Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2013., 12:39   #3181
monkica24
Registrirani korisnik

monkica24 Avatar

Registracija: Jan 2013.
molim vas mišljenje oko nalaza sistematskog pregleda, 29 godina

SE 7 (4-24)
ERITROCITI 4.81 (3.86-5.08)
HEMOGLOBIN 143 (119-157)
HEMATOKRIT 0.400 (0.356-0.470)
MCV 83.2 (83.0-9.2)
MCH 29.7 (27.4-33.9)
MCHC 358 (320-345)
RDW 12.0 (9.0-15.0)
TROMBOCITI 175 (158-424)
MPV 11.5 (6.8-10.4)

LEUKOCITI 4.8 (3.4-9.7)
NEUTROFILNI GRANULOCITI 50.04 (44-72)
LIMFOCITI 40.7 (20-46)
MONOCITI 7.9 (2-12)
EOZ. GRANULOCITI 0.8 (0-7)
BAZ. GRANULOCITI 0.2 (0-1)

GLUK 4.7 (4.2-6.0)
BILIRUBIN UKUPNI 11 (3-20)
KREATININ 77 (63-107)
URATI 253 (134-337)
AST 46 (8-30)
ALT 87 (10-36)

GGT 19 (9-35)
KOLESTEROL 5.1 (< 5.O)
HDL KOL. 1.4 (>1.2)
LDL KOL. 3.2 (<3.0)
TRIGLICERIDI 1.3 (<1.7)

TSH 1.69 (0.34-5.60)

URIN:
ERITROCITI 1 (O-2) OSTALO 0
monkica24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 13:38   #3182
Kiki M
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2012.
Pozdrav!
Nalazi pretrage S-OGTT:
GUK 0' 4.2 mmol/L <6.1
GUM 0' neg Neg
ac 0' neg Neg

GUK 120' 2.8 mmol/L <6.1
GUM 120' neg Neg
ac 120' Neg Neg

Znam da je u granicama, ali me zanima je li normalno da je šećer toliko nizak nakon 2 sata? Ipak bi to bila hipoglikemija. Koji bi mogli biti uzroci? Trebam li ipak endokrinologu ili nekom specijalisti?

Nadalje, zbog povišenog željeza u krvi ( 44, ref.int. 8-30) hematologica me poslala na testiranje za hemokromatozu.
Nalaz:
Analizom DNA utvrđen je heterozigot za mutaciju H63D ( genotip HD )

Nakon što sam izbacila i ono malo namirnica s dosta željeza, nalazi krvi:

Željezo 29.1mmol/L (8-30)
UIBC 23.3 mmol/L (26-59)
TIBC 52.3 mmol/L (49-75)
Fe- saturacuja 55.6 % (15-50)

Feritin 76 ng/mL (5-148)

CKS - sve u granicama referentnih intervala, osim:

MCV 100.4 fL (83-97.2)
MCH 35.2 pg (27.4-33.9)
MCHC 350 g/L (320-345)
Retikulociti 3.4 /10^3Erc (5-21.6)
Retikulociti 14.0 x10^9/L (19-109)

DKS- sve u granicama referentnih intervala

Elektroforeza proteina u serumu - sve u granicama ref.int.

Sedimentacija eritrocita 3 mm/3.6ks (4-24)

Vitamin B12 i folna kiselina - u granicama ref.int.

IgG i IgA u granicama ref.int.
IgM 2.83 g/L (0.4 - 2.3 )

Proteini - imunofiksacija u serumu - uredan nalaz.

Znam da ima dosta toga, ali govori li vam to išta? Nikad do sada nisam imala toliko vrijednosti van referentnih intervala i malo sam u panici.

Koje bih jos eventualno mogla napraviti pretrage? Idem sljedeći tjedan na kontrolu sa svim tim nalazima kod hematologa, ali već me malo ismijala, pa se želim dobro pripremiti.

Hvala.
Kiki M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:18   #3183
la_st
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2009.
pozdrav!
zanima me da li netko mozda razumije nalaz hla tipizacije.nalaz mi je gotov a tek za skoro 2 mj.pregled,pa sam nestrpljiva

HLA-A 2 HLA-A 25(10)
HLA-B 18 HLA-B 27
HLA-Bw 4 HLA-Bw 6
HLA-Cw 2 HLA-Cw
HLA-DR 2 HLA-DR
HLA-DQ 1 HLA-DQ
HLA-DRw 51 HLA-DRw

F/G
f-fenotip

Unaprijed hvala!
la_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:43   #3184
Lips
Registrirani korisnik

Lips Avatar

Zensko, 30 god , zadihanost , tahikardija , pucanje kapilara , kvrzica iza uha , ceste glavobolje ,mucnine

Radila sam citoloski razmaz krvi :
Blasti,promijelociti, mijelociti, metaminociti, eriroblasti,plazma stanice :0
Neseg.granulociti : 0
Seg .neurofilni granulociti : ( boldano) 59 ref ( o,54-0,62)
Eozinofilni granulociti. : 1 (0,01-0,05)
Bazofilni. : 0
Limfociti. : 35. (0,25-0,33)
Monociti. : 5. (0,00-0,01)

Ovo je valjda acidobazni status ali nisam sigurna jer nigdje ne pise koja je pretraga :

#ph :7.47
pCO2 :4.8kpa
!pO2. :8.7kpa
Na+141 mmol
Ca++1.16
Glu :4.4
Lac :1.6
Hct :37

Ca++(7.4) 1.18 mmol
Hco3- 25.0
Hco3std : 25.8
Tco2 :26.1
Be efc : 1.0
Be(B) 1.2
# So2c :93%
#THbc 115 g/l
(! Outside critical limit ,#outside ref range)

Lijepo vas molim ako bi mi mogli objasniti znacenje ovih nalaza

Kks je uredna
U urinu nadjeni ketoni(2+) i spec.tezina 1.010 ( ostalo je sve uredno)
Ekg - uredan
Rtg pluca -uredan

Dif zdrave koze : pojedinacni granularni depoziti igm duz epidermalne granice
Nije potvrdjena psorijaza biopsijom lakta zbog izrazenije spongioze

Zahvaljujem
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 18.01.2013., 23:16   #3185
Ostro na prvu
Banned

Meni je sve uredno ali imam jako visok horestrol.Recite mi da li kospice od tikve koje se kupuju u prodavnicama povcavaju horeserol?
Ostro na prvu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 23:45   #3186
Lips
Registrirani korisnik

Lips Avatar

Monikica , znam da je moj suprug imao ovako povisene vrijednosti jer je dan dva prije vadjenja krvi popio nesto alkoholno
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 15:15   #3187
lola1415
Registrirani korisnik

lola1415 Avatar

Registracija: Jun 2007.
Spremamo se na još jednu bebicu pa sam radila briseve. Sve je čisto samo na nalazu - bris cerviksa-bakteriološki piše - nalaz mikrobiološke pretrage sterilono i dolje mikroskopski preparat: vidi se 0-4 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju. Ginekolog mi je na GO pa me zanima što to znači? Hvala!
lola1415 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 16:24   #3188
El Gato Félix
Usuario Registrado

Registracija: Aug 2010.
kumrman i body halleck, vaši postovi premješteni su na temu RTG srca i pluća (kliknuti na link).
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 20:28   #3189
baraba565
Registrirani korisnik

GGT mi iznosi 150, je li moguće samo zbog toga radnika proglasiti nesposobnim za rad, od strane liječnika, naravno? riječ je o radnom mjestu autolakirera.
baraba565 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 20:49   #3190
El Gato Félix
Usuario Registrado

Vidim da se skupio veći broj pitanja na koja nije odgovorieno pa ću pokušati odgovoriti na neka od njih:
Quote:
Rachellina kaže: Pogledaj post
Danas dobila nalaz:

leukociti 2-3
stanice 20-30 epitela
rijetke bakterije
dosta sluzi

ostalo na nalazu je sve ok.

Doktoru sam naručena tek u petak. Zna li netko koliko je ovo "gadno"?
Poštovana,

nalaz je u granicama normale. Nešto veći broj epitelnih stanica i sluzi mogao bi značiti da uzorak mokraće nije ispravno uzet i da se pomiješao sa sekretom iz rodnice.

Također je bitno zašto je izvršena analiza urina (jeste li imali kakvih tegoba).

Lijep pozdrav.
Quote:
neobična kaže: Pogledaj post
I šta sa leukocitima i eritrocitima u mokraći?

Imam 35 godina, nalaz sam radila jer sam osjećala kao neku nelagodu u u mjehuru, pogotovo kad je pun, kao neku bol koja nije bol... i lagano peckanje pri mokrenju

Nadam se brzom odgovoru. Unaprijed hvala.
Poštovana,

uzimajući u obzir Vaše tegobe i nalaz urina koji ste napisali, moguće je da se radi o blažoj upali odnosno infekciji.

Nadam se da ste se javili Vašem liječniku i da ste riješili tegobe.

Lijep pozdrav.
Quote:
kenova kaže: Pogledaj post
Bok, potrebna mi je pomoc oko nalaize moje krvne slike.
svi parametri su u referentnim vrijednostima osim sljedecih:

leukociti 3,1 (3,4 - 9,7)
MCHC 355 (320 - 345)
MPV 5,8 (6,8 - 10,4)
neurofilni granulociti (rel) 41,6 (44 -72)
monociti 15,4 (2 - 12)
neurofilni granulociti 1,29 (2,06 / 6,49)
neurofilni nesegmentirani granulociti (rel.) 6 (0-2)
neurofilni segmentirani granulociti (rel.) 36 (44 - 72)
monociti (rel.) 14 (2 - 12)
plazmociti (rel.) 1 (0 - 0)
atipicni limfociti 4 (0 -0)
glukoza 4 (4,2 - 6)
urati 435 (182 - 403)

ima li razloga za brigu? inace,, imao sam laganije trovanje hranom dva dana prije vadjenja krvi (dijareja i bol u stomku)
unaprijed zahvaljujem
Poštovana,

niste napisali kompletan nalaz, a izolirane vrijednosti je teško ispravno protumačiti.

Ono što vidim u nalazu jesu blaže sniženi leukociti i to zbog smanjenog broja neutrofila, a u skladu s Vašim podacima o proljevu i bolovima u trbuhu, moguće je da je ovakav nalaz posljedica neke infekcije.

Od bakterijskih uzročnika, šigela zna dati ovakvu sliku (nešto sniženi neutrofili sa skretanjem ulijevo), a i neki virusni uzročnici.

Potrebno je prekontrolirati nalaze kroz nekih 2 tjedna da se vidi je li došlo do kakvih promjena.

Također, s obzirom da Vas preko foruma ne mogu pregledati i da niste napisali i ostale nalaze, unaprijed se ograđujem od pogrešne interpretacije i ne isključujem mogućnost da se radi o nečem drugome.

Lijep pozdrav.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.01.2013. at 21:03.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 20:58   #3191
El Gato Félix
Usuario Registrado

Quote:
monkica24 kaže: Pogledaj post
molim vas mišljenje oko nalaza sistematskog pregleda, 29 godina

MCHC 358 (320-345)
Poštovana,

MCHC označuje prosječnu koncentraciju hemoglobina (molekule koja prenosi kisik) u eritrocitu. Inače, MCV, MCH, MCHC se zajedničkim imenom nazivaju eritrocitne konstante. Ti parametri opisuju neke značajke eritrocita. Promijenjene vrijednosti ovih parametara uvijek se trebaju promatrati zajedno s vrijednostima broja eritrocita i koncentracije hemoglobina.

S obzirom da su kod Vas i broj eritrocita i koncentracija hemoglobina uredni, a vrijednost MCHC tek je vrlo malo povišena, mislim da to nema nikakvog kliničkog značenja. Dakle, moje je osobno mišljenje da po tom pitanju ne bi trebali brinuti.
Quote:
MPV 11.5 (6.8-10.4)
Navedena vrijednost označava prosječan volumen krvnih pločica (trombocita) i uspoređuje se uvijek s brojem trombocita. S obzirom da je taj broj kod Vas uredan, nešto veće krvne pločice također, prema mojem mišljenju, nisu nešto o čemu biste trebali brinuti.
Quote:
KOLESTEROL 5.1 (< 5.O)
HDL KOL. 1.4 (>1.2)
LDL KOL. 3.2 (<3.0)
Nešto povišene vrijednosti kolesterola, koje nisu zabrinjavajuće ali svakako bi trebalo vidjeti kakva Vam je težina i kakve su Vam prehrambene navike.
Quote:
URIN:
ERITROCITI 1 (O-2) OSTALO 0
To je uredan nalaz.

Quote:
AST 46 (8-30)
ALT 87 (10-36)
Vrijednosti jetrenih proba nešto su povišene.

Vrlo važan podatak je uzimate li kakve lijekove (pritom mislim i na oralne kontraceptive, lijekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta, npr. ibuprofen, neke druge preparate...). I to može biti razlog blago povišenih jetrenih enzima (osim "neumjerenosti u jelu i piću").

Nadalje, imate li ikakvih tegoba (npr. nelagoda ili težina ili bol u predjelu trbuha, ispod desnog rebrenog luka ili neke druge smetnje)?

Kad na sistematskom pregledu pronađemo ovakav nalaz, obično uputimo pacijente da ga ponove za nekoliko tjedana i tek ako u ponovljenom nalazu pronađemo povišene vrijednosti, upućujemo osobu na daljnju obradu.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 21:24   #3192
body halleck
Vernon Pinkley

body halleck Avatar

Registracija: Dec 2010.
Quote:
baraba565 kaže: Pogledaj post
GGT mi iznosi 150, je li moguće samo zbog toga radnika proglasiti nesposobnim za rad, od strane liječnika, naravno? riječ je o radnom mjestu autolakirera.
Ova vrijednost GGT ukazuje na moguće oštećenje jetre (nema podataka o eventualnim mogućim uzrocima, npr.alkohol (?), lijekovi(?) i sl.).
Autolakirer bi profesionalno trebao biti izložen i negativnom dugoročnom (kumulativnom) učinku nekih boja koje, među ostalim, oštećuju i jetru.
Drugim riječima, sasvim je moguće kako je ta vrijednost GGT zdravstveno i zakonski dovoljan razlog za neizdavanje potvrde o sposobnosti za radno mjestu autolakirera.
Ovo je samo moje promišljanje o konkretnom upitu, moja specijalnost nije medicina rada, a nisam ni upoznat sa asortimanom kemikalija koja se koriste u autolakirerskom poslu i njihovom potencijalnom štetnom učinku na jetru.
Dakle, najbolje je direktno pitati liječnika (predmnijevam spec.medicine rada) koji nije izdao uvjerenje o radnoj sposobnosti na osnovu tog nalaza.
A, bilo bi iznimno mudro ustanoviti zbog čega je vrijednost GGT povišena, prvenstveno zbog vlastitog zdravlja (stari nalazi GGT-a bi dosta pomogli u rasvjetljavanju priče). Svakako nakon nekoliko tjedana ponoviti nalaz i obratiti se nadležnom liječniku.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 21:32   #3193
baraba565
Registrirani korisnik

Puno hvala na odgovoru!
baraba565 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 22:10   #3194
El Gato Félix
Usuario Registrado

Quote:
Kiki M kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Nalazi pretrage S-OGTT:
GUK 0' 4.2 mmol/L <6.1
GUM 0' neg Neg
ac 0' neg Neg

GUK 120' 2.8 mmol/L <6.1
GUM 120' neg Neg
ac 120' Neg Neg

Znam da je u granicama, ali me zanima je li normalno da je šećer toliko nizak nakon 2 sata? Ipak bi to bila hipoglikemija. Koji bi mogli biti uzroci? Trebam li ipak endokrinologu ili nekom specijalisti?
Poštovana,

niste naveli zašto je učinjena ova pretraga.

Ono što je bitno naglasiti jest da o tzv. postprandijalnoj hipoglikemiji (sniženoj vrijednosti šećera u krvi nakon jela) možemo govoriti samo ako su ispunjena tri kriterija (tzv. Whippleov trijas):

- vrijednost šećera u krvi nakon OGTT testa manja od 2,8 mmol/l (neki autori uzimaju drugačiju vrijednost)
- paralelno sa zabilježenom vrijednošću šećera ispod navedene vrijednosti prisutnost simptoma hipoglikemije, npr: drhtanje, znojenje, lupanje srca, slabost, uznemirenost
- prestanak tih simptoma nakon podizanja vrijednosti šećera u krvi.

Zato su, dakle, ključna pitanja: zašto je učinjen OGTT i jeste li za vrijeme njegova izvođenja, tj. nakon testa imali kakvih tegoba.

Treba reći i to kako neki radovi/istraživanja pokazuju da su kod oko 10% potpuno zdravih ispitanika zabilježene nešto niže vrijednosti šećera u kriv (ispod 2,8 mmol/l), a bez da su imali bilo kakvih tegoba.
Quote:
Nadalje, zbog povišenog željeza u krvi ( 44, ref.int. 8-30) hematologica me poslala na testiranje za hemokromatozu.
Nalaz:
Analizom DNA utvrđen je heterozigot za mutaciju H63D ( genotip HD )

Nakon što sam izbacila i ono malo namirnica s dosta željeza, nalazi krvi:

Željezo 29.1mmol/L (8-30)
UIBC 23.3 mmol/L (26-59)
TIBC 52.3 mmol/L (49-75)
Fe- saturacuja 55.6 % (15-50)

Feritin 76 ng/mL (5-148)
Genetsko testiranje pokazuje jednu mutaciju (poremećaj) gena HFE, koji se zove gen za hemokromatozu.

Međutim, ukoliko ste samo heterozigot H63D (genotip C/C, H/D), tada imate samo jednu lošu kopiju gena, a druga je dobra pa je rizik za obolijevanje od te bolesti malo vjerojatan. No, nisam kompetentan da se detaljnije upuštam u tumačenje ovog nalaza. Možda će kolega Hrvoje dr. imati nešto za dodati.

Ostale nalaze nije moguće interpretirati izolirano od kliničke slike i ostalih nalaza.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 22:14   #3195
El Gato Félix
Usuario Registrado

Quote:
lola1415 kaže: Pogledaj post
Spremamo se na još jednu bebicu pa sam radila briseve. Sve je čisto samo na nalazu - bris cerviksa-bakteriološki piše - nalaz mikrobiološke pretrage sterilono i dolje mikroskopski preparat: vidi se 0-4 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju. Ginekolog mi je na GO pa me zanima što to znači? Hvala!
Poštovana,

polimorfonuklearni leukociti su jedna vrsta stanica koje nazivamo upalnim stanicama. Do određenog broja njihov nalaz u brisu spolno aktivnih žena posve je normalan.

S obzirom da se ne bavim ginekologijom, nemojte me uzimati za riječ, ali mislim da se značajnim brojem smatra nalaz od 10 i više polimorfonukleara (PMN) po velikom vidnom polju. Kada je broj PMN povećan, tada takav nalaz može upućivati na neku infekciju, a i kod nekih oštećenja odnosno ozljeda njihov broj također može biti povećan.

Ja bih rekao, iako nisam za to kompetentan, da je u Vas pronađen manji broj PMN i da se to može smatrati urednim nalazom.

No, vidjet ćemo što će ginekolog na to reći (nadam se da me neće poslati na popravni ispit iz ginekologije).

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 22:16   #3196
El Gato Félix
Usuario Registrado

Quote:
la_st kaže: Pogledaj post
pozdrav!
zanima me da li netko mozda razumije nalaz hla tipizacije.nalaz mi je gotov a tek za skoro 2 mj.pregled,pa sam nestrpljiva
Zašto je učinjena tipizacija i postoji li možda kod Vas sumnja na neku reumatološku bolest?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 09:08   #3197
lola1415
Registrirani korisnik

lola1415 Avatar

Registracija: Jun 2007.
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

polimorfonuklearni leukociti su jedna vrsta stanica koje nazivamo upalnim stanicama. Do određenog broja njihov nalaz u brisu spolno aktivnih žena posve je normalan.

S obzirom da se ne bavim ginekologijom, nemojte me uzimati za riječ, ali mislim da se značajnim brojem smatra nalaz od 10 i više polimorfonukleara (PMN) po velikom vidnom polju. Kada je broj PMN povećan, tada takav nalaz može upućivati na neku infekciju, a i kod nekih oštećenja odnosno ozljeda njihov broj također može biti povećan.

Ja bih rekao, iako nisam za to kompetentan, da je u Vas pronađen manji broj PMN i da se to može smatrati urednim nalazom.

No, vidjet ćemo što će ginekolog na to reći (nadam se da me neće poslati na popravni ispit iz ginekologije).

Lijep pozdrav.
Hvala puno. Mislim da će se složiti s obzirom da gore ipak piše sterilno. Naime imam eritroplakiju, a ovaj bris se, mislim, uzima baš s tog djela koji je pod stalnom laganom upalicom, pa to nije za brinuti se.
lola1415 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 09:40   #3198
Lips
Registrirani korisnik

Lips Avatar

Molim vas, mozete li mi reci nesto o mome citoloskom nalazu krvi . Ako treba jos informacija, rado cu ih napisati
Samo me zanima da li je sve uredu, da li se ocitava neka upala ili neko dr stanje . Takodjer me zanima onaj nalaz pO2 , THbc ...
Zahvaljujem

Ne trazim dijagnozu, samo interpretaciju nalaza
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 12:18   #3199
Lips
Registrirani korisnik

Lips Avatar

Quote:
Lips kaže: Pogledaj post
Molim vas, mozete li mi reci nesto o mome citoloskom nalazu krvi . Ako treba jos informacija, rado cu ih napisati
Samo me zanima da li je sve uredu, da li se ocitava neka upala ili neko dr stanje . Takodjer me zanima onaj nalaz pO2 , THbc ...
Zahvaljujem

Ne trazim dijagnozu, samo interpretaciju nalaza
Ili kome da se obratim za daljnju obradu.
Hvala
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 19:45   #3200
monkica24
Registrirani korisnik

monkica24 Avatar

Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

MCHC označuje prosječnu koncentraciju hemoglobina (molekule koja prenosi kisik) u eritrocitu. Inače, MCV, MCH, MCHC se zajedničkim imenom nazivaju eritrocitne konstante. Ti parametri opisuju neke značajke eritrocita. Promijenjene vrijednosti ovih parametara uvijek se trebaju promatrati zajedno s vrijednostima broja eritrocita i koncentracije hemoglobina.
...
Lijep pozdrav.
hvala puno!
monkica24 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja