Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2012., 10:28   #61
Pozdrav, imam pitanje. Posve sam neupucena u problematiku, svekar ima 63 godine, 23 god radnog staza. Ima li on pravo predati papire za starosnu? Zasada je isao na komisiju dva puta za invalidsku mirovinu - osteoporoza, slomljena kraljeznica ali je pokretan, prehodao mozdani, i ima ozljedu ruke koja je nastala na poslu. Odbijen je oba puta. Imate li kakav savjet sto bi mogao uciniti, koja prava uopce ima?
__________________
Gabrijel 14. 11. 2011.
mcik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 10:00   #62
Nazalost morat ce pricekati jos dvije godine (ako u medjuvremenu ne podignu na 67 godina) kako bi otisao u starosnu mirovinu.

"Pravo na starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža (čl. 30. ZOMO)."

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=71
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 19:36   #63
Pozdrav! kolegicina mama radi u školi i ima 62 godine, te 35 godina radnog staža...kada može ići u punu mirovinu (ne znam kako da se izrazim, jer ne poznam baš zakon - znači mislim na mirovinu gdje će dobivati najviša mjesečna primanja moguća)
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 20:31   #64
"U 2013. godini žene mogu pravo starosnu mirovinu ostvariti kada napune 60 godina i 9 mjeseca života i najmanje 15 godina mirovinskog staža." - znaci da vec sad ima uvjete za punu starosnu mirovinu.

"Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika – žene u razdoblju od 1. studenoga 2010. do 31. prosinca 2029., iznimno od članka 78. ZOMO(članak 13. stavak 3.ZID ZOMO-a), koja prvi put stječe pravo na mirovinu, polazni faktor za određivanje starosne mirovine nakon navršene starosne dobi iz članka 26. ZID ZOMO-a povećava se za 0,15% za svaki mjesec koji je protekao od navedene navršene starosne dobi do dana ostvarivanja prava, a najviše za pet godina." - prema vazecem mirovinskom zakonu (ako te firma treba i ostavlja te da radis) moze raditi do 65 godina zivota i mirovina joj se povecava po svakom mjesecu provedenom u radu za 0,15% (za 1 godinu povecanje od 1,8%, a za 5 godina ukupno 9%).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 28.01.2013. at 20:37.
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:28   #65
hvala na odgovoru!!
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 10:14   #66
Zna li netko koliko dugo se čeka na pretkompletiranje? Prije 10-tak dana sam on-line predao zahtjev, stalno stoji napomena "primopredaja spisa u rad"...
sljaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 11:13   #67
Pretkompletiranje je skupljanje svih tvojh podataka a dužina će ovist o tome gdje si do sad radio,koje dokumete već imaš poslane u mirovinsko, koje i od koga još moraju sakupit,....Trajat će neko vrijeme a nitko ne zna koliko.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 21:39   #68
Nemogu nigdje naći podatak koliki je iznos mirovine za 15 god. staža.Možda netko zna Uvjete ču imati u 12 mj.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 22:34   #69
Nema prijevremene mirovine za 15 godina staza, za prijevremenu moras imati 60 godina starosti i 35 godina staza uz penalizaciju, u punu starosnu mirovinu mozes sa 65 godina starosti i 15 godina staza (za sad je tako, a kako ce biti nakon mini mirovinske reforme na jesen s primjenom od 01.01.2014. to cemo tek vidjeti.). Mirovinu nije tako jednostavno izracunati (zavisi od tvojih primanja i uplata doprinosa), postoji formula ali treba znati dosta podataka, najjednostavnije ti je da se pomocu formulara prijavis na mirovinsko, kako bi od njih dobio Korisnicko ime i Lozinku, a onda preko interneta zatrazio izracun mirovine.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 14:51   #70
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nema prijevremene mirovine za 15 godina staza, za prijevremenu moras imati 60 godina starosti i 35 godina staza uz penalizaciju, u punu starosnu mirovinu mozes sa 65 godina starosti i 15 godina staza (za sad je tako, a kako ce biti nakon mini mirovinske reforme na jesen s primjenom od 01.01.2014. to cemo tek vidjeti.). Mirovinu nije tako jednostavno izracunati (zavisi od tvojih primanja i uplata doprinosa), postoji formula ali treba znati dosta podataka, najjednostavnije ti je da se pomocu formulara prijavis na mirovinsko, kako bi od njih dobio Korisnicko ime i Lozinku, a onda preko interneta zatrazio izracun mirovine.
Može se ići ove godine sa 15 god. staža i starosti 60 god. i 9 mjeseci.Zanimalo me jel netko možda dobiva tu mirovinu jer je točno određen iznos u kn. bez obzira na visinu dohotka u prošlosti.Negdje je oko 900 kn.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 15:22   #71
Ali to nije prijevremena mirovina (postala si u krivu temu) to je puna starosna mirovina za zene u prjelaznom perjodu, i ti govoris o minimalnoj-najnizoj mirovini:

"NAJNIŽA MIROVINA
Člankom 82. ZOMO-a propisano je da se osiguranicima, kojima će mirovina određena prema ovom Zakonu biti niža od najniže mirovine, odredi najniža mirovina. Najniža mirovina ne pripada osiguraniku za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti.
Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka godina mirovinskog staža pomnoži s 0,825% , od prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u 1998., uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a.
Najniža mirovina određuje se prema navršenom mirovinskom stažu , a ne prema razdoblju provedenom u zaposlenju s nepunim radnim vremenom."

ili da prevedemo-pojednostavnimo:

tvojih 15 godina staza puta 58,47 kn, jednako 877,05 kn, tako je po sadasnjim propisima.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 15:52   #72
Hvala! Da,postala sam u krivu temu.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:06   #73
Ako prebivaliste imas u ZG, Bandic ce ti mjesecno dodati jos 300 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 10:19   #74
Poštovani , molila bi vaš odgovor
Moj suprug je rođen u rujnu 1950 ima 31 god 8 mj. radnog staža, da li on stiće pravo na starosnu mirovinu.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:01   #75
Nazalos jos ne, prema sadasnjem mirovinskom zakon tek kad navrsi 65 godina starosti, znaci u rujnu 2015 (uvjet je 65 godina starosti i 15 godina staza), nazalos nemoze ni u prijevremenu starosnu mirovinu jer za nju mora imati 35 godina staza (uvjet je 60 godina starosti i 35 godina staza).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:22   #76
Hvala na brzom odgovoru. Moje pitanje je potaknuto jučerašnjom tabelom koja je objavljena u Jutarnjem listu gdje je navedena Godina odlaska u mirovinu - Dob umirovljenja - Godina rođenja iz koje sam vidjela da postoje uvjeti. Pozdrav.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 12:38   #77
Dok pravila iz tog novog mirovinskog zakon udju u primjenu vas suprug ce uzivati u zasluzenoj mirovini.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 14:31   #78
Hvala vam na odgovoru. Lijep pozdrav.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 18:10   #79
Pozdrav,imam pitanje, imam 62 godine i u prijevremenoj sam starosnoj mirovini od 18.05,2008. god. Zanima me da li imam pravo na starosnu mirovinu?
vimira is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:24   #80
Pa vec ste u mirovini kako to mislite otici ponovo u mirovinu.
A ako zarko zelis u starosnu mirovinu, mozda mozete, zamrznite sadasnju mirovinu, zaposlite se jos na neko vrijeme pa ponovo pokrenite zahtjev ali tada za starosnu mirovinu. Ako to uopce prolazi na ovaj nacin.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 23.08.2013. at 21:34.
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.