Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2011., 13:57   #1
Obnovljivi izvori-elektricna mreza, alternativni izvori energije

Pozdrav,

znam da ima par tema oko ovih stvari, ali ovo sto sam htio pitati mi se cinilo offtopic za sve njih pa eto nove
Molim admina da prebaci ako smatra da negdje drugdje bolje pristaje ova tema...

Dakle, nedavno sam u prici s jednim inzenjerom cuo da jedan od problema oko ovih vjetrenjaca postavljenih po Velebitu, Pagu, itd. je i to sto struja koju oni proizvode ne odgovara distribucijskoj mrezi, tj. da se mora dodatno transformirat prije pustanja u elektricnu mrezu, pa me zanima malo vise o tome...
U cemu je tu problem? Napon? Frekvencija? Jeli se to moze prethodno izracunat i ocekivat takvi problemi? Jeli i PV moduli imaju iste probleme?

I jos jedna stvar...
Iz svih tih studija i izvjestaja i sl. o alternativnim izvorima, cini mi se da nema jedinstvenog rjesenja... tj., nekako kad ljudi kazu "treba pricekat fuziju (ili jos bolje hladnu fuziju) pa ce sve bit u redu, imat cemo besplatnu i neogranicenu energiju", stvarno zvuci glupo, da ne radimo nista, nego cekamo neko "magicno" rjesenje koje ce nas spasit... rjesenje je navjerojatnije u akumulaciji malih poboljsanja, između ostalog stednje energija, npr. bolje izolacije zgrada, optimalnih sustava grijanja, hlađenja, i sl., pa u kombiniranim obnovljivim izvorima, hidroenergija, nuklearna, sunce, vjetar itd.
dobro, nije to nista revolucionarno, ali onda mi je palo na pamet, koji bi se jos izvori mogli pronac i kako bi jos mogli ustedit energiju...
recimo, sto kad bi na primjer najprometnija mjesta (javne zgrade, shopping centri i sl.) i ulice bile poplocane s nekim slojem piezoelektrika.... i ljudi hodajuci stalno po njima stvaraju struju... ili teretane... hrpa ljudi dođe i samo trosi energiju na razne gluposti, to se pretvara u toplinsku energiju (i smrad ) bi li se na slican nacin to isto moglo iskoristit?
ili bi takvi sustavi isto imali problema za koji sam gore pitao?

mozete li preporuciti kakvu literaturu?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 14:17   #2
He he baš si našao pravo mijesto gdje češ postaviti pitanje o alternativnim izvorima struje.
Ono prirodne znanosti su ti pune "znanstvenika" koji propagiraju nuklearno smeće i u isto vrijeme zatvaraju usta svakome ko se usudi iti pisnuti o nečem drugome. Čak i na temi o tragediji u Fukushimi oni brane "čistoću" nuklearnih elektrana.

P.S. budi sretan ako ne popiješ ban zbog spominjanja hladne fuzije to ti je nešto poput govora mržnje ili rasizma na ostalim forumima (čitaj normalnim)...
__________________
"Ulijevo idu samo pokvareni ljudi i pokvareni satovi!"
--Milan Ivkošić
don Zivko is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.08.2011., 14:52   #3
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
stvarno zvuci glupo, da ne radimo nista, nego cekamo neko "magicno" rjesenje koje ce nas spasit
Slušaj bato, ako ti se ne ćeka, prioni poslu i napravi nešto...a što se vetrenjača tiće, napravi jednu kuči pa testiraj...i pazi na prste ako ima vetra.
__________________
As man gets more intelligent he cares less for preachers and more for teachers
Rusvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 14:57   #4
Quote:
don Zivko kaže: Pogledaj post
He he baš si našao pravo mijesto gdje češ postaviti pitanje o alternativnim izvorima struje.
Ono prirodne znanosti su ti pune "znanstvenika" koji propagiraju nuklearno smeće i u isto vrijeme zatvaraju usta svakome ko se usudi iti pisnuti o nečem drugome. Čak i na temi o tragediji u Fukushimi oni brane "čistoću" nuklearnih elektrana.

P.S. budi sretan ako ne popiješ ban zbog spominjanja hladne fuzije to ti je nešto poput govora mržnje ili rasizma na ostalim forumima (čitaj normalnim)...
pa nije zabranjeno raspravljati o bilo kakvom izvoru energije koliko znam. ljudi misle da su obnovljivi izvori energije nesto sto je čisto i ekonomično. al nije. gledam te vjertoelektrane na velebitu i nije bas nesto. devastiran okoliš kao i kod hidroelektrane, nemas stalnu proizvodnju, ovisis o vremenu i sad ak je točno da moraju još malo ispeglat dobivenu energiju , eto jos jednog minusa. pa onda recimo postrojenja(energane) na drvne otpatke, isto ok, al do određene granice, koliko god drvo bilo obnovljivo ne smijemo uzeti previše da ne poremetimo kruženje tvari. obnovljivi izvori trenutno ne mogu biti glavni izvori i točka. dok se stvarno fuzija ne osmisli kak spada i privede kontroli današnje nuklearke i termoelektrane će biti nužnost.
Makyme is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 16:37   #5
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
Iz svih tih studija i izvjestaja i sl. o alternativnim izvorima, cini mi se da nema jedinstvenog rjesenja... tj., nekako kad ljudi kazu "treba pricekat fuziju (ili jos bolje hladnu fuziju) pa ce sve bit u redu, imat cemo besplatnu i neogranicenu energiju", stvarno zvuci glupo, da ne radimo nista, nego cekamo neko "magicno" rjesenje koje ce nas spasit... rjesenje je navjerojatnije u akumulaciji malih poboljsanja, između ostalog stednje energija, npr. bolje izolacije zgrada, optimalnih sustava grijanja, hlađenja, i sl., pa u kombiniranim obnovljivim izvorima, hidroenergija, nuklearna, sunce, vjetar itd.
Sve to stoji. Glavni problem je da je proizvodnja struje "naveliko" dosta jeftina, naročito na ugljen, a ljudi su navikli na jeftinu struju.

Izolacija... ljudi na selu koji se griju na drva... znam ljude koji su izračunali da im se uopće ne isplati stavljati fasadu! (postoji i problem vlage, dakako...) Još ako imaš svoju šumu...

Zapravo ovakva jeftina, low-tech rješenja su najisplativija, ako griješ vodu na struju (pa i ako griješ na plin):

http://directventwaterheater.org/dir...-water-heater/

To na krov svake zgrade i odmah se štedi.

Zatim, ljudi su navikli (naročito oni odrasli na selu, gdje se svi guraju uz užarenu peć na drva) da je temperatura i tamo gdje se grije na centralno (struja/plin) po zimi +23 °C, a mogla bi biti +20 °C što je nemala ušteda.

No što vrijedi kad recimo Muzej suvremene umjetnosti troši energije kao manja tvornica. Samo struje -- par stotina tisuća kn račun mjesečno

http://dalje.com/hr-zagreb/grad-msu-...tedjeti/293520

Ali zato oni silni displayi svijetle i po njima idu neki "koncepti" za ekipu koja se vozi Avenijom V. Holjevca
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 17:05   #6
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
Dakle, nedavno sam u prici s jednim inzenjerom cuo da jedan od problema oko ovih vjetrenjaca postavljenih po Velebitu, Pagu, itd. je i to sto struja koju oni proizvode ne odgovara distribucijskoj mrezi, tj. da se mora dodatno transformirat prije pustanja u elektricnu mrezu, pa me zanima malo vise o tome...
U cemu je tu problem? Napon? Frekvencija? Jeli se to moze prethodno izracunat i ocekivat takvi problemi? Jeli i PV moduli imaju iste probleme?
Generator vjetrenjače ima izlazni napon od cca 500-700V pa moraš to "poravnati" kroz transformator prije nego se može pustiti u mrežu od x kV.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 13:56   #7
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Generator vjetrenjače ima izlazni napon od cca 500-700V pa moraš to "poravnati" kroz transformator prije nego se može pustiti u mrežu od x kV.
zar napon (a i frekvencija) struje kod vjetrenjace nebi trebao ovisiti o brzini vrtnje, tj. o brzini vjetra? ona stvara izmjenicnu struju jeli tako?

pod kolikim je naponom nasa mreza? znam da su svi aparati na 220V, ali za transport na vece udaljenosti se koristi veci napon. jeli to isto za cijelu Europu ili svaka drzava ima svoje?

@Daniel znam, i meni se cini da ako se zelimo rjesit ugljena i nafte, zapravo trebat ce napravit kompromis glede zivotnog standarda. mislim da jednostavno ne mozemo imat toliko jeftinu struju sa suncem i vjetrom.
inace, ovi grijaci za vodu su po mom misljenju odlicna stvar. ljeti pogotovo, gotovo da mozes eliminirati struju kao sredstvo grijanja vode (bar u juznim krajevima)

inace, ssto mislite o car poolingu? meni se to cini isto kao nelosa metoda ustede energije. auto ne trosi 4x vise kad se cetvoro ljudi vozi u njemu, a kad pogledas po gradu, narocito kroz jutro, skoro u svakom autu se vozi samo po jedna osoba.
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:25   #8
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
zar napon (a i frekvencija) struje kod vjetrenjace nebi trebao ovisiti o brzini vrtnje, tj. o brzini vjetra? ona stvara izmjenicnu struju jeli tako?

pod kolikim je naponom nasa mreza? znam da su svi aparati na 220V, ali za transport na vece udaljenosti se koristi veci napon. jeli to isto za cijelu Europu ili svaka drzava ima svoje?
Napon ovisi i o brzini vrtnje, ali i o drugim parametrima; jačini magnetskog toka uzbude npr. Brzina treba biti konstantna zbog frekvencije.
Generator može biti i istosmjerni, mada ne često.

Generatori u elektrani ne proizvode napon veličine kakav je u mreži. Uglavnom je to neka niža vrijednost (cca 10, 20 kV), te se preko transformatora priključuje na mrežu. Vrijednosti tih napona su od 400 kV do 220 V.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:35   #9
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
@Daniel znam, i meni se cini da ako se zelimo rjesit ugljena i nafte, zapravo trebat ce napravit kompromis glede zivotnog standarda.
teško... prvi koji bi se pobunli da im se ukine klima i internet bi bili oni najglasniji "zeleni"


Quote:
inace, ssto mislite o car poolingu? meni se to cini isto kao nelosa metoda ustede energije. auto ne trosi 4x vise kad se cetvoro ljudi vozi u njemu, a kad pogledas po gradu, narocito kroz jutro, skoro u svakom autu se vozi samo po jedna osoba.
itekako dobra ideja, samo skoro neprovediva u ovoj banana-državi, koja bi to znala riješiti samo kažnjavanjem, a ne poticajima i slično...
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:51   #10
Hrvatska je dio evropske mreze proizvodjaca i potrosaca el. energije i povezana je sa cijelom kontinentalnom Evropom.
Prijenos unutar HR je na visokim naponim (110 do 400 KV, 50 Hz), unutar Evrope vrlo slicno, samo se negdje koriste i veci naponi, do 500 KV.
Inace napon mreze za kucanstva u Hrvatskoj je 230 V.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:57   #11
Ako smijem napomenuti, ima tema o alternativnim izvorima energije na drugom pdf-u
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 15:28   #12
Po kojoj logici ta tema spada Na rub znanosti?
To je sve po davno poznatim znanstvenim principima stvoreno.
Trebamo li naći bolje izvore energije i iskoristiti energiju vjetra, sunca itd.? Trebamo, definitivno. Je li to sve tako lagano, odlično, bez svojih problema? Naravno da ne. Kad bi sve zamijenili npr. vjetroelektranama i solarnim panelima, bila bi prevelika fluktuacija u mreži.
Zašto je dosta ljudi za nuklearnu energiju, unatoč svega što se događa? Jednostavno:
http://images.fastcompany.com/upload...ratewatts.jpeg
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 17:00   #13
Meni je ideja obnovljivih izvora energije super, samo je struja iz toga previše nestabilna, treba jako puno panela, jako puno vjetrenjača, ... Sve to košta jako puno novaca, jako puno resursa i upitno je koliko je realno izvedivo. Što se fuzije tiče, tokamak je unaprijed osuđen na propast. Voljan sam se kladiti sa bilo kime da nikakav tokamak reaktor neće davati ikakvu korisnu struju ili ikada ili ne za manje od 300 godina. Ne samo da imaju strašne probleme i nesigurnu budućnost oko trajnog zadržavanja plazme, pitanje je da li će se uopće energija koju reaktor proizvede uopće moć izvući iz plazme (to predstavlja kompletno odvojeni tehnički problem o kojem je pisao i scientific american). Također, TOKAMAK ima radioaktivni otpad jer D-T ciklus nije čist kao što to ekipa misli. Tako da ako želim uistinu čistu energiju bez radioaktivnog otpada, ima tu jako puno posla.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 17:39   #14
... ne vidim ni po kojoj logici je ovo tema o NE (još jedna), ali kad smo već počeli...
Quote:
Data kaže: Pogledaj post
Zašto je dosta ljudi za nuklearnu energiju, unatoč svega što se događa? Jednostavno:
http://images.fastcompany.com/upload...ratewatts.jpeg
... da, statistika je divna stvar; zahvaljujući njoj se i u afričkim rudnicima urana širi AIDS... nego, još dosta više ljudi je protiv NE, baš zbog svega što se događa...

Zadnje uređivanje haram : 23.08.2011. at 17:45.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 19:07   #15
Meni nije jasno, zašto uvijek svi drukaju protiv. Jeste li ikakda imali priliku susresti se sa alt. iz. energije?! Čemu nuklearke i ostalo kada svatko doma može postaviti uređaje za prikupljanje energije. Ako to što govorim nema smisla, zašto onda države kao što su Njemačka,Austrija,Francuska....sufinanciraju izgradnju takvih kuća i nabavljanje opreme za postojeće?! Ljudi tamo imaju svoju vlastitu "elektranu" na krovu ili u dvorištu i još imaju toliko viškova struje koje ispuštaju u mrežu da mjesečno zarade 200-2500 € pa i više, ovisno o veličini sustava.
Dakle zaključak, sustav se za nekoliko godina sam isplati.
Čemu gluposti oko fuzije, da malo više snage uložimo u alternativne izvore energije, gdje bi nam bio kraj?!
samo treba pružiti priliku!
energyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 20:00   #16
A svi imaju krov i dvorište, jel?
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 20:45   #17
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Napon ovisi i o brzini vrtnje, ali i o drugim parametrima; jačini magnetskog toka uzbude npr. Brzina treba biti konstantna zbog frekvencije.
Generator može biti i istosmjerni, mada ne često.

Generatori u elektrani ne proizvode napon veličine kakav je u mreži. Uglavnom je to neka niža vrijednost (cca 10, 20 kV), te se preko transformatora priključuje na mrežu. Vrijednosti tih napona su od 400 kV do 220 V.
Energija se akumulira u akumulatorskim baterijama. Kad su baterije dovoljno napunjene vrši se tranformacija u električnu energiju koja je pogodna za potrošnju. Kako se vrši transformacija drugo je pitanje (radi se o elementima energetske elektronike i elektronike). Mislim da smo već negdje i raspravljali o tome, samo na pdf-u o gospodarstvu. Nekoliko inžinjera je pisalo o tome, a i ja sam u tim diskusijama učestvovao...
__________________
666+999=zlo i naopako

Zadnje uređivanje Lesli Eldridž : 23.08.2011. at 21:08.
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 21:15   #18
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... da, statistika je divna stvar; zahvaljujući njoj se i u afričkim rudnicima urana širi AIDS... nego, još dosta više ljudi je protiv NE, baš zbog svega što se događa...
Pitaj kineske rudare ugljena kako je njima. A vjerujem da ni njih nema baš malo.
Bilo je ogromnih katastrofa i sa hidroelektranama i sa naftom (Meksički zaljev!) i sa ugljenom, koje su negativno utjecale na mnogo veći broj ljudi.
EDIT: Ok, da ne pretvorimo to u još jednu temu o NE.
Fuzija je idealno riješenje, vodik je najčešći element u svemiru, svi nusproizvodi imaju jako malo vrijeme poluraspada i mnogo je manje radijacije u pitanju, energetski potencijal je i veći nego kod klasičnih fizijskih elektrana i što je najvažnije njime se MOŽE pokriti većina proizvodnje sadašnjih termoelektrana i nuklearki. To što je ta tehnologija po brzini razvijanja još 50 godina daleko (i tamo je i bila posljednjih 40 godina ) je isto tako priča za sebe.
Akumuliranje energije je dosta neučinkovito, inače bi sve elektrane "spremale" energiju u vrijeme manje potrošnje i puštale je u vrijeme veće.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 21:35   #19
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Izolacija... ljudi na selu koji se griju na drva... znam ljude koji su izračunali da im se uopće ne isplati stavljati fasadu! (postoji i problem vlage, dakako...) Još ako imaš svoju šumu...

Zapravo ovakva jeftina, low-tech rješenja su najisplativija, ako griješ vodu na struju (pa i ako griješ na plin):

http://directventwaterheater.org/dir...-water-heater/

To na krov svake zgrade i odmah se štedi.
Pitam se, koji je to bedak 'izračunal' da mu se ne isplati staviti izolaciju, jer grije na drva?
Problem vlage u kući (a kao zbog izolacije) ne poostoji. Postoji problem ljudske gluposti - ljudi ne znaju održavati kuću u kojoj žive.
Kod grijanja na drva postoji određeni problem ako se koriste najjeftinije klasične peći.

Solarno grijanje tople vode je kolosalna prijevara, i zaslužuje posebnu temu.
To je totalno promašena investicija. Subvencioniranje bi trebalo odmah zabraniti.
Tako dobivena voda je npr. bar 20-30 PUTA SKUPLJA od npr. tople vode iz plinskog kombi-bojlera. I ovisiš o Suncu- kad najviše trebaš toplu vodu, najmanje je Sunca.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 22:28   #20
Quote:
energyman kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno, zašto uvijek svi drukaju protiv. Jeste li ikakda imali priliku susresti se sa alt. iz. energije?! Čemu nuklearke i ostalo kada svatko doma može postaviti uređaje za prikupljanje energije. Ako to što govorim nema smisla, zašto onda države kao što su Njemačka,Austrija,Francuska....sufinanciraju izgradnju takvih kuća i nabavljanje opreme za postojeće?! Ljudi tamo imaju svoju vlastitu "elektranu" na krovu ili u dvorištu i još imaju toliko viškova struje koje ispuštaju u mrežu da mjesečno zarade 200-2500 € pa i više, ovisno o veličini sustava.
Dakle zaključak, sustav se za nekoliko godina sam isplati.
Čemu gluposti oko fuzije, da malo više snage uložimo u alternativne izvore energije, gdje bi nam bio kraj?!
samo treba pružiti priliku!
Ovo je tipični primjer vrhunca gluposti i ne znanja. Naime, da bi nekome isplatili subvencioniranu cijenu kwh iz tih obnovljivih izvora energije, ostalima su morali PODIGNUTI cijenu kwh kako bi to isplatili. Na kraju se dobiju paradoksalne situacije gdje elektrokompanije moraju davati milijarde eura za struju koja ne vrijedi ni približno toliko jer je zakon o subvencijama kakav je.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 23.08.2011. at 23:37.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.