Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2011., 18:47   #1
Ženski ciklus, plodni dani - sve što jedna žena treba znati prije stupanja u spolni odnos

Budući da se u zadnje vrijeme jako puno cura javlja na temu Jesam li trudna i da je sve više onih koje nemaju blage veze o svojim ciklusima, plodnim danima, kontracepcijom... odlučila sam otvoriti ovu temu.


Ženski ciklusi:

Tijekom svakog menstrualnog ciklusa u žena zbivaju se ritmične mjesečne promjene lučenja spolnih hormona, koji zatim dovode i do ritmičkih promjena jajnika i drugih spolnih organa. Prvi dan menstruacije je prvi dan ciklusa. U većine žena ciklus (ženski spolni, menstruacijski) traje prosječno 28 dana, ali može i u zdravih žena varirati od 20 do 35 dana, pa i više.

Tijekom menstrualnog cilusa jajnik ispušta jajnu stanicu i to se naziva ovulacija. Ovulacija obično nastupa 14 dana prije početka naredne menstruacije (ovo može varirati od žene do žene, i od ciklusa do ciklusa). Nakon ovulacije jajna stanica se kreće prema maternici kroz jajovod i tu se najčešće događa oplodnja. Da bi se dogodila oplodnja treba se dogoditi spolni odnos u razdoblju od 2 dana prije i 1 dan poslije ovulacije ( spermiji u spolnim organima žene mogu preživjeti do 72h). Neoplođena jajna stanica može živjeti 24 sata, a ako se ne oplodi izbacuje se tijekom menstruacije zajedno s površinskom sluznicom maternice. To se naziva menstrualno krvarenje (mjesečnica).


Računanje plodnih dana:

Plodni dani mogu se izračunati po formuli, broj dana koliko traje ciklus (vrijeme od prvog dana jedne do prvog dana druge menstruacije) minus 14.npr. ciklus traje 28 dana, dakle 28 - 14= 14. Tom danu ciklusa dodajte i oduzmite 3 dana (14-3=11, i 14+3=17). To je vrijeme plodnih dana,od 11.-17. dana ciklusa kod cura kojima ciklus traje 28 dana. To se može koristiti kad je dužina ciklusa stalno ista, ako varira već je izračunavanje teže jer ne možete predvidjeti koliko će dana proći od početka prve do početka slijedeće menstruacije.

Ima još nekoliko metoda izračunjavanja plodnih dana:
Mjerenje bazalne tjelesne temperature - Svakodnevno, nakon buđenja, žena treba izmjeriti svoju tjelesnu temperaturu uvijek istim termometrom i na isti način (najbolje u ustima). Neposredno poslije ovulacije lučenje progesterona povisuje tjelesnu temperaturu za 0,3 do 0,4 o C i ona ostaje povišena tijekom cijele druge polovice ovulacijskog ciklusa. Općenito je prihvaćeno da suzdržavanje od spolnih odnosa 4 dana prije očekivane ovulacije i 3 dana poslije ovulacije onemogućuje začeće. Nakon tri puna dana povišene temperature započinje neplodno razdoblje koje traje sve do početka naredne menstruacije, pa daljnje mjerenje temperature nije više potrebno.

Promatranje cervikalne sluzi (Billingova ovulacijska metoda) - Svakodnevno večernje promatranje vulve i bilježenje promjena je neophodno za ovu metodu. Nakon 4. do 5. dana iza početka menstruacije vulva je suha sve do oko 9. - 10. dana, kad se pojavljuje oskudna ljepljiva sluz. Pojavom sluzi prekida se vjerojatno neplodno razdoblje i započinje potencijalno plodno razdoblje. Zatim raste količina staklaste, rastezljive sluzi, a vulva je osjetljiva i nabrekla. Posljednji dan obilne sluzi je najplodniji dan. Sluz zatim biva oskudna i ljepljiva. Četiri do pet dana nakon vrhunca pojave obilne sluzi započinje neplodno razdoblje, koje traje do početka naredne mjesečnice.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 19:00   #2
Kontracepcija:

Kontracepcija obuhvaća sve metode koje sprječavaju nastanak neželjene trudnoće. Kontracepcijske metode najvjerojatnije postoje koliko i ljudski rod. U nekim dijelovima svijeta primjenjuju se normalno, dok u nekim još uvijek postoje predrasude, što iz vjerskih razloga što iz straha i neznanja.

Prema načinu djelovanja dijelimo ih na barijerna sredstva, hormonske metode, maternične uloške, kirurške metode, prirodne metode i postkoitalnu zaštitu.

Pošto nema "savršene" metode izbor kontracepcije će biti neka vrsta kompromisa. Sigurnost i djelotvornost su vjerojatno najvažniji faktori, a nekima je važna i njihova praktičnost, dostupnost i cijena. Pri izboru metode važno je biti informiran o njenim prednostima i nedostacima, mogućim popratnim efektima, djelotvornosti zaštite od trudnoće i spolno prenosivih infekcija, te o pravilnom načinu upotrebe. Potrebno je uzeti u obzir i vašu dob, zdravstveno stanje, koliko često imate spolne odnose, te osobne stavove i uvjerenja. Najbolje bi bilo konzultirati se s liječnikom koji će vam pomoći u donošenju odluke, a za neke metode je liječnički pregled obavezan.


Vrste kontracepcije:

PRIRODNA KONTRACEPCIJA
-temelji se na suzdrzavanju od sexualnih odnosa u vrijeme plodnih dana
-sadrzi 3 metode: mjerenje bazalne temperature, pracenje cervikalne sluzi te kalendarska ili ritmicka metoda

1.BAZALNA TEMPERATURA
-tjelesna temperatura mjerena ujutro prije ustajanja i bilo kakve aktivnosti, mjerena oralno (u ustima) ili vaginalno
-bazalna temperatura se mijenja u toku menstrualnog ciklusa, obicno je niza u prvom dijelu ciklusa, pada na sam dan ovulacije te se nakon ovulacije povisi i obicno ostane povisena do pocetka slijedece menstruacije
-da bi se utvrdila ovulacija potrebne su 3 povisene temperature oko sredine ciklusa (kod zena s urednim ciklusima), pa se ovulacija zapravo utvrduje retrogradno

2.CERVIKALNA SLUZ
-na početku i na kraju ciklusa, prije i poslije menstruacije, sluzi nema ili je oskudna. Sluz je gusta, ljepljiva i mutna. Nekoliko dana prije ovulacije stvara se više sluzi, obilnija je, postaje bistrija. Pri ovulaciji sluz sliči bjelancu jajeta i vrlo je elastična, rastezljiva. Nakon ovulacije, u nekoliko dana, sluz postaje gušća, ljepljiva i mutna, pa nestaje.
-plodni dani traju cijelo vrijeme dok je sluz obilna, bistra i elastična, pet dana prije i tri dana nakon ovulacije.

3.KALENDARSKA METODA
- prema Knausu, prvi plodni dan izračunava se po formuli najkraći menstrualni ciklus u danima – (minus) 17. Zadnji plodni dan izračunava se po formuli najdulji menstrualni ciklus u danima – (minus) 13.

Prednosti prirodnih metoda:
-nema nuspojava
-ne koriste se lijekovi (hormoni) ili mehanicka sredstva
-pomaze upoznavanju vlastitog tijela
-manje je "unistivac" spontanosti i strasti od nekih drugih metoda

Nedostatci
-manje je pouzdana kod zena s neredovitim ciklusima
-zahtjeva svakodnevno pracenje i biljezenja ciklusa kroz duze vrijeme
-NE SPRIJECAVA SPOLNO PRENOSIVE BOLESTI!!!!!!!!!

HORMONSKE KONTRACEPCIJSKE PILULE
Pilule djeluju trostruko na sprječavanje trudnoće:
1 - Sprečavaju ovulaciju (sazrijevanje i oslobađanje jajne stanice iz jajnika).
2 - Mijenjaju viskozitet sluzi koju luče žlijezde sluznice maternice, otežavajući tako prolaz spermija.
3 – Mijenja samu sluznicu maternice, što otežava implantaciju eventualno oplođene jajne stanice.

Prednosti
-Ne utječe na seksualni odnos
-Čini mjesečnice kraćima i manje bolnima
-Štiti od raka maternice
-Umanjuje predmenstrualne tegobe
-Smanjuje rizik nekancerogenih tumora na maternici.

Nedostaci
-Nuspojave mogu uključivati glavobolje, mijenjanje težine i veličine grudi
-Može povisiti krvni tlak
-Rijetko, ali može povisiti rizik nastanka tromboze
-Ne smije se uzimati istovremeno s nekim lijekovima jer poništava ili povećava njihov učinak ovisno o lijeku.

OSTALE HORMONSKE METODE
Injekcije
- sadrže sintetske spolne hormone, a daju se u obliku uljnih otopina ili vodenih suspenzija intramuskularno (mišić nadlaktice ili gluteusa) svakih 4, 8, 12 tjedana ili 3 mjeseca ovisno o vrsti . Hormoni se kontinuirano oslobađaju iz mišića.

Subdermalni implantati
– veličine su oko 2 mm,a postavljaju se ispod kože nadlaktice nakon malog reza. Sastoje se od male cijevčice koja kontinuirano otpušta hormon. Kontraceptivna sigurnost traje 3-5 godina .

Flasteri
-Kako i sam naziv govori sastoje se od naljepka koji sadrži hormon (transdermalni sistem koji kontinuirano otpušta hormon. Primijenjuju se jednom tjedno. Nakon tri tjedna primjene flastera slijedi tjedan pauze.

Vaginalni prsten
-Vaginalni prsten je mali fleksibilni prsten koji kontinuirano otpušta niske doze estrogena i progestagena u tijelo. Djeluje tako da sprečava ovulaciju i zgušnjava cervikalnu sluz što onemogućava prodor spermija. Prsten postavlja sama korisnica. On ostaje na mjestu postavljanja tijekom 3 tjedna nakon čega slijedi pauza od tjedan dana tijekom koje nastupa pseudomenstrualno krvarenje.

Pilula za dan poslije ili hitna postkoitalna kontracepcija
-podrazumjeva uzimanje hormonskih preparata neposredno nakon seksualnog odnosa. Hitnu kontracepciju je moguće provesti na nekoliko načina:
davanjem visoke doze estrogena tijekom 5 dana, no često u ovom slučaju dolazi do mučnine i povraćanja
uzimanjem 2 kombinirane kontraceptivne tablete u razmaku od 12 h (pogreška 0.2-7.4%)
uzimanjem 2 doze od 0.75 mg levonorgestrela u razmaku od 12 h (0.4- 4.7%) ne kasnije od 72 h od odnosa. Ova metoda je novija od prethodne dvije.

HORMONSKA SPIRALA
-povećava gustoću sluzi u grliću maternice. Spermiji kroz takvu sluz vrlo teško mogu proći
-inhibira pokretljivosti i funkciju spermija u maternici i jajovodima i time sprečava oplodnju
-sprečava zadebljanje sluznice maternice. Jajna stanica, koja bi u iznimnim slučajevima mogla biti oplođena, teško se može smjestiti u takvu sluznicu.
-zadrzava kontracepcijsko djelovanje 5 godina, a nakon toga potrebno ju je promijeniti

-PREDNOSTI HORMONSKE SPIRALE:
-Visoka kontraceptivna sigurnost koja se može usporediti sa sterilizacijom i hormonskim kontraceptivnim tabletama
-Iznimno dobra podnošljivost
-Menstruacije postaju kraće, slabije i manje bolne
-Promjene u maternici potpuno su reverzibilne. Nakon odstranjenja IUS-a moguće je zatrudnjeti već u sljedećem ciklusu
-Upalne bolesti organa zdjelice su rijetke jer gusta sluz u grliću maternice predstavlja barijeru za prodor mikroorganizama

Bakrena spirala
-Kontraceptivna zaštita spirala počiva na nekoliko mehanizama djelovanja:
-smanjuje pokretljivost spermija i time sprečava oplodnju
-uzrokuje promjene u sluznici maternice i onemogućava implantaciju eventualno oplođene jajne stanice.
-Kontraceptivna sigurnost spirale je dobra. Od sto žena koje je koriste 0,5-1 zatrudni u godini dana./b]

KONDOMI
[b]-Kondomi (prezervativi) su jedino “mehaničko” kontraceptivno sredstvo za muškarca. Njihova je prednost što ujedno štite od spolno prenosivih bolesti i od AIDS-a.
-takoder stite od infeckije gonoreom, sifilisom,klamidijom i trihomonijazom
-spada u srednje sigurna kontracepcijska sredstva
-Komu preporučiti kondom?
-parovima koji imaju rijetke seksualne kontakte i zbog toga ne trebaju stalnu kontraceptivnu zaštitu
-ženi koja ne može ili ne želi koristiti kontraceptivne tablete ili unutarmaternične uloške
-mladim ljudima koji prvi put stupaju u seksualne odnose ili ih rijetko imaju
-osobama koje često mijenjaju seksualne partnere.

DIJAFRAGMA
-vaginalna barijerna sredstva, odnosno tanke gumene kapice s pojačanim elastičnim rubom. Stavljaju se u rodnicu zajedno sa spermicidnim sredstvom prije spolnog odnosa i pokrivaju vrat maternice. Djeluju tako da sprečavaju ulaz spermija u maternicu, a spermicidno sredstvo inaktivira spermije. Zajedno djeluju mehanički i kemijski
-dijafragma i cervikalna kapica djelomično štite od nekih spolno prenosivih bolesti i stanja koja su njihova posljedica – upalne bolesti zdjelice, neplodnosti, izvanmaternične trudnoće i raka vrata maternice.
-djelotvornost je dobra ako se koristi pravilno i dosljedno. Stopa neuspjeha u prvoj godini uobičajene primjene je 18 posto, pri idealnoj primjeni šest posto.

Prednosti uporabe dijafragme
-sigurno (neškodljivo) sredstvo
-malo nuspojava i kontraindikacija
-može se staviti i nekoliko sati prije odnosa
-može se koristiti nekoliko godina
-kontrola liječnika nakon početnog pregleda nije potrebna
-smanjuje rizik raka vrata maternice
-djelomično štiti od nekih spolno prenosivih bolesti

Nedostaci uporabe dijafragme
-potrebna je liječnička preporuka
-potreban je prethodni ginekološki pregled i određivanje mjere
-umetanje i vađenje treba uvježbati
-smije se odstraniti tek 6-8 sati nakon spolnog odnosa
-pri svakom ponovljenom odnosu mora se u rodnicu dodati spermicidno sredstvo
-češće urinarne infekcije
-iječnik mora svake 2-3 godine provjeriti veličinu dijafragme
-cervikalne kapice nisu djelotvorne u žena koje su rađale

PREKINUTI SNOSAJ
-Niskodjelotvorna i nepouzdana metoda kontracepcije pri kojoj muškarac izvuče svoje spolovilo iz rodnice neposredno prije ejakulacije.
Vrlo je nepouzdana jer mala količina sperme može isteći i prije ejakulacije, a samo jedan spermij je dovoljan za oplodnju.
Potrebna je samokontrola oba partnera i u praksi je to teško izvedivo. Pritom se oba partnera mogu osjećati razočarana i nezadovoljna.
Ne štiti od spolno prenosivih bolesti/HIV infekcije.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 19:03   #3
Moja je bila nekako posebno pustopašna u vrijeme plodnih dana.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 19:09   #4
ja ću neke stvari sam potkrijepit linkovima


Mjerenje bazalne temperature
http://www.fertilityfriend.com/ttc/login.php

Kalendarska metoda
http://www.mef.hr/if/alati/racunala/.../k_koncep.html
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 19:38   #5
I još sam jednu stvar primjetila u zadnje vrijeme. Dosta cura koristi metodu prekinuti snošaj i onda u toj panici da su trudne trče kod gina po pilulu za dan poslije.

Kao prvo htjela bih naglasiti da prekinuti snošaj je jako rizična metoda kontracepcije i da ne štiti od spolno prenosivih bolesti.

A kao drugo, pilula za dan poslije se ne bi trebala tako olako shvaćati ko što se to danas radi jer je ipak riječ o koktelu hormona koja trenutačno ne mora na organizam ostaviti nikakve posljedice al dugoročno može biti uzrok mnogih bolesti (tumora, autoimunih oboljenja, hormonalnih poremećaja...). Pilula za dan poslije NIJE OBLIK KONTRACEPCIJE, nju se treba koristiti u krajnjoj nuždi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 19:59   #6
lee, potpisujem sve što si rekla. Odlična tema
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:24   #7
ova zadnja metoda s najmanje texta i najrizicnija je najcesce upotrebljena
arabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 20:53   #8
Evo malo više o mjerenju bazalne temperature:

Mjerenje bazalne temperature (BT) je indirektna metoda za dokazivanje postojanja ovulacije tijekom menstruacijskog ciklusa.

BT se mjeri kako bi se upoznalo vlastito tijelo te kako bi se dobila spoznaja o karakteristikama menstruacijskog ciklusa. Kako provjeravamo postojanje i vrijeme ovulacije, tako provjeravamo i plodne dane u ciklusu pa se dosta često služi i kao metoda za zaštitu od trudnoće ili pak kad se ciljano ide na trudnoću.

Folikularnoj fazi ciklusa (prvoj fazi) odgovara hipotermna faza u kojoj je temperatura ispod 36,6 C dok nakon ovulacije slijedi skok temperature i hipertermna faza u kojoj je temperatura između 36,6 i 37,2 C. Ta faza se zove lutealna ili druga faza ciklusa. To je tzv. faza žutog tijela koja obično traje od 12-16 dana. Ali i to je sve vrlo individualno, nekima je kraća - nekima pak i dulja.

Porast temperature uzrokuje djelovanje hormona progesterona na centar za regulaciju tjelesne temperature u mozgu. Evo kako to ide:
- fizičko oslobađanje jajne stanice (ovulacija) nastupa uglavnom dan prije prvog porasta temperature koji iznosi oko 0,30ºC
- bitan porast temperature nije uočljiv prva dva dana nakon porasta LH (hormona luteinizacije), te ga se uglavnom registrira dva, tri dana poslije
- porast temperature povezan je s porastom koncentracije progesterona u perifernoj krvi iznad 4 ng/mL
- ukoliko oplodnja izostane, spušta se i tjelesna temperatura
- ukoliko temperatura ostane povišena i nakon 16 dana od skoka temperatura postoji mogućnost trudnoće

Mjerenje bazalne temperature počinje prvi dan nakon prestanka menstruacije. Temperatura se mjeri ujutro nakon buđenja (preporučeno u isto vrijeme), dok ste još uvijek u ležećem položaju, a prethodno morate spavati minimalno 6 sati. Dakle, nema odlaska na WC, nema govorancije, već samo uzmete toplomjer kojeg će te držati na noćnom odmariću odmah uz krevet. Naravno, svi koje mjere temperaturu tako, znaju da je nemoguće sva tri mjeseca uvijek spavati 6 sati u komadu. Nekada spavate isprekidano, nekad više, a nekad manje. A tu su i drugi faktori (bolest, lijekovi itd.). Ako se budite po noći i ako vam se općenito takvo što desi (isprekidano), mjerite temperaturu tada kada ste se prvi puta probudili i onda kad bi vam ujutro bilo inače bilo vrijeme za mjerenje. Od ta dva puta (ili tri) uzmete neku srednju vrijednost. Kod takvih mjerenja, kad ih upisujete u grafikon, naznačite to.

Temperaturu možete mjeriti na više načina, no najvažnije je da se uvijek mjeri na isti način. Temperatura se očita nakon 5 minuta mjerenja i ta vrijednost se unosi u grafikon kao kružić pod onaj dan ciklusa kada je izmjerena. Na ovaj način, uz pomoć krivulje BT se moraju planirati (izbjegavati) odnosi svakih 36 do 48 sati, tri-četiri dana prije i dva dana nakon porasta temperature.

Vrlo važno za toplomjer i mjesto mjerenja:
BT se, kao što je već rečeno može mjeriti vaginalno i u ustima, tj, oralno. Vodite računa da kad mjerite temperaturu, najvažnije je da ste dosljedne. To znači: ako ste odabrale živin toplomjer, onda ga i koristite do kraja. Ako ste odabrali oralni put također je jako bitno da nastavite do kraja tim načinom mjeriti. Naime, vaginalna temperatura je za nekoliko jedinica viša od one u ustima . Mnogi preporučaju kao najbolji izbor toplomjera - onaj digitalni. Zbog preciznog očitavanja (ima ih i sa dvije decimale).

Za grafikon je potrebno: olovka i tablica

Tablicu radite na sljedeći način:
- napišite vodoravno brojeve dana ciklusa
- napišite okomito vrijednosti temperature (najmanje jedinice mće te uzeti svaku po 0,1°C)

Ukoliko volite sve jednostavno i servirano onda svakako kliknite na link koji vam je dala forumašica @tina2701 (Fertility Friend) - blažena stvar

Ovako to izgleda:



Tijekom mjerenja bazalne temperature žena mora biti:
- zdrava
- bez upala ili infekcija
- ne smije koristiti nikakva sredstva za umirenje (tada vrijednosti više nisu pouzdane)

Što ako je izostala ovulacija?
Kada mjerite BT, trebate znati i ovo:
S obzirom da LH (hormon luteinizacije), kako mu i ime kaže, stimulira luteinizaciju granuloza stanica i sintezu progesterona i na taj način indirektno stimulira ovulaciju, izostanak porasta BT u sredini menstruacijskog ciklusa siguran je znak izostanka ovulacije, pa se treba obratiti ginekologu (ukoliko se takvo što češće ponavlja). Uzroci mogu biti različiti.

BT treba mjeriti dva, tri mjeseca uzastopno (pa čak i više) i voditi kalendar da bi se dobio neki koristan prosjek, tj. 'slika' vašeg ciklusa.

Evo mali podsjetnik na stariju temu: Kako izračunati plodne dane i neka iskustva s Maybe Baby.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 13.02.2011. at 04:40. Reason: tipfeleri
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 22:17   #9
Hvala curkama koje su nadopunile ove moje upise.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 22:23   #10
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Hvala curkama koje su nadopunile ove moje upise.
dobro si se sjetila ovakve teme...nije svima google prijatelj sad imaju sve na jedno mjestu....
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 22:24   #11
Još ću nadopisati neke stvari kad malo uhvatim vremena, dosta mi je kompa i tipkanja danas.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 22:33   #12
Fertility Friend, preporučam Moj najbolji frend zadnjih mjeseci

Evo, ako smijem malo ilustrirati ovo zadnje što je Silvery napisala - primjer kako izgleda kretanje bazalne temperature u ciklusu s ovulacijom:



primjer kako izgleda kretanje bazalne temperature u ciklusu u kojem nije došlo do ovulacije:



Ovo su moji grafovi pa ih ne morate uzimati za oopćenite primjere, ali čisto za ilustraciju.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 13:26   #13
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
....


Bravo za temu.


Tko se kuži i uz vezane bolesti koje se daju pokupit lako, a nisu medijski zastupljene, ne bi bilo loše pustit kao info.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 14:11   #14
Spolno prenosive bolesti.....

Spolno prenosive bolesti su zarazne bolesti koje se prenose izravnim spolnim kontaktom sa zaražene na zdravu osobu. Uzrocnici spolno prenosivih bolesti su mikroorganizmi, bakterije, virusi, gljivice, paraziti.

Tipovi i njihovi patogeni uzročnici

Bakterijske spolno prenosive bolesti
-Klamidija (Chlamydia trachomatis)
-Gardnerella vaginalis
-Gonoreja (Neisseria gonorrhoeae)
-Sifilis (Treponema pallidum)
-Granuloma venereum (Granuloma inguinale ili Calymmatobacterium granulomatis)
-Lymphogranuloma ingvinale (Lymphogranuloma venereum LGV) (Chlamydia trachomatis serotipovi L1, L2 i L3)
-Meki čankir (Haemophilus ducreyi)
-Mikoplazme (Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis)

Virusne spolno prenosive bolesti
-Hepatitis (HAV, HBV, HCV, HDV, HEV)
-kopnica ili AIDS, SIDA (HIV)
-Humani papiloma virus (HPV)
-Genitalni herpes (tip HSV 1 i tip HSV 2)

Paraziti
-Stidne uši (Phthirus pubis)
-Svrab (Sarcoptes scabiei)

Gljivice
-Kandidijaze (Candida albicans, Candida glabrata)

Protozoe
.Trihomonijaza (Trichomonas vaginalis)

Svatko se može zaraziti prilikom vaginalnog, oralnog ili analnog spolnog odnosa sa zaraženom osobom.

Spolno prenosive bolesti su česte među adolescentima i mladim odraslim osobama. Mladi organizam je posebno osjetljiv na spolno prenosive bolesti.

Spolno prenosive bolesti nisu bezazlene. Ako se ne liječe, uzrokuju teška oštećenja plodnosti i zdravlja, a neke su čak i smrtonosne. Često nema nikakvih simptoma, osobito u početku zaraze, ili su oni vrlo blagi i prolaze neopaženo, pa se bolest prekasno otkriva i liječi kad su već nastala trajna oštećenja općeg i reproduktivnog zdravlja.

Načini prijenosa

Spolno prenosive bolesti se prenose nezaštićenim spolnim odnosom (bez prezervativa) sa zaražene osobe na zdravu, i to vaginalnim, analnim i oralnim spolnim odnosom te do neke mjere drugim spolnim kontaktima.
HIV/AIDS i hepatitis B prenose se također spolnim odnosom, ali i krvlju zaražene osobe na zdravu, ulaskom uzročnika zaraze u krvotok te uporabom zaraženih igala i štrcaljki.
Uzročnici spolno prenosivih bolesti mogu se prenijeti sa zaražene majke na zdravo dijete tijekom trudnoće, poroda i dojenja.
Većina osoba sa spolno prenosivim bolestima ne izgleda niti se osjeća bolesno. Te osobe možda čak i ne znaju da su zaražene, ali mogu prenositi ove bolesti drugima.

Ne možemo se zaraziti uzročnicima spolno prenosivih bolesti korištenjem posuda i pribora za jelo zaražene osobe, ako zaražena osoba kašlje ili kiše, rukovanjem ili drugim socijalnim kontaktom.

Simptomi

Do pojave simptoma mogu proći tjedni, mjeseci, a ponekad čak i godine. Često simptoma uopće
nema. Bez liječenja svaka zaražena osoba i dalje ostaje zaražena, i u neznanju bolest može prenijeti drugima.

Najčešći simptomi jesu:

-pojačani ili promijenjeni iscjedak iz rodnice, penisa, ili anusa,
-osjetljivost, žarenje ili svrbež genitalnog i/ili analnog područja,
-pojava ranica, bradavica, mjehurića ili bilo kakvih izraslina i promjena na spolnim organima, genitalnom ili analnom području i/ili ustima,
-osjecaj žarenja, pečenja, bolova i/ ili iritacije tijekom i poslije mokrenja,
-osjetljivost i bolovi tijekom spolnog odnosa,
bolovi i osjetljivost u donjem dijelu trbuha,
bolovi i otok u preponama.
Ako postoji jedan ili više navedenih simptoma, čak i ako su vrlo blagi, ili su već nestali, nužan je pregled i savjet liječnika.

Posljedice

Najčešće posljedice jesu:

-teški upalni procesi ženskih i muških reproduktivnih organa,
-neplodnost i smanjena plodnost (sterilitet, infertilitet),
-spontani pobačaji,
-izvanmaternična trudnoća,
-predstadiji raka i rak vrata maternice,
-oštećenja srca, jetre, bubrega, mozga...,
-smrt ili teška oštećenja djeteta rođenog od zaražene majke,
-smrt oboljele osobe.
Uz izuzetak kod AIDS-a, žene su općenito izloženije i imaju više ozbiljnih posljedica spolno prenosivih bolesti negoli muškarci. Osim toga, djevojke su ranjivije za spolno prenosive bolesti od odraslih žena.

Kod djevojaka se upalni procesi razvijaju brže i težeg su oblika. Veća površina sluznice i anatomska nezrelost reproduktivnih organa te nepotpuna hormonska aktivnost čini djevojke izloženijima uzročnicima spolnih bolesti. Često su one nagovorene ili prisiljene na spolne odnose, jer nemaju snagu, samopouzdanje i vještine za odbijanje neželjenog spolnog odnosa.

Liječenje

Spolno prenosive bolesti koje su uzrokovane bakterijama mogu se izliječiti. To su sifilis, gonoreja, klamidijska infekcija i upalna bolest unutrašnjih organa.

Lijekove treba uzimati po preporuci liječnika, čak i ako su simptomi nestali. Primjerice, bakterija koja nije uništena može se ponovno razmnožavati i zaraza se nastavlja i prenosi na spolnog partnera.

Rana dijagnoza i pravodobno liječenje mogu smanjiti mogućnost ozbiljnih komplikacija - neplodnost. Vrlo je važno rano uočavanje simptoma i što ranije liječenje.

Obvezno je istodobno liječenje oba spolna partnera. Ako se spolni partner ne liječi, doći će do ponovne zaraze. Nakon završetka liječenja treba doći na kontrolni pregled k liječniku koji će utvrditi je li bolest izliječena.

Spolno prenosive bolesti uzrokovane virusima ne mogu se izliječiti, ali se mogu smanjiti simptomi. To su: HPV infekcija, genitalni herpes, HIV/AIDS i hepatitis B.

Do završetka liječenja, a ponekad i dulje, potrebno je suzdržavati se (apstinirati) od spolnih odnosa.

Sve spolno prenosive bolesti treba liječiti, jer ako nema liječenja - unatoč tome što simptomi nestanu ili se smanjuje - upalni procesi se nastavljaju.

Uzročnici spolno prenosivih bolesti se sa zaražene osobe mogu prenijeti svakom spolnom partneru od trenutka zaraze, prije i tijekom liječenja, čak i kada su simptomi blagi ili smetnji uopće nema.

Svaka se spolno prenosiva bolest različito liječi - tabletama, injekcijama, čepićima, vaginaletama ili kremama.

Bivše i sadašnje spolne partnere treba upozoriti na prisutnost zaraze.

Prevencija

Nitko se ne mora zaraziti spolno prenosivom bolesti. Sve se one mogu spriječiti.
Postoji nekoliko mogućnosti zaštite od spolno prenosivih bolesti.

Apstinencija je najsigurnija zaštita od spolno prenosivih bolesti. Apstinencija je suzdržavanje od spolnog odnosa. Odgodite početak stupanja u spolne odnose za kasniju dob. Umjesto spolnog odnosa odaberite poljubac, zagrljaj, masažu...

Vjernost - Imajte spolni odnos uvijek s istom osobom, koja nije zaražena i koja nema druge spolne partnere. To je siguran seks.

Prezervativ - Uvijek, pri svakom spolnom odnosu, koristite lateks prezervativ sa spermicidnim sredstvom (Nonoxynol-9). Uporaba prezervativa smanjuje rizik od spolno prenosivih bolesti na najmanju moguću mjeru. Ovo se odnosi i na uporabu femidoma, ženskog prezervativa. Koristite prezervative pravilno i dosljedno. To je siguran seks. Izbjegavanje rizičnog spolnog ponašanja i primjena zaštite pri spolnim odnosima smanjuje rizik od spolno prenosivih bolesti.

Siguran seks uključuje

Spolne odnose u trajnoj, uzajamno vjernoj vezi dvaju zdravih partnera.
Izbjegavanje dodira sa sjemenom tekućinom, menstruacijskom krvi i vaginalnim iscjetkom.
Pravilno i dosljedno korištenje kvalitetnog prezervativa za vaginalni, oralni i analni spolni odnos.
Uporabu spermicidnog sredstva (Nonoxynol-9) kao dodatne zaštite uz prezervativ.
Ne imati spolni odnos s osobom koja intravenozno uživa drogu ili je to radila u prošlosti.
Ne upuštati se u spolne odnose s nepoznatim osobama.
__________________
kornjačica žabica

Zadnje uređivanje tina2701 : 13.02.2011. at 14:53.
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 14:22   #15
HERPES GENITALIS
Uzrocnik je herpes simplex virus tip 2 (HSV-2).
U klinickoj slici dolazi do pojavljivanja mjehurica i rana na dijelovima tijela koji su bili inficirani ( vagina, grlić, penis, stidne usne, usta i analni otvor). Javlja se bol i neugoda oko inficiranog dijela, svrbez, pecenje prilikom mokrenja, natecene i osjetljive zlijezde u preponama, groznica, glavobolja, opce stanje slicno gripu, mnostvo malih mjehurica na inficiranom dijelu iz kojih nastaju bolne rane.
Prenosi se dodirom, poljupcem i seksualnim odnosom. Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i analize materijala iz mjehurica. Rane prolaze nakon nekoliko dana ili sedmica, ali jedan dio virusa odlazi do nervnog podrucja blizu kraljeznice i tu miruje. Virus se moze ponovo aktivirati ako dodje do slabljenja otpornosti organizma. Prilikom porodjaja aktivan herpes moze ozbiljno ugroziti novorodjence, te u tim slucajevima porod dovrsavamo carskim rezom.Treba naglasiti da se oralni i genitalni herpes moze prenijeti dodirom sa bilo kog i na bilo koji dio tijela. U lijecenju se primijenjuju antivirotici, toalete inficiranog podrucja, antineuralgici. Vazan je pregled i lijecenje seksualnog partnera i uciniti PAPA -test bar jednom godisnje.


AIDS I HIV
Prenosi se tjelesnim tekucinama kao sto su krv, sperma, vaginalni sekret, a moguce cak i pljuvackom (ako u ustima postoje otvorene rane), a putem spolnog odnosa, upotrebom istih igala i sprica kao i zarazena osoba, zarazenom krvi prilikom transfuzije, transplantacijom zarazenih organa, umjetnom oplodnjom zarazenom spermom, slucajnim ubodom iglom (medicinski radnici), za vrijeme trudnoce, porodjaja i dojenja.
Virus unistava obrambene snage organizma, pa pacijent lako oboljeva od tzv. oportunistickih infekcija. Inkubacija može biti i 10 i vise godina. Dijagnoza se postavlja na osnovu testa krvi na HIV. Buduci da trudnoca pogorsava bolest majke, a zahvacenost ploda je 50%, u trudnica s HIV-protutijelima indiciran je prekid trudnoce.

GONOREJA I SIFILIS
Znacajno je da 80% muskaraca i 10% zena zarazenih gonorejom nemaju nikakvih simptoma u ranom stadiju ove bolesti.
Simptomi su: cesto i bolno mokrenje, bolovi u predjelu karlice, zeleni ili zuto-zeleni vaginalni sekret, oticanje stidnice, gnojni iscjedak iz penisa, bol i pecenje kod mokrenja. Simptomi se javljaju 2 dana do 3 tjedna poslije odnosa sa zarazenom osobom.
Posljedice su sterilitet, ostecenje vida, CNS-a, PID (upala male zdjelice), oboljenja ociju kod novorodjenceta.
Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i mikroskopskim pregledom uzoraka materijala. Terapija je antibiotska.
Sifilis, ako se ne lijeci, može uzrokovati sljepilo, oboljenje srca, poremecaje nervnog sistema i smrt. Uzrocnik je Trepomena pallidum. Prenosi se putem odnosa, poljupcem (kontaktom). Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike, seroloskim testovima i pregledom materijala iz ranica.
Terapija je antibiotska.

KLAMIDIJA
Klamidija je danas najcesca spolno prenosiva bolest. 80% žena i 10% muskaraca cak i ne znaju da su zarazeni. U tijelu moze mirovati 5 i vise godina prije nego postane aktivna.
Simptomi: jaki bolovi u predjelu donjeg dijela trbuha, groznica, osjetljivost genitalnih organa, bol, te pojacani vaginalni iscjedak. Chlamydia se prenosi spolnim putem - spermom, vaginalnim iscjetkom i krvlju
Moze se prosiriti ascendentno i izazvati zapaljenska oboljenja u zdjelici, sto moze za posljedicu imati sterilitet.
Dijagnoza se postavlja na osnovu specificnih testova, a terapija je antibiotska za oba partnera.

UREAPLASMA UREALYTICUM
Ureaplazma se prenosi spolnim odnosom.Uglavnom nema simptoma prisutnosti ureaplazme, ali ove bakterije mogu postati uzročnici infekcije u slučaju oslabljenja imuno-sistema (dok u slučaju zdravog imuno sistema često ne uzrokuju bolesti).
S obzirom da infekcije ureaplazmom obično prolaze bez simptoma, vremenom mogu dovesti do problema sa sterilitetom, uključujući bolest kanalića materice (tube uterine) i ponavljanje spontanih pobačaja kod žena, kao i smanjenu pokretljivost i brojnost sperme kod muškaraca. Kod sterilnih muškaraca, utvrđeno je da se bakterija prilepljuje uz spermu i blokira oplođenje.

MYCOPLASMA HOMINIS
Prisustvo mikoplazme obično nema simptoma. Ali vremenom, usled povećanja njihovog broja i/ili oslabljenja imunog sistema, ona može da izazove određene infekcije.

SPOLNE BRADAVICE
Uzrocnik je HPV (humani papiloma virus ).
Izrasline su veličine zrna rize do većih, koje se stapaju. Najcesca lokalizacija je na stidnici, vagini, grlicu, penisu, u predjelu anusa. Pojavljuju se u roku od jednog do tri mjeseca nakon infekcije. Infekcija se prenosi bilo da su bradavice vidljive ili ne, putem odnosa.
U terapiji se primjenjuje tusiranje Podofilinom, ekskohleacija, elektrokauterizacija, a recidivi su cesti. Neophodno je kod tih pacijentica jednom godisnje naciniti PAPA-test.

HEPATITIS B
Mada postoji preventivna vakcina, godisnje se javljaju brojni novi slucajevi hepatitisa B.Uzrocnik je virus hepatitisa koji se prenosi poljupcem, spolnim odnosom, upotrebom oneciscenih igala, transfuzijama zarazene krvi.
Simptomi: umor, glavobolje, groznica, mucnina, povracanje, gubitak apetita, tamno obojen urin, svijetla stolica, bolnost stomaka, zutica. 5 - 10% prelazi u kronicni stadij kada se moze razviti ciroza jetre.
Trudnice koje su mozda bile izlozene bolesti, trebaju se kontrolirati prije porodjaja, kako bi novorodjence moglo biti vakcinisano odmah po rodjenju.

TRIHOMONIJAZA
Preko 8.000.000 Amerikanaca oboli u toku jedne godine od ove bolesti.
Uzrocnik je Trichomonas vaginalis, a prenosi se spolnim odnosom. Javlja se zarenje i pecenje u predjelu spolovila,svrbez, bolno mokrenje i pojacani zaudarajuci iscjedak.Dokazuje se mikroskopskim pregledom preparata. Lijecenje Metronidazolom, a neophodno je lijecenje oba partnera.

GARDNERELLA VAGINALIS
Gardnerella vaginalis kod muškarca može uzrokovati balanopostitis, ali njena prisutnost na penisu i u mokraćnoj cijevi muškarca obično nije povezana s kliničkim manifestacijama.
Dakle, bakteriju nalazimo i kod muškarca i kod žena te je moguć uzajamni prijenos tijekom spolnog odnosa.
Simptomi se javljaju 5-10 dana nakon zaraze, a kod žene se najčešće radi o pojačanom iscjetku iz rodnice uz pojavu peckanja i svrbeža. Iscjedak ima neugodan miris (po ribi), osobito nakon menstruacije i spolnog odnosa.
Simptomi kod muškarca uključuju osip, peckanje i svrbež penisa.
Često infekcija prolazi prikriveno, bez simptoma, što pogoduje prijenosu bolesti spolnim putem, a isto tako tihom razaranju ženskih spolnih organa što u konačnici može uzrokovati neplodnost ili izvanmaterničnu trudnoću.
__________________
kornjačica žabica

Zadnje uređivanje tina2701 : 13.02.2011. at 14:48.
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 15:40   #16
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Tko se kuži i uz vezane bolesti koje se daju pokupit lako, a nisu medijski zastupljene, ne bi bilo loše pustit kao info.
Za to imamo već brdo tema, većina ih je u našoj listi tema i cijeli pdf se bavi time. Dovoljno je samo pogledati prvi stranicu pdf-a.

Koliko sam shvatila ovaj topic je o ženinom ciklusu, računanju plodnih dana, vrsti kontracepcija, općenito o zaštiti od neželjene trudnoće (ili pak o ciljanim odnosima). Otvoren je zbog učestalih jednih-te-istih pitanja na temi "Jesam li trudna", a kako bi olakšao razumijevanje ženinog ciklusa.

O spolnim bolestima ionako pričamo na ovom pdf-u stalno, pa imamo puno topica posvećeno općenito i pojedinačno svemu i svačemu:
Prijenos spolnih bolesti, 4 ciljana ginekološka brisa, E Coli, Gljivica Candida Albicans, Bakterija Gardnerella Vaginalis, Klamidija, Enterococcus faecalis, Genitalni herpes, Genitalne bradavice (HPV), HPV, HPV i kondomi, Mikoplasma (i M. genitalium i M. hominis), Stafilokok Aureus, Ureaplasma, Trihomonas i još brojne druge, a imamo i općeniti topic o bakterijskim upalama, a da ne spominjem top-topova "CIN1, CIN2 i CIN3 i HPV" (i staroj i ovoj sada novoj) na kojoj nema što nije napisano i opisano.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 13.02.2011. at 16:09. Reason: linkovi
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 10:07   #17

Nadam se da će cure čitat sve, ne samo selektivno ono što ih trenutno kopka.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 09:05   #18
Ženska spolna anatomija

Vagina

Vagina je približno 10 cm duga, građena je od glatkih mišića. Prednji stjenka dodiruje stražnju, gore se proteže na dio vrata maternice. Unutar strana vagine je prekrivena sluznicom koja je naborana. Izvana je vaginalni ulaz do razdjevičavanja prekriven himenom.

Vanjsko spolovilo

Vanjsko spolovilo nalazi se oko ulaza u vaginu. Sastoji se od kože dakle, velike stidne usne, prekrivaju male stidne usne. Male stidne usne prekrivaju klitoris.. Među malim stidnim usnama, prije ulaza u vaginu nalazi se uretra. Klitoris je građen kao muški penis, od brecilnog tkiva. Koža spolovila prekrivena je dlakama, pod kožom je relativno malo masnog tkiva.

Maternica

Maternica leži u zdjelici, između mjehura i rektuma. Izrađena je od tri sloja unutar sluznice, srednji sloj glatkih mišića, abdomena i vanjska mrena. Maternica je kruškoliki organ, koji je okrenut vrhom prema dolje. U tijelu maternice nalazi trokutasta šupljina, materište. Ta šupljina postoji kod žena koje su rodile, dok se kod nerotkinja stijenke maternice priljubljene. Dijelovi maternice su, tijelo maternice i vrat maternice. Između trupa i vrata nalazi se suženi dio, koji anatomski pripada trupu maternice, a funkcionalno vratu. Dno maternice je dio tijela maternice koji se nalazi izbočen iznad hvatišta jajovoda za maternicu. Rogovi maternice su dijelovi maternice na koje se vežu jajovodi. Maternice je duga 7,5 cm, a teška 40 do 60 grama, kod odrasle žene. Maternična unutrašnjost prekrivena je sluznicom koja ima funkciju zbog koje dolazi do menstruacije. Menstruacija je mjesečno krvarenje do kojeg dolazi pod utjecajem žlijezda s unutarnjim lučenjem, pri čemu se sluznica maternice koja je bogata krvnim žilama svaki mjesec priprema za primitak oplođenog jajašcei ako se to dogodi dolazi do trudnoće, u protivnom sluznica "odumire" i izbacuje se krvarenjem.

Jajnici

Jajnici su parni organi koji su dio unutrašnjeg reproduktivnog sistema žene. Imaju i endokrinu funkciju. Ovalnog su oblika, sličan bademu. Najčešće su dugi 3 - 5 i široki 1,5 - 3 cm. Smješteni su na krajevima jajovoda ili fallopijan tuba, odnosno neposredno uz nihov otvor, na bočnim stranama gornjeg dijela male zdjelice u plitkim jamicama na dnu trbušne šupljine, s obje strane materice. Jajnici imaju zadaću otpuštanja jajnih stanica. Oko četrnaestog dana ciklusa (otprilike!) zrela jajna stanica je oslobođena iz jajnika (ovulacija) da bi mogla biti oplođena. Jajna stanica po pucanju folikularne opne dospijeva u jajovod iz kojeg biva istisnuta u materičnu šupljinu. Ovaj proces traje tijekom plodnog razdoblja žene, odnosno od puberteta do menopauze. Osim ove funkcije, jajnik također ima i endokrinu funkciju. Njihov zadatak je da tijekom cijelog života žene proizvode i dva specifična hormona estrogen i progesteron. Estogen kontinuirano tijekom cijelog života žene i progesteron u drugoj fazi menstrualnog ciklusa i u toku trudnoće.

Jajovodi

Jajovodi su mišićno sluzokožni organi. Cjevastog su oblika, blago nakrivljeni. Njihova dužina iznosi između 8 i 14 cm. Povezani su sa gornjim dijelom maternice, točnije s rogom materice i smješteni su na oba njena kraja. Drugi kraj jajovoda je slobodan u maloj zdjelici ili pelvisu. Služe kao tuneli kojima se do materice dopremaju jajne stanice iz jajnika. Njima se također kreću i spermatozoidi, jer se oplodnja jajne stanice događa u njima.

Izvor: http://www.intimatemedicine.com.hr/s...spolne-organe/


Bočni prikaz:



Prednji prikaz:

__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 18:19   #19
Ovo bi čak bilo dobro metnuti na top teme. Da se lakše uoči.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 13:16   #20
Cao, ako sam imala nezasticene odnose prije i u plodnim danima sve do dana ovulacije, da li ce se ovulacija ipak desiti.. pozz
Bavljura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.