Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Prijenosna računala
Korisničko ime
Lozinka

Prijenosna računala Omnia mea mecum porto

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2011., 16:49   #1
grocky
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2010.
Graficka karta za laptop

POZZ
treba mi pomoc za laptop, naime slab sam sa grafickim kartama za laptop, pa da mi neko preporuci nesto, sta da izbjegajem, sta da trazim.... ne dolazi u obzir integrisana
dajte mi neke prijedloge, pa cu ja kasnije da dam neke svoje koje imam u ponudi
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 18:21   #2
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

Registracija: Jul 2007.
koje to ti imaš u ponudi? ja nigdje kod nas nisam vidio grafičke kartice za laptop u ponudi a i veliko je pitanje jel se u tvoj laptop uopće može ugraditi diskretna grafulja... koji lap imaš (točna oznaka modela) i koliko je star?
Old 06.08.2011., 18:41   #3
grocky
Registrirani korisnik

Quote:
taipan kaže: Pogledaj post
koje to ti imaš u ponudi? ja nigdje kod nas nisam vidio grafičke kartice za laptop u ponudi a i veliko je pitanje jel se u tvoj laptop uopće može ugraditi diskretna grafulja... koji lap imaš (točna oznaka modela) i koliko je star?
Mislim da me nisi dobro skuzio.
Trazim prijedlog koju graficku traziti, a one dolaze u sklopu maticne ploce....
npr..ja imam laptop Toshiba Satellite L755-128-White:

Intel Core i5
NViDIA GeForce GT 525M 1GB
HDD 640 GB 5400 rpm

I zanimam me ovaj boldirani dio, sta da uzmem za ovaj drugi laptop
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 18:45   #4
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

dakle tražiš novi laptop sa što jačom grafuljom.... okej... a što bi radio s njim (koje aplikacije, koje igre), do koliko novaca, iz kojih trgovina kupuješ, koja dijagonala i rezolucija? i kako si zadovoljan tom toshibom? pazi, nema puno lapova, možda par komada sa jačom grafuljom od gt525 a da im cijena nije nebu pod oblake...

Zadnje uređivanje taipan : 06.08.2011. at 18:52.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 06.08.2011., 19:03   #5
grocky
Registrirani korisnik

Quote:
dakle tražiš novi laptop sa što jačom grafuljom.... okej... a što bi radio s njim (koje aplikacije, koje igre), do koliko novaca, iz kojih trgovina kupuješ, koja dijagonala i rezolucija? i kako si zadovoljan tom toshibom? pazi, nema puno lapova, možda par komada sa jačom grafuljom od gt525 a da im cijena nije nebu pod oblake...
sa ovom gt 525 sam zadovoljan iako ne koristim na ovom laptopu nista prezahtjevno....

Ovo sto trazim iskljucivo bi bilo za potrebe studenta arhitekture, da me sluze narednih 4-5 godina, dakle vrtio bih neke programe za projektovanje i slicno....igrice ne bih igrao

Cijene, hm, ja sam u Bosni a raspolazem max 1400 KM (cca 5000 kn) a cijene su vjerovatno slicne...

Pa ako imas neku preporuku, da me navedes na sta da obratim paznju, na koje specifikacije graficke
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 19:09   #6
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

ha, za tu lovu teško da možeš dobiti išta jače od ovog asusa: http://www.adm.hr/ na naslovnici sa gt540 koja je malo jača od gt525 ali se ta razlika malo gubi jer ima 17" i veću rezoluciju, što pretpostavljam da bi ti dobro došlo kad spominješ projektiranje, ipak desktop ima oko 30% pixela više što znači da ti toliko više stane menija, toolboxeva, padajućih izbornika...

još bolji bi bio onaj ispod, 1920x1080 rezolucije, to je stvarno obilje prostora i užitak koliko toga stane na desktop, no cifra je malo jača...

nažalost, već imaš najbolji lap koji se može nabaviti za tu lovu...
Old 06.08.2011., 19:29   #7
grocky
Registrirani korisnik

Znaci za moje potrebe arhitekture i projektovanja bolje bi bilo da trazim od 17"
I da furam sto vecu rezoluciju, po mogucnosti full hd 1920x1080

vecina laptopa ima rezoluciju 1366x768, i sto je veca rezolucija to je vise prostora na desktpu, je li tako?

Da li je bolje uzeti vecu dijagonalu sa manjom rezolucijom, ili manju dijagonalu sa vecom rezolucijom?

I sta je bolje uzeti, odnosno gdje cu imati vise prostora, sa 15" rezolucije 1366x768 ili sa 17" rezolucije 1600x900
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 07:19   #8
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

gle, što više pixela = veća radna površina
što veći ekran = krupniji pixeli
što manji ekran = sitniji pixeli

15,6" = uglavnom 1366x768
17,3" = uglavnom 1600x900

specijalne rezolucije

1680x945
1920x1080
1920x1200

što veća rezolucija (više pixela) = grafulja ima više posla
npr. za igranje je najbolje 1366x768 ili ako baš mora 1600x900 sa što jačom grafuljom, nikako više...

http://www.superbit.hr/Prijenosna-ra...l?keyword=18.4
http://www.superbit.hr/Prijenosna-ra...uct-flyer.html
http://www.superbit.hr/Prijenosna-ra...rd=1920+x+1080

"najkrupnija" slika je na prvom jer je 18.4" a najsitnija na zadnjem jer je 15,6" sa 1920x1080 rezoluciji.

a ovo je najveća rezolucija koja se može naći na prijenosnicima: http://www.superbit.hr/Prijenosna-ra...rd=1920+x+1200

moraš pomiriti nekoliko stvari:

- što veća dijagonala to je laptop teži i nespretniji za stalno nosanje
- što više pixela (veća rezolucija) na manjem ekranu to je slika sitnija
- što veća rezolucija to je grafulja zaposlenija, odnosno na manjoj rezoluciji će biti brža
- što veći ekran i što jača grafulja to je autonomija kraća, za posebno snažne lapove nekad ne iznosi više od 2h
- cijena

i na kraju pripazi da ti grafulja bude nvidijina a ne radeon, jer samo nvidija podržava GPGPU tehnologiju pa CUDA jezgre grafičke kartice mogu pomagati procesoru pri izračunima, što projektantski sw danas gotovo svaki podržava, pa imaš više koristi i od slabijeg procesora i nvidija grafike (i to debele koristi) nego od zvijeri procesora i radeonke...

Zadnje uređivanje taipan : 07.08.2011. at 07:30.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 10:31   #9
grocky
Registrirani korisnik

Hvala puno

Jos samo tvoja preporuka, kad bi ti sebi uzimao za potrebe arhitekture i projektovanja,

Ako se odlucim za 15,6" da li ce mi bolje biti da trazim sa rezolucijom 1366, ili da trazim 1600 ili pak 1920?

Ako se odlucim za 17,4" (iako mislim da necu zbog velicine) da li da trazim 1600 ili 1920?

Znaci tvoje misljenje kao da sebi uzimas, sta uzeti i zasto, gdje cu imati najbolji kvalitet i pregled?
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 18:49   #10
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

vidi ovako, ako si se već odlučio koristiti laptop za te namjene onda mislim da ti je pametno uzeti što veću rezoluciju jer time dobijaš veću radnu površinu. ako imaš love za lap rezolucije 1680x945 ili 1920x1080 onda je to najbolji izbor. što se brenda tiče, toshiba, dell, asus u prvom redu zbog dobre opreme, kvalitete i dobrog jamstva, premda ne treba bježati ni od npr. fujitsua (odličan i povoljan model od 18.4") samo što (IMHO) ima jadno jamstvo za današnje pojmove. također su odlične i hp-ove radne stanice visokih rezolucija, no one su i skupe...

mislim da bih ja išao na ovog asusa jer ima jednu od najjačih uopće dobavljivih grafulja (a još uvijek "normalne" cijene), izvrstan proc i ogromnu rezoluciju: http://www.adm.hr/product_info.php?c...ducts_id=10279
Old 07.08.2011., 18:56   #11
grocky
Registrirani korisnik

razumio sam sve sto se tice rezolucije, i za ove potrebe sto veca rezolucija to bolje

A stvar je sljedeca:

Ako se odlucim za 15" koliko je dobro ili lose uzeti rezoluciju 1366, i da li se moze naci veca rezolucija za 15" ?

Ako se odlucim za 17" da li mi je za ove potrebe dovoljna rezolucija 1600 ili da pokusam naci 1680 ili 1920 ?
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 19:07   #12
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

može, evo izvrstan stroj, opremljen, 3g jamstva, windowsi, lagan, ma ludnica.... ali i adekvatna cijena: http://www.superbit.hr/Prijenosna-ra...rd=1920+x+1080

i opet ponavljam ako imaš novaca - idi na što veću rezoluciju...

cijelo vrijeme ne govoriš o količini novca koju planiraš utrošiti, pa mi je malo teško predlagati, ali recimo da bih ja išao na onog asusa, no on je malo velik za nošenje i teži je. bolja solucija je ovaj dell xps, no da imam te novce ne bih ni trenutka dvojio...
Old 07.08.2011., 19:31   #13
grocky
Registrirani korisnik

O cijeni nije toliko zahvalno pricati jer ja nisam u Hrvatskoj, uglavnom ta cijena bi bila do 6000 kn

Ako mozes da mi odgovoris na post prije, ova dva pitanja ako se odlucim za 15" ili 17"

npr ako bih uspio naci 15" sa vecom rezolucijom od 1366 da li bi mi sve izgledalo sitno obzirom na malu dijagonalu a veliku rezoluciju?

I koliko je pametno za ove potrebe uzeti 15" sa rezolucijom 1366
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 21:32   #14
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

hehe... pa gle, uzimaš nešto prema raspoloživim financijama i prema ponudi u dućanima...

jel se može raditi na 15.6" i 1366x768? može. jel takav rad ugodan? pa baš i nije (naravno, govorimo o projektiranju i tome sličnom) jer ljudi obično takve stvari rade na stolnim kompovima sa što većim monitorima hd rezolucije (24", 27")...

jel se može naći 15,6" lap veće rezolucije? može. dao sam ti link na dell xps.

ako uzimaš 17" 1600x900, on ima rezoluciju oko 30% višu u odnosu na 1366x768, znači toliko ćeš radnog prostora imati više. jel to dovoljno? e to ne znam, ovisi o tebi. jel pametnije uzeti 17" veče rezolucije? je, ako imaš love...

bolje ti odgovoriti ne mogu

no, imaš i rezervnu varijantu. uzmeš solidan 15,6" 1366x768 lap koji ti je dovoljan za rad, nije prevelik, lagan je i nije previše skup. recimo neki dell 5110: http://www.adm.hr/product_info.php?c...ducts_id=10143 i njega koristiš dok si u pokretu. a za kod kuće kupiš još vanjski monitor hd rezolucije, nešto ovako: http://www.adm.hr/product_info.php?c...oducts_id=9400 i lijepo sjediš kod kuće i radiš za velikim ekranom...

sad samo trebaš ocijeniti koja varijanta ti je najisplativija, i naravno, čega uopće kod tebe u trgovinama ima...

a što se tiče utiska jel nešto na ekranu sitno ili krupno, to stvarno ovisi od čovjeka do čovjeka i nešto što meni nije presitno tebi može biti, i obratno... to moraš sam vidjeti na ekranu i ocijeniti...
Old 07.08.2011., 23:09   #15
grocky
Registrirani korisnik

E hvala puno,

Ako imao ponudu koja mi se uklapa u finansije uzimam 17" rezolucije 1600 ili ako nadjem 1920

Ako se odlucim za 15" pokusat cu naci vecu rezoluciju od 1366

I kad vidim sta imam u ponudi posaljem ti PP pa ako mi mogao dati misljenje, je li moze?
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 07:25   #16
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

vrati se ovamo u temu, da i drugi ljudi pokupe iskustva.... od pp samo ti imaš koristi...
Old 08.08.2011., 10:07   #17
grocky
Registrirani korisnik

Quote:
vrati se ovamo u temu, da i drugi ljudi pokupe iskustva.... od pp samo ti imaš koristi...
okej hocu, pokusat cu vec danas nabaciti neke linkove ponuda, pa cemo razmotriti

A mislio sam da sam mozda malo naporan pa da ne duzimo ovoliko :P
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 10:10   #18
taipan
Master of the VCR

taipan Avatar

kad ti prestanem odgovarati onda ćeš znati da si naporan... što se valjda neće dogoditi...
Old 08.08.2011., 11:39   #19
grocky
Registrirani korisnik

Evo za pocetak nekoliko ponuda, pa ako mozes prokomentaristati svaki, i sta mi je najbolja opcija od ovoga

http://www.pik.ba/artikal/1631783/la...7110/#detaljno
http://www.pik.ba/artikal/1629657/la...5110/#detaljno
http://www.pik.ba/artikal/960432/lap...720s/#detaljno
http://www.pik.ba/artikal/1592971/la...-1dt/#detaljno
http://www.pik.ba/artikal/1465774/ac...4g64/#detaljno
grocky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 19:36   #20
grocky
Registrirani korisnik

F5