Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2004., 02:59   #1
Sunčeva energija - isplativo ili ne?

Dakle, zanima me kakve su mogućnosti iskorištavanja sunca kao izvora energije, i bi li mi se isplatilo uvođenje nekog takvog sistema u kuću u blizini Zagreba.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 09:23   #2
Prvo, ne znam da li si mislio koristiti sunčevu energiju za zagrijavanje vode, dakle kolektori ili za proizvodnju el. energije.

Investicija u takvo što se isplati u prosjeku za nekih 10-tak godina (ookvirno, naravno ovisi o količini vode ili energije koju trošiš).

Ugradnju takvog sustava najbolje je i najjeftinije planirati prilikom gradnje kuće, svaka naknadna ugradnja je skuplja. Danas je to dosta jeftinije nego prije desetak godina. Imaš nekoliko prizvođača koji nude već tipizirane sustave za zagrijavanje vode (mislim da je riječ o BUDERUS-u). Pošto si iz Zagreba ne znam kolika bi ti bila iskoristivost u zimskom djelu godine, na moru to dosta dobro funkcionira i zimi.

Što se tiče proizvodnje el. energije, to je već malo skuplja priča jer paneli proizvode istosmjernu struju koju treba "prilagoditi " struji iz utičnice (izmjenična), naponu, tu dolaze i zaštitni uređaji, prekidači...
buks28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 13:13   #3
Sunčeva energija se isplati.
Buderus je skup.
Preko panela možeš "tjerati" radio, tv, telefon...i slićne uređaje kojima treba napon napajanja 20tak istosmjernih volti.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 18:55   #4
Ja sam pogledo samo ovaj site: http://www.solarbuzz.com/

Ima info za europsko i americko trziste. Cijene se krecu od 3-5 eura po watu za ploce, ovisno o proizvodjacu. Dakle, pretpostavljam da bi imao dovoljno struje za 100W zarulju, trebao bi samo na ploce potrositi 300-500€ plus jos instalacije, inverteri, chargeri, baterije itd. Standardni sistemi nemaju akumulatore/baterije pa mozes samo "nadodati" struju u vec postojecu mrezu dok ima sunca i time stediti.
Cini mi se da kod nas bas za to jos nema uvjeta, u Njemackoj i Svicarskoj postoje drzavni poticaji kod kupnje jer je i njima valjda to malo skupo.
__________________
Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.
studeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 03:09   #5
Znači, u glavnom ovdje u okolici Zg se ne isplati, jesam dobro skužio?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 13:09   #6
Quote:
Ego kaže:
Znači, u glavnom ovdje u okolici Zg se ne isplati, jesam dobro skužio?
Ovisi o hrpi parametara. Proizvodnja struje se ne isplati nigdje gdje je dostupna normalna mreza, ali na otocima bez struje je sasvim ok. Proizvodnja tople vode ovisi o broju potrosaca. Za jednog clana nema smisla ali za familiju vec ima.
Pogledaj malo na Horvatić d.o.o.
Ljudi se time bave hrpu godina, jedini su pravi proizvodjac u HR (ostalo su trgovci), znaju o cemu pricaju, proseci do njih, porazgovaraj i zatim si izracunaj da li ti se isplati.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 14:02   #7
Super mi je Sunceva energija, studiram energetiku, citao knjige (ima u NSK par dobrih, sa svim analizama, planovima RH za ulaganje kod nas u sun. energiju - SUNEN se zove taj program, zatim analize osuncanosti pojedinih podrucja i gradova u RH, o isplativosti....), htio bi jednog dana imati doma.... ali jednostavno se ne isplati JOS kod nas. Drzavi nije u interesu financirati nesto, u sto ce uloziti, i jos time izgubiti. Boli njih ona stvar kaj ti radis doma i za ekologiju. Vani se to mora. Savjesniji su ljudi. Dakle, em zaradjujes manje, em moras sam to platit. Nekaj sam nacuo o olaksicama za izgradnju energetski neovisnih kuca.... nisam siguran o cemu se radi, ali nije bas nesto. S vremenom cemo morati. Ista stvar je i sa biodizelom. Proizvodimo uljanu repicu, pa izvozimo. Jednostavno zato sto drzava uzima porez od toga sto ti kupis, u biodizel se isto mora ulozit, a povrata nema. Ali i tu e se morati stvari mijenjati.

Praksa sunceve energije rasprostranjena je na udaljenim mjestima, gdje je isplativije staviti pol kvadrata ploce za neki uredjaj (npr. mjerenje temp. na mostovima i sl.) nego vuci par-sto m kablova. Isplati se i ondje gdje dolazi do prekida sa opskrbom struje, sto u principu nije slucaj kod nas. Isplati se na moru, gdje je osuncanost velika, u vikendicama (frend je ugradio, ima struju iz kolektora) gdje kupis dovoljno za tv, 2 zarulje i to je to, i sl. alternativne primjene. Sve drugo je sminka, i prekomjerna ekoloska osvijestenost. Jos ne nedostaje energenata, tako da kao i svi uzivaj u neogranicenoj opskrbi.

Za par godina sve to ce boom-nut, jer ne mozemo u EU sa ovakvom situacijom. Propisane su mjere, te postepeno, sve do 2020. mora se povecavati postotak energenata iz obnovljivih izvora. Tada mora doseci 20%. 20% struje od sunca, vjetra i vode i ostalog. 20% biodizela u gorivu. Svijet se priprema na nestasice. Pricekaj sa tim, ako gradis kucu, pripremi ju za to. Cijene stalno padaju za sve novo, biti ce poticaja.... a mozda i sunca bude vise.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 18:19   #8
Husky, zahvaljujem na dobrom postu. Što podrazumjevaš pod "pripremu kuću za to"?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 19:07   #9
Quote:
buks28 kaže:
Ugradnju takvog sustava najbolje je i najjeftinije planirati prilikom gradnje kuće, svaka naknadna ugradnja je skuplja.
Ono trivijalno - krov prema jugu. Ne smije bit prekoso. Tokom godine moras se inace penjat na krov i rihtat stupnjeve. Po zimi vise horizontalno, po ljeti vise vertikalno, da kut upada zraka bude idealan.

Imas na stranici Horvatica slike i sheme. Racunaj da ce ti ic kablovi kroz kucu, da negdje treba stavit spremnik/akumulator, radijatori, uticnice, cijevi.... To se moras savjetovati sa strucnima.

Sad sam gledao solarbuzz stranicu. Pa u 4 godine, cijena ugradnje kW pala je 20%. To ti sa 10 godina, skracuje isplativost na 8. To nije usteda, ako gledamo da 4 godine nisi imao ugradjeno.... ali cijena pada. Poanta je, da si na globalnoj razini mizeran potrosac. Dok se na drzavnoj razini ne pokrene inicijativa za ekoloske energente (a bude do 2010. 99%), ovakve pojedinacne padobranske ugradnje nikome jos nisu potrebne. Ako zelis cistu savjest, posadi par drveca, doniraj nekaj djeci u Nazorovoj.... I citat sa buzz-a: "Time now to make your neighbors jealous? Tell them you run on clean energy...." Sminka.

Moja zelja je jednoga dana baviti se time. Biodizelom i/ili suncevom energijom. Imam jos 3 godine faxa, a taman tak negdje ce to mozda krenuti kod nas. Nadam se da necu morati u dijasporu.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 16:16   #10
Ovu stranicu sam radio prije par godina dok me držao entuzijazam:
http://free-zg.htnet.hr/fuelcell/
Inače zakon je energetika i sunce je definitivno najisplativiji energent jeftin i dostupan, pitanje je samo kako ga ukrotiti.
Ne postoji jedan pristup, mora se razmišljati o integriranim sustavima npr. ako želiš PV module koji daju el. energiju moraš razmišljati o skladištenju, a onda o vrsti goriva. Mi smo htjeli to raditi s gorivnim člancima.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 17:17   #11
Postoji generalno misljenje u javnosti da je suncana energija u potpunosti cista energija koja ne zagadjuje oklis sto je naravno netocno... Dapace, proizvodnja, a posebice odlaganje iskoristenih celija bi mogao postati ozbiljan ekoloski problem zbog kemikalija koje sadrze... No, glavni problem sa svim obnovljivim izvorima energije je sto jos nisu isplativi te sto ne mozemo kontrolirati uvjete pri prizvodnji takve energije (npr. ne mozemo stvoriti vjetar niti razgrnuti oblake), a s time nemamo niti kontrolu nad proizvodnjom... Zbog cinjenice da je akumuliranje elektricne energije vrlo neucinkovito, svi enegretski sustavi funkcioniranju na stalnom balansiranju izmedju proizvodnje i potrosnje elektricne enrgije te zbog toga osnov svih velikih energetskih sustava cine elektrane kod kojih mozemo kontrolirati kolicinu proizvedene energije (termo i nuklearne elektrane), dok se ostali sustavi ze proizvodnju (hidro elektrane, obnovljivi izvori i sl.) ukljucuju po potrebi...

No i dalje je cinjenica da je nuklearna energija najcisca no zbog poprilicno neopravdanog straha javnosti i pritiska zelenih, udio nuklerane energije opada... Pravu stvar su napravili Francuzi koji su na vrijeme izgradili dovoljan broj nukleraki pa mogu mlatiti pare kad je manjak energije u Europi uzrokovan npr. susom ili necim slicnim...
myp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 00:14   #12
Evo, tko se zeli baviti obnovljivom energijom (evo me ) neka procita clanak u Vjesniku gdje se fino opisuje situacija u drzavi u pogledu toga, i on sto sam vec navodio.... da sa ulaganjima u to treba pricekati jos koju godinu....

".... Zato se već pripremaju izmjene zakona o energiji, o tržištu električnom energijom i o regulaciji energetskih djelatnosti. Njihovo usvajanje očekuje se do kraja godine. Potom slijedi donošenje podzakonskih propisa, prije svega o zajamčenoj otkupnoj cijeni struje iz vjetro, solarnih i drugih elektrana na obnovljive izvore. Također se planira i uvođenje tri vrste državnih potpora takvim projektima. ...."

....kada ce biti puno puno isplativije ulagati u to i biti ce situacija uredjenija. Eto, mislim da se ovime tema kvalitetno zavrsila sto se planiranja tice, sada treba pricekati donosenje zakona od strane debeloguzih, i otvoriti novu temu o kupnji i instalaciji obnovljivih izvora energije.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 11:17   #13
I ti vjeruješ u to
Biti će propisa i regulativa, ali mi nećemo to osjetiti u podebljanju naših džepova
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 16:38   #14
Da li je u medjuvremenu drzava uvela kakvu stimulaciju za instalaciju solarnih celija? Opcenito, da li sudjeluje nasa drzava vec danas kod gradnje obiteljske kuce u bilo kojem obliku kao poticaj energentske osvijestenosti (npr. za odredjenu vrstu termo fasade, energenata ili bilo sto slicno)?
FuriaTropical is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 13:06   #15
Ima li netko tko konrentno koristi sunčevu energiju i kolike su danas cijene, isplativost i sl jer se od ove prepiske mnogo toga promijenilo?
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 19:01   #16
Kaj sam ja gledao ofrlje isplati se za toplu vodu i to je to...

Za toplu vodu komplet košta od buderusa 22 tisuće kuna i kažu da je ok tu za zagreb te da se isplati ako imaš 4k ojra viška.

Za ostale stvari navodono da se ne isplati JOŠ. jednog dana možda...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 17:44   #17
Solarna energija

Prijatelji zanima me ima li itko iskustva sa grijanjem na sunčevu energiju imam plinsko centralno grijanje (kombi bojler + radijatori) i kontam si nesto dodat solarni sustav pa možda malo uštedim na rati za plin kuću sam izolirao stiroporom od 5 cm i silikatnom žbukom i jos solarna energija i kontam da ušteda se mora vidjet ako ima nekih iskustava spreman sa za učenje da ne uletim grlom u jagode!!!
shegyi2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 18:17   #18
U tvom slučaju možeš kolektore staviti samo za toplu vodu.
Za grijanje ovako na prvu loptu ne trebao bi imati podno grijanje.

Napiši gdje živiš? obala unutrašnjost.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 18:38   #19
živim u osijeku i nemam podno grijanje mislio sam koliko sam do sada vidio po netu da solarno grijanje ni ne može samo za sebe grijati nego mora biti u kombinaciji pa sam ga mislio kombinirat sa plinskim bojlerom
shegyi2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 13:53   #20
Quote:
shegyi2000 kaže: Pogledaj post
živim u osijeku i nemam podno grijanje mislio sam koliko sam do sada vidio po netu da solarno grijanje ni ne može samo za sebe grijati nego mora biti u kombinaciji pa sam ga mislio kombinirat sa plinskim bojlerom
solarno grijanje i radijatori (?) mislim da je to nemoguća kombinacija jer ti je potrebna velika temparatura u polaznom vodu, da imaš podno još bi i imalo smisla. Zaboravi solarnu energiju zbog cijene sustava takvo što nije isplativo u razumnom roku.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.