mjesec dana od tog događaja, onda ne možete pokrenuti tužbu radi zaštite posjeda prava stvarne služnosti puta, nego morate podići drugačiju vrstu parnice - uglavnom angažirajte odvjetnika, jer sam nećete ništa postići...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2018., 14:16   #175
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Ako je prošlo više od mjesec dana od tog događaja, onda ne možete pokrenuti tužbu radi zaštite posjeda prava stvarne služnosti puta, nego morate podići drugačiju vrstu parnice - uglavnom angažirajte odvjetnika, jer sam nećete ništa postići...
To sam pokrenula,ročište je za mjesec dana...a pokrenula prije 3 mjeseca...Samo,odvjetnica nakon posjete katastru kaže,da samo općina može uređivati puteve,da ja kao pojedinac ne mogu ništa,jer ne tvrdim da je ušla na moje(ovo ukoliko ne prođe dobro služnost puta)...To mi nije jasno,zašto ja kao pojedinac ne mogu ukazati na moguće protupravne radnje?
sanimarine is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 13:53   #176
Ako preko mog zemljista ostavim pravo sluznosti puta cesticama koji nemaju izravni pristup na glavnu cestu. Da li od tog puta sa granjom moram odstupati 3m ili se njegova sirina vec racuna kao odstupanje od susjeda pa ako je put sirok npr 3m onda mogu s gradnjom ici do puta?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2018., 15:56   #177
Question Pravo prolaza

Evo ovako imam jedne "predivne" susjede koji koriste put koji je na sredini moje zemlje, e sad oni su prije par godina kad je bilo isto nesuglasica sagradili put do svoje kuce koji isto vodi prema glavnoj cesti. Jesam li im ja duzna dat pravo puta ili ga mogu ukloniti jer mi smeta zelim se ograditi od susjeda tako da mi sve bude u komadu i da nitko nemoze prolaziti mojom površinom jer svako par godina nekome nešto smeta pa da stim vise nemam problema dignula bi zid i ogradila se ali me zanima jel im treba ja dat ikakav prolazi ili sta?
Yoshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2018., 00:12   #178
Ajde nacrtaj u paintu stanje na terenu. I označi gdje je glavna cesta, neke sporedne, tvoja nekretnina i njihova itd. Pa je lakše odgovoriti i objasniti zašto (ne) mogu. Ovako napisano je mala zbrka


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 13:44   #179
Pozdrav, imam problem s pristupom vikendici. bivsi vlasnik cestice preko koje je djelomicno isao put dobio je pravo na povecanu parcelu i tako postao vlasnik dijela gdje je isao dio puta nas ostalih u ulici. novi vlasnik je to pravo iskoristio, stavio ogradu itd. e sad, jedna od susjeda je to rijesila tako sto je kupila od mjestanke dio cestice prekoputa, po suludoj cijeni, bez ikakve konzultacije s nama ostalima i tako opet imamo put, odnosno dovoljnu sirinu za proci automobilima. Ona se, naravno, na taj kupljeni dio uknjizila i sad trazi od nas ostalih da joj isplatimo na racun ravnopravan dio ako zelimo prolaziti. to mi ne bi bio problem, ali ona za tih 750 eura, koliko trazi od svakog od nas osmero, nudi ne udio u vlasnistvu, vec samo pravo sluznosti puta. to mi je malo bezveze, ili grijesim? ako vec dam novce, onda bih se volio i uknjiziti za taj dio, kao sto, uostalom, niti ona nije dala novce da bi dobila pravo sluznosti od te lokalke. fora je, kao, kad svi platimo, onda cemo se uknjiziti. ali sto ako netko odo susjeda odbije platiti? sto je s nama ostalima?
Babhosinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 14:05   #180
Quote:
Babhosinho kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam problem s pristupom vikendici. bivsi vlasnik cestice preko koje je djelomicno isao put dobio je pravo na povecanu parcelu i tako postao vlasnik dijela gdje je isao dio puta nas ostalih u ulici. novi vlasnik je to pravo iskoristio, stavio ogradu itd. e sad, jedna od susjeda je to rijesila tako sto je kupila od mjestanke dio cestice prekoputa, po suludoj cijeni, bez ikakve konzultacije s nama ostalima i tako opet imamo put, odnosno dovoljnu sirinu za proci automobilima. Ona se, naravno, na taj kupljeni dio uknjizila i sad trazi od nas ostalih da joj isplatimo na racun ravnopravan dio ako zelimo prolaziti. to mi ne bi bio problem, ali ona za tih 750 eura, koliko trazi od svakog od nas osmero, nudi ne udio u vlasnistvu, vec samo pravo sluznosti puta. to mi je malo bezveze, ili grijesim? ako vec dam novce, onda bih se volio i uknjiziti za taj dio, kao sto, uostalom, niti ona nije dala novce da bi dobila pravo sluznosti od te lokalke. fora je, kao, kad svi platimo, onda cemo se uknjiziti. ali sto ako netko odo susjeda odbije platiti? sto je s nama ostalima?
Ako sam dobro shvatio,iz nekih primjera iz prakse...

U slučaju suđenja (što naravno je zadnja opcija) sud bi trebao dosuditi da morate doći do svoje parcele preko neke privatne čestice,i to najkraćim mogućim putem.

Ali isto,vlasnik te čestice ima pravo na naknadu!

U vašem primjeru, vi bi ste se služili privatnom česticom,a nebi htjeli to služenje platiti.

(Da je dolazak do vaše vikendice od državnog značaja,onda bi mogli izvlastiti dotičnu gospođu i isplatiti iznos po cijene porezne-jeste vi to? naravno da ne).

Gospođa,jasno,hoće zaraditi i dati vama nešto u najam,zašto bi prodavala ?

Evo sličan primjer,da imate stan koji dajete u najam nekome.Taj netko je u vašem stanu 5 godina i dao vam je ukupno za tih 5 godina 20 000 EUR u najamnini. Hoćete li mu umanjiti cijenu stana za taj iznos ako prodajete toj osobi stan ?

Jednostavno,probajte se dogovoriti (papirnato) da uzmete zapravo na duži rok pravo služenja tim dijelom čestice.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.