Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2016., 11:30   #221
Ljubičica, zahvaljujem na odgovoru...sada kad sam im to sve prenijela,nisu baš oduševljeni, pa spominju drugu opciju...naime imam na obvezama za troškove dnevnice i sl.puta nekih 40 ak tisuća kuna što je napravljeno od 2010. pa do negdje 2013.godine, to nikada nije isplaćeno niti je ikada poslan joppd obrazac za to... da li ja sada mogu poslati joppd za te neisplaćene troškove sl.puta i dnevnice u gotovini i zatvoriti tu obvezu??
Jer su svi putni nalozi glasili na šefove, iako je jedan otišao u mirovinu 2015.god
Babuška11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 12:16   #222
Hm, pa moglo bi možda i tako. Jedino ne znam da li slati joppd za to, kad su joppdovi uvedeni od 1.1.2014, a putnjaci su svi stariji. Iskreno, ne znam kak su se prijavljivali putnjaci u tom periodu 2010-2013? I postoji li neka zastara za ove najstarije možda? To bi trebalo provjeriti.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 12:30   #223
Evo zvala sam savjetnike u Rip i rekli su mi da se za te zakašnjele a neisplaćene putne troškove ne šalje JOPPD (naravno ako su nastali prije 01.01.2014.), samo radim u blagajni isplatnicu i to je to.
Hvala na odgovoru još jednom
Babuška11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 12:57   #224
Pomoć

Ako je pitanje opetovano, ispričavam se!

Imam volontera koji mi uveliko pomaže za izač iz kuće i obavit par poslova,
iako ga plaćam na ruke, da li je moguće da ja ispišem neki obrazac i dam njemu i potom da on ide u banku podignit iznos sa isplatnicom sa mog računa?
Ako ne može, postoji li drugi način jer ne želim svaki mjesec isplaćivat
toliki iznos.

Hvala!
trex1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:53   #225
Quote:
trex1981 kaže: Pogledaj post
Ako je pitanje opetovano, ispričavam se!

Imam volontera koji mi uveliko pomaže za izač iz kuće i obavit par poslova,
iako ga plaćam na ruke, da li je moguće da ja ispišem neki obrazac i dam njemu i potom da on ide u banku podignit iznos sa isplatnicom sa mog računa?
Ako ne može, postoji li drugi način jer ne želim svaki mjesec isplaćivat
toliki iznos.

Hvala!
Molim te pojasni...

Ne možeš nekom dat uplatnicu s kojom će on dizati s tvog računa točno određeni iznos.

Ako je volonter zašto ga plaćaš ?

Možeš mu putem internet bankarstva na njegov tekući prebacit neki iznos...ako ti je problem ići u banku dizati gotovinu...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 21:20   #226
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Molim te pojasni...

Ne možeš nekom dat uplatnicu s kojom će on dizati s tvog računa točno određeni iznos.

Ako je volonter zašto ga plaćaš ?

Možeš mu putem internet bankarstva na njegov tekući prebacit neki iznos...ako ti je problem ići u banku dizati gotovinu...
To što ga plaćam, to je moja stvar. Nitko neće dolazit ako mu nećeš što dati.
trex1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 23:00   #227
Quote:
trex1981 kaže: Pogledaj post
To što ga plaćam, to je moja stvar. Nitko neće dolazit ako mu nećeš što dati.
Pa jasno da je tvoja stvar, no onda to nije volonter kako si napisao, no nema veze, uglavnom napisala sam ti koje su ti mogućnosti...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 22:11   #228
Da li se isplata dobiti može obaviti obračunski, prijebojem sa pozajmicama, potraživanjima za isporučenu imovinu, prava , višestrukom kompenzacijom... itd.

Ili se može isplatiti isključivo samo uplatom na žiro-račun.
Plaćanje poreza, Jopped obrazac i sve ostalo što treba mi nije dvojbeno , ali za obračunski način isplate dobivam podjeljena mišljenja.
U svakom slučaju znam da ne može u gotovini.
Članak 90 Pravilnika na dohodak kaže što može u gotovini, a ostalo sve na žiro-račun. A što je sa obračunskim načinima gdje nema tijeka novca ? Kakav je stav porezne ? Ili je njima samo bitna uplata poreza i prireza , prijava Joppd obrasca...

Meni je logično da nema zapreke obračunskim plaćanjima, ali jedno je "logika" a drugo naši dvojbeni zakoni.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 22:20   #229
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Da li se isplata dobiti može obaviti obračunski, prijebojem sa pozajmicama, potraživanjima za isporučenu imovinu, prava , višestrukom kompenzacijom... itd.

Ili se može isplatiti isključivo samo uplatom na žiro-račun.
Plaćanje poreza, Jopped obrazac i sve ostalo što treba mi nije dvojbeno , ali za obračunski način isplate dobivam podjeljena mišljenja.
U svakom slučaju znam da ne može u gotovini.
Članak 90 Pravilnika na dohodak kaže što može u gotovini, a ostalo sve na žiro-račun. A što je sa obračunskim načinima gdje nema tijeka novca ? Kakav je stav porezne ? Ili je njima samo bitna uplata poreza i prireza , prijava Joppd obrasca...

Meni je logično da nema zapreke obračunskim plaćanjima, ali jedno je "logika" a drugo naši dvojbeni zakoni.
Može obračunski, u joppd obrascu oznaka načina plaćanja 7-obračunsko plaćanje, plati se porez+prirez,šalje joppd i to je to.

Uz to naravno ovjereni prijeboj potraživanja od strane osnivača i direktora firme da se slažu s prijebojem.

Inače isplata dobiti ide na tekući:

Pravilnik, čl.90

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka navedena tijela, organizacije odnosno osobe mogu obveznicima poreza na dohodak, odnosno fizičkim osobama isplatiti na njihov tekući račun kod banke:

2. primitke od kapitala iz članka 30. Zakona,

Zakon, čl.30

(11) Dohotkom od kapitala smatraju se i primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 22:35   #230
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Može obračunski, u joppd obrascu oznaka načina plaćanja 7-obračunsko plaćanje, plati se porez+prirez,šalje joppd i to je to.

Uz to naravno ovjereni prijeboj potraživanja od strane osnivača i direktora firme da se slažu s prijebojem.

Inače isplata dobiti ide na tekući:

Pravilnik, čl.90

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka navedena tijela, organizacije odnosno osobe mogu obveznicima poreza na dohodak, odnosno fizičkim osobama isplatiti na njihov tekući račun kod banke:

2. primitke od kapitala iz članka 30. Zakona,

Zakon, čl.30

(11) Dohotkom od kapitala smatraju se i primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu.
Buni me to što je u stavku 1. čl 90 Pravilnika poreza na dohodak navedeno da se dohodak isplaćuje na žiro-račun , i onda iznimke što može u gotovini ili na tekući. A obračunski.... savjetnici jedni kažu da može, drugi samo kad je isplata u stvarima (po njima to nije obračunski, po meni je) Jedni kažu da je članak 90 vezan samo za pravu isplatu... gotovina, žiro račun, tekući... a da za obračunske načine nema prepreke.

Vezano za isto da li se i drugi dohodak honorar može isplatiti obračunski, uz naravno svu prateću dokumentaciju i davanja ?

Hvala
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 23:15   #231
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Buni me to što je u stavku 1. čl 90 Pravilnika poreza na dohodak navedeno da se dohodak isplaćuje na žiro-račun , i onda iznimke što može u gotovini ili na tekući. A obračunski.... savjetnici jedni kažu da može, drugi samo kad je isplata u stvarima (po njima to nije obračunski, po meni je) Jedni kažu da je članak 90 vezan samo za pravu isplatu... gotovina, žiro račun, tekući... a da za obračunske načine nema prepreke.

Vezano za isto da li se i drugi dohodak honorar može isplatiti obračunski, uz naravno svu prateću dokumentaciju i davanja ?

Hvala
Drugi dohodak obračunski ? A s čim bi to prebijala...dala bi neku robu pa ispostavila fakturu, pa umjesto da plati robu prebijanje ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 09:11   #232
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Drugi dohodak obračunski ? A s čim bi to prebijala...dala bi neku robu pa ispostavila fakturu, pa umjesto da plati robu prebijanje ?
Pa postoje razni načini obračunskih plaćanja, nije važno koji oblik i sa čime.... već da li je zakonski dopušteno u pogledu kao način zatvaranja obveze, naplate potraživanja. Naravno uz urednu dokumentaciju i plaćanje svih davanja.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 20:53   #233
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Pa postoje razni načini obračunskih plaćanja, nije važno koji oblik i sa čime.... već da li je zakonski dopušteno u pogledu kao način zatvaranja obveze, naplate potraživanja. Naravno uz urednu dokumentaciju i plaćanje svih davanja.
E kad mi ovako napišeš nije važno koji oblik a tražiš odgovor, stvarno nemam potrebu odgovarati...tražila sam objašnjenje kako bih dala ispravan odgovor, no očito ti odgovor niti ne treba,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 13:54   #234
Dakle, uopće ne znam na kojoj temi bih pitala...
Radi se o isplati dobiti fizičkoj osobi rezidentu RH koji ima vlasnički udio u nerezidentnoj tvrtki iz UK. Isplaćena dobit, poslan joppd, uplaćen porez, porezna zadovoljena. No! To još nije sve, jer sudeći po ovome što čitam, treba izvjestiti HNB.
Jel netko popunjavao IU-DIV obrazac za HNB?
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 17:32   #235
Da li se dobit mora isplacivati u pripadajućim postotcima svim članovima društva ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 20:26   #236
Quote:
Witty ri kaže: Pogledaj post
Da li se dobit mora isplacivati u pripadajućim postotcima svim članovima društva ?
treba pogledati što piše u društvenom ugovoru, tamo bi trebalo biti regulirano
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 12:42   #237
Racunovotkinja mi je nedostupna iz privatnih razloga pa ako neko zna odgovore.
j.d.o.o je otvoren prosle godine i tad nije bilo poslovanja i dobiti.
Ove tekuce godine se sad rade projekti preko njega i ima tri clana sa istim postokom. Dali se vec sad moze isplatiti (predujam) dobiti i dali je to samo doslovno isplata na ziro racun svake osobe sa opisom "isplata dobiti" ili tu ima jos nesto?
Dali odmah ide placanje poreza + prireza i dali je nacin da se samo iznos uplati na ziro racun sa ove stranice https://www.porezna-uprava.hr/HR_por...og_dobit.aspx?
Hvala
jKicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 12:48   #238
Quote:
jKicker kaže: Pogledaj post
Racunovotkinja mi je nedostupna iz privatnih razloga pa ako neko zna odgovore.
j.d.o.o je otvoren prosle godine i tad nije bilo poslovanja i dobiti.
Ove tekuce godine se sad rade projekti preko njega i ima tri clana sa istim postokom. Dali se vec sad moze isplatiti (predujam) dobiti i dali je to samo doslovno isplata na ziro racun svake osobe sa opisom "isplata dobiti" ili tu ima jos nesto?
Dali odmah ide placanje poreza + prireza i dali je nacin da se samo iznos uplati na ziro racun sa ove stranice https://www.porezna-uprava.hr/HR_por...og_dobit.aspx?
Hvala
Može se isplatiti predujam poreza na dobit,ali se mora najkasnije dan iza isplate poslati joppd obrazac tako da ne možete samo uplatiti porez i prirez ,sebi isplatiti iznos i to je to. Mora se ipak poslati i papirologija.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 13:41   #239
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Može se isplatiti predujam poreza na dobit,ali se mora najkasnije dan iza isplate poslati joppd obrazac tako da ne možete samo uplatiti porez i prirez ,sebi isplatiti iznos i to je to. Mora se ipak poslati i papirologija.
Hvala. A to je i dalje nuzno rucno popuniti i odnijeti u poreznu? (ne moze se preko e-gradana ili racunovodstva nekako? )
jKicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 14:30   #240
Quote:
jKicker kaže: Pogledaj post
Hvala. A to je i dalje nuzno rucno popuniti i odnijeti u poreznu? (ne moze se preko e-gradana ili racunovodstva nekako? )
Pa kak vam inače računovodstvo šalje joppd obrazac ako ste zaposleni u firmi ili imate radnike? Ako knjigovodstvo ima e-poreznu za vas onda preko e-porezne. Nije to neki specijalan obrazac, isti kao za isplatu plaća,samo idu druge šifre za isplatu dobiti. Ako nikad niste predavali joppd jer niste kod sebe ni prijavljeni i ako nemate e-poreznu onda se treba ručno.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.