Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2004., 12:11   #1
odgovorko
Gutač slova

Registracija: Jan 2003.
Eskstrasistola?

Eakstrasistola dakle, što bi čovjek trebao osjetiti prilikom pojave ekstrasistole srca.
Znam da ne mora biti tipično, no ima li netko iskustva u svezi stim.
Old 10.09.2004., 13:03   #2
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Registracija: May 2004.
Čovjek može osjetiti da mu srce "preskoči" kad ima ekstrasistolu, a ako si pipa puls osjeti se da je izostao otkucaj na periferiji u tom trenutku.
Old 10.09.2004., 13:25   #3
odgovorko
Gutač slova

Registracija: Jan 2003.
Quote:
a ako si pipa puls osjeti se da je izostao otkucaj na periferiji u tom trenutku.
Trebao bih imati "sreću" da u tom momentu pipam puls.
Zanima subjektivni osječaj u grudima. Radi li se zapravo o višku otkucaja (ekstra - sistola) koji se u sljedećem ttenutku kompezira produženom pauzom.
Old 10.09.2004., 13:25   #4
lahor
triple libra

lahor Avatar

Registracija: Dec 2002.
Čudan je feeling, osjetiš kao da ti je između dva normalna otkucaja još jednom otkucalo i neki čudan pritisak u prsima i to traje svega 2-3 sekunde ako i toliko.
lahor is offline  
Odgovori s citatom

Old 10.09.2004., 15:45   #5
bianca
Registrirani korisnik

bianca Avatar

Registracija: Sep 2004.
te ekstrasistule imam i ja i to dosta cesto..koliko je to opasno i dal se da lijeciti i ima li nekog uzroka od cega nastaju. Naime meni su upravo u tijeku pretrage no...treba se cekat pa ako neko moze pomoc
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 21:19   #6
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Ekstrasistole mogu ali i ne moraju biti praćene otkucajem srca. Stvar je u stvari poprilično kompleksna i sigurno o tome puno više zna reći neki herc-doktor stoga svakako odlazak kardiologu.

Otkucaj srca je uzrokovan prolaskom električnog impulsa kroz provodni, živčani sustav srca. Impuls se stvori na jednom mjestu ( AV čvor ) i prođe srčanim nervnom sustavom i uzrokuje stiskanje srčanog mišića tj. otkucaj. Taj prolazak impulsa se može snimiti aparatom u obliku krivulje i to je onda svima poznati EKG ili elektrokardiogram.

E sad, ekstrasistola može nastati recimo kad se zbog nekog razloga impuls stvori na neuobičajenom mjestu u srčanom živčanom sustavu i onda uzrokuje ( pojedinačno ili u serijama ) "ekstra" srčani otkucaj između dva normalna.
A može biti da taj "neprirodni" impuls jednostavno ne uzrokuje ništa nego samo ostane zabilježen na EKG-u kao nekakva abnormalnost u srčanom ritmu ( što ne znači da je stvar bezopasna ).
A moguće je i da "normalni" impuls jednostavno ne dođe do kraja svog puta ili u tome bude ometen ( srčani blokovi ) pa jednostavno srce "preskoči"...
Što je osjećaja tiče, čovjek osjeća ili da mu srce "preskoči" ili kao što je lahor opisala, ekstra otkucaj a individualno je hoće li biti i stezanje, pritisak ili nešto slično u grudima ili neko drugo loše osjećanje ( oznojenost, blijedilo, nelagoda...)

Jednostavno, previše je finesa i mogućnosti da bi bio izostavljen posjet kardiologu kod takvih "pojava". Barem ja tako mislim.

Old 12.09.2004., 01:27   #7
bianca
Registrirani korisnik

bianca Avatar

a ima nekih tabletica da se to izlijeci ili to kad jednom dobijes vuces sa sobom i to i lijekove ???
uf ma sva sam neka isprepadana od tog
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 20:19   #8
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Quote:
bianca kaže:
a ima nekih tabletica da se to izlijeci ili to kad jednom dobijes vuces sa sobom i to i lijekove ???
uf ma sva sam neka isprepadana od tog
Pa čuj, bitno je postaviti ispravnu dijagnozu pa onda liječiti. Stoga, sve ovdje rečeno o tome ne znači baš puno za tvoje stanje. Naime, ekstrasistole mogu biti kardijalne etiologije ali i nastati kao posljedica nekog drugog stanja ili bolesti. Npr. nekakav metabolički disbalans u prometu kalija i natrija, tahikardija s posljedičnim ekstrasistolama u hipertireozi...i još koješta drugo.
Moj savjet ti je, raspitaj se u najbližoj bolnici ( kod bolničkog osoblja ) za nekog dobrog kardiologa, traži uputnicu od svog doktora ( ne pristaj na njegovo liječenje bez specijalističkog mišljenja ) i na pregled u neko dogledno vrijeme kod herc-doktora.
Old 20.09.2004., 21:41   #9
bianca
Registrirani korisnik

bianca Avatar

Evo obavila sam kardiologa, bila na pregledu, napravila ekg, bila na ultrazvuku srca i frajer mi rekao da mi je sa srcem sve ok. Danas jos nosim holter i bas mi je lose cijeli dan tako da me zanima sta ce mi jos za to rec..ali sve u svemu rekao je da ekstrasistole postoje ali da je uzrok neki drugi - poremecaj na srcu nije.
Zanima me jos samo moze li uzrok bit u nekom hormonalnom poremecaju?? Nisam ga pitala, zaboravila sam ali mi je naglasio neka obavim ginekoloski pregled
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 11:43   #10
nenek
Registrirani korisnik

nenek Avatar

Registracija: Sep 2003.
Quote:
bianca kaže:
Evo obavila sam kardiologa, bila na pregledu, napravila ekg, bila na ultrazvuku srca i frajer mi rekao da mi je sa srcem sve ok. Danas jos nosim holter i bas mi je lose cijeli dan tako da me zanima sta ce mi jos za to rec..ali sve u svemu rekao je da ekstrasistole postoje ali da je uzrok neki drugi - poremecaj na srcu nije.
Zanima me jos samo moze li uzrok bit u nekom hormonalnom poremecaju?? Nisam ga pitala, zaboravila sam ali mi je naglasio neka obavim ginekoloski pregled
Ne mora biti hormonalni poremećaj.

Ekstrasistole se ne tretiraju kao bolest.

Ja ih imam 6000-7000 dnevno. Koji put ih ne osjetim, a kad su učestale osjećaj je dosta neugodan. Srce preskoči i stane i čekaš kad bu opet počelo kucati. do sad je uvijek počelo
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 14:07   #11
LadyLavender
Registrirani korisnik

LadyLavender Avatar

evo i mene u klub srcanog preskakanja. moje preskakanje nije bas najugodnije, osjetim kao da mi srce dosta jako i duboko "bubne" i onda mi cak malo nestane zraka..nije bas najsjajnije kad se dogodi dok radim (a imam posao koji ukljucuje direktan kontakt s ljudima) ali razgovor s mojim kardiologom me tako umirio da me to preskakanje uopce ne brine vise. s tim jednostavno -dalje zivis. i ne bi pristala na tablete (ako nije nuzno)
probaj s malim kolicinama crnog vina..
LadyLavender is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 21:48   #12
bianca
Registrirani korisnik

bianca Avatar

Hej Lady...rekla bi ti dobrodosla u klub ali nije bas
da ista stvar je i sa menom i meni nekad tako jako i neugodno preskace ali sam puno pricala sa kardiologom jer me stvarno bilo strah i rijesila sam se te paranoje..preskoci malo zastanem pa idem dalje. Jedino mi je bed kada nemogu navecer zaspat od toga.
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 02:39   #13
Studentica
ex

Studentica Avatar

Registracija: Jun 2003.
Quote:
trebor kaže:
Čovjek može osjetiti da mu srce "preskoči" kad ima ekstrasistolu, a ako si pipa puls osjeti se da je izostao otkucaj na periferiji u tom trenutku.
mislim da bi bolje rečeno bilo da je ekstrasistola još jedan udarac između dva normalna udarca srca.

što je uopće sistola? to je kontrakcija srca, kada se ono snagom svog mišića skvrči i izbaci krv u arterije
Old 08.10.2004., 21:56   #14
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Quote:
Studentica kaže:
mislim da bi bolje rečeno bilo da je ekstrasistola još jedan udarac između dva normalna udarca srca.

što je uopće sistola? to je kontrakcija srca, kada se ono snagom svog mišića skvrči i izbaci krv u arterije
OK, slažem se, tako je lakše za razumjeti. Ali ekstrasistola, kao srčana aritmija koja se vidi u EKG-u može ali i ne mora biti popraćena kontrakcijom miokarda.
Ako izazove kontrakciju osjeti se ekstra otkucaj između dva normalna.
Ako ne izazove kontrakciju srca, otkucaj izostane, srce "preskoči", otkucaj na periferiji izostane iako je u EKG-u zabilježen prolazak električnog impulsa miokardom. Na to sam mislio kad sam ono napisao, al nema veze, lakše je za razumjeti kako si ti navela.
Old 09.10.2004., 02:20   #15
Studentica
ex

Studentica Avatar

Registracija: Jun 2003.
Quote:
trebor kaže:
Ali ekstrasistola, kao srčana aritmija koja se vidi u EKG-u može ali i ne mora biti popraćena kontrakcijom miokarda.
Ako izazove kontrakciju osjeti se ekstra otkucaj između dva normalna.
Ako ne izazove kontrakciju srca, otkucaj izostane, srce "preskoči", otkucaj na periferiji izostane iako je u EKG-u zabilježen prolazak električnog impulsa miokardom. Na to sam mislio kad sam ono napisao, al nema veze, lakše je za razumjeti kako si ti navela.
ja sam samo opisala sistolu kao kontrakciju.
nisam to napisala za ekstrasistolu...

pa ekstrasistole uglavnom i ne izazivaju kontrakciju, sta ne?

uff....ajde necemo komplicirat....skuzili su ljudi sta je pjesnik htio reci

ali mislim da osoba sama dovoljno dobro osjeti ekstrasistole....medjutim one su kod nervoznih i kafemanijaka dosta ceste....i ne moraju biti opasne u vecini slucajeva (ispravi me ako sam u krivu)
Old 01.06.2007., 09:06   #16
Gingilagogo
Pacijent

Ništa ti to nije opasno, ja sam živio ludo i razuzdano i kroz mene je prošao šleper svega sve do jednog dana dok ih nisam dobio.
Prvo je nastupio strah obavio sam sve moguče pretrage srca kod najboljih doktora potrošio para i para, od straha sam dobio panični poremečaj završio kod psihijatra koji je na kraju riješio veliku misteriju preskakanja srca.
Uglavnom ti se bazira na živčanom sustavu kod mene se sada javlja kad je promjena vremena, kad se iznerviram, kad se navečer napijem i prepušim cigareta i.t.d.i.t.d
Ali to riješavaš sve brzo i lako što prije to učiniš manje će ti se događati ako budeš sreće i nikako, odeš si lijepo u apoteku kupiš si Lexaurin najmanje 3mg
ćim ti se prvi preskok dogodi ti lijepo posegneš za kutijicom u kojoj je magični lijek za smirenje živčanog sustava i progucaš si jednu ako neće s jednom prestati prestat će s dvije i do kraja dana neće bit problema.
Što brže djeluješ brže će i prestati!
Poslije toga možeš i piti ako piješ i pušt ako pušiš uglavnom možeš živit normalno i tjerat se da zaboraviš da imaš to, ako si budeš postavljala pitanja zašto, kako pa zašto baš Ja? Samo sebi činiš gore!

Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 12:34   #17
Skylab
Registrirani korisnik

Skylab Avatar

Registracija: May 2007.
Bezopasno je. Obavila sam kardiološke pretrage i sve je ok. Smanjiti kavu, cigarete, alkohol, stres... trgnuti tu i tamo koju za smirenje, mada ja to ne činim. U PMS-u mi se to najčešće događa, valjda ima i neke veze s hormonima.
Skylab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 14:04   #18
Ida Bauer
general pukovnica

Ida Bauer Avatar

Registracija: Nov 2006.
Meni je holter zabilježio najviše po noći....uglavnom,više uopće ne obraćam pažnju na to.
Old 02.06.2007., 11:27   #19
medex
Registrirani korisnik

Registracija: May 2007.
Stres

Jedan od najčešćih uzroka ekstrasistola je stres. Čovjek ga ne mora biti niti svjestan, jednostavno, niz pritisaka koji se svakodnevno javljaju, dovedu do toga da je javi tzv. preskakanje srca. Mislim da ne postoji osoba koja to nije osjetila. Zna trajati nekoliko dana, ili duže. Ukoliko stvaraju probleme poput vrtoglavice, boli u prsima i slično, onda treba posjetiti liječnika.

Za početak pokušaj vidjeti da li ti je nešto od zadnjih događaja u životu to potaknulo, kreni sa nekim prirodnim preparatom za smirivanje, npr. pasiflora, valerijana. Kava - i nije baš ono što se misli, ukoliko popiješ dvije kave dnevno, ne moraš je izbjegavati. Cigarete, međutim, značajno ubrzavaju srčani ritam, povisuju pritisak i tonus mišića, pa savjetujem da sa njima potpuno prekineš.
medex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 09:15   #20
Hilton
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2009.
Evo i mene dragi moji. Ista stvar kao i kod većine vas. Osjećaj preskakanja srca počeo mi se javljati prije 4 - 5 godina. Više puta sam obavila kardiološke pretrage i sve se pokazalo u redu. Srce zdravo, ali to čudo od preskakanja nikako da prestane. jedno vrijeme moja doktorica mi je prepisala Cipralex i dok sam ga pila cca 1 god. nije mi se dogodilo niti jedan put da preskoči i prestala sam piti te tablete misleći da sam izliječena kad ono nakon mjesec dva opet. Meni se više ne da piti te tablete jer imaju drugih nuspojava . Svjesna sam ja da je to sve zbog načina života, ali ne mogu ja taj svoj način tako lako promijeniti. Valjda je to ono kakav si takav si. Kardiolog ( tri različita doktora) su mi rekli isto - da se ne bojim i da mi je srce zdravo, ali ja se i dalje bojim kad se to dogodi. Ima li itko rješenje, pomoći mi da se oslobodim straha od toga.
Hilton is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja