Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2011., 19:40   #1
Grčko-rimska religija

Dakle danas već izgubljena, iako ne zaboravljena religija, koja je usko vezana uz samu mitologiju starog vijeka. Što mislite o njoj, kako je utjecala na današnji život, je li istinita, je li se još negdje odvijaju njihovi vjerski obredi i je li još uvijek postoji veća skupina sljedbenika?
Sam sebe smatram pripadnikom te vjere jer vjerujem u njezinu istinitost i ona mi daje smisao životu (zajedno s cijelom antičkom filozofijom). Još me muči pitanje je li stanje na Olimpu statično ili dinamično (kao što je bilo nekad - http://en.wikipedia.org/wiki/Gigantomachy), i zašto je izgubljen svaki trag Bogovima do danas?
Hvala
marko554 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 20:23   #2
Quote:
marko554 kaže: Pogledaj post
Dakle danas već izgubljena, iako ne zaboravljena religija, koja je usko vezana uz samu mitologiju starog vijeka. Što mislite o njoj, kako je utjecala na današnji život, je li istinita, je li se još negdje odvijaju njihovi vjerski obredi i je li još uvijek postoji veća skupina sljedbenika?
Sam sebe smatram pripadnikom te vjere jer vjerujem u njezinu istinitost i ona mi daje smisao životu (zajedno s cijelom antičkom filozofijom). Još me muči pitanje je li stanje na Olimpu statično ili dinamično (kao što je bilo nekad - http://en.wikipedia.org/wiki/Gigantomachy), i zašto je izgubljen svaki trag Bogovima do danas?
Hvala
Bogumili su nestali tek prije nekih 500 godina i nema danas niti jednog sljedbenika te religije pa mi malo čudno otkud sljedbenici Zeusa danas.
mgteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 22:24   #3
Zašto su nestali prije 500 godina? Zar sam jedini preostali sljedbenik te vjere (sam sam se uključio u to, ne misionarim, samo pasivno sudjelujem u obredima)?
marko554 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 22:30   #4
Quote:
marko554 kaže: Pogledaj post
Zašto su nestali prije 500 godina? Zar sam jedini preostali sljedbenik te vjere (sam sam se uključio u to, ne misionarim, samo pasivno sudjelujem u obredima)?
što tebe zanima Zeus ili bogumili,ovi drugi postoje
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 22:37   #5
Što su bogumili? Nikad nisam čuo za taj pojam. I ja nisam sljedbenik Zeusa već boga Apolona. Vjerojatno je Zeus do danas mrtav, jer prema proročanstvu, kao što je on svog oca Krona ubio, njegov sin Heraklo će to isto/je učiniti/učinio.
marko554 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 00:13   #6
Quote:
marko554 kaže: Pogledaj post
Što su bogumili? Nikad nisam čuo za taj pojam. I ja nisam sljedbenik Zeusa već boga Apolona. Vjerojatno je Zeus do danas mrtav, jer prema proročanstvu, kao što je on svog oca Krona ubio, njegov sin Heraklo će to isto/je učiniti/učinio.
Ne može Jupiter/Zeus da bude mrtav kad i dalje se okreće i giba.
Tako ni Kron Saturn.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 00:30   #7
Rimska religija je znala biti jako krvava, organizirane su igre u čast Bogova gdje su u arenama tisuće ljudi i zvijeri gubili živote
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 08:49   #8
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Rimska religija je znala biti jako krvava, organizirane su igre u čast Bogova gdje su u arenama tisuće ljudi i zvijeri gubili živote
To si ti pobrkao sa krščanstvom.Rimska vjera nije vapila za krvlju,dapače bila je vrlo tolerantna prema drugim vjerama.Vlasti su progonile razne sekte koje su prakticirale ljudožderstvo ,razvrat ili isključivost
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:03   #9
Quote:
marko554 kaže: Pogledaj post
Zašto su nestali prije 500 godina? Zar sam jedini preostali sljedbenik te vjere (sam sam se uključio u to, ne misionarim, samo pasivno sudjelujem u obredima)?

A tko ti pravi društvo u tim obredima ako ne znaš za postojanje drugih sljedbenika?

Vršiš obrede sam sa sobom?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:22   #10
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
To si ti pobrkao sa krščanstvom.Rimska vjera nije vapila za krvlju,dapače bila je vrlo tolerantna prema drugim vjerama.Vlasti su progonile razne sekte koje su prakticirale ljudožderstvo ,razvrat ili isključivost
lažeš i izvrčeš...ili jednostavno ne znaš

U starom Rimu su itekako bile poznate žrtve bogovima, uključujuči i ljudske žrtve (to nije bila centralna praksa, ali je definitivno postojala).

(zanima me koliko još dugo misliš tvrditi da je rimska vjera i općenito stari Rim bio jako tolerantan kad je to najobičnija besmislica i glupost?)
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:37   #11
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
lažeš i izvrčeš...ili jednostavno ne znaš
Točno i točno ....neznam
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
U starom Rimu su itekako bile poznate žrtve bogovima, uključujuči i ljudske žrtve (to nije bila centralna praksa, ali je definitivno postojala).
još par izvora da me definitivno raskrinkaš
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
(zanima me koliko još dugo misliš tvrditi da je rimska vjera i općenito stari Rim bio jako tolerantan kad je to najobičnija besmislica i glupost?)
[/QUOTE]
I mene zanima
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:45   #12
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Točno i točno ....neznam

još par izvora da me definitivno raskrinkaš
A kaj da ti kažem?

U 1. st. prije (ili poslje, nisam ziher trenutno) Krista je donesen službeni zakon kojim se zabranjuje (ili bolje rečeno ograničava) ljudska žrtva. Misliš da je zakon donesen tek tako? Bez ikakve potrebe proizašle iz prakse? Samo ova stvar je sasvim dovoljna da svakome bude jasno da je takav oblik žrtve itekako postojao u starom Rimu. Jel ovo dovoljno?

I same gladiatorske borbe preuzete od Etrušćana su originalno bile žrtvene borbe bogovima, a takvima su i ostale u kasnijim stoljećima ali u izmjenjenom obliku. Jel ovo dovoljno?
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:57   #13
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
A kaj da ti kažem?
Ništa ,prouči malo pa navrati ponovno
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:59   #14
Inače volim i proučavam Rim.

Da vam kažem,odvuć čovjeka do oltara i žrtvovat ga Jupiteru već u doba oko Cezara je bilo zabranjeno.

Ali organizirati igre gdje bi stotine ljudi bivalo ubijeno,nije
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:01   #15
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Ništa ,prouči malo pa navrati ponovno

Nemaš veze s vezom. Kao i obično uostalom.

To te naravno neće spriječiti da i dalje pišeš izmišljotine i neistine. Samo nastavi...to se manje-više i očekuje od nekoga tvog kapaciteta i nivoa...
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:05   #16
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Ne može Jupiter/Zeus da bude mrtav kad i dalje se okreće i giba.
Tako ni Kron Saturn.
Planeti su dobili ime po njima, a ne obrnuto. Rimski bogovi nisu planeti.

Prakticiram svoju religiju u smislu da se molim njima u sebi, tražim povratak hramova u ruke vjernika, jer ono što se događa s njima vrijeđa moju vjeru (Pantheon- danas hram heretika, a nekoć svih bogova). Šteta što nas nije više, jer sam ne mogu ništa učiniti.
marko554 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:09   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Inače volim i proučavam Rim.

Da vam kažem,odvuć čovjeka do oltara i žrtvovat ga Jupiteru već u doba oko Cezara je bilo zabranjeno.

Ali organizirati igre gdje bi stotine ljudi bivalo ubijeno,nije
Drago mi je da se razumiješ u stari Rim,daj mi potkrijepi ovo boldano

Što igre imaju veze sa religijom,priređivale su se i u čast cara ,pobjeda ,svakojakih praznika i iz političkih razloga da se uvlače masi.Večinu ubijenih su činili kriminalci i politički.Vjerovatno znaš da je stopa kriminala bila visoka.Ili si otišao u roblje za sitnije prijestupe ili si završio u Areni.A što se tiče životinja još u 20.st. su se masovno istrebljivale zbog zabave.U Areni su bar imale šanse.
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:10   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Rimska religija je znala biti jako krvava, organizirane su igre u čast Bogova gdje su u arenama tisuće ljudi i zvijeri gubili živote
Tako je, međutim to je bilo u čast bogovima, dok su npr. kršćani ubijali iz hira, neznanja (inkvizicije, genocidi), i vrlo dugo nije prihvaćala znanost, dok Antika itekako je, a da ne govorim o islamu koji je izrazito intolerantan prema svemu što je zabranjeno o njihovoj predaji.
marko554 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:21   #19
Quote:
marko554 kaže: Pogledaj post
Tako je, međutim to je bilo u čast bogovima, dok su npr. kršćani ubijali iz hira, neznanja (inkvizicije, genocidi), i vrlo dugo nije prihvaćala znanost, dok Antika itekako je, a da ne govorim o islamu koji je izrazito intolerantan prema svemu što je zabranjeno o njihovoj predaji.
Hočeš reći da igara ne bi bilo bez rimskih bogova.Pa gladijatorske borbe održavale su se svakodnevno po cijelom carstvu ,u svakoj većoj rupi.Samo one velike su razvikane.
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 15:47   #20
Quote:
marko554 kaže: Pogledaj post
Planeti su dobili ime po njima, a ne obrnuto. Rimski bogovi nisu planeti.

Prakticiram svoju religiju u smislu da se molim njima u sebi, tražim povratak hramova u ruke vjernika, jer ono što se događa s njima vrijeđa moju vjeru (Pantheon- danas hram heretika, a nekoć svih bogova). Šteta što nas nije više, jer sam ne mogu ništa učiniti.
Imaš ti pravo na to misliti da je tako samo to što nije tako.
Ta vjera u planetarne bogove datira puno prije Rima i Grčke koje su oni preuzeli..
Ima materijala jako puno koji o tome svjedoče.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.