Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2004., 11:37   #1
Smile Udruge - osnivanje, djelatnosti i dr. - Q&A

Pozdrav,
zanima me kako ide osnivanje udruge, ako mi možete poreporučiti koje zakone trebam proučiti, kako ide procedura, odnosno u kojim redovima trebam stajati za sve dozvole... udruga bi se bavila kulturnim djelatnostima...
i da li pisanje statuta treba ići po nekim obrascima ili imamo umjetničku slobodu?
općenito dajte mi neke detalje koje ja kao laik nemam na horizontu
ako ništa druge preporučite mi koje web stranice trebam posjetiti jer mi googl nije bio od velike pomoći

hvala
kunigunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 11:46   #2
Na linku

www.babe.hr/ICNL/kako_reg.pdf

ćeš naći odličnu knjižicu

"Kako registrirati udrugu u Republici Hrvatskoj".

Na

www.nn.hr

provjeri da li su se promijenili zakoni koji se u knjižici spominju.
__________________
Danas će biti toplo i sunčano. (;
Ancica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 11:52   #3
Ne bi ti bilo loše prošnjofati i:

http://udruge.pravosudje.hr/
[Registar udruga Republike Hrvatske]. te

http://www.uzuvrh.hr/
[Vlada RH - Ured za udruge].
__________________
Danas će biti toplo i sunčano. (;
Ancica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 11:55   #4
hvala, you saved my day!
kunigunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 16:22   #5
ima li svježih informacija u vezi osnivanja udruge?
što još treba pogledati?
lawyerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 11:18   #6
Eto iskopah ovu temu...

I mene zanima ima li kakvih promjena ovdje?

Kako treba izgledat taj statut? Ima li nešto oko čega posebno treba pazit kod pisanja istog (mimo onoga koje sve informacije trebaju biti u njemu)?

Hvala
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 13:48   #7
Mislim da vam je najbolje obratiti se u ured državne uprave u vašoj županiji, tamo možete dobiti primjerak statuta kako bi trebao izgledati.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:31   #8
Hvala
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:39   #9
Evo malo off topica, ispričavam se, al da bzvz ne otvaram novi topic. Kaj treba da se otvori sportski klub, konkretnije pikdo. Di se treba registrirati, kaj treba od papira i to?
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 22:36   #10
Namjeravam osnovati udrugu za zaštitu životinja sa još nekoliko osnivača. Zanima me da li netko od nas mora biti predsjednik ili udurga uopće ne mora imati predsjednika.
Ja sam shvatila da predsjednik nije obavezan, ali trebaju biti članovi koji zastupaju udrugu. Ako recimo nas troje zastupa udrugu kako se mi zovemo, odnosno potpisujemo po potrebi? Ovlašteni članovi, zastupnici ili nekako drugačije?
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 23:46   #11
udruga mora imati neko tijelo osim skupštine.

Naziv je proizvoljan. To može biti predsjednik, tajnik, vođa, njegova preuzvišenost, partijaner ... šta god da želite. No iako je to u teoriji dozvoljeno u praksi će vam baba u Registru kipati. Sad ako imate vremena i nije vam bed boriti se za svoja prava posvađajte se sa njom jer vi želite da se ta fukija zove Kalif i gotovo a ako vam odbije registraciju napišite žalbu pričekajte da se presudi u vašu korist i onda pošaljite zahtjev njenom šefu da joj da otkaz zbog kršenja vaših ustavnih prava na slobodno organiziranje. Otkaz neće dobiti ali sljedeći put kad dođete tamo vas neće gnjaviti sa svojim "tumačenjima" i vaše zahtjeve će rješavati ekspresno.

No ako nemate vremen i iskustva koliko sam ja imao u statutu predvidite Predsjednika, do/pod-predsjednika i tajnika. To je minimum koje one prihvaćaju. Također se spremite da cijela stvar neće biti gotova barem 30 dana + 8 -15 dana da napravite izmjene koje će od vas tražiti.

Dakle sve skupa za dva mjeseca imate registriranu udrugu.
tihojla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 00:06   #12
Uf, znači traje to.... hvala!

Onda je valjda najbolje da se organiziramo u tom smislu - jedan tajnik, jednak dopredsjednik i jedan predsjednik
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 20:37   #13
zanima me mogu li maloljetne osobe osnovat udrugu?
minasse is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 22:14   #14
ne, ali mogu biti njeni clanovi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 22:50   #15
znaci posto je najmanji broj ljudi da se osnuje udruga 3 svo troje mora biti punoljetno ili moze samo 1 punoljetan i 2 maloljetna?
organiziramo demo fest (festival demo bendova)...ove godine ce biti drugi po redu...
1. projekt je bio uspjesan no odgovornost za to je preuzela jedna druga udruga i sada trebamo krenut sami...a moramo imat status udruge...
minasse is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 22:53   #16
svi osnivaci moraju biti punoljetni.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 22:56   #17
hvala
minasse is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 14:02   #18
Dva pitanja vezana za udrugu

Neznam da li su slicna pitanja vec bila postavljana ali u pomanjkanju vremena za pretrazivanje foruma evo da ih ja postavim

1. da li udruga moze svom clanu isplacivati placu za njegov rad u udruzi?

2. predsjednik sam jedne udruge u kojoj vise nisam clan jer mi je istekla clanarina, a i ne zelim vise sudjelovati u njenom radu. problem je sljedeci; ja zelim da se moje ime makne iz registra udruga, a u udruzi vise nema zainteresiranih da se zazove skupstina i da se izglasaju nova tijela udruge i tako se natezem sa njima vec par mjeseci, prema udruzi nemam nikakvih dugovanja niti ista drugo sta bi me vezalo za tu udrugu. zanima me ima li ikakav nacin da ih prisilim da odrade tu skupstinu i da se moje ime napokon makne od tamo?

unaprijed zahvaljujem na odgovorima
pl3jer1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 17:48   #19
Osnivanje udruge (protekao rok od 30 dana)

Imam pitanje, tj trazim pomoc

Pokrenuo sam postupak za osnivanje udruge prije 30 i koji dan. Konkretnije 24.6.2009 godine.
Kako je zakonski rok prosao od 30 dana, udruga je osnovana (moram napomenti da me nitko nije kontaktirao u vezi udruge, imaju sve moje podatke, a usto uzeli su jos i dodatno moj broj mobitela).

Sto i kako napraviti, sutra bi trebao otici u poglavarstvo ali sto tocno moram napraviti ?

Inace radi se o poglavarstvu u Zagrebu


znam da je ovo malo neobicno, ali i sam neznam sto da radim, pa da dobijem barem koji savjet ili misljenje


Unaprijed zahvlajujem svima
Artis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 13:30   #20
Prvo isprika zbog duplog posta, ali to radim da bi bumpao temu


detalji mojeg slucaja:
danas bio u poglavarstvu grada zagreba (prosao je rok od 30 dana od podnosenja zahtjeva). Teta me uputila gospodi u susjednu sobu jer kao kod nje stoji zahtjev. Teta mi je ljubazno objasnila da ceka misljenje MINISTARSTVA (MZOS) za udrugu ili ne.
Prosao je rok od 30 dana, nakon vremena koje je proteklo gospoda ce slati dopis u ministarstvo (jedan meni i jedan u ministarstvo). Imam udrugu ili nemam ? meni je sada jos manje sve jasnije


o udruzi:
udruga se sastoji od svih (studentskih zborova) veleucilista i visokih skola RH (radi se o cca 20.000 tisuca studenata koje ce udruga zastupati pravno ispred ministarstva). Sjediste udruge tj adresa na koju smo registrirani je adresa samog ministarstva (jer je tamo tajnica koja obavlja sve poslove prema ministarstvu i ucilistima).

PITANJE:
protekao je rok od 30 dana, dali sam osnovao udrugu ili ne ?
zakonski gledano kakve veze ima ministarstvo prema udruzi, i obrnuto ?


help, samo mi recite koje zakone gledati bilo kakav hint, jer nisam bas upucen oko zakona, tj ne razumijem se u ovo, jer mislim da je otislo na visi nivo nego ja mogu pratiti
Artis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.