Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt
Korisničko ime
Lozinka

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2011., 07:54   #1
tpokraj1
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2010.
Question Smrznuti limun

Prije par godina kupila sam u rasadniku deblo limuna posađeno u velikoj tegli puno plodova. Od tada je redovito rodio i lijepo napredovao, te je dosego visinu od skoro 2 metra. Prije dvije godine, kad je zima u Istri bila malo jača, djelomično se smrznuo iako je bio zaklonjen pod nadstrešnicom. Iz debla su na proljeće počeli nicati mladi izdanci tako da je sada veličinom ponovo kao prije smrzavanja (oko 180cm). Lijepo se je razrastao, super za vidjeti, samo što od tada više ne baca ni cvjetove ni plodove. Zanima me hoće li on uopće više roditi ili treba za to sada ipak proći određeno vrijeme. On je sada lijepo dekorativan, ali mene zanimaju plodovi. Imam jedan novi, manji, koji sam kupila proljetos, pa bih ga rado remjestila u veliko teglu u kojoj je zasađen onaj što ne rodi. Suprug govori da ga izvadimo jer da je šteta u tu teglu ne posaditi ovaj manji, a ja se sve nadam da će ipak roditi. Ako netko pozna "psihologiju" limuna, molim da mi da savjet.
tpokraj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 10:47   #2
Daisy28
cvjetni korisnik

Daisy28 Avatar

Registracija: Oct 2010.
Limun je najosjetljivije stablo iz porodice citrusa, koje se smrzava već na -5 stupnjeva.

Eh sad, tvoje stablo limuna sastoji se od podloge i cijepa (plemke) da bi moglo roditi i davati plodova. Kad se stablo smrzlo, smrzlo se i ispod mjesta cijepljenja te je zato počeo bacati mladice koje su se izrodile. Te zime, sjećam se, bilo je opako smrzavanje jer nama su masline stradale i popucale od velike hladnoće i snijega, na kraju ih je napao rak debla masline (Pseudomonas savastanoi) te smo oko 100 maslina morali ukloniti i spaliti.

Uglavnom, male šanse su da tvoje stablo limuna ponovo rodi jer se izrodilo. Jedino ti preostaje da na tu jednu mladicu (izrođenu) nacijepite plemku da ponovo može cvjetati i davati plodove.
Old 31.08.2011., 12:49   #3
tpokraj1
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2010.
cijep

Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Limun je najosjetljivije stablo iz porodice citrusa, koje se smrzava već na -5 stupnjeva.

Eh sad, tvoje stablo limuna sastoji se od podloge i cijepa (plemke) da bi moglo roditi i davati plodova. Kad se stablo smrzlo, smrzlo se i ispod mjesta cijepljenja te je zato počeo bacati mladice koje su se izrodile. Te zime, sjećam se, bilo je opako smrzavanje jer nama su masline stradale i popucale od velike hladnoće i snijega, na kraju ih je napao rak debla masline (Pseudomonas savastanoi) te smo oko 100 maslina morali ukloniti i spaliti.

Uglavnom, male šanse su da tvoje stablo limuna ponovo rodi jer se izrodilo. Jedino ti preostaje da na tu jednu mladicu (izrođenu) nacijepite plemku da ponovo može cvjetati i davati plodove.
To sam i ja mislila. Premda mi se gledajući u stabalce činilo kako nije sve izraslo ispod cijepa. Ali očito da je. žao mi je jer je baš lijepo velik izrastao, a ne znam tko bi mi mogao staviti novi cijep. Ja to, iskreno, nemam pojma kako se radi. Mora da je komplicirano?
tpokraj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 20:41   #4
Daisy28
cvjetni korisnik

Daisy28 Avatar

Registracija: Oct 2010.
Možeš se raspitati u nekom rasadniku jer plemka mora biti provjerena što znači bez virusa, bolesti i štetnika. Ima različitih vrsta cijepljenja (kalemljenja), pa ako te zanima nešto malo više o tome, dajem ti sljedeći link: Cijepljenje voćaka

Znači, cijepljenje provodi stručna osoba ili ona koja se razumije u to i netko tko je otprije to i radio. Sretno
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja