Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2011., 00:11   #1
FINA - ovrhe i blokade

Otvaram ovu temu ogorčena na novi Zakon koji prebacuje sve peripetije oko naplata potraživanja, blokade računa na Finu: ovo nema smisla! Zbog stotinjak kuna ovrhe, blokiraju se svi računi iako na računu ima dovoljno novca za tu ovrhu, pa morate platiti tih sto kn ovrhovoditelju (npr HRT), pa tek onda HRT pošalje Fini nalog da se deblokira račun! Koja nebuloza! Pa ako ima novca, što se odmah ne povuče potreban iznos?
Isto tako, ja naime imam problem- stoji mi blokada računa na 240 kn i u fini kažu samo broj OVR i iznos a ne tko je blokirao račun!? "Ljubazna" službenica se otresla: Pa valjda VI znate kome ste dužni!" Ne neznam, zato sam Vas došla pitati... A ona meni: Taj podatak vam nemožemo dati, jer nama to ne piše nigdje u kompjuteru i da ne može niti provjeriti! Pa kako da je znam kome platiti , da barem ima broj računa na koji mogu izvršiti uplatu....
Jel ima itko sličnih problema?
Anavir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 00:23   #2
Osobno ne, ali koliko čujem: raspad sistema. Nisam znala ( i zapravo mi je totalno nelogično) da teta u FINI NEMA podatak o tome zbog čega tj zbog koga je blokiran račun. Ako sada oni vode taj posao pa MORAJU znati taj podatak.

Kao i hrpa stvari u lijepoj našoj, super zamišljeno, ali potpuno ne pripremljeno.

Koliko sam ja razumjela, FINA po nalogu vlasnika računa šalje nalog banci da otvori račun za zaštičena primanja. Kad prestane potraba za takvim računom oni opet šalju nalog banci da zatvori taj račun.
U praksi, otvaranje traže za sve blokirane ljude, a da bi zatvorio račun, FINA kaže da nek si ga sami zatvore u banci.

Ima tu puno rupetina, nejasnića ... Mislim, kako i ne bi kad je sve to nahoruk napravljeno.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 01:16   #3
Kako funkcioniraju ovrhe u FINI? Da li se prije dobije rjesenje o ovrsi?
Ako ne onda se svatko moze sjetiti i kod pogreske uplate da ovrsi duznika!
Molim brzi odgovor,hvala.
goldfish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 07:44   #4
fina blokira na temelju poslanih ovrha od strane banaka ili advokata
nekakvi dokumenti o dugu moraju biti
sasa00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 07:47   #5
Quote:
Anavir kaže: Pogledaj post
Ou fini kažu samo broj OVR i iznos a ne tko je blokirao račun!? "Ljubazna" službenica se otresla: Pa valjda VI znate kome ste dužni!" Ne neznam, zato sam Vas došla pitati... A ona meni: Taj podatak vam nemožemo dati, jer nama to ne piše nigdje u kompjuteru i da ne može niti provjeriti! Pa kako da je znam kome platiti , da barem ima broj računa na koji mogu izvršiti uplatu....
Jel ima itko sličnih problema?
nije istina
fina ima sve podatke tko je stavio ovrhu i koji iznos
otipka oib ili jmbg i sve se izbaci na ekranu u kompjuteru
očito joj se nije dalo gledati službenici
a na vaš zahtjev mora i isprintati ili napisati sve dugovanje
sasa00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 23:22   #6
Unhappy fina i problemi sa blokadama

evo da se i ja ukljucim naime od 17.1 kada sam podnjela zahtjev u fini za otvaranje posebnog racuna do danas nist ,da napomenem da sam vec 2 puta isla nekih 40km da bi provjerila u cemu je kvaka, oni tamo kazu da im banka jos nije poslal neki dopis ,
koma sam sada ce vec 10.2 a ja nemogu ni do proslog mj do kune a izgleda da ce i 2 mirovina sjesti a ja opet nista, koga tuziti ,banku, finu ,nemam pojma ,kako objasniti djetetu da nemas novca za najosnovnije, kako platiti rezije ,
eto nasi donose zakone a nisu svjesni da ljudi jos u tim institucijama nemaju pojma,,tj da im treba vremena dok se uhodaju, mogu samo molit boga da do 10 u sto sumnjam ipak to rjese,
zvala sam cak i finu zagreb i pisala mail na njihov mail i objanila o cemu se radi ,danas mi je njihova sluzbenica u prisilnoj naplati rekla da ce pozurit da se vidi u cem je problem ,tko steka ,ocito banka koja ne salje njima papir na cemu su blokirali racun,
visnica34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 23:24   #7
samo da kezem da su mi vec 10.1 uzeli iznos kkoji mogu plijeniti s mirovine i da je racun skroz u blokadi na tek u pbzu...eto tako i sto se tice pbz i njihovih djelatnika,, mislila sa da je pbz bolja banka od hypo ai svi su oni isti ,dok im uredno podmirujes racune i dajes unaprijed ok je al kad jednom zeznes ,koma su usto jos i nemaju pojma raditi svoj posao,,

i odugovlace samo da bi ljudima sto vise skinuli s racuna dok im novci sjedaju na taj stari jer ocito oni moraju otvorit po nalogu novi tekuci racun za zasticena primanja i ona koja se nemogu plijeniti vise od odredenog iznosa, a dosada su to banke radile ljudima da nisu mjesecima imali ni kune,,i zivili od zraka,,osito da i mi moramo zivjeti od zraka par mjeseci dok se ne rjesi,,

hvala bogu netko se jsetio otvorit tu temu,,

jos da dodam da mi je zena rekla u fini u zagerbu da se to rjesi unutar 10-14 dana a kod men je eto vec 17 dan i nista,,

Zadnje uređivanje lili p. : 04.02.2011. at 15:08.
visnica34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 23:46   #8
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Osobno ne, ali koliko čujem: raspad sistema. Nisam znala ( i zapravo mi je totalno nelogično) da teta u FINI NEMA podatak o tome zbog čega tj zbog koga je blokiran račun. Ako sada oni vode taj posao pa MORAJU znati taj podatak.

Kao i hrpa stvari u lijepoj našoj, super zamišljeno, ali potpuno ne pripremljeno.

Koliko sam ja razumjela, FINA po nalogu vlasnika računa šalje nalog banci da otvori račun za zaštičena primanja. Kad prestane potraba za takvim računom oni opet šalju nalog banci da zatvori taj račun.
U praksi, otvaranje traže za sve blokirane ljude, a da bi zatvorio račun, FINA kaže da nek si ga sami zatvore u banci.

Ima tu puno rupetina, nejasnića ... Mislim, kako i ne bi kad je sve to nahoruk napravljeno.
Nikakav raspad sistema nije u pitanju.Tu i tamo se desi neki sitni "kvar" ali se brzo otkloni.Problem nije u tome.Fina je blokade preuzela u zadni čas i nepripremljena a kada je odluka donesena bilo je prekasno da se nešto dobro posloži .
U tu "juhu" dodajte da je Fina državna firma s puno "podobnog" a naravno samim tim i nesposobnog kadra ,neosjetljivost banaka,države i ostalih u cijelom lancu .
Tko tada nahrda?
Šljakeri na šalteru koji kada su počinjali nisu znali gotovo ništa o tom poslu,"šljakeri " u pozadini koji danonoćno ispravljaju pogreške u sustavu i naravno ljudi koji imasju ovrhe pa čekaju.
Na žalost već viđen scenarij
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 13:32   #9
Quote:
visnica34 kaže: Pogledaj post
jos da dodam da mi je zena rekla u fini u zagerbu da se to rjesi unutar 10-14 dana a kod men je eto vec 17 dan i nista,,
tako je i meni rekla
fina nalog poslala u banku i rekli su da će aviti kroz 7 dana, prošlo 20 dana od fine ništa
zvala ponovno u finu i rekla mi je da su oni nalog proslijedili u banku odmah ali od banke da nisu dobili ništa neka pitam banku
zvala banku , u banki sve ok, račun otvoren prije 2 tjedna i na kraju mi je rekla da banke nisu dužne obavještavati natrag finu da je račun otvoren ako je fina poslala nalog
sasa00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 17:11   #10
Može pitanje?

Da li mi kartična kuća prije no što pošalje zahtjev fini za blokadu mojih računa, mora dostaviti neku opomenu ili ovrhu u kojoj mi daju određeni rok da platim prije no što mi fina zablokira račun?
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 18:07   #11
Quote:
Molly06 kaže: Pogledaj post
Može pitanje?

Da li mi kartična kuća prije no što pošalje zahtjev fini za blokadu mojih računa, mora dostaviti neku opomenu ili ovrhu u kojoj mi daju određeni rok da platim prije no što mi fina zablokira račun?
Bilo bi lijepo od njih da to učine
Vjerojatno si potpisao nekakvu odredbu prilikom sklapanja ugovora o računu/usluzi da to moraju napraviti.
Vjerojatno oni to i učine, na adresu koja je njima poznata (ne provjeravaju da li je došlo do promjene adrese. Ali, problem je u tome što oni u svojim pravilnicima imaju jako kratke rokove koji moraju proteći od slanja opomene do pokretanja ovrhe. Stoga, može se dogoditi da ti isti dan pošalju opomenu i ovrhu, ako je neki službenik prekoračio rok za slanje opomene (jer se na ovrhu ne smije zaboraviti ).

Međutim, mislim da ih zakon ne sili da šašu opomenu.
croshtula is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 00:38   #12
kolegica je dobila privremenu mjeru od suda kojom se traži hitna deblokada njezinih računa jer se zadužnica nije smjela pustiti na naplatu sve dok traje sudski postupak. To "hitno" traje već 3 tjedna!!! Službenica u Fini kaže da ne može odblokirati račun iako ima sudsko rješenje sve dok ne dobije tu zadužnicu na osnovu koje je račun blokiran. Gdje je ta zadužnica? Ona ne zna! Poslala ju je u banku, u banci kažu da oni to naravno nemaju jer od 1.1. blokade ne idu preko njih i oni o takvim stvarima nemaju saznanja; vratila se nazad u finu a tamo opet otresanje od službenice....
Baš nas briga što nisu obučeni i što je sustav u kolapsu! Hoćemo efikasnost! Dok ne dođe do tužbi, nitko se neće opametiti...
Anavir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 00:50   #13
Quote:
sasa00 kaže: Pogledaj post
zvala banku , u banki sve ok, račun otvoren prije 2 tjedna i na kraju mi je rekla da banke nisu dužne obavještavati natrag finu da je račun otvoren ako je fina poslala nalog
Ako nisu dužne kako će FINA znati da je račun otvoren, kako će znati broj računa?
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 01:03   #14
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
Nikakav raspad sistema nije u pitanju.Tu i tamo se desi neki sitni "kvar" ali se brzo otkloni.Problem nije u tome.Fina je blokade preuzela u zadni čas i nepripremljena a kada je odluka donesena bilo je prekasno da se nešto dobro posloži .
U tu "juhu" dodajte da je Fina državna firma s puno "podobnog" a naravno samim tim i nesposobnog kadra ,neosjetljivost banaka,države i ostalih u cijelom lancu .
Tko tada nahrda?
Šljakeri na šalteru koji kada su počinjali nisu znali gotovo ništa o tom poslu,"šljakeri " u pozadini koji danonoćno ispravljaju pogreške u sustavu i naravno ljudi koji imasju ovrhe pa čekaju.
Na žalost već viđen scenarij
Potpuno mi je jasno da je sve zbrzano, da se FINA nije stigla pripremiti, da su dobili hrpetine zahtjeva odjednom. ALi ne mogu ljude prošetavati do banaka po informacije, kad u banci te informacije nemaju, niti banke smiju bilo što po blokiranim računima raditi.
Jasno mi je da su tete u fini na rubu živaca kad se tamo na njih svako malo netko istrese, a one zbog nepripremljenosti cijele priče ne mogu/ne znaju što bi. Ali ako imaš čovjeka na šalteru koji ti dolazi maltene svaki dan jer je blokiran pa daj uzmi taj njegov predmet i odradi ga. Pretpostavljam da to traje, da se treba dignuti, tamo negdje nešto kopati, da će trebati 2, 3, 4 sata, ali ono, nakon toga ćeš mu pomoći, rješiti "slučaj" i taj ti sutra neće doći. Ovako dolazi svaki dan tjednima i ništa nije napravio, niti vidi kraj tome.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 19:34   #15
mislim da sam ja najveći baksuz ovdje
meni su 7.12. blokirali račun, 21. dobio plaću, dd normalno podigao 22., 30. neko osiguranje sjelo, dug je 700 kn, sad imam nekih 6000 na računu... i do dana današnjeg ništa!!!!!!!!!!!!!!! ništa!!!!!!!!!!!!!!! prvo su me vozali ko malog majmuna dva tjedna u banci, prvo da saznam tko me blokirao, pa onda da me odblokiraju, pa pisao neke zahtjeve da se skine taj iznos, pa pisao i slao zamolbe da mi to skinu, pa na kraju upite jel dovoljan iznos- nema odgovora i dođem opet 4.1. u banku i teta se udostoji reći da su sve prebacili u finu, ništa, ajmo sad od početka čekat u finu, pitat, raspitivat se moljakat... prije dva tjedna rekla mi žena u tim naplatama u osijeku u fini kako je to proslijeđeno dalje, kome? nemam pojma, kao ne zna ni ona...
sad u četvrtak odem u banku da vidim jel se uopče skinuo iznos duga- NIJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eto i tako ja, dugujem svima koje znam, dva mjeseca bez novaca, računi stižu, djeca gladna, ja željan mirnog sna, ali ništa od toga!!!!
evo do sada nisam čuo nikoga da ima takav slučaj... bio sam kod odvjetnika neće se zamarati time jedino ako nađem još par ljudi i onda će on preuzeti tužbu zagrebačkoj banci... tek onda mu se isplati...
pa jel nema nekog zakonskog roka do kojeg moraju odblokirati banke ako ima novca na računu da se naplati dug, oni meni u 10 dana ništa nisu napravili i gospoda poslala u finu...
više ne znam šta ću, pa dokle više!!!
davoros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 19:37   #16
i da, teta u fini mi je rekla da je to poslala u zg i da ne trebam pisati zahtjeve da mogu dići dječji doplatak jer će mi odblokirati uskoro pa nema smisla... a ja budala poslušao i to su mi progutali, prokleti bili... pa ako je njoj uskoro dva tjedna... da mi je nju vidjeti kad joj netko njezin novac ne bi dao i jedan dan a kamoli dva tjedna...
davoros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 19:56   #17
A da li znaš da li su ti otvorili račun? FINA po tvom nalogu, šalje nalog banci za otvaranje računa za zaštičena primanja.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 21:49   #18
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
A da li znaš da li su ti otvorili račun? FINA po tvom nalogu, šalje nalog banci za otvaranje računa za zaštičena primanja.
nisu jer mi ova ženska rekla da ne trebam jer će ubrzo biti odblokirano pa kao da se ne trudim predavati zahtjev kad će se to realizirati kad mi već bude odblokiran račun i ja budala poslušao...
davoros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 22:04   #19
Ima neka fora s požurnicama. Frend je bio jamac nekoj firmi. Platio dug, predao požurnicu, slijedeći dan bio odblokiran
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 01:15   #20
ja sutra opet idem u finu, molit, svađat se, tražit informacije... skinula sam s neta zahtjev da mi se izlista očevidnik sa svim podacima koji me interesiraju. predati ću ga, pa će ga vjerojatno (kad im bude zgodno) proslijediti u zg... javim se sutra s novim informacijama!
Anavir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.