Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2011., 19:59   #1
Prijepis vozila i pravna pitanja

Pozdrav! prvi put kupujem auto pa imam par pitanja na koja nisam nasao odgovor.
znaci kupujem auto koji ima punomoc od prvog vlasnika, automobil je registriran do 10 mj ove godine i nalazi se u zg. auto kupujem za oca koji nije u zg.
moja zamisao je bila da kupim to auto i dobijem punomoc od prvog vlasnika za koristenje i prodaju i nakon toga ga prepisem na oca ili da mi otac da punomoc da potpisivam ugovore na njegovo ime.
vise mi se svida druga opcija i zanima me sto sve treba da mi otac da tu punomoc, kopija moje osobne?
nadalje u slucaju da ga prepisemo na mog oca, sto s registracijom i odjavom vozila?
bleso11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 20:48   #2
Quote:
bleso11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! prvi put kupujem auto pa imam par pitanja na koja nisam nasao odgovor.
znaci kupujem auto koji ima punomoc od prvog vlasnika, automobil je registriran do 10 mj ove godine i nalazi se u zg. auto kupujem za oca koji nije u zg.
moja zamisao je bila da kupim to auto i dobijem punomoc od prvog vlasnika za koristenje i prodaju i nakon toga ga prepisem na oca ili da mi otac da punomoc da potpisivam ugovore na njegovo ime.
vise mi se svida druga opcija i zanima me sto sve treba da mi otac da tu punomoc, kopija moje osobne?
nadalje u slucaju da ga prepisemo na mog oca, sto s registracijom i odjavom vozila?
E jesi ga zakomplicirao

Ajd po redu. Od koga zapravo kupuješ auto, osobe koja ima punomoć od prvog vlasnika za korištenje i prodaju? Auto ima ZG tablice koliko sam shvatila, a nisi napisao gdje ti živi otac?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 21:17   #3
a trudio sam se jednostavno al to mi ne ide nikako. hahah
glupo mi je 2 puta placat porez na auto tako da...
otac mi nije u zg kao sto sam napisao, imam mjesto prebivalista vise od 500km od zg pa je problem malo mu doc(u hr naravno)
bleso11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 22:10   #4
Quote:
bleso11 kaže: Pogledaj post
a trudio sam se jednostavno al to mi ne ide nikako. hahah
glupo mi je 2 puta placat porez na auto tako da...
otac mi nije u zg kao sto sam napisao, imam mjesto prebivalista vise od 500km od zg pa je problem malo mu doc(u hr naravno)
Dobro. Sad odgovori na prvi dio pitanja od koga kupuješ auto
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 22:57   #5
od osobe koja ima punomoc za voznju i prodaju tog istog automobila
bleso11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:08   #6
Quote:
bleso11 kaže: Pogledaj post
od osobe koja ima punomoc za voznju i prodaju tog istog automobila
Ok.

Onda opunomoćenik treba ispuniti kupoprodajni ugovor gdje će kao vlasnika vozila staviti prvog vlasnika, njegovu adresu i OIB (sebe u zagradi kao P.P.), a kao kupca tvog oca sa njegovim podacima (ime, prezime,adresa po osobnoj iskaznici i OIB). Kako jedino prodavatelj ovjerava svoj potpis kod javnog bilježnika, a to je u ovom slučaju opunomoćenik, nije potreban u toj fazi potpis tvog oca, tako da mislim da ne bi trebao komplicirati sa još i tom punomoći.

Dogovori sa prodavateljem hoće li ti ostaviti tablice sa autom, a ako hoće, neka to navede u napomeni ugovora. Ako neće, onda on auto treba odjaviti u pripadajućoj PU, a ti ćeš na put sa probnim tablicama. Prodavatelj ti mora dati prometnu dozvolu, knjižicu vozila, policu osiguranja, original svoje punomoći i preostale primjerke ugovora koje će tvoj otac potpisati prije nego bude išao platiti porez u svoju poreznu upravu. Onda na svojoj PU vrši prijenos vlasništva, vraća ZG tablice ako su mu ostavljene po ugovoru i dobiva nove. U globalu je to to, ako je nešto nejasno, viči
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 27.05.2011. at 23:14.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:17   #7
ako mi prodavatelj da te tablice, sta onda u 10.mj kad istekne registracija i hocu ga registrirati u mjestu prebivalista?
onda moram vratit u pp zg stare tablice i tu ih odjavit?
bleso11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:23   #8
Quote:
bleso11 kaže: Pogledaj post
ako mi prodavatelj da te tablice, sta onda u 10.mj kad istekne registracija i hocu ga registrirati u mjestu prebivalista?
onda moram vratit u pp zg stare tablice i tu ih odjavit?
A bome se nećeš valjda do 10.mj voziti s tim tablicama?

Trebao bi platiti porez i napraviti prijepis u roku 15 dana od sklapanja ugovora. Tablice se predaju u PU kupca tj. novog vlasnika i idu na poništavanje, nema nikakvog vraćanja u ZG ako su po kupoprodajnom ugovoru ostavljene.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:25   #9
ma necu komplicirat onda vise....uzet cu probne
hvala Alkemicharka
bleso11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:43   #10
Quote:
bleso11 kaže: Pogledaj post
ma necu komplicirat onda vise....uzet cu probne
hvala Alkemicharka
Kompliciranije ti je s probnim ali sigurnije za vlasnika vozila

Onda neka opunomoćenik otiđe u Henzelovu (ili kud već spada vlasnik) kad potpiše ugovor i vrati tablice, a tebi nek isposluje probne i preda ti odjavljene dokumente
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 03:34   #11
prijepis prometne

da li netko zna, da li mogu prepisati prometnu na svoje ime. Do sada je prometna glasila na moju suprugu?! I imala je 50% bonus na osiguranje...Razlog tomu je taj sto mi je supruga tesko bolesna i na lijecenju je u inozemstvu. Zanima me da li time gubim bonus, i koliko to uopce kosta? Zbog njenog loseg zdravstvenog stanja, nije u mogucnosti doci u Hrvatsku...Do sada sam uvijek morao ponijeti njenu osobnu iskaznicu, da bih uopce mogao registrirati automobil. Unaprijed hvala svima koji mi mogu dati konkretan odgovor
mdmmdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 09:14   #12
Darovni ugovor između tebe i supruge ti. Budući da ti je to supruga onda ne plaćaš ni 5% poreza.

Samo ugovor (pravovaljani) ćete nekako morati sastaviti - notar ili slično (raspitaj se, oni izlaze i na teren). Što se bonusa tiče tu si pušing. Mislim da on više nije prenosiv čak ni da ti ga supruga daruje. No to će bolje znati netko od kolega koji rade u osiguranju.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 12:21   #13
Quote:
mdmmdm kaže: Pogledaj post
da li netko zna, da li mogu prepisati prometnu na svoje ime. Do sada je prometna glasila na moju suprugu?! I imala je 50% bonus na osiguranje...Razlog tomu je taj sto mi je supruga tesko bolesna i na lijecenju je u inozemstvu. Zanima me da li time gubim bonus, i koliko to uopce kosta? Zbog njenog loseg zdravstvenog stanja, nije u mogucnosti doci u Hrvatsku...Do sada sam uvijek morao ponijeti njenu osobnu iskaznicu, da bih uopce mogao registrirati automobil. Unaprijed hvala svima koji mi mogu dati konkretan odgovor
Ne možeš prepisati vozilo bez darovnog ugovora. Ne gubiš bonus ako vam je to jedini auto u obitelji, darovanjem se prenosi i ne podliježe plaćanju poreza. Ali onda mora napraviti darovni ugovor. Kako ćeš to riješiti, ne znam. Inače ako autu izlazi registracija jednostavnije je da ti nekako pošalje osobnu iskaznicu.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 15:41   #14
ukoliko se kupuje polovni auto, da li je bolje da stari vlasnik odjavi tablice i dokumente nakon kupoprodajnog ugovora? ovo pitam iz razloga da li je možda tako odjavljeno auto sigurnije što se tiče vlasništva (ukradeno) ili eventualnih ovrha?
__________________
nije sve u svemu
caitriona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 18:47   #15
Quote:
caitriona kaže: Pogledaj post
ukoliko se kupuje polovni auto, da li je bolje da stari vlasnik odjavi tablice i dokumente nakon kupoprodajnog ugovora? ovo pitam iz razloga da li je možda tako odjavljeno auto sigurnije što se tiče vlasništva (ukradeno) ili eventualnih ovrha?
Apsolutno je bolje. Već su neki ovdje naletili tako na "mačka u vreći" kad su kupili auto s tablicama koji je bio pod kreditom ili ovrhom za koje nisu znali, ako slučajno to nije bilo upisano u dokumente. MUP bi to bio dužan u slučaju odjave svakako upisati naknadno.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 22:18   #16
Quote:
mdmmdm kaže: Pogledaj post
da li netko zna, da li mogu prepisati prometnu na svoje ime. Do sada je prometna glasila na moju suprugu?! I imala je 50% bonus na osiguranje...Razlog tomu je taj sto mi je supruga tesko bolesna i na lijecenju je u inozemstvu. Zanima me da li time gubim bonus, i koliko to uopce kosta? Zbog njenog loseg zdravstvenog stanja, nije u mogucnosti doci u Hrvatsku...Do sada sam uvijek morao ponijeti njenu osobnu iskaznicu, da bih uopce mogao registrirati automobil. Unaprijed hvala svima koji mi mogu dati konkretan odgovor
U hebo te, pa onda je ova STP tu kod nas Teksas...... Možeš registrirat kaj hočeš, ne treba ti osobna, naravno, ak je ispravno
Šala. Preostaju ti tri stvari. Ovo tvoje kaj hočeš napraviti. Ovo kaj ti Alkemicharka rekla za osobnu. Ili odeš tam, najdeš ženu za pultom, veliš kaj i kak je i zamoliš ju da te pusti. Zemi i vjenčani list ili tak nekaj.....
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 22:49   #17
Quote:
Nalc kaže: Pogledaj post
U hebo te, pa onda je ova STP tu kod nas Teksas...... Možeš registrirat kaj hočeš, ne treba ti osobna, naravno, ak je ispravno
Šala. Preostaju ti tri stvari. Ovo tvoje kaj hočeš napraviti. Ovo kaj ti Alkemicharka rekla za osobnu. Ili odeš tam, najdeš ženu za pultom, veliš kaj i kak je i zamoliš ju da te pusti. Zemi i vjenčani list ili tak nekaj.....
Ma pusti ti to kaj bi molio ženu za pultom da ga pusti. Ta žena bi riskirala svoj posao. Nemaš pojma s čim se sve danas ljudi služe. Ne mislim sad direktno na postavljača teme ali ima onih koji podmetnu čak i osobnu iskaznicu vlasnika koji je umro ili se izvlače da su zaboravili osobnu od muža/žene, a u toku je rastava ili brat brata tuži i da ne nabrajam. Pa poslije onoj koja mu je napravila uslugu stigne poziv na sud i prijava i ostane bez licence za rad.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 01:02   #18
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Ma pusti ti to kaj bi molio ženu za pultom da ga pusti. Ta žena bi riskirala svoj posao. Nemaš pojma s čim se sve danas ljudi služe. Ne mislim sad direktno na postavljača teme ali ima onih koji podmetnu čak i osobnu iskaznicu vlasnika koji je umro ili se izvlače da su zaboravili osobnu od muža/žene, a u toku je rastava ili brat brata tuži i da ne nabrajam. Pa poslije onoj koja mu je napravila uslugu stigne poziv na sud i prijava i ostane bez licence za rad.
prije dvije godine sam dosao da registriram vozilo bez suprugine osobne i nije proslo...iako je "gospodja" za pultom bila jednim dijelom upoznata sa nasom situacijom...bas iz tih razloga sto ste u tekstu i naveli, nije smjela da me "pusti".I potpuno ju mogu razumijeti, jer doista ljudi se svime sluze...veliko HVALA na odgovoru..
mdmmdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:42   #19
prijepis sa pravne na fizičku osobu

da li se netko susreo sa slijedećom varijantom?

Dobio sam od bivše firme vozilo (vw caddy, 2005 god) te sam ga temeljem ugovora o donaciji prepisao na svoju firmu. U ugovoru naravno nije prikazana cijena a bivša firma je knjigovođstveno otpisala isto vozilo. Prije prijepisa sam morao platiti 5% poreza od kataloške vrijednosti vozila (60.000,00 kn). Sad želim to vozilo prepisati sa svoje firme na svoje ili sestrino ime. Moram li platiti nekakav porez ili se to može nekako izbjeći?

Unaprijed zahvaljujem na savjetima.
minotaur82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 11:17   #20
pozdrav
imam kompliciranu situaciju:

u kvartu gdje smo podstanari uskoro će se početi naplaćivati parking i pokušavam doći do povlaštene parkirne karte

imam prebivalište u Zagrebu, a muž u drugom gradu
posjedujemo auto koji glasi na muža (auto je još pod kreditom)

zbog dobivanja povlaštene parkirne karte pomislih da to možda možemo riješiti na način da on na mene prepiše automobil

pitanje da li je to izvedivo, budući da je auto još pod kreditom (nekako mislim da to ipak neće uspjeti)

ako i uspije prepisati, da li se onda moraju mijenjati i tablice u zagrebačke s obzirom na moju adresu prebivališta (i to mi je logično)

ima li u ovoj situaciji pomoći ili se moram pomiriti s tim da se moramo seliti u drugi kvart?
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.