Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2004., 20:08   #1
Uzemljenje

Provodim si el.instalacije u kući.Dakle sve uredno po standardu,no zapeo sam kodu uzemljenja na koji način se ono vrši ?
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:12   #2
Dobro je da si zapeo na uzemljenju, zato si uzmi majstora, jer ak zapneš na fazama u najboljem slučaju imat će posla vatrogasci a možda i
__________________
For sale - cattle & horses
For rent - horses and rigs
Goats and donkeys neither bought nor sold
We don´t rent pigs!
Frame is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:39   #3
pa zapikneš u zemlju, ne?
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:51   #4
kako zapeo?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:09   #5
Razvukao sam instalacije,spojio na razvodnu kutiju i osigurače,utičnice sam nulovao na nulti vod i sad da bih taj vod uzemljio.E taj dio mi je nepoznat ?!
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:10   #6
Pikneš žicu u teglu
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:11   #7
Si čul za nulovanje, ne?
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:13   #8
mislim da sam rekao da sam nulovao ali i taj vod mora ići u zemlju zar ne.Samo kojim načinom nemogu izvući van žicu i zabit je u zemlju.Zanima me samo na koji način da to izvedem
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:17   #9
Elektra obićno u kućama provodi nulovanje (nuliranje).
To znaći sva uzemljenja i nule u utičnicama (mase kućanskih aparata) spojene su na nul vodič.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:25   #10
Onda ispada da više tu nemam šta vrdat oko uzemljenja ,da je to sad to ?
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:59   #11
jel mi pričamo o kući ili stanu?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 07:50   #12
Nulovanje se radi tamo gdje ne mozes izvesti "pravo" lokalno uzemljenje (uglavnom u stanovima po gradu), i to se radi tako da u uticnici zakratis tocku uzemljenja i nulu. Ako nesto probije na uredaju nece se zatvoriti krug preko covjeka na zemlju vec preko nul-voda.

U kucama uzemljenje radis tako da zakopas debeli plosnati vodic (namjenjen upravo tome) u zemlju, dovedes ga u razvodni ormaric i na njega spojis kucne kabele uzemljenja. Duzina plosnatog vodica ovisi o tlu i vlaznosti, u svakom slucaju provjeri standarde za kraj u kojem se kuca nalazi. Nije lose pozvati profesionalca da ti na kraju instrumentom provjeri kvalitetu uzemljenja (kvalitetno uzemljenje je jedan od uvjeta za dobivanje priključka za struju). U uticnicama u tom slucaju ne kratis nulu i uzemljenje, vec svaki kabel ide na svoju tocku spajanja u razvodnom ormaricu.

Kvaliteta uzemljenja se mjeri u sto manjem otporu prema zemlji. Nula jest uzemljenje uzeto iz trafostanice i ako ti je kuca uz trafostanicu, nulovanje i uzemljenje ti dodu skoro na isto, ali ako nije bolje izvedi lokalno uzemljenje, puno je kvalitetnije. I obavezno stavi FID sklopku, ona ti cuva glavu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 09:27   #13
Sve bitnije kućanske naprave stavi pod FID sklopku (bojler, el. pećnica, perilice itd.)
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 10:18   #14
mestar ti je najbolje odgovorio! Za zaštitu od previsokog napona dodira (strujnog udara), koristi FID sklopku, koja se spaja na uzemljivač preko posebnog vodiča koji vodi do razvodne kutije na fasadi objekta u kojoj je izveden spoj sa uzemljivačem. Za uzemljivača ti je najbolje nabaviti bakreno uže za uzemljenje, 50 mm2, položeno u sloj sitne zemlje sa što manje šljunka i kamenja, dakle sa što više humusa.
Ako koristiš FID sklopku, u šuko utičnicama moraš imati i treći vodić - uzemljenje!!! Na tvome mjestu ja se ne bih igrao s nulovanjem, jer u slučaju da nekad netko zamjeni negdje te dvije žice, tebi će kučišta aparata direktno biti priključena na napon..
NULOVANJE SE NE KORISTI U OBITELJSKIM KUČAMA!
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 10:44   #15
FID sklopka ne radi u sistemu nulovanja!!!!!!

Ako igdje u stanu imaš izvedeno nulovanje, FID stalno izbacuje čim spojiš trošilo na tu utičnicu!!!!

Ako si napravio nulovanje, zaboravi uzemljenje! Jednosatvno stavi dobre automatske osigurače i to je to
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 11:40   #16
Quote:
Ako si napravio nulovanje, zaboravi uzemljenje! Jednosatvno stavi dobre automatske osigurače i to je to
Ako ti je na prvome mjestu SIGURNOST, zaboravi nulovanje i stavi FID-sklopku, jer za veće potrošaće moraš imati jače osigurače, pa je pitanje dali će baš uvijek u slučaju nekog kvara oni na vrijeme, tj. ODMAH isključiti trošilo!!!
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 11:44   #17
Djelimično točno (glede RR-a):

FID ne ide na trošila koja imaju vodič za uzemljenje kratkospojen sa nultim vodičem - FID izbacuje čim se uključi trošilo. - Pretpostavljam da si mislio na ovaj slučaj.

FID ide na nulovane potrošače (dvožilno spojene, sa masom trošila kratkospojenom na nulti vodič), jer FID je zaštita od dodirnog napona.

Npr. Što ako grijač tvog bojlera spojenog na dvije žile sa masom na nuli probija na drugoj trećini otpora, a zbog lošeg nulovanja ili uopćeno slabe nule (kad je trafostanica podaleko) struja radije ide kroz tebe i kadu nego kroz nulu?

Dovoljno je 40-50-tak mA da te usmrti. Mala struja, mali napon, osigurač neće izbaciti. FID hoće.

S druge strane ako sâm tijelom kratko spojiš fazu i nulu FID sklopka te neće spasiti jer za nju nema otjecanja struje. Tu već igra dobro dimenzioniran osigurač "B" karakteristike.

Pozdrav
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 19:57   #18
E svaka čast na odgovorima to je to što mi treba još jednom hvala.
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 08:56   #19
FID je diferencijalna sklopka. Mjeri struju koja je usla u sistem i koja izlazi iz sistema (faza i nula). Ako je ta struja veca od neke vrijednosti (standardi su 300mA i 500mA) sklopka izbaci jer se pretpostavlja da struja u tom slucaju ide preko "nekoga" u zemlju. Covjeka u idealnim uvjetima ubija i 30mA, ali FID reagira vrlo brzo (mislim na periodu) i tako sacuva glavu.

Ako do uticnice vuces dvozilni kabel i zemlju zakratis na nulu, FID nece reagirati jer nece postojati razlika (struja ce se preko uzemljenja spojenog uredaja opet vratiti u nul-vodic i za FID je sve isto).

Za FID moras imati postavljen tri zile od razvoda do uticnice, a onda eventualno (ako ne zelis izvoditi lokalno uzemljenje) zakratiti zemlju i nulu izmedu FID-a i brojila. Tako FID mjeri pravu razliku izmedu ulaza i izlaza, a ako dode do probijanja struja se vodi iza FIDa pa nema veci utjecaj. Dakle potreban je trozilni sistem, ali ne mora biti lokalno uzemljenje.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 09:02   #20
Quote:
voyager kaže:
Sve bitnije kućanske naprave stavi pod FID sklopku (bojler, el. pećnica, perilice itd.)
U pravilu se uzima da FID cuva glavu, a osiguraci cuvaju uredaje.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.