Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Vaš stav o Tsiprasu
Grčki suverenista i borac protiv neoliberalnih kapitalista 5 17.24%
Cirkusant, demagog i salonski ljevičar 24 82.76%
Glasovatelji: 29. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2011., 23:06   #41
Quote:
Vanya83 kaže: Pogledaj post
Nisu glasine...
Grčka je uništena država otkad su u EU...(i Španjolska također ).samo ih sezona spašava...
Možeš li mi točno objasniti čime je to EU uništio ove dvije države?

Malo offtopica i ironije- napušiti ćemo se ku... za k....

Old 08.05.2011., 23:27   #42
vjerovatno je uništio te 2 države zato što ne mogu više štampati novac
moje laičko razmišljanje
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 22:17   #43
Quote:
intercepts kaže: Pogledaj post
Možeš li mi točno objasniti čime je to EU uništio ove dvije države?
-- ukupan grčki državni dug sada iznosi nevjerojatnih 142 posto BDP-a!
--Analitičari pozivaju na hitno restrukturiranje – dok u Grčkoj vlada svopća zbunjenost. Naime, neki grčki političari tvrde kako bi restrukturiranje duga uništilo financijsku stabilnost države.

Što je pomalo smiješno jer će Grčka završiti u BANKROTU ako ovako nastavi…

--Ukupni je dug Grčke na kraju prošle godine iznosio oko 340 milijardi eura. Oko 80 milijardi eura drže grčke banke i fondovi, a 50 milijardi eura ECB. EU i MMF do sada su Grčkoj dali oko 50 milijardi eura, kao dio zajma za sanaciju od 110 milijardi eura
Old 10.05.2011., 00:13   #44
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Glasine da, ali koje dolaze iz sve vjerodostojnijih izvora. Pad eura (koji bi vjerovatno bio i drastičniji da cijela fertutma nije objavljena u Petak poslijepodne) je stvaran iako sam po sebi ne mora značiti ništa, to jest kratkoročno može ići i u prilog zemljama euro-zone.

Još vrijedi uočiti kako je na govorkanja o napuštanju eura Grčku po svoj prilici potaknula Britanija - dok s druge strance Nijemci izgleda ne žele ni čuti za takvu mogućnost pa su sve skupa lansirali u medije i sabotirali sastanak, pa tako Grci nisu uspjeli ništa ni reći

Zanimljiva je ova situacija i glede hrvatskog učlanjenja jer pokazuje političku moć Londona koja se doima kao da je u nekom suludom rastu: London dakle sada već otvoreno sabotira čak i zajedničku valutu - prkosi dakle ne samo Njemačkoj i Francuskoj, nego i Sjedinjenim Državama koje na deklarativnoj razini podržavaju Euro, same su doprinijele njegovom ustrojavanju i imaju ekonomskog interesa da projekt zajedničke valute opstane.

Ako se Englezi smatraju dovoljno samouvjerenima i otvoreno sabotirati euro, veliko je pitanje koliko bilo čije lobiranje, pa čak i američko, može pomoći ukoliko je London odlučio da se Hrvatska neće učlanjivati u EU bez Srbije.

Kako se u ovu cijelu priču uklapa pisanje Singapurskih medija o mogućem skorom potonuću US dolara?
Old 10.05.2011., 00:19   #45
Quote:
-- ukupan grčki državni dug sada iznosi nevjerojatnih 142 posto BDP-a!
--Analitičari pozivaju na hitno restrukturiranje – dok u Grčkoj vlada svopća zbunjenost. Naime, neki grčki političari tvrde kako bi restrukturiranje duga uništilo financijsku stabilnost države.

Što je pomalo smiješno jer će Grčka završiti u BANKROTU ako ovako nastavi…

--Ukupni je dug Grčke na kraju prošle godine iznosio oko 340 milijardi eura. Oko 80 milijardi eura drže grčke banke i fondovi, a 50 milijardi eura ECB. EU i MMF do sada su Grčkoj dali oko 50 milijardi eura, kao dio zajma za sanaciju od 110 milijardi eura
A za taj dug im je kriva EU jel tako a ne njihov "lezi lebe da te jebem" modus vivendi?
Old 10.05.2011., 00:43   #46
Radišan narod....EU je kriva
pad je počeo otkad su ušli u živo blato ( EU )
Old 10.05.2011., 01:21   #47
Grci radišan narod ???
Odma ih stavit uz bok skandinavcima i nijemcima....

Da nije bilo EU, bili bi radišni ko japanci....
Old 10.05.2011., 15:37   #48
Zanimljiv clanak...

Rekoh nesto prije na nekim temama da je strateski interes SAD-a jaka EU i samim time su im Britanci koji je rasturaju neprijatelji, a Njemci prijatelji.

Ovaj clanak pokazuje pozadinu tog "rata" i u monetarnom smislu.

Stoga mozemo zakljuciti da je jak Euro interes Njemacke i SAD-a, a rusenje Eura preko Grcke i ostalih zemalja zapravo britanski udar na jaku uniju.

Quote:
Grčka je prva žrtva projekta Euro, tranzicijske zemlje to će tek postati

Euro je projekt za dobra vremena. Njemačka je uvođenjem eura proširila zonu njemačke marke i povećala nacionalno tržište što je imalo pozitivne učinke za njeno gospodarstvo. Ostale razvijenije zemlje eurozone također su 'naplatile rentu', manje razvijenim zemljama.

- Kriza se je stvarala godinama pa i eventualno njezino rješenje neće trajati manje. Grčka je prva žrtva projekta Euro. Irska, Portugal i posebno, tranzicijske zemlje će to tek postati, tvrdi ekonomist dr. Guste Santini u kolumni 'Grčka napušta zajedničku valutu-euro'objavljenoj na portalu Rifin.com.

Po njemu, paritet kupovne snage eura od najrazvijenije do najnerazvijenije zemlje eurozone nalazi se u neodrživom rasponu.

Euro je projekt samo za 'dobra vremena'

- Euro je projekt za 'dobra vremena'. Njemačka je zapravo uvođenjem eura proširila zonu njemačke marke (čitaj povećala nacionalno tržište) što je imalo pozitivne učinke/dobitke za ujedinjeno njemačko gospodarstvo. I ne samo to. Uspostavom eurozone njemačkom je gospodarstvu 'olakšana' amortizacija golemih troškova koji su nastali ujedinjenjem. Ostale razvijenije zemlje eurozone također su 'naplatile rentu', temeljem svoje veće razvijenosti, manje razvijenim zemljama. Sve se je to odvijalo u 'veselom raspoloženju' koji je ustrajno stvarao kreditni balon. Manje razvijene zemlje imale su iluziju da mogu postati punopravni partneri razvijenijim zemljama što će, smatrale su one, rezultirati povećanjem blagostanja. Kreditni im je balon to pijanstvo omogućio. Jednako su tako i tranzicijske zemlje, uvođenjem tržišnog modela privređivanja na osnovama neoliberalizma, imale iluziju da će, po principu 'samo što nije', imati životni standard razvijenih zemljama. Kriza koja je potom uslijedila pokazala je da su se manje razvijene zemlje 'napile' te je nakon 'pijanstva' uslijedio 'mamurluk', ističe Santini.

Broj kandidata za izlazak iz eurozone biti će sve veći

Smatra da je pitanje eura sudbonosno pitanje za opstanak Europske unije.

- Više sam puta naglasio da nije slučajno Velika Britanija odustala od eura, kao i činjenicu da Švicarska nema interesa za ulazak u Europsku uniju. Razlozi koji su utjecali na odluku dviju spomenutih zemalja bitna su pitanja kako za Europsku uniju tako i za eurozonu. Grčki će političari pokazati veliku državničku odgovornost ako napuste eurozonu. Jednako tako će, prije ili kasnije, razmišljati vlasti u Portugalu odnosno Irskoj. Broj kandidata će se povećavati iz dana u dan, prognozira Santini.

Pobjeda oporbe na izborima biti će 'pirova pobjeda'

Guste Santini se u svojoj kolumni osvrće se i na aktualna neslaganja na relaciji Vlade i centralne banke, odnosno guvernera Rohainskog.

- To nije dobro. Tim više što su problemi stvarani od 1993. godine i nije razumno očekivati da će biti riješeni preko noći. Eventualna pobjeda oporbe mogla bi biti 'pirova pobjeda'. Ako pobijede na izborima, neće dobiti samo vlast već i sve probleme koje neće moći bez oporbe, sadašnje vlasti, riješiti, upozorava Santini.
Neki "Haagovi" će objašnjavat majci (domovini) što joj je sin (domoljub) bio?? Nosite i njegujte istinu o domovini u sebi koja je tako čista i jasna, recite djeci svojoj i učite ih koja je i što je ona... by:Wild_East I pazite kad budete glasali.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 17:25   #49
Quote:
Radišan narod....EU je kriva
pad je počeo otkad su ušli u živo blato ( EU )
http://www.suite101.com/content/the-...n-1893-a113142
EU im je bila kriva i za ovo?
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 21:24   #50
Niti najveći međunarodni financijski paket spasa za jednu zemlju u povijesti, koji su u iznosu od 110 milijardi eura prije godinu dana zajednički posložili MMF i EU, ipak nije bio dovoljan da posrnulu Grčku spasi od totalnog bankrota i višegodišnje gospodarske depresije. Zato su se u priličnoj diskreciji u petak u Luksemburgu sastali ministri financija iz Njemačke, Francuske, Italije, Španjolske i Grčke, da bi potražili nova rješenja, ne samo za spas Grčke od potonuća na drugo, još dublje dno od lanjskog, nego da bi spriječili posljedice grčkog bankrota i na Irsku i Portugal, pa na Europsku monetarnu uniju i na Europsku uniju, a u konačnici i na njezin najzdraviji i najpoletniji, stožerni dio – Njemačku. Ali, rješenju se – sudeći prema informacijama što su procurile do njemačkih i britanskih medija – nisu primakli, pa se čini da će grčki brodolom uzdrmati Uniju u njezinim temeljima, te za neko vrijeme odgoditi i sve scenarije njezina daljeg širenja na Hrvatsku ili na Island. Zato je agencija Standard & Poor's jučer snizila kreditni rejting Grčke sa 'BB-' na 'B', čime je naglasila njegov gotovo bezvrijedan status.
Grčka je u teškoj dužničkoj krizi i u posljedičnoj gospodarskoj depresiji od sredine 2009. godine, kada je u Bruxellesu otkriveno da su ključni pokazatelji grčkih državnih financija visoko frizirani ili lažni, te da je ta članica Unije višestruko probila sve limite sporazuma iz Maastrichta. Potkraj 2009. se otkrilo da je manjak u državnom proračunu iznosio 14 posto BDP-a (nasuprot dopuštenih najviše tri posto, prema Unijinom mastriškom sporazumu), a tek početkom 2011. utvrdilo da grčki ukupni vanjski dug premašuje 180 posto BDP-a, od čega je više od polovine državni dug (nasuprot dopuštenih najviše 60 posto iz mastričkog sporazuma).
Iako je, radi sprečavanja totalnog bankrota, Grčka u međuvremenu dobila tih 110 milijardi eura, a Vlada poduzela prve bolne rezove u državnoj potrošnji i u raspodjeli nacionalnog dohotka, grčki je BDP lani smanjen još šest posto (kao i tijekom 2009.), da bi se njegovo smanjivanje, pa i smanjivanje poreznih prihoda, nastavilo i u prvom tromjesečju ove godine, a stopa nezaposlenosti udvostručila – sa 8 posto u 2009. na sadašnjih 16 posto. Uostalom, unatoč tome što je lani proračunski manjak smanjila sa previsokih 14 na još visokih 9 posto, Grčka je i dalje zemlja visokog vanjskotrgovinskog manjka, koji je i u veljači iznosio gotovo 30 milijardi eura.
Da bi počela izlaziti iz bankrota, Grčka bi morala više nego prepoloviti godišnje obroke otplate vanjskoga duga, dakle – nužno joj je reprogramiranje većine vanjskog duga, i to na rokove dulje od deset godina. Prvi je nedavno tu ideju objavio, ne grčki, nego – njemački ministar financija, Wolfgang Schauble, zato što su njemačke banke visoko opterećene ulaganjima u grčke vrijednosnice i u suvlasništvo u tamošnjim bankama i kompanijama, pa sad njemački porezni obveznici sudjeluju i s relativno najvišim udjelima u višeslojnom spašavanju Grčke od totalnog bankrota, a Unije od rasula.
Jedno od naizgled razumnih rješenja bilo bi povlačenje Grčke iz eurozone ili izbacivanje Grčke iz eurozone, te ponovno uvodenje drahme, kao manje od dva zla, kako »Der Spiegel« prenosi procjenu njemačkog ekonomista Hansa Wernera Sinna. Jer, Grčka leži na brdu dugova. Ako istupi iz eurozone, Grčka može smanjiti vrijednost svoje valute i tako postati konkurentna na medunarodnom tržištu. Ali, postoji rizik, da bi istodobno grčki građani navalili na banke, kako bi podigli svoje štedne uloge, što bi ubrzalo bankrot svih banaka. Tada bi cjelokupan bankovni sektor trebalo podizati od ništice, i to uz veliku pomoć Europske unije, smatra Hans Werner Sinn. Alternativno, ako bi Grčka ostala u eurozoni, ali pokušala sniziti plaće gotovo za trećinu, onda bi došlo do socijalnog kaosa, uličnog rata i nerješive, kronične krize. Dakle, u interesu je same Grčke, da napusti eurozonu, jer bi u suprotnom već sutra morala uvesti još oštrije mjere štednje, smatra Hans Werner Sinn. A sutra je i u Grčkoj novi dan, za koji su najavljeni novi masovni štrajkovi.

http://novine.novilist.hr/Default.as...3286328592863B
Earthman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 21:36   #51
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Oće vraga!

Kao da su poludili, imaju sunce, more, buzuki i maslinovo ulje i fućka im se. A i neće to samo tako proći kako se sjevernjaci i globalni liberali nadaju. Bit će tu još svašta, čim su Englezi umiješali prstiće.
ocito se ne zivi od sunca, zraka...i prljavih plaza.
bit ce jos svasta? pitam se sto bi moglo biti, a da nismo vidjeli vec.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 21:45   #52
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Bojim se da će tek tad imat gorih problema ako napuste euro.
i meni se cini...
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 21:59   #53
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Kako se u ovu cijelu priču uklapa pisanje Singapurskih medija o mogućem skorom potonuću US dolara?
imaš link na taj članak?

Brojni drugi izvori proriču potop eura i rast US dolara, što se već događa od petka do danas. Dolar doduše jest potapan cijelih godinu dana, sumnjam da će ispod ovoga, a investitori masovno rasprodaju zlato, srebro i slične do sada popularne commodities i mijenjaju ih za dolare.

U ovoj konstelaciji zajedničke valute u toliko zemalja sa svojim posve individualnim problemima i dubiozama - dugoročno neodrživo (osim uz nametanje zajedničke fiskalne politike, a onda jaoooooooo svima koji nisu Njemačka, Švedska i možda Francuska).
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 23:34   #54
Da Grcka nije u euro zoni, ne bi se mogla toliko zaduziti. Njihov standard bi bio manji, ali bi bio i dug. Njemci su zapravo pusionicari u cijeloj prici. Proizveli mercedese i poslali ih Grcima koji ih voze, a lovu nikad nece vidjeti.
A Grci ce na standard primjeren svojem radu, sto je sigurno manji standard nego je bio do sada. Dok je islo, islo je. Imali su 10-ak zlatnih godina za sjecanje.
Old 10.05.2011., 23:50   #55
Dužni smo ko Grčka slušam već 100 godina.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 00:00   #56
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
imaš link na taj članak?

Brojni drugi izvori proriču potop eura i rast US dolara, što se već događa od petka do danas. Dolar doduše jest potapan cijelih godinu dana, sumnjam da će ispod ovoga, a investitori masovno rasprodaju zlato, srebro i slične do sada popularne commodities i mijenjaju ih za dolare.

U ovoj konstelaciji zajedničke valute u toliko zemalja sa svojim posve individualnim problemima i dubiozama - dugoročno neodrživo (osim uz nametanje zajedničke fiskalne politike, a onda jaoooooooo svima koji nisu Njemačka, Švedska i možda Francuska).
A nemam linq, to sam pročitao u novinama, mislim da je Strait Times, al sad da me ubiješ ne mogu naći taj članak.

Al zanima me čisto hipotetski, što bi to moglo značiti da netko u Singapuru (jakom financijskom središtu) njuši mogući pad dolara? Zavjera ili...
Old 11.05.2011., 21:11   #57
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Da Grcka nije u euro zoni, ne bi se mogla toliko zaduziti. Njihov standard bi bio manji, ali bi bio i dug. Njemci su zapravo pusionicari u cijeloj prici. Proizveli mercedese i poslali ih Grcima koji ih voze, a lovu nikad nece vidjeti.
A Grci ce na standard primjeren svojem radu, sto je sigurno manji standard nego je bio do sada. Dok je islo, islo je. Imali su 10-ak zlatnih godina za sjecanje.

Ionako ne planiraju vratiti ni euro, a dok naivci daju novce, trošit će ih. Drago mi je da će Slovenci ostati bez 400 milijuna eura koje su posudili Grčkoj, previše su se busali u prsa sa tom EU i ucjenjivali RH. Tko zna, ako Grci zatraže, možda im Slovenci "posude" još 400 milijuna.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 22:32   #58
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A nemam linq, to sam pročitao u novinama, mislim da je Strait Times, al sad da me ubiješ ne mogu naći taj članak.

Al zanima me čisto hipotetski, što bi to moglo značiti da netko u Singapuru (jakom financijskom središtu) njuši mogući pad dolara? Zavjera ili...
Pa dolar je pao preko 20% u zadnjih godinu dana. Možda si čitao neki stari članak?

Trenutno dolar raste prema euru.

Ja nisam neki stručnjak koji bi razlagao razloge zašto valuta pada ili raste (eto, vidjela sam ovdje Somieda, pa možda on može obrazložiti aktualna događanja s eurom), ali onako zdravorazumski zaključujem da je euro dugoročno neodrživa valuta, ukoliko ne postoji centralna fiskalna vlast. Jer ne može do vijeka netko stvarati (npr. Njemačka), a netko drugi nekontrolirano trošiti (npr. Grčka), osiguravati 14. plaću i slične besmislice.

Prije nekoliko tjedana sam na BBC-u gledala interview s dvojicom EU parlamentaraca (jedan je bio Nijemac, za drugo se ne sjećam) koji su zapravo i najavili takvu inicijativu, dakle da jedino zemlje koje prihvate središnju fiskalnu vlast mogu ostati u eurozoni. Biti će zanimljivo pratiti razvoj tog scenarija, posebice u kontekstu (mogućeg) ulaska Hrvatske u EU. Kad nam umjesto željenih novaca spiče sve ono što smo odavno trebali sami učiniti: rezanje proračuna na razinu od prije 10 godina.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 00:44   #59
Kriza ozbiljno narušava ugled i stabilnost europske monetarne unije, a zemlje članice se muče s ogromnim, vrtoglavim rastom javnoga duga, nezaposlenošću i bankarskom krizom.
Atena se u očaju želi nagoditi s Kinezima (koji imaju ogromne devizne rezerve) nudeći im grčke državne obveznice u vrijednosti 25 milijardi eura.
EU izgleda mora spasiti Grčku ( )jer bi se ovaj domino efekt mogao proširiti cijelom EU.

Španjolska, Portugal, Italija i Irska su na grčkom, rumunjskom i bugarskom putu.
Europska komisija nije kontrolirala grčke podatke o proračunskom deficitu, zbog čega je oštro kritiziran i predsjednik Europske komisije Barroso. Pomoć Europe pri sanaciji mogla bi spasiti Grčku, ali ostaje problem ekonomija drugih nabrojanih zemalja, što je po G. Sorosu opasnost i za sam opstanak eura.
Old 12.05.2011., 02:20   #60
Evropska unija se, naravno, raspada. Što je u najboljem interesu većine zemalja u EU!

Ponovo će se formirati zajedničko tržište Evropske zajednice (EZ), ali samo od zemalja koje su sposobne da na racionalan i odgovoran način vode svoju ekonomiju.

A ostale države (dosadašnje drugorazredne članice EU) će na miru nastaviti da ne rade ništa. Jedino će im definitivno biti uskraćeno da sve svoje probleme rešavaju zapomaganjem: "Evropo daj pare!"
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.