Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2011., 09:44   #21
Drazba

Kako ide sama drazba: da li sudac izvikuje neku cijenu ili ponuditelji sami nude neke novce pa dok jedan ne ostane s najvisom ponudom?
Hvala
Josipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 12:11   #22
Quote:
trži šparaj kaže: Pogledaj post
kako je to žalosno!!!ne mogu se uopće zamisliti da selim ljude iz njihova doma u kojem su tko zna koliko godina prije živjeli. budući da živimo u "prekrasnoj zemlji " sa "niskom stopom nezaposlenosti", baš čudno da ljudima domovi idu "na kocku". najžalosnije je u svemu ,što nije čudno da ljudima padaju na pamet ovakve ideje, kada je večini ljudi kupnja stana nedostižni san ili ako ga kupe na kredit tada su u dužničkom ropstvu.

Btw. ovršni zakon uređuje ovu materiju.
nisu krivi potencijalni kupci koji bih željeli kupiti takvu nekretninu.
nego je kriva država kaj su ljudi izgubili posao pa stime i nemogu otplaćivati
kredit ako je u tome problem ..... čak niti sud nije kriv ako je zaista presuda
poštena. tak da realno gledajući najmanje su krivi potencijalni kupci, a sa druge
strane razgovarao sam s jednim sucem koji radi na takvim predmetima. on veli da kod njega u zadnjih 7 godina je samo jedna nekretnina prodana. iz toga vidimo da ljudi nisu i previše zainteresirani zbog mogućih velikih problema...
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 13:38   #23
Moje iskustvo, ja sam kupio zemlju, a poznanik prije sedam godina stan na javnoj dražbi. Procedura je ovakva... licitira se i prihvaća se najbolja ponuda, ako ne uplatiš cijenu, gubiš jamčevinu, u pravilu se raspisuje novi natječaj.
Nakon toga, ako i kupiš, ovršenici se žale na Županijski sud, često bez ikakve osnove, no žalba je njihovo ustavno pravo i zbog toga prava čekate 2 GOD da se županijski sud očituje. U pravilu odbacuje žalbe, presude postaju pravomoćne i vi se knjižite za nekih 2,5 god. Nakon toga ili u toku toga, postoji mogućnost da vas bivši vlasnici tuže, često prije nego se županijski sud očituje o žalbi te stave zabilježbu spora na nekretninu - opet napominjem, bez ikakvog razloga, mogu izmislit bilo kakav razlog za vlasničku tužbu - npr da bivši upisani vlasnik kojem je sprovedena ovrha nije pravi vlasnik nego da je pravi vlasnik - žena, dijete, unuk, djed itd i traže da se upišu ko vlasnici. E u toj situaciji čak i vaša pramoćna presuda ništa ne znači, jer kada zatražite deložaciju (što isto traje) oni će se braniti kako postoji još jedan postupak u tijeku u svezi vlasništva te da ih ne možete deložirati dok se taj postupak ne završi. Naravno, sudovi to uvažavaju, te se vaša kupnja odugovlači unedogled. No digresija mala... ako ikome ide stan na ovrhu a ne može platit, neka mi pošalje p.m. imam odvjetnika s kojim vas neće bar 10 godina iselit.
ja sam svoju zemlju uknjižio nakon 3 godine, jer nije bila ni posebno vrijedna, poljoprivredno zemljište čisto da imam nešt svoje, a poznanik je laganini izgubio kosu razmišljajući o kamatama koje bi dobio umjesto da je kupio stan iz kojeg ne može ljude iselit . Evo već mu sedma godina teče..

Dakle, postoji i razlog zašto stan od 100m2 u centru grada ide po 300.000kn. Zato što ćete možda čekati i 15god. da uselite.

I da, ima još caka, ne mogu se iselit ljudi s malodobnim djetetom, ako nemaju gdje stanovat, ako su teško bolesni, ima i caka da uđe neki rođak i tvrdi da mu je prodan stan pa vas i on tuži.. uglavnom, ljudi su kreativni kad im visi krov nad glavom..

Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
nisu krivi potencijalni kupci koji bih željeli kupiti takvu nekretninu.
nego je kriva država kaj su ljudi izgubili posao pa stime i nemogu otplaćivati
kredit ako je u tome problem ..... čak niti sud nije kriv ako je zaista presuda
poštena. tak da realno gledajući najmanje su krivi potencijalni kupci, a sa druge
strane razgovarao sam s jednim sucem koji radi na takvim predmetima. on veli da kod njega u zadnjih 7 godina je samo jedna nekretnina prodana. iz toga vidimo da ljudi nisu i previše zainteresirani zbog mogućih velikih problema...
To ti baš i nije istina, prodaju se nekretnine, znam za bar desetak ove godine koje su prodane, no stvar je u tome da ih kupuju ljudi koji stanare "uvjere" da im je najbolje iselit se.
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.

Zadnje uređivanje Katrin : 08.09.2011. at 14:09.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 14:22   #24
Mene zanima sljedeće.
Recimo na neki umirovljenik zbog male mirovine ne može plaćati režije i zbog recimo duga od 30.000 kn stan mu ide na ovrhu.
Stan koji košta oko pola milijuna kuna, proda se za 200.000 kn
Sud/država ili tko već namiriti će svojih 30.000 kn + možda ev. neki troškovi. A što je sa ostatkom novca? Da li ostatak novca dobiva umirovljenik ili?
To me oduvijek zanimalo a nisam imala koga pitati.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 14:29   #25
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Mene zanima sljedeće.
Recimo na neki umirovljenik zbog male mirovine ne može plaćati režije i zbog recimo duga od 30.000 kn stan mu ide na ovrhu.
Stan koji košta oko pola milijuna kuna, proda se za 200.000 kn
Sud/država ili tko već namiriti će svojih 30.000 kn + možda ev. neki troškovi. A što je sa ostatkom novca? Da li ostatak novca dobiva umirovljenik ili?
To me oduvijek zanimalo a nisam imala koga pitati.
Neće se namiriti Sud nego vjerovnik.

Ostatak dobiva vlasnik.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 14:51   #26
Da, ostatak novca ostaje duzniku.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 11:51   #27
Hvala na odgovoru Katrin!
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:43   #28
Znači, bolje se ne upuštati u takvu vrstu kupnje. A ima netko pozitivna iskustva s kupnjom na javnoj dražbi?
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 19:09   #29
Potpuno razumijem ljude koji na sve moguce (legalne,naravno) nacine pokusavaju doci do stana.Ali slucajno osobno znam pricu s druge strane.
Dakle covjek nakon xy godina provedenih u Njemackoj se odluci vratiti u prekrasnu nam Hrvatsku.Kupi lijepo stan od jedne privatne firme iz Zagreba,plati covjek gotovinom,naravno,sve divno krasno.Upisuje se u gruntovnicu,plati porez,a i stan je u meduvremenu gotov (mrvicu kasne s radovima al jbg).Sve super.Kadli ide si on po vlasnicki list,jelte,i dobiva istog jako jako brzo ali u njemu stoji da on je vlasnik stana medutim da je njegov stan pod hipotekom?!Volksbanke.Ide on u Volksbanku,tam ga neki mladac uvjerava da je to sve ok,da bude sve u redu,jest da njima taj i taj (od kojeg je taj kupil stan) duguje neke novce ali da on njmeu 100% vjeruje i da bude sve u redu,dakle da covjek moze mirno spavati posto je svoj stan posteno platio u cijelosti.Te da su to "procedure" koje se ticu Volksbanke i tog frajera,privatnika koji im i duguje lovu,jelte.
Sve super;ljudi sretno zive u novom stanu kadli jednog suncanog dana stize sudsko rjesenje o ovrsi?! njihovog stana !Dakle Volksbanka ih lijepo hoce bacit van iz stana koji su ljudi platili tom privatniku,jel privatnik ima ogroman dug u Volksbanci.Nazalost zena od vlasnika stana je zavrsila na psihijatriji uslijed svega na neko vrijeme,a vlasnik stana dobil visoki tlak.Al zivot ide dalje,ko te piota,jel pa si je vlasnik stana nasel odvjetnika i zale se oni na rjesenje o ovrsi,naravno.Uglavnom to je sad na sudu vec par godina,Volksbanka umjesto da naplati dug od tog mamlaza privatnika koji ima xxx nekretnina po Hrvatskoj;hoce bacit van iz stana covjeka koji je svoj stan platil u cijelosti!!!!!Kao sam si je kriv,znal je da kupuje stan pod hipotekom!!!!!Pa ko bi bio tolko glup?E da na lutriji novce dobijem sutra ne bi isla kupovat stan pod hipotekom svjesno,a kamoli covjek koji je krv pisal godinama po svijetu,skupil lovu i vratil se ovdje....Koma.Dakle privatnik nije nista kriv,covjek slobodan ko ptica dok su vlasnik stana i supruga pred zivcanim slomom!U Volksbanki ih niko ne sljivi ni pet posto,podigli tuzbu protiv privatnika zbog prevare;ista tuzba im je odbijena na Opcinskom sudu!!!!!!!Kao opet oni su MORALI znati da je stan pod hipotekom,kao imas sve na internetu....Velim ja njima a kaj se sekirate mozda se sucu zurilo doma taj dan,bas mu se dalo bakcati s nekom sirotinjom.....Dobro,ali privatnik je ocito pronevjeril te novce,a kaj je s porezom i sl?Nista.Tuzba fino odbijena u roku keks.Ali vlasnici stana naravno ne odustaju.Pisu li pisu predsjednici Vlade Kosorki,nesto nerazumljivo im je odgovoreno iz njezina ureda,pisali i Uredu Predsjednika Drzave;oni se opce nisu udostojili odgovoriti.Prave se blesavi ko i taj sudac,Volksbanka,pokvareni privatnik....
Eto dragi moji;tuzna prica.Ne znam da li vlasnik stana ima loseg odvjetnika ili kaj,navodno da nije jedini takav slucaj u Zagrebu!!!!!!!
Da ljude osobo ne poznam mislila bi da me neko farba!
Dakle ti ljudi nema sanse da isele iz svog stana zivi!
A ne bi ni ja.
sladana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 10:14   #30
Tužna priča, no ni kupnja stana ne obavlja se bez odvjetnika, a svaki imalo pametniji odvjetnik bi prije kupnje tražio zemljišno-knjižni izvadak a kada bi vidio da na stanu stoji hipoteka, tražio bi brisovno očitovanje i tek kad bi ga dobio, klijent bi mu kupio stan a banka bi brisala hipoteku.

Ponekad zbog našeg mentaliteta koji misli da sve zna i da si sam tumor na mozgu operira izgubimo puno više nego što mislimo ušparat odvjetničkom ili nekom drugom tarifom.

Imam kolegicu koja je diplomirala pravo s 4,9 prosjekom i sad će doktorirat i zbilja se kuži u pravo, no ipak kad je kupovala stan angažirala je odvjetnika. -Zašto, pitam je ja, sve možeš i sama?
-Mogu, ali meni u zakonu ne pišu sve cake koje netko nauči u praksi a kad kupujem nešto što ću dvadeset godina otplaćivat bogme hoću bit sigurna da će sve 100% bit u redu.

decec - ja imam, no kupio sam zemljište i čekao sam par godina na uknjižbu, a sad dal je to kome pozitivno il negativno ne znam, ono što ti mogu reć sigurno je da ćeš u bar 99% slučajeva što god kupio čekati bar 3 god na uknjižbu...
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.

Zadnje uređivanje Katrin : 20.09.2011. at 13:43.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 10:45   #31
Postoji jos jedna 'fora' di ne morate izbacivat ljude iz stana. Jednostavno odete na drazbu nekretnine koja pripada nekoj firmi koja je u stecaju. Hrpa firmi po Zg ima ured tako po stanovima u stambenim zgradama. I vi kad obavite sve na drazbi, kad se sve rijesi, ne morate nikoga izbacivati iz stana, jer je stan prazan.

@ Josipal : Sudac kaze pocetnu cijenu i onda kaze po koliko da dize svaki sudionik. Npr pocetna cijena je 300.000kn, sudac kaze podizite za najmanje 5.000kn. Naravno ne moras 5, mozes i vise. Tako svaki sudionik ponudi cijenu, i to se vrti u krug, dok ne ostane samo jedna osoba tj ona koja je ponudila najvise.
Rubi_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 12:22   #32
Quote:
Oscaraon kaže: Pogledaj post
Tužna priča, no ni kupnja stana ne obavlja se bez odvjetnika, a svaki imalo pametniji odvjetnik bi prije kupnje tražio zemljišno-knjižni izvadak a kada bi vidio da na stanu stoji hipoteka, tražio bi brisovno očitovanje i tek kad bi ga dobio, klijent bi mu kupio stan a banka bi brisala hipoteku.

Ponekad zbog našeg mentaliteta koji misli da sve zna i da si sam tumor na mozgu operira izgubimo puno više nego što mislimo ušparat odvjetničkom ili nekom drugom tarifom.

Imam kolegicu koja je diplomirala pravo s 4,9 prosjekom i sad će doktorirat i zbilja se kuži u pravo, no ipak kad je kupovala stan angažirala je odvjetnika. -Zašto, pitam je ja, sve možeš i sama?
-Mogu, ali meni u zakonu ne pišu sve cake koje netko nauči u praksi a kad kupujem nešto što ću dvadeset godina otplaćivat bogme hoću bit sigurna da će sve 100% bit u redu.

decec - ja imam, no kupio sam zemljište i čekao sam par godina na uknjižbu, a sad dal je to kome pozitivno il negativno ne znam, ono što ti mogu reć sigurno je da ćeš u bar 99% slučajeva što god kupio čekati bar 3 god na uknjižbu...
Znam,ali nisu sami u toj prici.U toj istoj zgradi je jos 14-oro ljudi koje je taj privatnik preveslal na isti nacin.Dakli SVI su platili stan njemu,tj,njegovoj firmi u gotovini,i on umjesto da nosi novce u banku si je kupil novi mercedes,sta vec.I jedan od tih ljudi je imal odvjetnika.A jedna zena placa za taj isti stan kredit iz Zagrebacke banke,pa kak to oni U Zagrebackoj banci nisu provjerili,to niko ne zna...Dakle svaki mjesec uredno joj stize rata za naplatu stana iz Zagrebacke banke kojeg joj Volksbanka hoce uzeti!A Volksbanka u toj zgradi ima jos dovoljno nekretnina da si podmiri dug od tog privatnika;ali ne.Oni bi lijepo prodali te neprodane nekretnine,ponovno prodali stanove od ovih koji su ih vec 100 posto platili,njih lijepo bacili na ulicu,a taj prevarant je i dalje njihov "cijenjenji poslovni partner".I on nije nista kriv,nego ovi koji su prevareni.A kaj ces kad su jadni glupi.Veli sudac Opcinskog suda,vi ste znali da kupujete stan s hipotekom;mos mislit kak su znali.Pa da sutra dobijem sesticu na lotu ne bi isla kupovat stan da znam da ima hipoteku,a ne da sam,poput nekih iz ove price,krv pisala godinama da zaradim lovu....Je krivi su kaj nisu sve i svasta provjerili,a ko se u sve to kuzi....I da trebali su uzeti dva,tri odvjetnika...Sad je kasno.Oprosti sestra mi je upravo kupila stan,platila u gotovini jednoj privatnoj tvrtki,i dobila sve moguce papire za mjesec dana.Nikakav odvjetnik,nista.
Ma duga je to i komplicirana prica.A Volksbanka nije u cijeloj toj prici cista ko suza,ima tu jos detalja koje ne bih iznosila u javnost (jos).
A privatnik prevarant slobodan ko ptica.Pravo nevinasce.Ima nekretnina po cijeloj Hrvatskoj,drugi ljudi mu placaju njegove dugove;super.
Cisto sumnjam da se tih 14-oro obitelji bude iselilo s osmijehom na licu iz vlastitih stanova....Ma koliko im neko prijetio.Zivi sigurno ne budu.Ajde barem bude vijest dana par minuta.
sladana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 13:45   #33
Quote:
sladana5 kaže: Pogledaj post
Je krivi su kaj nisu sve i svasta provjerili,a ko se u sve to kuzi....
Zato se angazira ljude koji se kuze. Slijepo crijevo si ne bi vadili sami u kucnoj radinosti, zar ne?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 15:56   #34
Znam.......
Ali jbg zgrada je novogradnja,super napravljena,provjerili su oni u to vrijeme sve njihove gradevinske i ine dozvole,sve fantasticno.Firma je u to vrijeme fantasticno poslovala;ljudi koji su od njih prije kupili stanove nikad nikakvih problema nisu imali.No to sam im i ja rekla,al lako je biti junak poslije bitke.Nego ja bih nekako htjela tim ljudima pomoci.
Mislim cinjenica je da jako dobar odvjetnik moze cuda.....
Jel neko cul za nekog dobrog?
sladana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 16:12   #35
To nek vam se javi na pm. Za tematiku prijevare postoji posebna tema, pa molim da se ovdje vratimo na ono sto je tema.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 00:55   #36
Di na netu se objavljuju te nekretnine koje su na drazbama?
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 14:53   #37
i mene bi zanimalo kako doći do krova nad glavom (naravno ne ruševan) ali može i okolica, selo,,, nebitno samo mogu najviše skupiti 20 000 eura.
Ajde ekipo, ima li kakav prijedlog, rješenje????
fani55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 07:39   #38
To je na netu pod - očevidnik nekretnina.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:03   #39
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Ako kupiš na javnoj dražbi, vjerovnici se naplaćuju po prioritetu, prva je porezna uprava a onda banke i ostali ovisno koliko ima novaca. Ti kao kupac na sudskoj dražbi dobivaš čistu nekretninu očišenu od svih vjerovnika.
da ali ako se svi ne mogu namirit na javnoj drazbi pretpostavljam da teret i dalje postoji???
wattie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 09:47   #40
Založna prava

(1) U postupku ovrhe na nekretnini namiruju se i založni vjerovnici koji nisu predložili ovrhu.

(2) Založna prava uknjižena na nekretnini prestaju danom pravomoćnosti rješenja o dosudi nekretnine kupcu pa makar založni vjerovnici nisu potpuno namireni.

(3) Kupac nekretnine i založni vjerovnik mogu se sporazumjeti, najkasnije na dražbi na kojoj se nekretnina prodaje, da založno pravo ostane na nekretnini i nakon pravomoćnosti rješenja o dosudi nekretnine, a da kupac preuzme ovršenikov dug prema tom vjerovniku u iznosu koji bi mu pripadao u ovršnom postupku. U tom se slučaju kupovnina umanjuje za iznos preuzetoga duga.

(4) Kupac i založni vjerovnik sporazum iz stavka 3. ovoga članka sklapaju u obliku javnobilježničke isprave.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.