Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2011., 13:28   #21
MiNa8
VKV Forumaš

MiNa8 Avatar

Registracija: Sep 2004.
Quote:
mrkva4 kaže: Pogledaj post
ok, svejdno sta mi je ciniti ?
nebi gasio obrt da je posao isao
dajte savjet za molbu oslobađanja plačanja.
Hvala
Dogovori se s referenticom u poreznoj da ćeš otplaćivati dug na rate, pa uplaćuj koliko i kad možeš. I mi smo u sličnoj situaciji. Za sada ovako funkcionira, ali je referentica rekla da će uskoro postrožiti kriterije, pa bi mogli slati i ovrhe. Uglavnom, ako uplaćuješ barem nešto, ne bi te trebali dirati. O otpisu duga možeš samo sanjati.
Old 01.03.2011., 21:19   #22
navman
Banned

Registracija: Feb 2011.
mrkva ti si mrtav samo to još neznaš ))) šala mala ali sto se tiče duga tu nemaš šanse , osim da se dogovoriš za obročno plačanje no porezna bi po zakonu trebala tražit 20 posto duga da vratiš odmah te da predložiš garanciju, auto kuća stan ... znači to je šuplja priča , preostaje ti samo ukoliko ti još nisu sjeli na imovinu pokretnu i nepokretnu da to prepišeš na nekoga , i tu porezna ima pravo 3 godine osporit takav prijenos no kako smo banana republik velika je šansa da te tri godine prođu a da se ništa ne desi . zastare su ti poznate 6 i deset godina , to su apsolutne zastare i znači ako si zatvorio obrt nakon isteka tog perioda moraš zatražit otpis dugova zbog zastare , no nećeš imat mogućnost upisa staža koji nisi platio( MIO )uz sve ovo navedeno trebaš znati da sad FINA naplačuje ovrhe na novčanim sredstvima što znači svi računi u svim bankama(oročena štednja, štednja tekući račun ) gdje god ti nanjuše da imaš gotovinu mogu ti ići u blokadu a ne samo žiro račun od obrta.
i što je najbolje ili najgore čak nemaš pravo na 2/3 plaće ukoliko si nisi isplaćivao plaću .
navman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 09:06   #23
malikaljo
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2011.
Quote:
navman kaže: Pogledaj post
mrkva ti si mrtav samo to još neznaš ))) šala mala ali sto se tiče duga tu nemaš šanse , osim da se dogovoriš za obročno plačanje no porezna bi po zakonu trebala tražit 20 posto duga da vratiš odmah te da predložiš garanciju, auto kuća stan ... znači to je šuplja priča , preostaje ti samo ukoliko ti još nisu sjeli na imovinu pokretnu i nepokretnu da to prepišeš na nekoga , i tu porezna ima pravo 3 godine osporit takav prijenos no kako smo banana republik velika je šansa da te tri godine prođu a da se ništa ne desi . zastare su ti poznate 6 i deset godina , to su apsolutne zastare i znači ako si zatvorio obrt nakon isteka tog perioda moraš zatražit otpis dugova zbog zastare , no nećeš imat mogućnost upisa staža koji nisi platio( MIO )uz sve ovo navedeno trebaš znati da sad FINA naplačuje ovrhe na novčanim sredstvima što znači svi računi u svim bankama(oročena štednja, štednja tekući račun ) gdje god ti nanjuše da imaš gotovinu mogu ti ići u blokadu a ne samo žiro račun od obrta.
i što je najbolje ili najgore čak nemaš pravo na 2/3 plaće ukoliko si nisi isplaćivao plaću .
prema Upti MIF od 01.kolovoza 2011.
svako tko je dužan poreznoj može tražiti otpis duga bez obzira na zastaru, svatko može podnijeti zahtjev za obročnu otplatu duga bez uplaćenih 20% i osiguranja plaćanja.
E da li će ikome to porezna oprostiti ili dati na otplatu neznam, ali može se tražiti i svaki građanin RH ima pravo to je sigurno.

Ako dođe do ovrhe, porezna može uzeti sve obrtniku, ako ima šta, večina se pobrinula da nema se što uzeti pa je to dugotrajno tapkanje u mjestu.
Ali postoji još jedno riješenje, da se što prije zaposlite kod nekoga i da VAm porezna uzima 2/3 plaće i neće Vam dirati imovinu i drugo ako se planirate baviti istom djelatnmosti i mislite da možete uspjeti, otvorite doo na suprugu i zaposlite se tamo na 4 sata, neka supruga plati doprinose na minimalac i Vama isplati minimalac propisan zakonom i neće Vam dirati imovinu, jer će svaki mjesec dobivati uplatu.

E sad porena kad obrtnik traži obročnu otplatu jako to rijetko odobri i ako odobri neće dati više od 6 rata, a kad radite možete cijeli život po sitno otplaćivati i neće Vas dirati jer dug nećete teoretski nikada otplatiti jer će sve uplate pojesti kamate.
Ja se nadam da će se 4 prosinca promijeniti vlast i jedan od prijedloga je da se obrtnicima koji mogu poslovati imaju tržište a blokirani su od strane porezne omogući vračanje duga do 10 godina uz kamatu 2%, to i je riješenje problema i mislim da će to zaživiti.

Nada nikad ne umire osim u Hrvatskoj,
malikaljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 13:42   #24
Neil_66
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2011.
Quote:
malikaljo kaže: Pogledaj post
E sad porena kad obrtnik traži obročnu otplatu jako to rijetko odobri i ako odobri neće dati više od 6 rata, a kad radite možete cijeli život po sitno otplaćivati i neće Vas dirati jer dug nećete teoretski nikada otplatiti jer će sve uplate pojesti kamate.
Ja se nadam da će se 4 prosinca promijeniti vlast i jedan od prijedloga je da se obrtnicima koji mogu poslovati imaju tržište a blokirani su od strane porezne omogući vračanje duga do 10 godina uz kamatu 2%, to i je riješenje problema i mislim da će to zaživiti.

Nada nikad ne umire osim u Hrvatskoj,
moguce je, mi smo kao obrt dobili na 30 rata obrocno placanje poreznog duga preko tog novog reprograma...napokon su i samo shvatili da drukcije ne ide, jos kad bi smanjili kamatu bilo bi bolje..
Neil_66 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 16.10.2011., 10:00   #25
Bekantan
Registrirani korisnik

Bekantan Avatar

Registracija: Jan 2007.
Koje cifre se vrte,po dvije tri godine blokirani računi,a ja dužan pdv-a 10530kn za zadnjih par mjeseci i prijete mi pečačenjem kamiona ako do sutra sve ne platim.Nedavno mi poslali kaznu za kašnjenje plaćanja doprinosa 5000kn.Pa mislim stvarno koja je ovo usrana zemlja jer valjda trebaju pokazat da nešto rade pa je najlakše udariti po malom čovjeku.Ali ako se to desi ja ostanem bez posla a troje djece bez kruha neće mi biti žao smjestiti tu facu iz porezne na intezivnu njegu par mjeseci pa neka i mene zatvore valjda će djeca imati socijalnu pomoć.
Jewbem ti državu i korumpiranu birokraciju.A neće nitko da upita zašto je meni jedna velika HR firma kojoj država daje ogromne poticaje dužna preko 100000kn
Bekantan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 11:19   #26
lili p.
always

lili p. Avatar

Registracija: Nov 2006.
Iskreno, bez želje za podizanjem tenzija, ali ti si sav taj PDV koji si dužan državi naplatio od svojih kupaca, tako da porezna samo traži ono što državi i pripada.
Po tom pitanju obrti su u velikoj prednosti nad firmama koje moraju platiti PDV po ispostavljenom računu (tako bi morali i na ovih 100 000) a ne, kao ti, po naplaćenom.
Nemam razumjevanja za obrtnike koji ne plaćaju PDV. Sori ali nemam. Trošiš novac koji nije tvoj, a naplatio si ga.
Old 16.10.2011., 11:59   #27
Bekantan
Registrirani korisnik

Bekantan Avatar

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Iskreno, bez želje za podizanjem tenzija, ali ti si sav taj PDV koji si dužan državi naplatio od svojih kupaca, tako da porezna samo traži ono što državi i pripada.
Po tom pitanju obrti su u velikoj prednosti nad firmama koje moraju platiti PDV po ispostavljenom računu (tako bi morali i na ovih 100 000) a ne, kao ti, po naplaćenom.
Nemam razumjevanja za obrtnike koji ne plaćaju PDV. Sori ali nemam. Trošiš novac koji nije tvoj, a naplatio si ga.
A kako da platim išta državi kad neznam kad ću naplatit potraživanja a INA neda gorivo bez keša,a djeca moraju jesti svaki dan.I šta moram napraviti nego odgađati one koji mogu čekati.I ja nigdje nisam ni spomenuo da neću platiti samo tražim da recimo ta neka firma dd koja ne plaća nikome ništa radi i dalje jer je vlasnik neki tajkun koji financira kampanju hdz-a.A meni se dovodi egzistencija u pitanje jer kasnim sa plaćanjem nameta.A zar prvo ne ide opomena,pa ovrha pa tek onda zatvaranje i pečaćenje.jel tako
Bekantan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 17:17   #28
sony5
Banned

Registracija: Sep 2011.
Quote:
Neil_66 kaže: Pogledaj post
moguce je, mi smo kao obrt dobili na 30 rata obrocno placanje poreznog duga preko tog novog reprograma...napokon su i samo shvatili da drukcije ne ide, jos kad bi smanjili kamatu bilo bi bolje..
Kad, šta , kako i od kada je to moguće? Jel to za doprinose dug ili je riječ o PDV-u?
sony5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 22:59   #29
VTi underhood
KAEEEEE?!?!?!?!

VTi underhood Avatar

Registracija: Sep 2003.
Quote:
Bekantan kaže: Pogledaj post
A kako da platim išta državi kad neznam kad ću naplatit potraživanja a INA neda gorivo bez keša,a djeca moraju jesti svaki dan.I šta moram napraviti nego odgađati one koji mogu čekati.I ja nigdje nisam ni spomenuo da neću platiti samo tražim da recimo ta neka firma dd koja ne plaća nikome ništa radi i dalje jer je vlasnik neki tajkun koji financira kampanju hdz-a.A meni se dovodi egzistencija u pitanje jer kasnim sa plaćanjem nameta.A zar prvo ne ide opomena,pa ovrha pa tek onda zatvaranje i pečaćenje.jel tako
za doprinose mi je jasno kad obrtnici nemaju, jer su neovisni o naplati i dolaze svaki mjesec na naplatu htio ne htio... ali kad mi obrtnik kaže da nema za PDV, tu svaki razgovor završava...

kad promjenite poimanje PDV kao takvog i kad shvatite da PDV NIJE VAŠ NOVAC nego ono na računu što piše "osnovica" predstavlja uvjetno rečeno vaš novac, onda će se možda i situacija promjenit... kad naplatiš račun, red je da platiš i PDV i još imaš za to najmanje 30 dana od naplate - NAJMANJE

ima i onih koji moraju platit i PDV i porez na dobit i sve ostale namete na račune koje možda nikad neće naplatit...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 16:44   #30
Bekantan
Registrirani korisnik

Bekantan Avatar

Thumbs up

Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
za doprinose mi je jasno kad obrtnici nemaju, jer su neovisni o naplati i dolaze svaki mjesec na naplatu htio ne htio... ali kad mi obrtnik kaže da nema za PDV, tu svaki razgovor završava...

kad promjenite poimanje PDV kao takvog i kad shvatite da PDV NIJE VAŠ NOVAC nego ono na računu što piše "osnovica" predstavlja uvjetno rečeno vaš novac, onda će se možda i situacija promjenit... kad naplatiš račun, red je da platiš i PDV i još imaš za to najmanje 30 dana od naplate - NAJMANJE

ima i onih koji moraju platit i PDV i porez na dobit i sve ostale namete na račune koje možda nikad neće naplatit...
Uvijek se nađe neki pametnjaković,samo sam se začudio da mi zbog 10000kn porezna hoće zapečatiti sudbinu dok neki duguju stotine tisuća,računi im blokirane 2-3 godine i oni i dalje rade.Drugo ništa i hvala na savjetima!
Bekantan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 17:41   #31
Neil_66
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2011.
Quote:
sony5 kaže: Pogledaj post
Kad, šta , kako i od kada je to moguće? Jel to za doprinose dug ili je riječ o PDV-u?
ukupni dug za pdv i doprinose..
e sad, nisam siguran dal se prijave i dalje mogu slat, uglavnom potrebno je zahtjev za reprogram poslati nadleznoj poreznoj upravi..
najbolje da pitas u svojoj poreznoj dal se i dalje moze i koja je procedura, dolje su linkovi sa nekim informacijama..
http://www.rrif.hr/Odgoda_placanja_p...47-vijest.html
http://www.mfin.hr/hr/obavijest-podu...darskom-krizom
Neil_66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 18:04   #32
lili p.
always

lili p. Avatar

Ja sam pitala za jednog obrtnika da li može ući dug u reprogram.
Uvjet je bio - podmirenje obveza za ovu godinu. Tu je odustao od toga pa nisam ulazila u detalje
Old 13.12.2011., 00:30   #33
početnica
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2008.
Pitanje vezano za zastaru potraživanja za neplaćene obvezne doprinose.
Obrt paušalista je poslovao od početka 2008. do sredine 2009. godine, i nisu plaćeni niti jedni doprinosi za zdr. i miro., znači niti za jedan mjesec. Plaćen je jedino porez i komorski doprinosi.
Po zatvaranju obrta dobila se potvrda o nepostojanju dugovanja prema državi, da bi pri upisu staža, bez obzira na tu potvrdu, mirovinsko skužilo da dopirnosi nisu plaćeni, pa su početkom 2010. počele stizati uplatnice za sve te doprinose sa pripadajućim kamatama. Odmah slijedi žalba i traženje otpis duga zbog nemogućnosti plaćanja čl.135 OPZ, ali još uvijek nema povratne inforamcije, samo redovito stižu uvijek jedne te iste uplatnice, ali kamata lagano raste. Što je najbolje napraviti u tom slučaju? Da li ovdje teče zastara od 10 godina i od kada s obzirom na to da uplatnice i dalje dolaze da li to znači da u biti nema zastara ili ona ipak ide neovisno o uplatnicama? Kako to najbolje riješiti a da se ne plati jer nema odakle.
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 06:46   #34
vitas
Registrirani korisnik

vitas Avatar

Registracija: Nov 2010.
Quote:
početnica kaže: Pogledaj post
Pitanje vezano za zastaru potraživanja za neplaćene obvezne doprinose.
Obrt paušalista je poslovao od početka 2008. do sredine 2009. godine, i nisu plaćeni niti jedni doprinosi za zdr. i miro., znači niti za jedan mjesec. Plaćen je jedino porez i komorski doprinosi.
Po zatvaranju obrta dobila se potvrda o nepostojanju dugovanja prema državi, da bi pri upisu staža, bez obzira na tu potvrdu, mirovinsko skužilo da dopirnosi nisu plaćeni, pa su početkom 2010. počele stizati uplatnice za sve te doprinose sa pripadajućim kamatama. Odmah slijedi žalba i traženje otpis duga zbog nemogućnosti plaćanja čl.135 OPZ, ali još uvijek nema povratne inforamcije, samo redovito stižu uvijek jedne te iste uplatnice, ali kamata lagano raste. Što je najbolje napraviti u tom slučaju? Da li ovdje teče zastara od 10 godina i od kada s obzirom na to da uplatnice i dalje dolaze da li to znači da u biti nema zastara ili ona ipak ide neovisno o uplatnicama? Kako to najbolje riješiti a da se ne plati jer nema odakle.
Imala sam ja prije par godina jednog obrtnika koji je ušao u ortakluk sa dvojicom kolega da bi me pri upisu obrta na poreznu gospođa zvala da neka tom čovjeku koji je bio nositelj obrta kažem da neka joj se javi jer ima iz 1994 duga za doprinose za obrt koji je nekoć imao..ista stvar ništa nije bilo plaćano tada je dug dosegao cca 180.000 kn sa kamatama.. Rekla mi je da mu poručim da ako ne plati da će ga kamate pojesti jer za doprinose nema zastare.. što je poslije bilo ne znam jer smo raskinuli suradnju.. ne znam da li za doprinose to još uvijek vrijedi ali moguće da vrijedi..
Old 13.12.2011., 07:15   #35
lili p.
always

lili p. Avatar

Dug za davanja zastarjeva. Istekom 10. godine se mora tražiti brisanje duga zbog zastare. Imala sam jedan takav slučaj. Čovjeku su davanja otišla u zastaru i sad ima novi obrt, na kojem uredno plaća sve. Ne spominju se više stari dugovi
Old 13.12.2011., 09:30   #36
početnica
Registrirani korisnik

Quote:
Dug za davanja zastarjeva. Istekom 10. godine se mora tražiti brisanje duga zbog zastare. Imala sam jedan takav slučaj. Čovjeku su davanja otišla u zastaru i sad ima novi obrt, na kojem uredno plaća sve. Ne spominju se više stari dugovi

Dakle, kada bi bio protek od 10 god. u ovom slučaju budući da ništa nije plaćeno, da li se gleda prvi mjesec duga za doprinose npr. za 1.mj/2008 ili se gleda zadnji mjesec 7mj./2009.? Znači u biti osoba bi trebala sama tražiti da se dug briše jer to ne ide samo po sebi, ako sam dobro razumjela. Može li se to neovisno o tome što redovito stižu uplatnice ili to što uplatnice dolaze nešto mijenja?
Da li je bolje čekati ili otići u poreznu vidjeti što je s time? Jedino onda bi ih posjetili na to i tko zna kako bi završilo...
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 10:06   #37
lili p.
always

lili p. Avatar

Dug teče od zadnjeg dospjelog potraživanja. Stvar je i da neće samo pustiti da protekne 10 g. Poduzimati će postupke, a onda se sve komplicira.
Ovaj moj je imao sreće i ništa više.

Da moraš tražiti ti brisanje duga.
Old 13.12.2011., 15:35   #38
početnica
Registrirani korisnik

Quote:
Dug teče od zadnjeg dospjelog potraživanja. Stvar je i da neće samo pustiti da protekne 10 g. Poduzimati će postupke, a onda se sve komplicira.
Ovaj moj je imao sreće i ništa više.

Da moraš tražiti ti brisanje duga.
To bi značilo da te uplatnice što stižu znači da poduzimaju postupke? Pa samim time je nemoguće da se dogodi zastara???
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 12:45   #39
Mariolino 7
Registrirani korisnik

Mariolino 7 Avatar

Registracija: Oct 2009.
Porezna dugovanja - rješenje

Kako u svakom malo većem mjestu postoji nekoliko firmi koje imaju znatana porezna dugovanja, a lokalna PU ih ne blokira ili "ruši" postavlja se pitanje ima li nova vlast odgovor na isto? Kako rješit subjekte koji ne mogu vratit dug višestruko uvećan spiralom koju je izazvala nelikvidnost, prevelika kamata i nedovoljna aktivnost? Čaćić je spomenuo da firme nemogu plaćati 14% kamate na dug....
Ima li netko ideju ili poluinformaciju?
Old 02.03.2012., 09:08   #40
andreja-os
Registrirani korisnik

andreja-os Avatar

Registracija: Jul 2007.
frka i panika! slučaj ovakav, ušla sam sa "dragim" u posao.. tj. u njegov obrt, svjesno znajući da postoji dug pdv-a od nekih 30-tak tisuća kn, to se isplaćivalo i po mome se dug trebao smanjivati... e sad dođe opomena od porezne da se tu još duguju doprinosi.. i bla bla.... lijepo su specificirane osnovice i kamata. I sad ja na internet bankarstvo i izračun uplata i ništa se ne slaže... npr. uplate za mirovinsko na temelju kap. štednje... cca 250 kn mjesečno, po mom izračunu smo u pretplati 600 kn a po njima dugujem 250 kn? sad imam osjećaj da ni ostalo ne štoma jer su brojke jednostavno prevelike i ispada da u 3 godine poslovanja nije skoro ništa plaćano.... a za ono malo što nije plaćeno kamate bi trebale biti 50% (a to je nemoguće) da je dug dosegnuo tu cifru....
ima li netko iskustva sa time?
imam neki strah od porezne.... jer kako ljudi pričaju ako te uzmu na zub... ne piše ti se lijepo... pa sad ići tvrditi da nisu u pravu i pročešljavati sve u poslovanju... ne bi mi bilo ugodno!
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja