Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2012., 11:02   #41
lili p.
always

lili p. Avatar

Registracija: Nov 2006.
Odi u poreznu i zamoli kartce po svakom kontu (MIO, ZO, PDV...) za svaku godinu posebno, pa ćeš imati specifikaciju uplata i zaduženja i vidjeti gdje je došlo do greške. Vidjet ćeš i kamate. Tako bi ja napravila
Old 02.03.2012., 16:47   #42
Topla piva
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2011.
Quote:
lili
Nemam razumjevanja za obrtnike koji ne plaćaju PDV. Sori ali nemam. Trošiš novac koji nije tvoj, a naplatio si ga.
Mozda ga i nije naplatio?! Mozda mu je kupac platio karticom, mozda mu je dao na odgodu, mozda obrocno..... Nisi bas u pravu...
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 17:07   #43
lili p.
always

lili p. Avatar

A možda su u šumi...
Obrtnik (tu govorimo o dohodašima) ima obvezu plaćanja PDV onda kad ga i naplati. Tako da je primio novac i onda se stvorila obveza plaćanja PDV-a
Old 04.03.2012., 18:33   #44
scarreedd
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2007.
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
A možda su u šumi...
Obrtnik (tu govorimo o dohodašima) ima obvezu plaćanja PDV onda kad ga i naplati. Tako da je primio novac i onda se stvorila obveza plaćanja PDV-a
Svi to znamo. Ali u praksi se događa da moraš kupcu dati robu na dug,a trgovački inspektori kažu da se to njih ne tiče i da račun treba izdati odmah kod izdavanja robe, a ne kad naplatim dug. Program mi automatski knjiži sve mp račune kao plaćene i koja je posljedica? I ja često državi plaćam pdv kojeg nisam naplatio

Ovo je bio samo banalni primjer, ali mislim da smo svi svjesni problema. Posao padne, smanji se zarada, živjeti i jesti se mora..i onda se zagrabi u pdv nažalost.
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 04.03.2012., 20:34   #45
lili p.
always

lili p. Avatar

To što ideš na ruku svojim kupcima je tvoja stvar. I ja radim mnoge ustupke u svom poslovanju. To je čista kalkulacija uloženo/dobiveno, ideš im na ruku, da bi i sam dobio nešto za uzvrat...
I dalje...obrt plaća po naplaćenom, a firma po fakturiranom, te je time u daleko gorem položaju
Old 05.03.2012., 21:18   #46
utisana
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2007.
Ne shvaćam politiku naše države. Radiš ko pas a ostane ti mizeria.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 14:16   #47
vitas
Registrirani korisnik

vitas Avatar

Registracija: Nov 2010.
Kakav poslovni plan da preda frizer poreznoj upravi uz zahtjev za reprogram poreznog duga? I još k tome paušalac..
Old 16.03.2012., 16:35   #48
Topla piva
Registrirani korisnik

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Kakav poslovni plan da preda frizer poreznoj upravi uz zahtjev za reprogram poreznog duga? I još k tome paušalac..
He, he pa koliko trajnih, muskih, zenskih sisanja planira ostvariti u tjedan dana,
pa na mjesecnoj bazi....o ima tu materijala za napisati par stranica, onako iz zajebancije...

Ja sam prije cca 10 godina dobio upitnik iz porezne. Od kuda mi oprema, ovo, ono...ne sjecam se tocno svega ali se dobro sjecam da su me pitali koliko cesto tjedno jedem ribu, meso...

odgovarao sam sa: tata, mama
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 19:45   #49
liliana76
Registrirani korisnik

liliana76 Avatar

Registracija: Sep 2010.
pozz
imam duga poreznoj iz 2007. i 2008, naime tada sam imala obrt
i kako je kriza i tada uzela maha i osjećala se,,posao je propao a ja tad sebi nisam plaćala ni mirovinsko , ni zdravstveno ,a dug je eto još malopa 4 godine star.
imam li pravo na neku molbu za oprost ili otpis duga,,jer koliko sam čula ,poslije 3 godine ima neka djelomična zastara,,a poslije 6 ,puna zastara duga..
hvala
liliana76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 21:17   #50
lili p.
always

lili p. Avatar

Zastara je nakon 6. g., a apsolutna nakon 10.
Old 12.04.2012., 22:09   #51
Mali_Ahilej
Registrirani korisnik

Mali_Ahilej Avatar

Registracija: Jul 2008.
Quote:
liliana76 kaže: Pogledaj post
pozz
imam duga poreznoj iz 2007. i 2008, naime tada sam imala obrt
i kako je kriza i tada uzela maha i osjećala se,,posao je propao a ja tad sebi nisam plaćala ni mirovinsko , ni zdravstveno ,a dug je eto još malopa 4 godine star.
imam li pravo na neku molbu za oprost ili otpis duga,,jer koliko sam čula ,poslije 3 godine ima neka djelomična zastara,,a poslije 6 ,puna zastara duga..
hvala
porezi - zastara: relativna 3 god. apsolutna 6.god.
doprinosi - zastara: relativna 5 god. apsolutna 10. god.

Teško da imaš uvijete za zastaru jer za relativnu zastaru se traži neaktivnost poreznog tjela, što sumnjam da je bio slučaj (sigurno si dobijala u razdoblju poslije 2007 i 2008 opomene i rješenja i oni su ti prekidali zastaru i zastara je ponovo počinjala teći)
Ma u svakom slučaju podnesi.
Kratko: Molim da mi se otpišu dugovi na onim računima na kojima je nastupila zastara.

Možda da probaš sa zahtjevom za otpis duga temeljem članka 137. stavak 3.

OPĆI POREZNI ZAKON

('Narodne novine', br. 147/08, 18/11)

Otpis dospjeloga poreznog duga

Članak 137.

(1) Tražbina s osnove poreza koja se ne može naplatiti ni u postupku ovrhe, otpisuje se kao nenaplativa:

1. ako je ovršenik umro, a nije ostavio pokretnina ni nekretnina iz kojih se može naplatiti dug po osnovi poreza,

2. ako postoji pravomoćno rješenje o zaključenju stečajnog postupka nad pravnom osobom, a ne postoji osiguranje duga po osnovi poreznog jamstva.

(2) Ako protiv odgovorne osobe u pravnoj osobi iz stavka 1. točke 2. ovoga članka bude podnesen zahtjev za plaćanje sukladno članku 26. ovoga Zakona te s osnove pogodavanja vjerovniku, tražbina poreznog tijela od ovršenika će se ponovno evidentirati.

(3) Ako bi izvršenje naplate poreznog duga dovelo u pitanje osnovne životne potrebe dužnika odnosno ovršenika i članova njegova kućanstva, porez se može iznimno, na njegov zahtjev, otpisati u cijelosti ili djelomice.

(4) O otpisu dospjeloga poreznog duga iz stavka 3. ovoga članka, na osnovi pisanog i obrazloženog zahtjeva dužnika odnosno ovršenika koji se podnosi poreznom tijelu nadležnom prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu dužnika odnosno ovršenika, rješenjem odlučuje čelnik poreznog tijela.

8. POREZNA ZASTARA

Zastara

Članak 94.

(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo na pokretanje postupka naplate poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Pravo poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka zastarijeva kad proteknu tri godine od počinjenja prekršaja.

(3) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

(4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe.

(5) Zastara prava na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik stekao pravo na povrat.

(6) U vrijeme zastare računa se i vrijeme koje je proteklo u korist prednika poreznog obveznika.

(7) Ako se radi naplate poreza, kamata i troškova ovrhe vodi postupak pred sudom, za vrijeme trajanja tog postupka zastara ne teče.

(8) Kad protekne vrijeme zastare, porezno tijelo čija je tražbina osigurana zalogom ili hipotekom može se namiriti samo iz opterećene stvari ako je drži u neposrednom posjedu ili ako je njegovo pravo upisano u javnoj knjizi. Međutim, zastarjela tražbina po osnovi kamata ne može se namiriti ni iz opterećene stvari.

(9) Ako ovim Zakonom nije uređeno drugačije, na poreznu zastaru primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima.

Prekid zastare

Članak 95.

(1) Tijek zastare prava na utvrđivanje, odnosno prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe prekida se svakom službenom radnjom poreznog tijela usmjerenom na utvrđivanje ili naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe, koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku.

(2) Tijek zastare prava na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe prekida se svakom radnjom poreznog obveznika dostavljenom na znanje poreznom tijelu radi ostvarenja prava na povrat poreza naplaćenog bez pravne osnove ili više plaćenog poreza, kamata i troškova ovrhe.

(3) Nakon poduzetih radnji iz stavka 1. ili 2. ovoga članka zastarni rok počinje ponovno teći.

Apsolutna zastara

Članak 96.

(1) Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći, a prema odredbama članka 94. stavka 3. 4. i 5. ovoga Zakona.

(2) Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka nastupa za šest godina od dana kada je zastara počela prvi put teći.
Mali_Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 16:34   #52
liliana76
Registrirani korisnik

liliana76 Avatar

Registracija: Sep 2010.
hvala mali_Ahilej, hvala svima na odgovoru,

hmm..sjedi pa plači :-)))
slali su jedno vrijeme uplatnice i opomene i stali poslije,,

nisam ja te sreće,,dug je oko 20 tisućinki kuna
kud nisam dužna koji milion da mi oproste kao tajkunima :-(((

HVALA još jednom ...
liliana76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 22:26   #53
PERO KLJAJIĆ
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2010.
Društvo molim vas za pomoć 2005 godine na meni se vodio obrt tj imao sam kafić posao je išao jako loše zatvorio sam s dugom od cirka 50000kn ukupnoga s porezom i mirovinskim u međuvremenu sam završio na dijalizi i ne radim ništa nemam mirovinu niti kakava primanja zanima me da li je nastupila zastara ili moram ja nešto pokrenuti, strah me da kad dođem da me se ne sjete tad i ponovno pokrenu sve iz početka,nemam ništa na sebi,živim kod roditelja u kući.nisam dobivao ništa osim papira za komorni doprinos i zdravstvenog duga ali i to je dolazilo na staru adresu na kojoj nisam prijavit 5godina!molim pomoć hvala unaprijed!!!
PERO KLJAJIĆ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 23:07   #54
Mali_Ahilej
Registrirani korisnik

Mali_Ahilej Avatar

Registracija: Jul 2008.

Na zastaru se ne pazi po službenoj dužnosti i porezno tjelo vam neće samo otpisati porezne dugove i doprinose, nego baš suprotno pisati će rješenja i opomene kako bi naplatile dugove pa bili oni i u zastari. Uvijek stranka mora iznijeti prigovor zastare. Zastara znači samo prestanak prava da porezno tijelo prisilno naplati svoja potraživanja, ali to ne znači prestanak duga. Zato je uvijek potrebno da stranka podnese zahtjev za otpis dugova zbog nastupanja zastare. Kada stranka svojevoljno plati dug u zastari ona je platila dug a ne nedug, te ne može tražiti novce natrag.

Pošto ste zatvorili obrt 2005. godine za poreze vam je nastupila apsulutna zastara, jer za dugove iz 2005. godine zastara počinje teći 01.01.2006. godine, te je apsolutna zastara nastupila 01.01.2012. godine.

Za doprinose se ne može reći ništa sa sigurnošću. Proteklo je više od pet godina pa postoji mogućnost relativne zastare, ali ona traži neaktivnost poreznog tjela što je malo vjerojatno, ali opet kažete da niste zaprimali pismena, a ona vam moraju biti uručena da bi se zastara prekinula i počela ponovo teći. (izuzetak je novi način dostave koji se primjnjuje zadnje tri godine gdje se pismeno smatra uručenim ako je stranka uredno obavještena, a nije podigla pismeno protekom petnaest dana od druge neuspješne dostave).
Pošto postoji mogućnost zastare u svakom slučaju podnesite zahtjev za otpis dugova zbog zastare. Podnesite posebno zahtjev za otis poreznih dugova i posebno za otpis doprinosa koji će vam sigurno duže trajati jer su dugovi prije 2004. kada je evidenciju vodio HZMO pa će se tražiti i njihovo očitovanje.

Zahtjev jednostavan u jednoj rečenici bez pokušaja izigrivanja pravnika, jer administracija je prepuna formalizma i odlučuje samo u okviru zahtjeva pa se može desiti svašta ako se nabacujete terminima apsulutna i relativna zastara a sami ne znate što oni znače.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim poreznim računima na kojima je nastupila zastara.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim računima dorpinosa na kojima je nastupila zastara.
Mali_Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 20:24   #55
PERO KLJAJIĆ
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2010.
Quote:
Mali_Ahilej kaže: Pogledaj post

Na zastaru se ne pazi po službenoj dužnosti i porezno tjelo vam neće samo otpisati porezne dugove i doprinose, nego baš suprotno pisati će rješenja i opomene kako bi naplatile dugove pa bili oni i u zastari. Uvijek stranka mora iznijeti prigovor zastare. Zastara znači samo prestanak prava da porezno tijelo prisilno naplati svoja potraživanja, ali to ne znači prestanak duga. Zato je uvijek potrebno da stranka podnese zahtjev za otpis dugova zbog nastupanja zastare. Kada stranka svojevoljno plati dug u zastari ona je platila dug a ne nedug, te ne može tražiti novce natrag.

Pošto ste zatvorili obrt 2005. godine za poreze vam je nastupila apsulutna zastara, jer za dugove iz 2005. godine zastara počinje teći 01.01.2006. godine, te je apsolutna zastara nastupila 01.01.2012. godine.

Za doprinose se ne može reći ništa sa sigurnošću. Proteklo je više od pet godina pa postoji mogućnost relativne zastare, ali ona traži neaktivnost poreznog tjela što je malo vjerojatno, ali opet kažete da niste zaprimali pismena, a ona vam moraju biti uručena da bi se zastara prekinula i počela ponovo teći. (izuzetak je novi način dostave koji se primjnjuje zadnje tri godine gdje se pismeno smatra uručenim ako je stranka uredno obavještena, a nije podigla pismeno protekom petnaest dana od druge neuspješne dostave).
Pošto postoji mogućnost zastare u svakom slučaju podnesite zahtjev za otpis dugova zbog zastare. Podnesite posebno zahtjev za otis poreznih dugova i posebno za otpis doprinosa koji će vam sigurno duže trajati jer su dugovi prije 2004. kada je evidenciju vodio HZMO pa će se tražiti i njihovo očitovanje.

Zahtjev jednostavan u jednoj rečenici bez pokušaja izigrivanja pravnika, jer administracija je prepuna formalizma i odlučuje samo u okviru zahtjeva pa se može desiti svašta ako se nabacujete terminima apsulutna i relativna zastara a sami ne znate što oni znače.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim poreznim računima na kojima je nastupila zastara.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim računima dorpinosa na kojima je nastupila zastara.
Hvala puno na odgovoru morat ću to napraviti!!!
PERO KLJAJIĆ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 22:59   #56
brijac
Registrirani korisnik

brijac Avatar

Registracija: Jun 2010.
ja imam iz 2006. dug za doprinose,al naravno da su i poslije slali opomene i svašta,jel ima smisla pisati taj zahtjev za zastarom, pošto zasad zadovoljavam uvjete samo za relativnu zastaru?jel im se to uručuje osobno ili se šalje preporučeno?ako pošaljem zahtjev moglo bi se desiti da ga odbiju pa pokrenu ponovo postupak, ili?
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 05:36   #57
d2267
Registrirani korisnik

d2267 Avatar

Registracija: May 2009.
Mali Ahilej,a šta napraviti kada ti Porezna uprava ne želi otpisati dug koji datira iz 1995-e godine?
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 11:53   #58
banzagreb
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2008.
dug od obrta

pozdrav

imam jedan problemcic pa ako ima neko neki dobar savjet...

2008 godine sam otvorio ugostiteljski obrt (fast food)

kroz godinu dana koliko sam imao taj obrt nastali su dugovi za doprinose od mene i jednog zaposlenika...posao se nije uspio isfurat iako kroz tu godinu dana rada obrta sam dao sve od sebe...obrt sam uspjesno zatvorio ali su ostali dugovi od doprinosa koji iznose u ovom trenutku 30000 kn (u taj dug su ukljucene i dvije prometne kazne od 5000 kn)

nakon propalog vlastitog biznisa sam se zaposlio za stalno u jednom cateringu kao operater na telefonu,naravno za minimalac,radio nekih cca dvije godine da bi sredinom 2011 godine dobio otkaz zbog krize i smanjenja posla. zadnja 4 mjeseca prije otkaza sam dobio ovrhu na placu i uzimana mi je jedna trecina place za dug od obrta a prije mjesec dana mi je stigla ovrha na skuter koji jedino i imam na svoje ime,,,

dok sam imao obrt nisam se obogatio niti sam ostvario zaradu,upravo suprotno...od duga ne bjezim i prihvacam kakav je jer sam se sam uvalio u to a zanima me sljedece:

posto sam nezaposlen vise od godinu dana,zivim u gradskom stanu na koji moja majka ima zasticeno stanarsko pravo,ona je nezaposlena vec dosta godina,imam brata skolarca koji se skoluje,obrazovanje koje sam stekao tokom skolovanja nisam u mogucnosti radit jer bolujem od psorijaze zbog cega imam problema u pronalasku i radu drugog nekog posla...imam li kakavo pravo na oprost ili smanjenje duga? najgora stvar u svemu je sto ce me godisnja kamata pojest a posto sad imam 34 godine necu se do kraja zivota rjesit ovog problema ukoliko ne postoji neko razumno rjesenje sa drzavom

poprilicno sam ocajan i molio bi za bilo kakav koristan savjet...hvala
banzagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:49   #59
Topla piva
Registrirani korisnik

Imas pred sobom jos barem 30 godina da smislis kako ces otplatiti dug, pa valjda ces nesto smisliti
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:08   #60
banzagreb
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2008.
Quote:
Topla piva kaže: Pogledaj post
Imas pred sobom jos barem 30 godina da smislis kako ces otplatiti dug, pa valjda ces nesto smisliti
to stoji al me najvise zanima ako postoji mogucnost smanjenja ili oprosta,djelomicnog ili cjelog duga...ili barem da kamate prestanu ic...

drzava bi kao trebala brinut za ovakve slucajeve a ne mi nabijat jos veci dug,ono gadi mi se opce zivjet tu a kamoli ozenit se i napravit djete
banzagreb is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja