Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2011., 23:13   #1
Zašto niste religiozni?

Međuljudska tema...

Dobio sam po prstima zbog svog stava prema ne-vjernicima i ne-religioznim osobama (mea culpa...) stoga otvaram ovu temu kako bih saznao više od vas (ne-vjernika) što vas je potaklo da napustite vjeru ili što vas je odbilo od nje.

Koji je razlog zbog čega niste religiozni (zašto ste ateist)?

Hvala na razumijevanju.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 23:25   #2
Zato što mi se većina stvari iz Biblije čini kao metafora koja pomaže ljudima da objasne neke prirodne pojave, a ne kao doslovna istina, a i mnogo se izgubilo u raznim prijevodima sa originalnog jezika.
Zato što se uz religiju vežu razne dogme koje ne dopuštanje da ljudi razmišljaju vlastitom glavom.
Zato što mislim da je vjera osobna stvar koja se ne tiče nikog drugog osim nas samih i izjašnjavanje na popisu stanovništva recimo mi je nešto nepotrebno.
Zato što se sve to pretvorilo u neukusne kičaste parade.
Zato što se u ime raznih vizija nekog višeg bića vode ratovi i prolijeva krv.

Dovoljno?
__________________
I`m a reasonable woman, get off my case.
LadyWriterOnTV is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 00:27   #3
Hvala ti na odogovoru.

Gle, i ja kao vjernik sam svjestan da nije sve baš onako kako bi trebalo biti. Nemoj misliti da ne znam kako određene stvari unutar institucije crkve ne štimaju ili da ne primjećujem kontradiktornosti unutar Biblije, nisam naivan da ne shvaćam kako je pisana ljudskom rukom ili da institucionalnom crkvom ne upravljaju bezgrešni ljudi, ali što je, tu je.
Ni ja nisam savršen i vjerojatno mnogi o meni misle da sam ovakav ili onakav, nesavršen, kontradiktoran i sl. ali trudim se biti bolji. Savršenstvo nikada nećemo naći ako budemo sve mjerili ljudskim očima.

Uglavnom, cijenim što si rekla svoje mišljenje i sve najbolje želim
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 09:12   #4
Zato što ne možemo biti sigurni da li postoji ta neka viša sila koja nas je stvorila, ako i postoji, ne možemo biti sigurni kakva je priroda te sile.

Zato što su šanse da ta viša sila želi od nas da recitiramo gluposti po cijele dane su astronomski male.

Zato što postoji jako puno religija i svaka za sebe kaže da je istinita a sve ostale pogrešne. Logika kaže da ne mogu sve biti u pravu, ali vrlo je lako moguće da su sve u krivu

Zato što su svete knjige (bar ove monoteističke) puno kontradikcija i dokazano pogrešnih činjenica.

Zato što religijske se organizacije vode nekim pravilima koja su u suprotnosti sa zdravom pameti(npr. proglasiti sam sebe nepogrešivim i onda to koristiti kao argument da je sve što kažeš apsolutna istina )

Zato što religijske organizacije(crkva) pokazuje toliku količinju licemjera da to nije normalno.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 09:25   #5
jesu, svi su religiozni
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 09:40   #6
Nijedna religija mi nije ponudila potrebne dokaze da bi mogao vjerovati u njezinu istinitost.
Whitepirat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 10:55   #7
Quote:
Whitepirat kaže: Pogledaj post
Nijedna religija mi nije ponudila potrebne dokaze da bi mogao vjerovati u njezinu istinitost.
Ditto.

S tim da ja ne bih baš govorio o 'dokazima' - oni ionako ne postoje. Nego, recimo, 'dovoljno uvjerljive indicije'.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:00   #8
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Koji je razlog zbog čega niste religiozni (zašto ste ateist)?
Mala opaska - čovjek može biti i agnostik, deist ili teist ali ne biti religiozan. Dakle, može vjerovati u Boga, ali se naprosto ne slagati ni sa jednom postojećom religijom.


Inače, zanimljivo pitanje.

Osobno, proveo sam zadnjih 5-6 godina intenzivno proučavajući religije i duhovnost općenito, i imam osjećaj da sam tek zagrebao po površini.

Također, proučavanje nije zahvaćalo tek domenu racionalnog uma, jer bi naravno samo takvo bilo apstraktno, neopipljivo i neprimjenjivo. Želim reći, proučavanje je zahvatilo i fizičku i umsku i duhovnu domenu.

Zato sam i pomalo skeptičan prema ljudima koji su odustali od religioznosti uz ispriku "nijedna me religija ne zadovoljava", jer imam osjećaj da o većini religija znaju tek one najopćenitije činjenice, koje same po sebi naravno ne mogu biti opipljive ili uvjerljive. No, bilo bi mi drago da griješim, i da su ljudi tek nakon višegodišnjeg iskrenog traženja u svemu i svačemu zaista rekli: "nije to za mene".
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:02   #9
Katolicka crkva mi je ubila bilo kakvu volju za religioznoscu i svojim postupcima izaziva potrebu da joj udaram kontru a onda mi je tesko razmisljati o osobnom produhovljenju...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:29   #10
Quote:
LadyWriterOnTV kaže: Pogledaj post
Zato što mi se većina stvari iz Biblije čini kao metafora koja pomaže ljudima da objasne neke prirodne pojave, a ne kao doslovna istina, a i mnogo se izgubilo u raznim prijevodima sa originalnog jezika.
Zato što se uz religiju vežu razne dogme koje ne dopuštanje da ljudi razmišljaju vlastitom glavom.
Zato što mislim da je vjera osobna stvar koja se ne tiče nikog drugog osim nas samih i izjašnjavanje na popisu stanovništva recimo mi je nešto nepotrebno.
Zato što se sve to pretvorilo u neukusne kičaste parade.
Zato što se u ime raznih vizija nekog višeg bića vode ratovi i prolijeva krv.

Dovoljno?

Bravo za tebe pa si vidila da se Biblija izgubila, nije ovo originalna.
Ali Kuran je oto isti - (On ga cuva)
Citaj Kuran pa vidi
1bastet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:30   #11
ne biti religiozan nije isto što i ne biti vjernik, velik broj vjernika nisu religiozni, bar kod nas

religioznost podrazumjeva više oblika vjerovanja i djelovanja, recimo vjerovanje u neke fundamentalne istine, vjerovanje da je stvarnost usustavljena na specifičan način a kako tumači specifična vjera, vjerovanje u efektivnost ili značenje raznih činova vjere ili predmeta, radnji, mjesta, rituala, itd... pa onda i religiozno ponavljanje tih radnji ili rituala i rutina, štovanje svetinja, slavljenje ovih ili onih slavlja itd... također religioznost podrazumjeva emocionalnu vezanost za razne oblike religioznosti, njihovu praktičnu efektivnost u psihološkom smislu, a bitna su i osobna značenja i tumačenja

ako netko ne vjeruje u ovo gore ili mu razni oblici religioznosti ništa ne znače onda je poprilično blesavo za očekivati da če čovjek biti religiozan, jer za njega religioznost nema učinak, pa je ponavljanje nekih praznih formi potpuno apsurdno

dali je to stvar skepse, objektivnosti, realizma, nihilizma, relativizacije, političkih stavova, filozofskih stavova, obične nevezanosti i izostanka navike, ili naprosto smisla za humor, to ovisi od čovjeka do čovjeka
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:31   #12
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Katolicka crkva mi je ubila bilo kakvu volju za religioznoscu i svojim postupcima izaziva potrebu da joj udaram kontru a onda mi je tesko razmisljati o osobnom produhovljenju...
Samo Bog ti nesto moze zabranit, svecenike nemoj slusat, oni nisu Bogovi, a svecenici puno toga neznaju sta je Bog zabranio...
npr. u Letivskom zakoniku, 16.ili 17.poglavlje je zabranjena svinjetina...
a oni su dozvolili....
puno toga ima....
1bastet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:33   #13
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ne biti religiozan nije isto što i ne biti vjernik, velik broj vjernika nisu religiozni, bar kod nas

religioznost podrazumjeva više oblika vjerovanja i djelovanja, recimo vjerovanje u neke fundamentalne istine, vjerovanje da je stvarnost usustavljena na specifičan način a kako tumači specifična vjera, vjerovanje u efektivnost ili značenje raznih činova vjere ili predmeta, radnji, mjesta, rituala, itd... pa onda i religiozno ponavljanje tih radnji ili rituala i rutina, štovanje svetinja, slavljenje ovih ili onih slavlja itd... također religioznost podrazumjeva emocionalnu vezanost za razne oblike religioznosti, njihovu praktičnu efektivnost u psihološkom smislu, a bitna su i osobna značenja i tumačenja

ako netko ne vjeruje u ovo gore ili mu razni oblici religioznosti ništa ne znače onda je poprilično blesavo za očekivati da če čovjek biti religiozan

dali je to stvar skepse, objektivnosti, realizma, nihilizma, relativizacije, političkih stavova, filozofskih stavova, obične nevezanosti i izostanka navike, ili naprosto smisla za humor, to ovisi od čovjeka do čovjeka

ali vjernik nije vjernik ako cini grijeh, potpuni vjernik nikad nebi tako razmisljo.. pa sta ti znaci bit vjernik, vjerovat da je Bog propiso nesto i onda cinit suprotno, radit protiv Njega
1bastet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:40   #14
Quote:
1bastet kaže: Pogledaj post
ali vjernik nije vjernik ako cini grijeh, potpuni vjernik nikad nebi tako razmisljo.. pa sta ti znaci bit vjernik, vjerovat da je Bog propiso nesto i onda cinit suprotno, radit protiv Njega
upravo je u tome stvar
religioznost podrazumjeva, recimo, ovisno o religiji, i vjerovanje da je bog nešto propisao, ili neki ekvivalentni diktat autoriteta

zašto bi čovjek u to vjerovao, pa zato bio religiozan?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:46   #15
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
upravo je u tome stvar
religioznost podrazumjeva, recimo, ovisno o religiji, i vjerovanje da je bog nešto propisao, ili neki ekvivalentni diktat autoriteta

zašto bi čovjek u to vjerovao, pa zato bio religiozan?


pa zasto nebi vjerovao??? da ti znas kakav je pakao ( džehennem) stalno bi molio, nebi ni sa zenom bio, a da znas kakav je raj ( džennet) stalno bi mu zahvaljivao
1bastet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:54   #16
nikad nisam ni bio religiozan... kad sam otišao na vjeronauk to mi je bilo ko da mi baka priča bajke za laku noć....
nikad me nitko nije puntao protvi vjere, crkve al jednostavno je u to ne vjerujem... takav mi je mentalni sklop valjda...
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:56   #17
Quote:
1bastet kaže: Pogledaj post
pa zasto nebi vjerovao???
pa zašto bi vjerovao?

možemo ovako do sutra, šta nevidiš koliko je stvar smješna

Quote:
1bastet kaže: Pogledaj post
da ti znas kakav je pakao ( džehennem) stalno bi molio, nebi ni sa zenom bio, a da znas kakav je raj ( džennet) stalno bi mu zahvaljivao
za kog boga nebi sa ženom bio? nije valjda da ti znaš kako je u paklu i raju, mislim mogu si i ja pokušat zamislit, al to baš nije to, jel
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 12:03   #18
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
pa zašto bi vjerovao?

možemo ovako do sutra, šta nevidiš koliko je stvar smješna



za kog boga nebi sa ženom bio? nije valjda da ti znaš kako je u paklu i raju, mislim mogu si i ja pokušat zamislit, al to baš nije to, jel

pa nemogu zamislit, ali znam osnovno, opis deneta i dehenema, imas predavanja pa slusaj...

zasto je smijesno?????
1bastet is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.10.2011., 12:18   #19
Quote:
1bastet kaže: Pogledaj post
pa nemogu zamislit, ali znam osnovno, opis deneta i dehenema, imas predavanja pa slusaj...

zasto je smijesno?????
pa smješno je, jer naprosto postavljaš stvar kao da se podrazumjeva, a to je u ovom kontekstu nelogično ili djetinjasto

uostalom onda ni ti neznaš kakav je pakao i raj, znaš samo da negdje piše ovo ili ono

piše i da podzemlje ima 7 vrata, piše da se do hada ide preko rjeke, piše da ga čuva đukela sa tri glave, piše svašta
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 12:42   #20
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Zato što postoji jako puno religija i svaka za sebe kaže da je istinita a sve ostale pogrešne. Logika kaže da ne mogu sve biti u pravu, ali vrlo je lako moguće da su sve u krivu
Ali je isto tako moguće i da je jedna istinita. Logika ne zabranjuje tu mogućnost, zar ne?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.